مهاجرت

مهاجرت دندان پزشک

مهاجرت دندان پزشک

اولین گام مهاجرت به هر نقطه جهان هدف از سفر است و پس از مشخص‌شدن هدف شناختن شرایط کشورهای مختلف و بررسی نزدیکی شرایط آن کشور با ایده‌آل‌های ذهنی موجود در ذهن مهاجر می‌باشد. بیشترین آمار دلیل مهاجرت به بخش کاری مربوط می شود و درواقع مهاجرت کاری دارای رتبه بیشتری در میان لیست اهداف مهاجرت افراد است. این نوع مهاجرت بسته به شغل شما و شرایط هر کشور برای آن شغل و پذیرفتن متقاضی در کشور موردنظر متفاوت است. امکان مهاجرت دندان پزشک از طریق ویزای کاری یا تحصیلی وجود دارد و این افراد می توانند با استفاده از این روش‌ها به زندگی در کشورهای حوزه‌ شنگن و کانادا بپردازند.

فرصت‌های شغلی دندان پزشک

یک دندان‌پزشک می‌تواند علاوه بر اینکه مطب شخصی خود را دایر می‌نماید و به‌صورت مستقل کار کند، در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، کلینیک‌ها و سایر مراکز درمانی استخدام شود. حالتی دیگری برای فارغ‌التحصیلان دندان پزشکی که علاقه‌مند به آموزش و مسائل علمی هستند، درصورتی‌که بورد تخصصی دندانپزشکی و همچنین تخصص (PhD) داشته باشند، امکان تدریس در مراکز آموزش عالی، مؤسسات و دانشگاه‌ها وجود دارد.

دندان پزشکی ازجمله مشاغل پرطرفدار در بسیاری از کشورهاست. بر اساس آمار گزارش‌شده وضعیت استخدام و تقاضای برای این جایگاه شغلی در حدی بسیار خوب و رو به رشد در حال پیشرفت است. از طرف دیگر با توجه به بازار کار، امکانات ارائه‌شده شغلی و اجتماعی، کسب درآمد مطلوب، امکان پیشرفت در کار و … تقاضا برای مهاجرت کاری دندان پزشک و اشتغال به کار در خارج از کشور رو به افزایش است.

شرایط مهاجرت دندان پزشک

مهاجرت دندان پزشک در شهرهای اصفهان، تهران، شیراز و تمامی شهرهای ایران یکی از روش‎های مفید برای اخذ اقامت است. فرد با داشتن مدرک دندانپزشکی برای دریافت ویزای کاری کشورهای حوزه شنگن و کانادا باید مدرک زبان حداقل B2 داشته باشد و همچنین این فرد باید بتواند یک سوپروایزر یا همان استاد راهنما را از داخل ایران پیدا کرده و با او از طریق مکاتبه در ارتباط باشد. فرد باید بتواند استاد راهنمای خود را قانع سازد و سپس با یک بیمارستان در کشور مقصد قرار‌داد ببندد.

بیمارستان مورد نظر باید پذیرای متقاضی باشد و این امر باید مورد تایید سفارت نیز قرار بگیرد. تمامی این مراحل نیاز به آشنایی قبلی دارند و فرد باید با برنامه‌ریزی دقیق و با کمک مشاورین با تجربه اقدام به دریافت ویزای کاری نماید.

مهاجرت کاری دندان پزشک به سوئد

یک قانون دندانپزشکی در کشور سوئد وجود دارد که بیان می‌کند همه شهروندان سوئد حق دارند به خوبی و در حد کافی و استاندارد از دندان‌شان مراقبت صورت بگیرد؛ و به همین دلیل مهاجرت دندان پزشک به سوئد بسیار مورد استقبال این کشور است.

برای مهاجرت به سوئد از طریق دندانپزشکی فرد باید مدرک زبان سوئدی داشته باشد و آن را ارائه دهد؛ اما بدلیل اینکه آزمون‌های سوئدی در کشور ایران و دبی برگزار نمی‌گردند؛ شخص باید برای دریافت مدرک زبان سوئدی ویزای سوئد را اخذ کرده و برای شرکت در آزمون به این کشور برود و بر فرض قبولی باید وارد مرحله معادل‌سازی گردد.

مهاجرت دندان پزشک در سایت ویزانیو

با توجه به شرایط فوق مهاجرت دندان پزشک به سوئد به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌گردد و بهتر است این افراد از طریق اخذ اقامت سایر کشورها مانند اتریش و یا آلمان اقدام نماید.

مهاجرت دندان‌پزشک به کانادا

متوسط حقوق سالانه دندانپزشکان حدودا ۸۱۸۰۰ دلار در کشور کانادا است. دندانپزشکان این کشور به دلیل مراقبت‌های بهداشتی عمومی، بسته به موقعیت مکانی خدمات خود را به خوبی انجام می دهند.برخی از استان‌ها به کودکان و افراد مسن خدمات رایگان ارائه می دهند. با توجه به اینکه دندانپزشکی در کانادا به کٌندی انجام گرفت اما این کشور دارای بیش از ۱۶۰۰۰ دندان پزشک در مقایسه با سایر کشورهای اروپا است.

