مهاجرت, مهاجرت کاری

مهاجرت کاری طراح وب

همه چیز در خصوص مهاجرت طراح وب

طراحی وب، رشته‌ای مناسب عاشقان کامپیوتر، علاقه‌مندان به رشته طراحی و گرافیک است. خلاقیت و مهارت‌های فنی مشخصه طراح وب می‌باشد. در واقع برای تولید یک وب‌سایت اینترنتی از متخصص‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها طراح وب است. طراح وب بیشتر به طراحی و برنامه‌نویسی لایه ظاهری سایت می‌پردازد. در ادامه قصد داریم به بررسی شرایط مهاجرت کاری طراح وب بپردازیم.

مهاجرت کاری طراح وب

طراح وب باید ظاهر سایت را در ذهن خود تصویرسازی کرده و درک کند وب‌سایت موردنظر چگونه کار خواهد کرد؛ صرفاً داشتن مدرک مرتبط نیازی ندارد. شما به‌عنوان یک طراح وب می‌توانید روی انواع سایت‌ها اعم از سایت‌های آموزشی، تبلیغاتی تا فروشگاه‌های اینترنتی کارکنید. بسیاری از طراحان وب به‌صورت فریلنسری کار می‌کنند و ساعت کاری‌شان در اختیار خودشان می‌باشد.

صحبت در خصوص نوع کار، ملاقات با مشتریان به‌منظور درک بهتر از نوع بازدیدکنندگان سایت، خواسته‌ها و انتظارات مشتری یا کارفرما، تولید یک وب‌سایت بهتر طبق سلیقه مشتری و تهیه یک طرح خوب، بهبود کیفیت ساختار سایت و نحوه ارتباط بخش‌های مختلف همگی از وظایف طراح وب می‌باشند.

ایجاد صفحات، آیکون‌ها، لینک‌ها و عکس‌ها با استفاده از نرم‌افزار طراحی وب برای این منظور نرم‌افزارهای متعددی تولیدشده است که به نرم‌افزار dreamweaver به‌عنوان یکی از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان اشاره کرد.

اضافه کردن امکانات انواع مولتی‌مدیا مانند فیلم، عکس، صدا و انیمیشن به سایت با کمک نرم‌افزارهای متعددی انجام می‌پذیرد.

مهاجرت کاری طراح وب

مهارت و دانش موردنیاز طراح وب

 • آشنایی و تسلط بر زبان‌های برنامه‌نویسی مربوط به وب
 • تسلط کامل بر مفاهیم وب، اینترنت و آشنایی با نرم‌افزارهای مربوطه
 • خلاقیت بالا برای خلق آثار جدید و ارائه طرح‌های نو به بازار
 • داشتن توانایی خوب حل مسئله و رویکرد منطقی به کار
 • توانایی توضیح خوب و واضح نکات فنی به افرادی که در این زمینه دانش کمی دارند مانند کارفرمایان یا مشتریان
 • توانایی انجام به‌موقع پروژه‌ها؛ عدم انجام به‌موقع پروژه ممکن است باعث نارضایتی کارفرما شده و سبب تبلیغات منفی برای طراح شود.
 • داشتن درکی درستی از دستورالعمل‌ها و قوانین مربوط به اینترنت برای دسترسی به وب‌سایت
 • آگاهی داشتن از آخرین تغییرات فناورانه و نرم‌افزاری
 • توانایی کار با تجهیزات دیجیتال صوتی و تصویری همچون اسکنرها
 • اگر به‌طور مستقل و برای خود، کار می‌کنید باید مهارت‌های مدیریت کسب‌وکار و مذاکره هم داشته باشید.

نحوه ورود به شغل و تحصیلات لازم برای طراحی وب

برای ورود به این شغل می‌توانید مدرک کارشناسی در علوم کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار، مهندسی فناوری اطلاعات و یا کارشناسی ارشد در یکی از گرایش‌های ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش‌های ارشد مهندسی فناوری اطلاعات را بگیرید و ازنظر تئوریک در این حوزه بیش از پیش تسلط یابید.

البته معمولاً دانش و اطلاعات اصلی و عملی این شغل از جمله برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی و برنامه گرافیکی مناسب برای طراحی وب در دانشگاه‌ها تدریس نمی‌شود و باید آن‌ها را در آموزشگاه‌های آزاد معتبر و یا به‌صورت شخصی یاد گرفت.

در شاخه کار و دانش، رشته طراحی وب و در ادامه در دانشگاه علمی کاربردی، کارشناسی طراحی صفحات وب برای ادامه تحصیل وجود دارد.

