مهاجرت, مهاجرت کاری

مهاجرت کاری مهندس معدن

مهاجرت کاری مهندس معدن

افرادی که به کار در معدن در رده‌های نظارتی و مدیریتی علاقه دارند و می‌توانند در شرایط سخت کار کنند، دارای تیپ شخصیتی مناسبی برای مهندسی معدن می‌باشند. در این مطلب قصد داریم علاوه بر توانمندی‌های لازم، وظایف و بازار کار، به بررسی مهاجرت کاری مهندس معدن و شرایط آن خواهیم پرداخت.

مهاجرت کاری مهندس معدن

به دلیل اینکه از سال‌ها قبل انسان‌ها به دنبال کشف و جستجوی طلا بوده‌اند، مهندسی معدن دارای قدمت بسیاری می‌باشد. این شغل جزو دسته مشاغل دشوار محسوب می‌گردد و افراد این رشته می‌بایست توان و تحمل کار در شرایط سخت را داشته باشند. مهاجرت کاری مهندس معدن به کشورهایی که دارای طبیعت بکر هستند، با بررسی‌های اولیه‌ای که صورت می‌گیرد و در صورت احتمال وجود معدن در آن می‌تواند گامی بزرگ برای پیشرفت فرد باشد.

اگر به طبیعت و علوم مختلف مربوط به آن علاقه داشته باشید، کنار آمدن با شرایط سخت، آسان‌تر خواهد شد. مهندسی معدن شامل دسته‌ای از علوم و روش‌هایی است که با اکتشاف یک معدن آغاز می‌شود و تا فرآوری از آن ادامه می‌یابد. برای انجام مراحل اکتشاف و استخدام، معدن می‌بایست ارزش و صرفه اقتصادی داشته باشد؛ زیرا فرآیندهایی پرهزینه هستند.

مهندس معدن در مرحله فرآوری مواد استخراج‌شده که در کارخانه‌های خالص‌سازی انجام می‌شود، نقشی اساسی دارد. مواد خام نیز به‌منظور تهیه سنگ، خاک، سنگ و مواد معدنی موردنیاز در صنایع مختلف مورداستفاده می‌گردند.

پایه اصلی تولید و توسعه صنعتی، مواد معدنی است؛ شناسایی و بهره‌برداری معادن بزرگ مواد معدنی نیازمند دانش، مهارت و تخصص است. وجود این دغدغه در کشورهای صنعتی اهمیت کار مهندس معدن را به نمایش می‌گذارد.

شرایط مهاجرت کاری مهندس معدن

شرایط مورد نیاز برای مهاجرت مهندس معدن به صورت زیر می باشد:

 • سن افراد کمتر از ۴۰ سال باشد.
 • برای ارزیابی و سنجش مدارک توسط سازمان مهندسی استرالیا Engineers Australia باید حداقل نمره زبان PTE 50 را اخذ نمایید.
 • داشتن حداقل سه سال سابقه کار مرتبط با رشته مهندسی معدن
 • داشتن حداقل سه سال سابقه بیمه مرتبط
 • دریافت پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای خارجی (جاب آفر)

موقعیت شغلی زیرشاخه‌های مهندسی معدن

موقعیت‌های شغلی مهندسان و متخصصان این رشته در مهاجرت کاری مهندس معدن به‌گونه‌ای است که مهندسان با گرایش اکتشاف در معادن در حال اکتشاف و بهره‌برداری، به‌عنوان مسئول فنی اکتشاف و ناظر بر عملیات اکتشافی مشغول به کار می‌شوند. متخصصان در گرایش استخراج معدن معمولاً در جایگاه‌های شغلی مسئول فنی معدن و ناظر بر عملیات استخراجی به فعالیت مشغول می‌گردند.

نوع کاری که انجام می‌دهید و قسمتی که در آن مشغول به کار می‌شوید در میزان درآمد مؤثر است. شرایط کار و میزان درآمد در شرکت‌های حوزه راه‌سازی با شرایط و حقوق مهندس معدنی که در کار اکتشاف و استخراج معدن است، متفاوت و حتی قابل‌مقایسه نخواهد بود.

مهاجرت کاری مهندس معدن از سایت ویزانیو

شرایط کار در معدن

ساعت کاری مهندس معدن معمولاً به‌صورت تمام‌وقت است؛ البته در برخی پروژه‌ها ممکن است ساعات بیشتری نیز مشغول به کار باشید. در مهاجرت کاری مهندس معدن می‌بایست در نظر داشته باشید که کار در معدن شرایطی مساعد و آسوده نخواهد داشت. ممکن است در برخی پروژه‌ها مجبور به چندین هفته دوری از خانه باشید. استفاده از لباس و تجهیزات ایمنی لازم نیز از ملزومات هر فردی است که در معدن مشغول به کار است، می‌باشد.

