مهاجرت

مهاجرت کاری لوکوموتیوران (راننده قطار)

مهاجرت کاری لوکوموتیوران (راننده قطار)

لوکوموتیوران یکی از جذاب‌ترین شغل‌ها در عرصه حمل‌ونقل می‌باشد. اگر به رانندگی در خطوط ریلی علاقه‌مندید، این شغل برای شما فوق‌العاده است. راه‌آهن یک روش حمل‌ونقل زمینی برای انتقال مسافر و بار می‌باشد. در ادامه قصد داریم به بررسی شرایط مهاجرت کاری لوکوموتیوران (راننده قطار) بپردازیم.

مهاجرت کاری لوکوموتیوران

ایران از موقعیت مهم و استراتژیکی در بخش ارتباطات جهانی برخوردار است. به شکلی که این کشور را پل ارتباطی غرب و شرق می‌دانند. خطوط ریلی کشور وسیله‌ای مناسب و کم هزینه برای برقراری این ارتباط می‌باشد. مهاجرت کاری لوکوموتیوران و استخدام در بخش حمل‌ونقل با توجه به اهمیتی که این شغل دارد، موردتوجه بسیاری از کشورها و افراد قرار دارد.

از طرفی در داخل کشور نیز یکی از بهترین، ایمن ترین و ارزان ترین راه ها برای سفر بین شهرها، استفاده از قطار می‌باشد. لوکوموتیوران یا راننده قطار، وظیفه جابجایی بارها و مسافران را بسته به نوع قطاری که می‌رانند، در شبکه ریلی بر عهده دارند.

گاهی نیز انتقال تجهیزات مهندسی به مکان‌های مورد نظر توسط قطارها صورت می‌گیرد. لوکوموتیوران یا راننده قطار با بخش تعمیرات و سوخت رسانی ارتباط نزدیکی دارد تا از صحت و سلامت قطار خود در سفرها اطمینان حاصل کند.

لوکوموتیوران باید با کلیه علائم موجود و کل مسیر آشنا بوده و کلیه قوانین مربوط به راندن قطار را رعایت کند مثلاً از سرعت مجاز بیشتر نرود و یا در شرایط خاص مانند مواقع طوفان، بارندگی و مه از سرعت قطار بکاهد.

مهاجرت کاری لوکوموتیوران (راننده قطار) | حقوق راننده قطار

مدارک موردنیاز برای شغل لوکوموتیوران

از مدارک موردنیاز برای ورود به این رشته، داشتن مدرک دیپلم یا فوق دیپلم است. البته علاقه مندان مهاجرت کاری لوکوموتیوران پس از استخدام باید دوره‌های آموزشی شامل آموزش‌های تئوری و عملی یادگیری کار و شکل ظاهر لوکوموتیوها، انواع واگن‌ها و وسایل نقلیه ریلی و مقررات مربوطه را بگذرانند تا به یک سطح استانداردی برسند.

راننده قطار باید بتواند مدت‌زمان زیادی تمرکز خود را حفظ کند؛ نشان دادن عکس‌العمل سریع در هنگام پیش آمدن مشکلات احتمالی بسیار حیاتی و لازم اجرا است.

راه‌آهن کشور برای استخدام راننده قطار یا لوکوموتیوران، از بین داوطلبان دارای مدرک دیپلم و فوق دیپلم (معمولاً دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و تجربی و دارای مدرک دیپلم یا فوق دیپلم در رشته‌های برق و الکترونیک، الکتروتکنیک، مکانیک در کلیه گرایش‌ها و کامپیوتر) اقدام به استخدام می‌کند.

ابتدا باید در آزمون ورودی، مصاحبه و معاینات پزشکی قبول شوند. پس از قبولی دوره‌های آموزشی لوکوموتیورانی شامل آموزش‌های تئوری و عملی یادگیری کار و شکل ظاهر لکوموتیوها، انواع واگن‌ها و وسایل نقلیه ریلی و مقررات مربوطه برای آن‌ها برگزار و تشریح می‌شود.

در شغل لوکوموتیورانی درجه‌های مختلفی وجود دارد و در شروع کار پس از گذراندن دوره‌های آموزشی، کارآموز پایه ۳ می‌شوند. پس از گذراندن درجات کارآموزی، درجه‌های لوکوموتیوران پایه ۳، پایه ۲ و پایه ۱ وجود دارد که هرکدام شرایطی دارد.