برای ورود به این رشته حتماً نیازی به داشتن مدرک دانشگاهی مرتبط ندارید؛ معمولاً فارغ‌التحصیلان برخی از رشته‌های مرتبط مثل گرافیک و بعضی رشته‌های دیگر هنری نیز می‌توانند به این شغل وارد شوند. می‌توانید دوره‌های آموزشی طراحی وب را در آموزشگاه‌های آزاد و زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای بگذرانید.

تخصص طراحان وب

درصد قابل‌توجهی از طراحان وب از روی علاقه مفرط به این کار و همچنین علوم کامپیوتر، به‌تنهایی و با استفاده از کتاب‌ها و نرم‌افزارهای آموزشی و حتی وب‌سایت‌های اینترنتی نسبت به یادگیری طراحی وب اقدام می‌کنند.

برای موفقیت در این شغل و یا استخدام در شرکت دلخواه‌تان باید خلاقیت و مهارت‌های فنی خود را به اشکال مختلف به دیگران، مدیران شرکت‌های طراحی وب و به‌خصوص مشتریان ثابت کنید.

شما نیاز دارید به‌خوبی با زبان‌های برنامه‌نویسی وب همچون HTML و CSS کارکرده و در کد نویسی صفحات وب تجربه کسب کنید. داشتن توانایی کار کردن با برنامه‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی زیر برای شما حتماً مفید و در برخی از مواقع ضروری خواهد بود:

 • Dreamweaver
 • Photoshop
 • Flash and Fireworks
 • JavaScript
 • Net

فرصت‌ها و بازار کار طراح وب

برای شرکت‌های طراحی وب یا در بخش‌های فناوری اطلاعات، سازمان‌های بزرگ دولتی، شرکت‌های خصوصی و یا به‌طور مستقل می‌توانید مشغول به کار شوید.

اگر در یک شرکت مشغول باشید، می‌توانید تا سمت‌های مدیریت تیم طراحی یا مدیر محتوای سایت و با کسب تجربه بیشتر می‌توانید برای خود در این حوزه کسب‌وکاری راه‌اندازی کنید. در حال حاضر مهاجرت کاری طراح وب شرایط مطلوبی دارد.

با استقبال بسیار زیاد مردم، شرکت‌ها و همچنین دولت‌ها از آنلاین شدن بیشتر کسب‌وکارها، می‌توان انتظار داشت تمامی مشاغلی که به نحوی با کامپیوتر و اینترنت ارتباط دارند، در سال‌های آینده با پیشرفت بزرگی روبرو باشند.

اکثر قریب به‌اتفاق وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی دارای وب‌سایت رسمی هستند که این وب‌سایت‌ها به سه شکل ممکن است طراحی‌شده باشند: اول اینکه واحد انفورماتیک سازمان موردنظر این سایت را طراحی کرده باشد.

حالت دوم اینکه یک شرکت طراحی وب در قالب یک قرارداد این طراحی و ساخت را انجام داده باشد و یا اینکه سایت سازمان توسط یک طراح وب و با قرارداد شخصی طراحی‌شده باشد.

اگر در یک شرکت مشغول باشید، می‌توانید در موقعیت‌های شغلی مدیریت تیم طراحی ، مدیر محتوای سایت، طراح وب، طراح سایت و… مشغول به کار شوید و یا با کسب تجربه بیشتر می‌توانید برای خود در این حوزه کسب‌وکاری راه‌اندازی کنید.

مهاجرت کاری طراح وب به کانادا

یک طراح و توسعه‌دهنده مجرب و توانا در شرکت‌های نرم‌افزاری، فناوری اطلاعات و مؤسسات بازاریابی، فرصت‌های استخدامی زیادی دارند. دنیای دیجیتال امروز به دلیل پیشرفت روزافزون خود توانسته جایگاه ارزشمندی در کشورهای جهان به خود اختصاص دهد؛ به‌این‌ترتیب مهاجرت کاری طراح وب می‌تواند آینده روشنی را به همراه داشته باشد.

طراح و توسعه‌دهنده وب با کد ۲۱۷۵ در فهرست مشاغل موردنیاز کانادا قرار دارد؛ لذا مسیر همواری برای کسب جاب آفر از کارفرما یا شرکت‌های کانادایی دارا می‌باشد. این حرفه در ایالات آلبرتا، انتاریو، مونیتوبا و جزیره پرنس ادوارد دارای موقعیت‌های شغلی بسیاری است؛ به عبارتی در این ایالات احتمال دریافت جاب آفر و به دنبال آن ویزای کاری بالاتر خواهد بود.

