مهاجرت کاری

مهاجرت کاری مهندس نفت

مقاله مهاجرت کاری مهندس نفت | درآمد مهندس نفت از سایت ویزانیو

مهاجرت کاری مهندس نفت در این مطلب توضیح داده شده است. آنچه باید از مهاجرت از طریق رشته مهندسی نفت بدانید را آورده ایم. ابتدا شما را با حوزه کاری مهندس نفت آشنا می کنیم سپس بازار کار مهندس نفت در کانادا، مهارت‌های تأثیرگذار بر سطح درآمد مهندسان نفت در کانادا ، شرایط لازم برای مهاجرت کاری مهندس نفت و میزان درآمد مهندس نفت را مورد بررسی قرار داده ایم.

مهاجرت کاری مهندس نفت

ساعات کار مهندس نفت با توجه به نوع تخصص و محل کار او متفاوت است. کارکنان دکل و سکوهای نفتی (منطقه عملیاتی) به‌صورت دو هفته کار و دو هفته استراحت و در دو شیفت کاری روز کار و شب‌کار مشغول به کار هستند. به عبارتی در یک ماه، چهار شیفت کاری وجود دارد.

مهاجرت کاری مهندس نفت در مقاله مهاجرت کاری مهندس نفت

سایر کارکنان دکل همچون ناظر عملیات حفاری، رئیس دستگاه، زمین‌شناس، پزشک، مکانیک و متخصص برق‌کار که در حدود ۱۰۰  نفر برای یک دکل نفتی می‌شوند، به‌طورمعمول می‌بایست در کل شبانه‌روز بر روی دکل حضورداشته باشند.

وظایف مهندس نفت

وظایف و مسئولیت‌های مهندس نفت به حوزه‌ای که کار می‌کند بستگی دارد. به‌طورکلی وظایف مهندس نفت در بخش‌های مختلف شامل موارد زیر می‌باشد.

 • طراحی تجهیزات جهت بهینه‌سازی استخراج نفت و گاز
 • توسعه راه‌های تزریق مواد شیمیایی، آب، گازها یا بخار به ذخایر نفتی
 • توسعه برنامه حفر زمین‌های نفت‌خیز و بازیابی نفت و گاز
 • اطمینان از ارزیابی درست چاه‌های نفتی
 • شناسایی محل چاه‌ها و انجام درست عمل حفاری با استفاده از تجهیزات کامپیوتری
 • نصب، به‌کارگیری و نگهداری صحیح از تجهیزات

مزایای حوزه‌های مرتبط با مهندسی نفت

 • این رشته یکی از پردرآمدترین مشاغل می‎باشد که تضمین‌کننده یک زندگی لوکس و مجلل برای افراد دارنده‌ی این عنوان شغلی است.
 • مهندسی نفت حوزه‌ای فعال در سطح جهانی و دارای فرصت‌های شغلی بسیار در کل دنیا می‌باشد.
 • به علت وابستگی دنیای امروز به نفت و محصولات مرتبط نفتی برای تولید انرژی، فرصت‌های شغلی این حوزه بسیار چالش‌برانگیز و پویا است.
 • سفر در کل دنیا و حتی نقاط دور بخشی از کار یک مهندس نفت است که می‌تواند فرصت خوبی برای تجارب جدید، بسط افق دید و ارتقای سطح دانش فرد باشد.
 • فاند ها، بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های بسیاری توسط دانشگاه‌های برای دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته رادارند، ارائه می‌شود.
 • تقاضا برای مهندسان نفت در صنایع نفت و گاز بسیار بالا است.

مهاجرت کاری مهندس نفت

بازار کار رشته‌ی مهندسی نفت در کانادا

این رشته در کشورهای اروپایی شامل سه گرایش حفاری، بهره‌برداری و مخازن هست. پروفایل شغلی یک مهندس نفت در اروپا و کانادا شامل تسلط کامل بر تکنیک‎های شیمی، تکامل زمین‌شناختی و ترسیم‌های کامپیوتری می‌باشد.