وظایف مهندس معدن

قبل از اقدام به مهاجرت کاری مهندس معدن می‌بایست از وظایف یک متخصص در این زمینه آگاهی داشته باشید. یک مهندس معدن می‌بایست با نقشه‌برداران و سایر مهندسان مشغول به کار در معدن، در خصوص صرفه اقتصادی در معادن و کار کردن بهینه همکاری نماید. برخی از وظایف مهندس معدن به شرح زیر است:

 • مدیریت روزانه عملیات
 • نظارت بر عملکرد کارگران فنی
 • تهیه گزارش هفتگی و ماهانه از روند پیشرفت کار
 • نظارت بر حفظ ایمنی و سلامت در کار
 • نظارت بر حفر زمین، نمونه‌برداری از سنگ‌ها و خاک و ساخت تونل‌ها در عملیات حفاری
 • برنامه‌ریزی مؤثر جهت مقابله با حوادث غیرمترقبه مانند ریزش تونل یا سیل
 • توانایی انتخاب بهترین راه‌ها برای استخراج و فرآوری باهدف بهینه‌سازی هزینه و انرژی

کدام کشورها برای مهاجرت کاری مهندس معدن بهتر هستند؟

در بررسی شرایط مهاجرت کاری مهندس معدن و مناسب‌ترین کشورها برای این تخصص می‌توانیم بگوییم کشورهایی مانند انگلیس، آمریکا، کانادا و استرالیا به دلایلی چون کمبود مهندس و نیروی متخصص در این رشته، شرایط سخت کار و همچنین گران بودن انرژی و مواد معدنی بازار کار بسیار خوبی دارند.

مهاجرت کاری مهندس معدن و وضعیت استخدام

بر اساس گزارش‌های ارائه‌شده، با توجه به افزایش نرخ مهاجرت مهندس معدن، میزان استخدام مهندسان این رشته از سال ۲۰۱۰ رشدی ۱۰ درصدی را در پیش‌گرفته است. گزارش‌های ارائه‌شده در مورد میزان رشد استخدام متخصصین این رشته در استرالیا نشان از میزان متوسط رشد آن نسبت به سایر مشاغل به میزان ۴۶ درصد در پنج سال گذشته می‌دهند؛ پیش‌بینی می‌شود این میزان رشد در سال‌های آینده افزایش نیز خواهد یافت.

توانمندی‌های موردنیاز جهت مهاجرت کاری مهندس معدن

یک سری از توانمندی‌ها و مهارت‌هایی که مهندسین این رشته برای مهاجرت کاری مهندس معدن می‌بایست در آن‌ها تخصص داشته باشند، به شرح زیر هستند:

 • توانایی تحلیل قوی و خلاقانه مسائل
 • دانش خوب در خصوص زمین‌شناسی، سنگ‌ها و مواد معدنی
 • مهارت ارتباطی، اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی مؤثر
 • کنترل و مدیریت بودجه‌
 • تسلط بر روی برنامه‌های طراحی کامپیوتری و تخصصی مهندسی معدن
 • مهارت در کار تیمی
 • آگاهی از مسائل ایمنی، سلامت و آخرین پیشرفت‌های حوزه معدن

مهاجرت مهندس معدن در سایت ویزانیو

میزان درآمد و حقوق مهندس معدن

بسته به استخدام مهندس معدن در سازمان دولتی یا خصوصی، حقوق وی متفاوت خواهد بود. در بخش دولتی مطابق قوانین مدیریت کشوری و وزارت کار و در بخش خصوص درآمدها در بنا به توافق‌های صورت گرفته و توانمندی‌های وی متفاوت خواهد بود. چه پس از مهاجرت کاری مهندس معدن و در خارج از ایران و چه در داخل ایران، بر اساس رده‌های مختلف سازمانی و جایگاه‌های شغلی، میزان متوسط حقوق دریافتی متفاوت خواهد بود.

درآمد مهندس معدن در ایران

درآمد مهندسین معدن همانند سایر تخصص‌ها، در سطوح مختلف سازمانی موردبررسی قرار خواهد گرفت. تخصص، مهارت، تجربه، سابقه کاری و تعداد پروژه‌های موفق انجام‌شده از عوامل مؤثر در تعیین درآمد و حقوق مهندس معدن در ایران می‌باشد؛ و با افزایش موارد ذکرشده، درآمد این مهندسین نیز افزایش خواهد یافت.

درآمد مهندس معدن در کشورهای خارجی

بهترین مقاصدی که برای مهاجرت کاری مهندس معدن در نظر گرفته می‌شود، می‌بایست کشورهایی باشند که علاوه برداشتن معادن زیاد، نیروی متخصص کار به‌اندازه کافی نداشته باشند؛ زیرا در این کشورها شرایط کاری مطلوب و درآمدی مناسب را پیش روی این مهندسین قرار خواهد داد.

ازجمله این کشورها می‌توان به استرالیا اشاره کرد که در آن‌یک مهندس معدن سالانه حدود ۱۰۸.۰۰۰ دلار، البته قبل از کسر مالیات درآمد خواهد داشت.

