مهاجرت

مهاجرت کاری مهندس شهرسازی

مهاجرت کاری مهندس شهرسازی

با توجه به سطح بالای درآمد برای رشته‌های تحصیلی خصوصاً رشته‌های فنی همچون عمران و شهرسازی و همچنین شرایط رفاهی در خارج از ایران، مهاجرت کاری مهندس شهرسازی به کشورهای اروپایی و کانادا رواج پیداکرده است.

مهاجرت کاری مهندس شهرسازی

اخذ مهاجرت کاری به خارج از کشور به دلیل پیدا کردن شغل، بستن قرارداد و تأمین بودن مالی از طریق دریافت حقوق، دلایلی مطمئن برای اخذ ویزا و مهاجرت است.

در این مقاله سعی داریم راهنمایی‌های لازم برای مهاجرت کاری مهندس شهرسازی به کشورهای دیگر را ارائه دهیم تا از تا از روند کاری مهاجرت باخبر شوند و بتوانند برای مهاجرت و دریافت اقامت برنامه‌ریزی‌های خود را انجام دهند.

ویژگی‌های مهندسین شهرسازی

برای انتخاب شغل مناسب باید به ویژگی‌های مناسب درزمینهٔ‌ها مختلف ازجمله شخصیت افراد، ارزش‌ها، مهارت‌ها، شرایط جامعه و… توجه لازم را داشت. مهم‌ترین این عوامل شخصیت فرد است.

ممکن است تیپ‌های شخصیت متفاوتی در یک شغل یا یک‌رشته موفق باشند که در ادامه به ویژگی‌ها و شخصیت‌های مناسب با مهندسی شهرسازی می‌پردازیم.

مهاجرت کاری مهندس شهرسازی | درآمد مهندس شهرسازی

 • شخصیتی که درزمینه پژوهش و برنامه‌ریزی به‌طور مستقل کار کند و به‌طور منطقی به راه‌حل‌های ممکن و خلاق دست یابد.
 • افرادی که از حل مسائل پیچیده لذت می‌برند و به تحلیل و بررسی آن‌ها می‌پردازند. این‌گونه افراد، مسئله‌هایی که نیازمند خلاقیت و فکر زیاد هستند را دوست دارند.
 • شخصیت‌هایی که سعی می‌کنند، نظرات و ایده‌های کاری خود را به‌صورت خلاقانه بیان کرده و دوست دارند که شرایط شغلی‌شان انعطاف‌پذیر باشد تا بتوانند آزادی فردی خود را حفظ نمایند.

فعالیت‌های مهندس شهرسازی

مهندس شهرسازی وظایف متعددی بر عهده دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها در ادامه برشمرده می‌شوند.

 • مشاوره با مدیران و مسئولان مربوط به امور شهری
 • تأیید نقشه‌های ساخت‌وساز
 • برنامه‌ریزی و طراحی فضای شهرهای جدید
 • برنامه‌ریزی و مدیریت سیستم‌های حمل‌ونقل شهری و توسعه آن در صورت امکان
 • پیگیری و نظارت پروژه‌های در حال اجرای ساختمان‌های شهری
 • مشخص کردن طرح‌ها و نقشه‌های بافت شهری یا منطقه‌ای
 • در نظر گرفتن مسائل مربوط به اجرای تمام پروژه‌های عمرانی شهری و شهرنشینی و نتایج حاصل از اجرای آن‌ها
 • برنامه‌ریزی برای اجرای طرح در جهت کاهش اثرات سوء زندگی شهری

وظایف مهندسین شهرسازی

 • هدف یک مهندس شهرسازی، انجام مراحل شهرسازی باید به‌صورت توسعه‌ای متوازن در ساختار شهر صورت گیرد. او وظیفه دارد که احتیاجات اجتماعی و اقتصادی، رفع نیازهای جمعیت شهر و کاهش مشکلات شهری را اساس کار خود قرار دهد.
 • به‌وسیله آن‌ها به مطالعه طرح‌های برنامه‌ریزی‌شده برای روابط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بپردازد و در آخر بهترین برنامه را برای سامان دادن وضعیت فعلی شهر ارائه دهد.
 • این برنامه قطعاً نمایان گر تصویر شهر در سال‌های آینده می‌باشد. فعالیت یک مهندس شهرسازی در نمای شهر و آرامش‌بخش بودن بدنه‌ها و مناظر بسیار تأثیرگذار است.
 • با توجه به وظایف مهندسین شهرسازی، آن‌ها باید دید گسترده‌ای نسبت به شهر و در کنار برنامه‌ریزی‌های خود توجه کافی نسبت به فرهنگ و اقلیم‌های مختلف داشته باشند؛ و بهترین خلاقیت خود در پیاده‌سازی برنامه به ثمر برسانند.