به عنوان یک دندانپزشک بین‌الملل در کانادا باید یکی از مدارک (BDS/DDS/DMD) و مجوز (NDEB) که متعلق به هیئت ملی معاینه دندانپزشکی کانادا است را برای فعالیت در این کشور به همراه داشت. پس از گذراندن آزمون مخصوص آن نیز میتوان به عنوان جراح دندانپزشک تمرین کرد و یا بیشتر مطالعه کرد.

یکی از مهاجرپذیرترین کشورها در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ کشور کانادا است. بااین‌وجود برخی از استان‌های این کشور دچار کمبود نیروی متخصص درزمینهٔ دندان‌پزشکی هستند؛ درنتیجه به کشوری محبوب برای دندان‌پزشکان ایرانی تبدیل شده است. از دلایل تقاضای زیاد برای این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کیفیت زندگی بالا
  • کمبود نیروی دندان‌پزشکی در برخی استان‌ها
  • سطح بهداشت و سلامت بالا
  • حقوق بالای دندان‌پزشکان
  • امنیت بالا
  • برگزاری سمینار‌های معتبر بین‌المللی سالانه دندان‌پزشکی
  • امکانات رفاهی کم‌نظیر

مهاجرت دندان پزشک | 10 کشور برتر برای مهاجرت کاری دندان پزشک

مهاجرت دندان پزشک به اتریش و آلمان

اتریش واقع در قلب اروپا و یک مقصد محبوب برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا محسوب می شود. اکثر پزشکان و دندانپزشکان از کشورهای همسایه، به ویژه آلمان، جمهوری چک و اسلواکی، به کشور اتریش آمده‌اند.

شرایط کار پزشکان و دندان پزشک در کشورهای آلمان و اتریش تقریبا بصورت یکسان می باشد. فقط با یک تفاوت که پزشکان برای هرگونه اقدامی در کشور آلمان نیازمند ارائه مدرک زبان آلمانی در حد B2 بوده که این قانون در ارتباط با کشور اتریش صدق نمی کند و پزشکان در صورتی که شرایط کار را داشته باشند می توانند دوره های زبان خود را در خاک کشور اتریش سپری کنند. پزشک و دندان پزشک برای کار و تحصیل در کشور اتریش باید مدارک خود را معادل‌سازی کنند. مدت‌زمان در نظر گرفته شده برای سپری کردن دوران معادل‌سازی معمولا ۱ سال می‌باشد.

پزشکان پس از سپری‌کردن دوران تعیین‌شده می توانند برای تخصص در رشته انتخابی خود اقدام نمایند و به همراه سپری‌کردن این دوره تخصص از شرایط ویژه‌ای که کشورهای آلمان و اتریش برای پزشکان در نظر می‌گیرد بهره‌مند شوند. شرایط در نظر گرفته معمولا پرداخت ماهیانه حقوق به دانشجویان دوره های تخصص می باشد که این نکته مثبت برای آلمان و اتریش است.

راه حل دوم برای پزشکان در صورت نیاز شهر انتخابی‌شان برای کار، اقدام برای مجوزهای لازمه برای احداث مطلب می‌باشد که پس از آن به‌عنوان پزشک مشغول به کار شوند. دیگر شرایط مهاجرت پزشکان و دندان پزشک به اتریش این است که پزشکان و دندان پزشک پس از اینکه ورود به کشور اتریش و پس از یک ماه که کارت اقامت خود را دریافت نمودند، می‌توانند برای همراهان خود نیز اقدام نمایند و پس از مدت یک ماه خانواده نیز به آن‌ها ملحق شود.

مهاجرت دندانپزشک  به استرالیا

در حال حاضر استرالیا دارای بیشترین نسبت دندانپزشک خارجی جهان است. این کشور مقصد جذابی برای دندانپزشکان کشورهای پردرآمد مثل انگلستان، ایرلند، نیوزلند است. در حال حاضر تعداد دندان پزشکان مهاجر از کشورهای کم درآمد و متوسط مانند هند، مصر، فیلیپین، ایران، عراق، آفریقای جنوبی و مالزی در این کشورها بیشتر است.

دندانپزشک مهاجر استرالیا توسط شورای دندانپزشکی استرالیا ارزیابی می شود که این ارزیابی شامل ۴ مرحله: ارزیابی اولیه، آزمون مهارت انگلیسی، آزمون کتبی، آزمایش بالینی می شود. دندانپزشکان کشورهای کانادا، ایرلند، نیوزلند، انگلستان مستقیما میتوانند در بخش دولتی و خصوصی ثبت نام کنند.

دندانپزشکان تایید شده در موسسات هنگ کنگ، مالزی، سنگاپور، آفریقای جنوبی، ایالات متحده مجاز به تمرین بخش دولتی در استرالیا هستند که عمدتا این مراکز در بخش های دورافتاده و جایی که نیاز به مراقبت دندانپزشک دارد قرار گرفته اند.