متوسط درآمد سالانه در کشور انگلیس برای مهندسان معدن بنا به تجربه کاری‌شان به شرح زیر است:

 • افراد تازه‌کار بین ۳۱.۰۰۰ الی ۳۵.۰۰۰ دلار
 • افراد باتجربه بین ۳۸.۰۰۰ الی ۵۳.۰۰۰ دلار
 • مهندسان ارشد بالای ۶۱.۰۰۰ دلار

میزان درآمد متوسط در سال در آمریکا و کانادا برای مهندسان معدن ۸۳.۰۰۰ دلار می‌باشد.

آینده شغلی، بازار کار و فرصت‌های استخدامی مهندسی معدن

در مهاجرت کاری مهندس معدن، ابتدا می‌بایست موقعیت‌های شغلی را در نظر بگیریم. یک متخصص و فارغ‌التحصیل مهندسی معدن می‌تواند در سازمان‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار گردد و برخی از این مراکز عبارت‌اند از:

 • وزارت صنایع
 • وزارت نفت
 • وزارت نیرو
 • وزارت راه
 • راه‌آهن و مترو
 • انرژی اتمی
 • آزمایشگاه مواد معدنی
 • شرکت‌ تولید مواد معدنی
 • تأمین تجهیزات
 • شرکت‌های فعال در حوزه معدن و زمین‌شناسی

مهندس معدن می‌تواند درزمینه‌ای مشخص مانند مواد منفجره، ایمنی و یا سلامت تخصص پیدا کند. همچنین می‌تواند با کسب تجربه کافی به درجه مدیر پروژه یا مدیر عملیاتی بشود.

مهاجرت کاری مهندس معدن به کانادا

کشور کانادا با توجه به ذخایر و معادن فراوان و گسترده، دارای بازار کار فوق‌العاده‌ای برای متخصصان مجرب این رشته است؛ به‌طوری‌که در ده سال آینده حدود ۷۵۰۰ شغل در این عرصه برای جوانان جویای کار از سراسر جهان فراهم خواهد کرد. در حال حاضر در ایالات ساسکاچوان، آلبرتا، انتاریو و بریتیش کلمبیا فرصت‌های شغلی زیادی برای افراد وجود دارد. میانگین درآمد شغلی در کانادا برای مهندسان معدن بسته به میزان مهارت، سابقه و البته شهر محل کار متفاوت است؛ اما به‌طورکلی حدود ۴۷.۰۰۰ دلار در سال تخمین زده می‌شود. پیش‌نیازهای اساسی مهاجرت کاری مهندس معدن به کانادا که بر پایه دریافت جاب آفر از کارفرمای کانادایی انجام می‌پذیرد، به شرح زیر است.

 • مدرک لیسانس، فوق‌لیسانس یا دکترا در رشته مهندسی معدن یا رشته‌های مرتبط
 • دریافت مجوزهای لازم از ایالت مدنظر جهت اشتغال به کار به‌عنوان مهندس معدن
 • داشتن دست‌کم سه سال سابقه کاری مرتبط

برای این شغل سخت موقعیت‌های شغلی خوبی در کشورهای مختلف وجود دارد که با مطالعه‌ی دقیق این مقاله به بعضی از آنها رسیده‌اید و برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید روی مشاوران ما حساب کنید. به نظرتان سخت‌تر از شغل معدن چه شغلیست؟ چه چیزی باعث می‌شود که با وجود سختی‌های فراوان این شغل باز هم طرفداران خود را داشته باشد.

سوالات متداول

مسیر معمول برای تبدیل شدن به یک مهندس معدن معمولاً  ۶-۷ سال تحصیلات ترکیبی و تجربه حین کار را می طلبد. دارای مدرک کارشناسی مهندسی ، گرایش معدن یا مهندسی ژئوتکنیک.

رشته مهندسی معدن یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های مهندسی در دنیا است که سابقه آکادمیک آن به دوران انقلاب صنعتی انگلستان برمی‌گردد. محصلان این رشته باید در دروس ریاضی و فیزیک و علوم پایه از دانش خوبی برخوردار باشند. به‌ علت عملیات میدانی گاها وسیع در این رشته، دانش‌پذیران آن باید نیرو و توان کافی برای چنین مواردی را داشته باشند.
کشور ایران با دارا بودن ۷ درصد از معادن جهان و ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی) یکی از کشورهای بسیار غنی از حیث ذخایر معدنی است. برخی از معادن ایران در کلاس جهانی قرار دارند که از جمله آنها معدن مس سرچشمه، معدن سنگ آهن گل گهر سیرجان، معادن سنگ آهن سنگان را می‌توان نام برد.

مهندسان معدن برای یافتن شغل به حداقل مدرک کارشناسی نیاز دارند و بسیاری از موقعیت‌های تحقیقاتی نیاز به مدرک کارشناسی‌ارشد یا دکترا دارند. پس از اخذ مدرک کارشناسی‌ارشد، داوطلب می‌تواند دوره‌های زمین‌شناسی، عملیات معدن، طراحی معدن، متالورژی و احیای محیط زیست را نیز دنبال کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.