آینده شغلی یک مهندس شهرسازی

مهندس شهرسازی از نمونه مشاغلی است که می‌توان گفت فرصت‌های شغلی آن، بسیار متنوع می‌باشد. یک مهندس شهرسازی می‌تواند در سازمان‌های مربوط به شهر و محل سکونت مانند وزارت شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن، استانداری، بنیاد مسکن، شهرداری‌ها، شرکت‌های عمرانی شهرهای جدید و… کار کند.

مهاجرت کاری مهندس شهرسازی | درآمد مهندس شهرسازی مقاله ای در سایت ویزانیو

هم‌چنین در کنار سازمان‌های دولتی نام‌برده شده می‌تواند در بخش‌های خصوصی مانند شرکت‌های مهندسین مشاور شهرسازی، معماری و … استخدام شود و از فرصت‌های شغلی این‌گونه بخش‌ها استفاده کند.

یکی از کارهای متفاوتی که یک مهندس شهرسازی می‌تواند به آن مشغول شود، کارشناس رسمی برای حل پرونده‌های مربوط به زمینه کاری مهندس شهرسازی است. برای استخدام در این حوزه کاری باید در آزمون مربوط به این شغل شرکت کرده و بعد از قبولی در آزمون، به دریافت مدرک کارشناس رسمی از دادگستری اقدام کند.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای کاری

مدارک موردنیاز برای مهاجرت کاری مهندس شهرسازی و دریافت ویزا در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 • پیشنهاد کاری از کشور سوئد
 • دارا بودن حداقل مدرک IELTS ۶ بسته به درخواست کارفرما
 • داشتن حداقل مدرک لیسانس
 • مهندس شهرسازی باید حداقل دو سال سابقه کاری داشته باشد.
 • مهندس شهرسازی باید اثبات کند که با میزان حقوق دریافتی می‌تواند مخارج زندگی خود را تأمین کند.

شهرسازی در کانادا

کانادا در میان کشورهای خارجی محبوبیت بیشتری در بین ایرانیان دارد. شرایط کاری و تحصیل خوب، استقبال از مهاجران، پیشرفت این کشور در عرصه‌های علمی و وجود بیش از ۲۰ دانشگاه برتر جهان در این کشور باعث جذب ایرانیان شده است.

در کشور کانادا هرماه آزمون های بین المللی مهندسی شهرسازی برگزار می شود که در صورت قبولی در این آزمون ها می‌توانید به راحتی کار مورد علاقه خود را در این کشور یافته؛ پس از پایان دوره تحصیلی در این کشور ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهید و اقامت این کشور را اخذ نمایید.

دانشگاه MCgill در مونترال، دانشگاه دالهاوزی در هالیفاکس، و دانشگاه های شهر ونکوور رشته شهرسازی را ارائه می‌دهند. شما در صورت داشتن معدل بالا و رزومه قوی میتوانید از امکان تحصیل رایگان در کانادا بهره‌مند شوید. تحصیل در کانادا با استناد به دانشگاه‌های معتبر این کشور، سکوی پرتابی برای رقم زدن آینده‌ای بهتر خواهد بود. بااین‌حال دریافت ویزای تحصیلی روشی برای اخذ اقامت دائم کانادا محسوب نمی‌شود؛ مگر اینکه با یافتن شغل آن را به ویزای کاری مبدل کنند.

مهاجرت کاری مهندس شهرسازی به کانادا برای ایرانیان از طریق جاب آفر امکان‌پذیر است؛ چراکه این حرفه در فهرست مشاغل موردنیاز کانادا قرار دارد. ایران ایندید، بهترین نمایندگی کاریابی در کانادا، افتخار دارد تا متناسب‌ترین پیشنهاد شغلی را به متقاضیان جویای شغل ارائه نماید. ارسال رزومه قوی و جامع با اثبات توانایی و شایستگی یک مهندس شهرسازی، زمینه‌ساز اصلی دریافت جاب آفر و موفقیت در پروسه دریافت ویزای کاری در کانادا محسوب می‌شود.

مهاجرت کاری مهندس شهرسازی به سوئد

یکی از بهترین کشورهایی که مهندس شهرسازی برای مهاجرت خود می‌تواند انتخاب کند، کشور سوئد است.