مهاجرت دندانپزشک به اسپانیا

متوسط حقوق سالانه دندانپزشکان در کشور اسپانیا ۱۷۶۰۰۰ دلار است. این تفاوت قابل توجهی در مقایسه با سایر کشورها دارد و جای تعجبی نیست که اکثر متخصصان دندانپزشکی به اسپانیا نقل مکان کرده‌اند. مزیت دیگر برای دندان‌پرشکان در این کشور مالیات نسبتا پایین و شرایط زندگی خیلی‌ خوب با هزینه‌های کم و همچنین حقوق دو برابر آن نسبت به کشور سوئیس است. وقتی صحبت از هزینه‌ها می شود این کشور مقصد خوبی برای تمرین دندانپزشکی است.

آمریکا و مهاجرت دندانپزشک

متوسط حقوق سالانه دندانپزشکان ۱۴۷۰۰۰ دلار در زمان نوشتن این مقاله است. درمانگران دندانپزشکی و متخصصان بهداشت دندان مجاز به تمرین مستقل نیستند.

در نتیجه ایالات متحده با شرایط مختلفی روبه‌رو هستند. هزینه زندگی نسبتا بالا و سیاست های پیچیده برای دندانپزشکان کمی باعث میشود که این کشور در رتبه‌های پایینی جدول انتخاب کشور مقصد دندانپزشکان قرار بگیرد .

دندانپزشک در انگلستان

دندانپزشکان خارجی میتوانند پس از انجام آزمون معادل سازی ORE که توسط شورای عمومی دندانپزشکی در انگلستان طراحی شده است شروع به کار نمایند. شرایط آب و هوایی برای زندگی بسیار مناسب است و هزینه زندگی در انگلستان زیاد است اما باید گفت در حال حاضر میانگین حقوق  دندانپزشکان در این کشور ۷۸۶۳۸ دلار است.

مهاجرت دندانپزشک به نیوزلند

برای تمرین و کار در نیوزلند مانند کانادا و استرالیا نیاز به انجام آزمون دارید امتحانات ثبت‌نام دندانپزشکان نیوزلند (NZDREX) به NDEB کانادا بسیار شباهت دارد. سه مورد از ۵ امتحان تمرین در کانادا در این کشور نیز نیاز به گذراندن دارند. همچنین باید IELTS خوبی نیز داشت. متوسط حقوق سالانه دندانپزشکان در این کشور ۷۳۷۰۰ دلار است و بسته به تجربه این حقوق افزایش دارد.

دندان پزشک در ایرلند

متوسط حقوق سالانه دندانپزشکان در این کشور ۶۵۶۰۰ دلار خواهد بود و نکته جالب این کشور برای دندانپزشکان این است که در این منطقه علاوه بر هزینه های خدمات عمومی ، هزینه های خصوصی هم شامل می شوند.

نروژ و مهاجرت دندانپزشک

متوسط حقوق سالیانه دندان پزشک در این کشور برابر با ۹۳۰۰۰ دلار است و تقاضای بالایی برای کار دندانپزشکی در این کشور وجود دارد. درمان دندان برای کودکان رایگان بوده و تحت پوشش خدمات بهداشت ملی است. با این حال یکی از کشورهایی است که مالیات و هزینه زندگی بالایی دارد.

سؤالات متداول

بله، رشته دندان‌پزشکی جزو مشاغل موردنیاز کانادا به شمار می‌رود و فرصت‌های شغلی متعددی برای آن وجود دارد. علاوه بر فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادا، دندان‌پزشکان بین‌المللی هم با کسب مجوز رسمی فعالیت، فرصت اشغال در این کشور را خواهند داشت. ایران ایندید بهترین سایت کاریابی خارجی در کانادا شما عزیزان را در این مسیر سرنوشت‌ساز یاری خواهد کرد.

میزان تخصص و سابقه کار دو عامل مهم و تأثیرگذار بر درآمد شغلی دندان‌پزشک می‌باشند. به‌طورکلی در ایالات مختلف کانادا، دندان‌پزشکان فرصت‌های شغلی و درآمد بسیار خوبی دارد؛ میانگین درآمد دندان‌پزشکان در کانادا حدود ۱۲۰ هزار دلار در سال محاسبه می‌شود؛ شایان‌ذکر است که هرچه تجربه و تخصص بالاتر باشد میزان حقوق نیز افزایش می‌یابد.

مدرک تحصیلی و تخصصی از دانشگاه معتبر و اخذ مجوز رسمی فعالیت که مورد تائید مسئولان مربوطه در کشور مدنظر باشد و البته سابقه کار لازمه اصلی مهاجرت کاری دندان‌پزشک است. کسب آگاهی از بازار اشتغال این رشته، درآمد و شرایط بیمه هم ازجمله موارد مهمی هستند که باید از قبل آن‌ها را کاملاً بررسی کرد.

دندان‌پزشکان خارجی برای کار در انگلیس علاوه بر ارائه مدارک تحصیلی معتبر و سابقه شغلی باید جهت تائید صلاحیت در آزمونی تحت عنوان ORE یا Overseas Registration Exam شرکت کنند؛ البته کسب نمره ۷ در آزمون آیلتس لازمه اصلی شرکت در این آزمون می‌باشد. با قبولی در این آزمون مجوز رسمی فعالیت در انگلیس کسب خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.