مهندسان نفت توسط شرکت‌های بهره‌برداری کننده‌ی نفت و گاز، شرکت‌های مشاور آن‌ها و همچنین شرکت‌های واقعه‌نگاری و سرمایه‌گذاری، سازمان‌های دولتی و مؤسسات آموزشی و تحقیقاتی به کار گرفته می‌شوند. این رشته یکی از مشاغل پر تقاضا در کشورهای حوزه شنگن و کانادا محسوب می‌شود.

درآمد و حقوق مهندس نفت در ایران

بر اساس شایعاتی که میان مردم در مورد سطح بالای حقوق مهندسین نفت به گوش می‌رسد، می‌توان گفت که مهندسین و متخصصین این رشته نسبت به متوسط حقوق دریافتی سایر مشاغل در ایران حقوق متوسط بالاتری دریافت می‌کنند.

البته این دریافت حقوق سطح بالا بیشتر شامل افرادی می‌شود که بر روی سکوهای نفتی، دکل‌ها و مناطق عملیاتی مشغول به کار هستند؛ زیرا این مهندسین علاوه بر حقوق ثابت دریافتی که دارند، بسته به نوع تخصص و سمت شان به ازای هرروزی که بر روی سکو قرار دارند، حداقل ۳۰۰.۰۰۰ تومان الی ۹۰۰.۰۰۰ تومان و یا حتی بیشتر دریافت خواهند کرد.

مسیر کاری رشته مهندسی نفت در کانادا

در اکثر موارد، حداقل نیازمندی برای مهاجرت کاری مهندس نفت، مدرک لیسانس دانشگاهی است. دنبال کردن تحصیلات تکمیلی در رشته‌هایی همانند مهندسی نفت، مهندسی شیمی، مهندسی عمران و مهندسی زمین‌شناختی کاربردی‌تر است.

فرد باید به مدت ۲ یا ۳ سال به‌عنوان یک مهندس تحت تعلیم و آموزش (EIT) فعالیت کند و سپس در آزمون رویه‌ی حرفه‌ای شرکت نماید. در این مرحله معمولاً نیازمند مدارک تحصیلات تکمیلی، ارشد یا دکترا می‌باشد که با دارا بودن آن‌ها امکان بهبود چشم‌انداز و درآمد شغلی در این رشته وجود دارد. برای این‌که فرد به‌عنوان یک مهندس حرفه‌ای (P.Eng) کار کند باید از نظام‌مهندسی یکی از استان‌ها یا مناطق کانادا، مجوز کسب نمایند.

مهاجرت کاری مهندس نفت به کانادا از طریق جاب آفر از کارفرمای کانادایی به‌طور مؤثری آینده افراد را تضمین می‌کند. ایران ایندید، بهترین نمایندگی کاریابی خارجی در کانادا، افتخار دارد  متخصصان این رشته را در مسیر سرنوشت‌ساز مهاجرت یاری نماید.

عکسی از پالایشگاه نفت در مقاله مهاجرت کاری مهندس نفت

حداقل شرایط لازم برای مهاجرت کاری مهندس نفت

 • مدرک لیسانس مهندسی نفت یا لیسانس در رشته‌های مرتبط
 • یک مهندس نفت باید درزمینه‎هایی همچون ریاضیات و علوم تخصص داشته باشد و مهارت‌های ارتباطی و قدرت استدلال منطقی بسیار بالایی داشته باشد. او باید برای مواجه با چالش‌های مرتبط به این حوزه آشنا بوده و از مهارت‌های تحقیقاتی و توانایی‌های رهبری بالی برخوردار باشد.
 • مدرک ارشد و دکترا باعث می‌شود که افراد بتوانند حرفه‌ی خود را از سمت‌های بالاتری شروع کنند.