به‌عنوان مثال لوکوموتیوران پایه ۲ فقط می‌تواند قطار باری براند یا به‌عنوان کمک لوکوموتیوران در قطار مسافری باشد. یا لوکوموتیوران پایه ۳ می‌تواند راننده قطارهای باری و مسافری باشد.

شیفت‌های کاری لوکوموتیوران

شیفت‌های کاری راننده قطار به صورت چرخشی می‌باشد که گاهی این شیفت در شب‌ها و یا در روزهای تعطیل می‌باشد. مثلاً قطارهای باری بیشتر در شب ها حرکت می کنند. به دلیل طولانی بودن برخی مسیرها راننده قطار ممکن است چند روز از خانواده دور باشد.

گاهی در کنار لوکوموتیوران یک کمک لوکوموتیوران هم در قطار وجود دارد که زیر نظر او به عنوان شاگرد یا دستیار کار می‌کند. با ما همراه باشید تا در ادامه اطلاعات جامع و کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت‌های شغلی و میزان حقوق لوکوموتیوران را به شما عزیزان ارائه و توضیح دهیم:

وظایف لوکوموتیوران

یک لوکوموتیوران در طول مسیر باید بارها برای پیاده کردن مسافران و بارها در ایستگاه‌های مربوطه بایستد. از دیگر وظایف راننده قطار می‌توان به بررسی قطعات، تجهیزات و سوخت قطار قبل از شروع سفر در مبدأ و مقصد اشاره کرد. واحد بازرسی و تعمیرات در سازمان راه‌آهن وجود دارد که قطارها را بازرسی و در صورت نیاز تعمیر می‌کند.

پس از انجام این کنترل‌ها، قطار به لوکوموتیوران تحویل داده می‌شود و او باید از سالم بودن قطار قبل از حرکت و انجام مأموریت اطمینان کامل کسب کند.

ارتباط با مراکز کنترل در خصوص اطلاعات مربوط به مسیرها و مشکلات احتمالی، آشنایی با مسیر و توجه به نشانه‌های راهنما در طول مسیر، همکاری با سایر مسئولان قطار و ایستگاه ها از جمله رئیس قطار، مسئول واحد بازرسی و تعمیرات، رئیس ایستگاه و… دادن اطلاعات لازم به مسافران کنترل درهای اتوماتیک بررسی همه بخش ها و تحویل آن به راننده شیفت بعدی.

فرصت‌های شغلی و بازار کار لوکوموتیوران

شغل‌های مربوطه برای لوکوموتیوران می‌تواند در شرکت های راه‌آهن بین شهری در بخش های مسافربری یا باربری استخدام و مشغول به کار شود. با توجه بر اعلام مسئولان راه‌آهن کشور، در حال حاضر سیستم حمل‌ونقل کشورها با کمبود لوکوموتیوران روبرو است.

بنابراین به راحتی با داشتن رزومه‌ای خوب می‌توانید در کشور دلخواه خود جاب آفر بگیرید. در صورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید با کارشناسان ما در ویزانیو تماس حاصل فرمایید.

با توجه به این موضوع و نیز تأکید مسئولان بر گسترش خطوط ریلی کشور، شاید بتوان بازار کار خوبی را در آینده برای لوکوموتیورانان در کشور عزیزمان پیش بینی کرد. البته این موضوع در کشورهای اروپایی و کانادا نیز به همین صورت بوده و این بدان معنی است که در چنین کشورهایی مهاجرت کاری لوکوموتیوران با استقبال روبرو خواهد شد.

مهاجرت لوکوموتیوران (راننده قطار) | حقوق راننده قطار

مهارت و دانش لوکوموتیوران

از جمله مهارت‌هایی که در مهاجرت کاری لوکوموتیوران فرد باید داشته باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تمرکز بالا در مدت طولانی
  • دقت زیاد و توجه به جزئیات
  • توان بینایی مناسب
  • آشنایی کامل با علائم مسیرها و قوانین رانندگی قطار
  • درک صحیح موقعیت های عادی و بحرانی
  • توانایی واکنش سریع و به موقع و ایمن همراه با حفظ خونسردی در شرایط خطر
  • مسئولیت پذیری و آگاهی بسیار خوب از مسائل ایمنی

میزان درآمد لوکوموتیوران در برخی کشورهای جهان

در داخل کشور، لوکوموتیورانانی که در استخدام رسمی راه‌آهن هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. در ادامه به میزان درآمد افراد پس از مهاجرت کاری لوکوموتیوران در برخی کشورها خواهیم پرداخت:

حقوق لوکوموتیوران در ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ ، ۷۱ هزار و ۳۸۴ دلار است، اما این محدوده به طور معمول بین ۵۸.۹۷۱ دلار تا ۸۷.۷۹۳ دلار بسته به میزان مهارت‌ها و تخصص فرد، متغیر می‌باشد.