مهاجرت مهندس شهرسازی

چراکه این کشور، امتیازهای زیادی برای مهاجرت مهندس شهرسازی و ادامه تحصیل در حوزه این رشته فراهم کرده است. با اخذ ویزا از طریق مهاجرت کاری به یک کشور، فرد مهاجر می‌تواند به‌صورت رایگان در آن کشور تحصیل نماید.

این کشور همیشه موردتوجه مهاجرت‌های کاری بوده است و شرایط اقتصادی آن باعث شده است که جزء یکی از بهترین کشورهای انتخابی برای مهاجرت کاری مهندس شهرسازی باشد.

اقامت کشور سوئد برای مهندس شهرسازی

برای مهاجرت کشور سوئد راه‌های مختلفی وجود دارد؛ بهترین راه برای مهاجرت، انتخاب روش‌های قانونی نظیر مهاجرت کاری، تمکن مالی، سرمایه‌گذاری، اقامت تحصیلی، اقامت از طریق ازدواج و … است که از این طریق می‌توانید مزایای زیادی کسب نمایید.

یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای دریافت اقامت، اخذ ویزای کاری است. به این طریق که می‌توانید با پیدا کردن شغل متناسب با رشتهٔ شهرسازی در کشور سوئد، برای دریافت اقامت و ویزای خود اقدام کنید. در نظر داشته باشید شرایط شغلی خود باید بر اساس قوانین بیمه و اداره مهاجرت سوئد باشد.

کسب‌وکار مهندس شهرسازی در سوئد

کشور سوئد در سطح اقتصادی خوبی قرار دارد. برندهای معروف، شرکت‌های معتبر و بزرگی در این کشور فعالیت دارند. طبق تحقیقات انجام‌شده، این کشور به‌عنوان یک نقطه اقتصادی شناخته می‌شود و بین کشورهای اروپایی، جزء یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت کاری است.

درنتیجه شرایط مناسبی برای مهاجرت کاری مهندس شهرسازی وجود دارد. قیمت هر کرون سوئدی ۰.۱۱ دلار آمریکا است و طبق آمارهای به‌دست‌آمده حقوق مهندس شهرسازی در سوئد بین ۱۵ تا ۴۵ هزار کرون در نظر گرفته‌شده است.

دریافت ویزای کاری مهندس شهرسازی در سوئد

طبق نکات گفته‌شده، برای اخذ اقامت کشورهای دیگر از طریق مهاجرت کاری ابتدا باید ویزای کاری آن کشور را داشته باشیم. در ادامه باهم مراحل دریافت آن را بررسی خواهیم کرد. همان‌طور که گفتیم، لازمه مهاجرت کاری مهندس شهرسازی داشتن یک پیشنهاد رسمی یا قراردادی استخدام از یک شرکت سوئدی است.

برای این‌که شغل موردنظر برای مهندس شهرسازی به تأیید برسد، بایستی طبق اتحادیه و ناحیه اقتصادی اروپا حداقل به مدت ۱۰ روز فرصت شغلی در کشور سوئد آگهی شده و شخص مناسب پیدا نشده باشد.

بعد از تأیید مهندس شهرسازی توسط کارفرما، شرایط اشتغال آن بر اساس توافقات عمومی سوئد یا همانند افرادی که همان شغل را دارا هستند، صورت می‌پذیرد.

درصورتی‌که فرد تجربه کارهای پژوهشی و تحقیقاتی داشته باشد، می‌تواند با داشتن دعوت‌نامه یکی از دانشگاه‌های سوئد برای انجام کارهای پژوهشی دانشگاه موردنظر و یا اینکه بتواند با حقوق دریافتی هزینه زندگی خود را تأمین کند، ویزای کشور سوئد را دریافت کند.

در مهاجرت کاری مهندس شهرسازی مهاجرین به‌غیر از سوئد، از اتحادیه اروپا ویزای کاری دریافت می‌کنند. بعد از انجام مراحل گفته‌شده، مهندس شهرسازی نیاز به یک گذرنامه معتبر دارد.

مقاله مهاجرت کاری مهندس شهرسازی | درآمد مهندس شهرسازی در سایت ویزانیو

مهاجرت کاری مهندس شهرسازی به استرالیا

طبق مشاهدات انجام‌شده در ۵ سال گذشته، کشور استرالیا جز کشورهایی بوده است که بیشترین جذب برای مهاجرت کاری مهندس شهرسازی را داشته است.