متوسط حقوق یک طراح وب در کانادا حدود ۳۰ دلار به ازای یک ساعت برآورد می‌شود. بسته به قرارداد، سابقه و تخصص افراد، این میزان می‌تواند تا حدود ۴۵ دلار در هر ساعت نیز افزایش یابد.

از طرف دیگر طراحی و توسعه وب، در دنیای امروز کانادا، به یکی از مشاغل خانگی با درآمد بالا تبدیل شده است؛ درواقع افراد می‌توانند به‌صورت قراردادی در خانه کسب درآمد کنند.

حقوق و درآمد طراح وب در ایران

برخی از سمت‌هایی که در این پژوهش در نظر گرفته‌شده‌اند شامل طراح وب، طراح سایت، کارشناس فنی و … می‌باشند که یک طراح وب می‌تواند در هر یک از آن‌ها استخدام‌شده و مشغول به کار شود. طبق تحقیق و مصاحبه با افرادی که متخصص این رشته هستند، درآمد طراحان وب بسیار متنوع و متفاوت است.

به‌طوری‌که برخی از طراحان و برنامه‌نویسان کاربلد و حرفه‌ای در ماه تا بیش از پانزده میلیون تومان نیز درآمد دارند و از سوی دیگر برخی دیگر از آن‌ها درآمدهای چندصدهزار تومانی نصیبشان می‌شود.

آنچه مشخص است میزان مهارت و توانایی برنامه‌نویس و طراح وب و همچنین توانایی‌ها، خلاقیت‌ها، مهارت‌های عمومی وی ازجمله فن بیان، توان مذاکره با مشتری یا کارفرما، شخصیت و ویژگی‌های فردی و مسائلی این‌چنینی تأثیر قابل‌توجهی در میزان موفقیت در این حرفه دارد.

migration-for-web-designer_3

درآمد طراح وب در برخی از کشورهای جهان

یکی از عوامل بسیار مهم در مهاجرت کاری طراح وب میزان درآمد سالانه است؛ در ادامه به میزان متوسط درآمد در چند کشور اشاره شده است. البته بسته به میزان تخصص، مهارت، تجربه کاری و همچنین میزان خلاقیت فرد میزان دریافتی وی می‌تواند افزایش یابد.

آمریکا: متوسط درآمد سالیانه طراحان وب حدود ۸۵.۰۰۰ دلار می‌باشد.
استرالیا: میزان درآمد سالانه طراح وب حدود ۷۴.۰۰۰ دلار استرالیا می‌باشد.
انگلستان: متوسط درآمد سالانه طراحی وب برای افراد تازه‌کار بین ۳۸.۰۰۰تا ۴۸.۰۰۰ دلار، برای افراد باتجربه حدود ۶۳.۰۰۰ دلار و برای متخصصان ارشد بیش از ۸۱.۰۰۰ دلار می‌باشد.
آلمان: متوسط درآمد سالیانه طراحان وب در سال ۲۰۲۰ حدود ۸۲.۰۰۰ دلار می‌باشد.
کانادا: طراحی وب در کشور کانادا جزو پرطرفدارترین رشته‌ها محسوب می‌گردد و درآمد سالیانه آن بین ۸۳ الی ۹۹ هزار دلار است.
نروژ: متوسط درآمد سالیانه طراحان وب در کشور نروژ حدود ۷۸.۰۰۰ دلار می‌باشد.

۵ کشور پردرآمدترین کشور با بالاترین دستمزد

۲۴ سپتامبر ۲۰۱۸ مشاغل وب و فناوری اطلاعات یکی از پردرآمدترین مشاغل در دنیای فناوری است. این مشاغل نیز امروزه از رایج‌ترین مشاغل هستند زیرا جهان از فناوری به‌طور‌کامل استقبال کرده است. به عنوان یک طراح‌وب، شما آزادی کار در هر نقطه از جهان را دارید زیرا این صنعت در سطح جهانی در حال پیشرفت است. با این وجود نمی‌توانید حقوق سالانه مشابه‌ی را در همه کشورها دریافت کنید. برخی کشورها هستند که حقوق اولیه بیشتری برای طراحان وب نسبت به سایر کشورها ارائه می دهند. اگر به‌دنبال استفاده از فرصتی در کشوری دیگر به عنوان طراح وب هستید، پنج کشور پردرآمد در این زمنیه را برایتان آورده‌ایم.