مهارت‌های تأثیرگذار بر سطح درآمد مهندسان نفت در کانادا

 • مهندسی بهره‌برداری چاه (۳٪)
 • مایکروسافت اکسل (۳٪)
 • ارزیابی شکل‌گیری دیواره چاه (FE): (6٪)
 • ارزیابی شکل‌گیری نفت و گاز (۹٪)
 • مایکروسافت آفیس (۱۳٪)
 • مایکروسافت ورد (۱۹٪)

میزان درآمد مهندس نفت در کانادا

صنعت نفت در کانادا با توجه به دسترسی فراوان این کشور به ذخایر بزرگ زمینی رونق فراوانی دارد. فرصت‌های شغلی فراوانی در این عرصه وجود داشته که درآمد بالایی را به ارمغان خواهد آورد. شرکت‌های بزرگی حوزه صنعت نفت فعالیت دارند که امپریال نفت، شل و سانکور در سطح ملی فعالیت می‌کنند. عمده نفت کانادا یعنی حدود ۹۷ درصد در سه ایالت آلبرتا، ساسکاچوان، نیوفاندلند و لابرادور تولید می‌شود و به‌تبع فرصت‌های شغلی زیادی برای مهندس نفت دارا خواهند بود.

یکی از عوامل تأثیرگذار بر میزان درآمد شغل مهندس نفت در کانادا تجربه است. به‌طورکلی افراد تازه‌کار و بدون سابقه کار در کانادا حدود ۷۵ هزار دلار، افراد دارای ۱ الی ۴ سال سابقه کار ۸۰ هزار دلار، افراد دارای سابقه ۵ الی ۹ سال ۱۰۲ هزار دلار در سال درآمد خواهند داشت. صنعت نفت یکی از مشاغل بسیار پردرآمد در کانادا می‌باشد؛ به‌طوری‌که افراد دارای سابقه کاری بالا از حقوق و مزایای بسیاری برخوردار می‌شوند.

اگر در این رشته تحصیل‌کرده و مایل به ادامه‌ی راه و شغل‌یابی در این مسیر هستید می‌توانید از فرصت‌های شغلی که پیش‌رویتان هست استفاده کرده و و در کشوری دیگر به کار مشغول شوید.

مدرک زبان مورد نیاز برای اپلای مهندسی نفت چیست؟
شما برای پذیرش تحصیلی باید مدرک زبان خود را ارائه دهید که می‌تواند یکی از مدارک تافل، آیلتس، PTE و کمبریج باشد. البته، بهتر است قبل از هر کاری دانشگاه مورد نظر را بررسی کنید. در شرایط خاص می‌توان از دانشگاه‌ها پذیرش تحصیلی مشروط نیز دریافت کرد که در این صورت باید در مدت زمان معین سطح زبان مورد نظر ارائه شود

مدارک مورد نیاز برای اپلای مهندسی نفت چیست؟

برای اپلای در این رشته ابتدا نیاز به مدارک هویتی مانند پاسپورت معتبر است که باید بیش از شش ماه اعتبار داشته باشد. پس از آن مدارک دانشگاه شامل مدرک زبان، مدرک پایان تحصیلات در مقطع تحصیلی قبلی و ترجمه ریز نمرات است. متناسب با دانشگاه بهتر است یک انگیزه نامه قوی نیز برای پذیرش آماده شود. برای مقطع تحصیلات تکمیلی مدارک اضافی شامل توصیه نامه، رزومه تحصیلی و شغلی و متناسب با مقطع تحصیلی مقالات علمی است. البته، در بسیاری از دانشگاه‌ها باید مدرک GRE نیز آماده شود که برای اثبات مهارت‌های ریاضی پایه مورد نیاز خواهد بود.
حداقل درآمد مهندسان نفت در استان‌های مختلف کانادا در هر ساعت چقدر است؟
کلگری، آلبرتا = ۴۹.۰۵ دلار
ادمونتون، آلبرتا = ۳۴.۴۱ دلار
ونکوور، بریتیش کلمبیا = ۳۱.۲۵ دلار
وینیپگ ، مانیتوبا = ۳۱.۲۵ دلار
فردریکتون، اروموکتو، نیوبرانزیوک = ۳۱.۲۵ دلار
هلیفکس، نوا اسکوشیا = ۲۷.۰۰ دلار
تورنتو، انتاریو = ۳۱.۲۵ دلار
واترلو، انتاریو = ۳۱.۲۵ دلار
پرنس ادوارد آیلند = ۳۱.۲۵ دلار
مونترال، کبک = ۳۱.۲۵ دلار
ساسکاچوان = ۳۱.۵۷ دلار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.