در کشور استرالیا بر اساس داده های اداره امور مالیاتی، رانندگان قطار درآمدی متوسط سالانه ۱۱۴.۱۲۵ دلار کسب می کنند.

در کشور انگلستان حقوق رانندگان قطار بستگی به این دارد که در کدام شرکت کار می‌کنند؛ بر اساس وب‌سایت Glassdoor متوسط مبلغ پایه یک راننده قطار در انگلیس ۵۴۱۸۴ پوند در سال است. اما این پرداخت می‌تواند از ۴۴۰۰۰ پوند تا ۶۵۰۰۰ پوند متفاوت باشد.

دوره‌های آموزشی لوکوموتیورانی شامل آموزش‌های تئوری و عملی شامل یادگیری کار و آشنایی با شکل ظاهر لکوموتیوها، انواع واگن‌ها و وسایل نقلیه ریلی بوده و مقررات مربوطه برای آن‌ها برگزار و تشریح می‌شود.

آینده شغلی لوکوموتیوران

حرفه لوکوموتیورانی یا راننده قطار، با توجه به رونق خطوط ریلی و افزایش حمل‌ونقل مسافری و باربری، یکی از مشاغل موردنیاز در دنیای امروز است. به عبارتی در شرکت‌های راه‌آهن شهری در حوزه حمل‌ونقل ریلی مسافری یا باربری فرصت‌های شغلی فراوانی برای رانندگان قطار وجود دارد.

در ایالات‌متحده آمریکا در ده سال گذشته استخدام راننده قطار رشد یک‌درصدی داشته است. هرچند این مقدار برای دیگر مشاغل حدود ۱۴ درصد بوده است.

در استرالیا نیز در ۵ سال گذشته میزان استخدام نیروی کار در حوزه لوکوموتیورانی حدود ۵۰ درصد بوده است. این میزان نشان می‌دهد در استرالیا فرصت‌های ایده آلی برای این‌گونه مشاغل وجود دارد.

هم‌چنین راننده قطار در کانادا آینده خوبی دارا می‌باشد. اشتغال به کار در شرکت‌های بزرگ ریلی کانادا مانند راه‌آهن ملی یا Canadian Pacific، فرصت استخدامی خوبی برای جویندگان کار به‌حساب می‌آید. برای مثال در مونترال کانادا، با استخدام راننده قطار در شرکت Canadian Pacific سالانه ۷۸.۰۰۰ دلار می‌توان درآمد کسب کرد.

سوالات متداول

حقوق یک لوکوموتیوران در آمریکا چقدر است؟

یکی از عوامل مهم در مهاجرت کاری لوکومتیوران مسئله حقوق است؛ متوسط دریافتی یک لوکومتیوران در ایالات متده آمریکا در سال ۲۰۲۰ حدود ۷۲.۰۰۰ دلار آمریکا است.

مهم‌ترین وظایف راننده قطار چیست؟

از جمله مهم‌ترین وظایف راننده قطار می‌توان به بررسی قطعات، تجهیزات و سوخت قطار قبل از شروع سفر در مبدأ و مقصد اشاره کرد.

آیا بازار کار برای این شغل در کشورهای خارجی وجود دارد؟

با توجه بر اعلام مسئولان راه‌آهن کشورهای مختلف، در حال حاضر بیشتر کشورها با کمبود لوکوموتیوران روبرو هستند و این بدین معنی است که بازار کار مطلوبی برای مهاجرت کاری لوکوموتیوران وجود دارد.

مدارک موردنیاز برای لوکوموتیوران چیست؟

از جمله مدارک موردنیاز برای استخدام در موقعیت شغلی لوکوموتیوران می‌توان به مدارک فنی و حرفه‌ای در این زمینه، سابقعه کاری حداقل ۳ سال و در صورت نیاز کارفرما به مدارک تحصیلی دانشگاهی، به فوق دیپلم اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.