در طی این مدت میزان استخدام مهندس شهرسازی این کشور، ۲۶ درصد رشد کرده است که این میزان رشد، فرصتی مناسب برای مهندسین و متخصصین این رشته را ایجاد کرده است. در ادامه موارد موردنیاز برای مهاجرت کاری مهندس شهرسازی به استرالیا را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • دارای بودن مدرک IELTS زبان یکی از اصلی‌ترین شرایط این کشور است که نمره آن بستگی به نظر کارفرما دارد.
 • میزان سابقه کاری بین ۲ تا ۸ سال
 • دارای بودن ویزای کاری
 • سنتان بیش از ۴۹ سال نباشد.
 • دارای مدرک تحصیلی مهندسی شهرسازی که معدل و دانشگاهی که مورد تأیید مراکز علمی استرالیا باشد.

نکات مربوط به مهاجرت استرالیا

کشور استرالیا در طول سال، برای هر رشته تعداد مشخصی مهاجر می‌پذیرد. به‌عنوان‌مثال، برای رشتهٔ شهرسازی ۵۰۰ نفر در نظر گرفته است و اگر ظرفیت آن تمام شود، بقیهٔ افراد اگر امتیازاتی خوبی هم داشته باشد، اسامی‌شان به سال آینده انتقال داده خواهد شد.

در هرماه از بین اسامی، کسانی که برای اقامت بهترین امتیاز را دارند، انتخاب می‌شوند. درصورتی‌که افرادی که دارای بالاترین امتیاز هستند، تمام شوند. نوبت به رده‌های پایین‌تر امتیازها می‌رسد. در این مرحله اولویت با کسانی است که زودتر اقدام کرده‌اند.

میزان حقوق مهندس شهرسازی

پس از مهاجرت کاری مهندس شهرسازی، اگر وی در ارگان‌های دولتی مشغول به کار شود، میزان حقوق ماهیانه بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری مشخص می‌شود؛ اما میزان درآمد آن‌ها در سازمان‌های خصوصی کمی متفاوت است و مبلغ‌های متفاوتی توسط کارفرما در نظر گرفته می‌شود.

البته هر یک از مهندسین شهرسازی دارای تجربه و مهارت خاصی هستند و با توجه به ویژگی‌های آن‌ها، درآمدهای متفاوتی را می‌توانند کسب کنند. پس نتیجه می‌شود که هر چه مهندس مهارت و تجربه بیشتری در عرصه کاری خود داشته باشد، حقوق بهتر و بالاتری را کسب خواهد کرد.

بر اساس گزارش‌ها در سال ۲۰۱۸ در کشور آمریکا، حد متوسط درآمد سالانه مهندسین شهرسازی، حدود ۶۴۰۰۰ دلار بوده است. هم‌چنین درآمد سالانه در سال ۲۰۱۸ برای کشورهای استرالیا، انگلیس و کانادا به ترتیب معادل ۶۷۰۰۰، ۵۴۰۰۰ و ۶۷۰۰۰ دلار به‌دست‌آمده است.

برای مهندسین شهرسازی و مهاجرت کاری مهندس شهرسازی در کشورهای دیگر موقعیت‌های شغلی فراوانی وجود دارد که با کمک مشاوران توانمند می‌توانید بهترین موقعیت شغلی را بر اساس شهر مورد نظر و علاقه‌تان پیدا کنید. برایمان بنویسید که دوست دارید در کجا زندگی کنیدو کدام یک از شهرهای پیشنهادی را می‌پسندید.

سوالات متداول

آیا مهندسان عمران تقاضا دارند؟
چشم انداز شغلی برای این رشته این است که پیش بینی می‌شود که اشتغال مهندسان عمران از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ هشت درصد افزایش یابد، تقریباً به اندازه متوسط ​​برای همه مشاغل.

چهار دلیل مهاجرت شهری چیست؟
عوامل موثر در عدم وجود امکانات شغلی ، حقوق کم ، درآمد کمتر ، خشکسالی ، امکانات پزشکی و آموزشی کمتر از عوامل محرک روستاییان از مهاجرت روستایی به شهر است.

دلایل مهاجرت شهری در شهرها چیست؟
بلایای زیست محیطی و درگیری‌ها نیز به مهاجرت شهری در سطح ملی و بین المللی کمک می‌کند. مهاجرت به شهرها می‌تواند رفاه را افزایش دهد ، فرار از فقر را فراهم کرده و دسترسی به فرصت‌های بهتر، اشتغال، بهداشت و آموزش را فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.