مهاجرت کاری طراح وب

 1. سوئیس: سوئیس دارای یکی از محیط‌های پر جنب و جوش برای تجارت وب است. این کشور همچنین در منطقه‌ای استراتژیک از لحاظ جغرافیایی در اروپا واقع شده است. این کشور با داشتن یکی از بهترین محیط‌های کاری و زندگی در اروپا، در سال‌های اخیر شاهد هجوم سرمایه‌گذاری‌ها بوده است. طراحان وب می‌توانند سالانه حدود ۷۰،۰۰۰ دلار در این کشور حقوق دریافت‌کنند. سوئیس بدون شک بهترین کشور جهان برای کار به عنوان طراح وب است.
 2. ایالات متحده: ایالات متحده در زمینه توسعه وب، یک رهبر جهانی است. در‌حالی‌که میانگین دستمزد در ایالت‌های مختلف متفاوت است، طراحان‌وب که در این کشور کار می‌کنند می‌توانند به‌طور متوسط سالانه حدود ۵۰،۰۰۰ دلار دستمزد دریافت کنند. ایالات متحده همچنین فرصت‌های زیادی برای طراحان‌وب در‌سراسر جهان دارد.به عنوان یک طراح وب که به دنبال فرصت هایی در خارج از کشور است، از شما خواسته می‌شود که ابتدا رزومه یک طراح وب را ایجاد کرده و سپس قبل از مهاجرت آن را برای کارفرمایان احتمالی ارسال کنید. انجام این کار در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌کند و همچنین شما را در موقعیت بهتری برای مذاکره درباره شرایط خود قرار می‌دهد.
 3. آلمان: آلمان دارای بزرگترین اقتصاد در اروپا است. این کشور همچنین دارای صنعت فناوری پررونقی است که هر سال استعداد می طلبد. طراحان وب فرصت‌های مختلفی در بازار پررونق آلمان دارند. متوسط حقوق سالانه طراحان وب در آلمان ۵۵۰۰۰ دلار است. این امر آن را به یکی از پردرآمدترین کشورهای اروپا و یکی از بهترین کشورهای جهان برای طراحان وب تبدیل کرده است.
 4. استرالیا: استرالیا همچنین یکی از بالاترین حقوق در جهان را برای طراحان وب وعده می‌دهد. طراحان وب در استرالیا با متوسط حقوق سالانه حدود ۵۲۰۰۰ دلار جزو پردرآمدترین‌های جهان هستند. فرصت‌های شغلی در استرالیا در زمینه‌های طراحی جلویی و طراحی UI/UX و سایر مناطق وجود دارد. استرالیا در چندسال گذشته تقاضای فزاینده‌ای برای طراحان وب داشته است و پیش بینی می‌شود این تقاضا همچنان درحال افزایش باشد. علاوه بر اینکه یک کشور توسعه یافته است، تقاضا برای استعداد یک عامل کلیدی است که حقوق طراحان وب را در مقایسه با سایر نقاط جهان بالا برده است
 5. نروژ: سرانجام، این کشور در شمال اروپا دارای یکی از بهترین محیط ها برای زندگی و کار است. نروژ دارای صنعت IT پررونقی است که در بخش‌های خصوصی و دولتی گسترش یافته است. به عنوان طراح وب، سالانه حدود ۵۰،۰۰۰ دلار درآمد خواهید داشت. تقاضای سالانه برای طراحان UI/UX، طراحان جلو و عقب در نروژ ستودنی است. درست مانند سایر کشورها، مواردی مانند تجربه و مهارت، حقوق شما را بسیار بیشتر از آن افزایش می‌دهد.

بعد از خواندن این مقاله اگر تسلط موردنظر را دارید برا یداشتن فرصت‌های شغلی بهتر می‌توانید اقدام کرده و مهاجرت کاری موفقی داشه باشید. نظر خودتان را راجع به کشورهای معرفی شده در این زمنیه بیان کنید. مهاجرت به کدامشان را ترجیح می دهید؟

 

سؤالات متداول

متوسط درآمد سالیانه طراحان وب بسته به مهارت، تخصص، سابقه کاری و همچنین خلاقیتی که دارند متفاوت است ولی متوسط درآمد آن‌ها حدود ۸۵.۰۰۰ دلار می‌باشد.

بازار کار برای یک طراح وب سایت در موقعیت‌های شغلی متفاوتی همچون طراحی وب، مدیریت سایت، طراح سایت، کارشناس فنی، مدرس دوره‌های طراحی سایت و… وجود دارد.

مدرک کارشناسی در علوم کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار، مهندسی فناوری اطلاعات و یا کارشناسی ارشد دریکی از گرایش‌های ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش‌های ارشد مهندسی فناوری اطلاعات؛ البته داشتن مدارک فنی‌وحرفه‌ای مرتبط با حیطه کاری می‌تواند جایگزین مدرک دانشگاهی باشد. ارائه نمونه کارهای طراحی نیز لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.