پناهندگی در کانادا

پناهندگی در کانادا

Asylum in Canada

1874 بازدید - منتشر شده توسط مدیریت در تاریخ: ۹۸/۰۶/۲۷ در ۳:۰۰ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۶/۲۱ در ۸:۴۸ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

چگونه می توان با پناهندگی کانادا، اقامت گرفت ؟ در این مطلب خواهید خواند که آیا اخذ اقامت کانادا با پناهندگی ممکن است یا خیر؟ و چه شرایطی برای پناهنگی در کانادا لازم است. بعد از خواندن این مطلب، هر گونه سوال و ابهامی در خصوص اقامت کانادا از طریق پناهندگی داشتید، به صورت تلفنی با کارشناسان ما در میان بگذارید. در صورت تمایل می توانید فرم مشاوره را در صفحه مشاوره رایگان مهاجرت تکمیل و ارسال نمایید تا کارشناسان مهاجرت ما با شما تماس بگیرند. 

پناهندگی در کانادا چگونه است؟

کشور کانادا از سال ۱۹۵۱ قرارداد مربوط به پذیرش پناهندگی را امضا کرده است. بر اساس امضای این قرارداد، حق اساسی انسان‌ها درزمینهٔ داشتن آزادی را پذیرفته است. از طرف دیگر بر اساس منشور حقوق کانادا، حق زندگی، آزادی و امنیت برای هر فرد، قابل‌احترام است.

کانادا ازجمله کشورهایی است که اگرچه به‌سختی درخواست پناهندگی افراد را قبول می‌کند، اما بااین‌حال خدماتی را به پناهندگان ارائه می‌کند که به شرح زیر است:

 • خدمات ورود و پذیرش در بندرگاه
 • ارائه اقامتگاه موقت
 • یاری افراد در یافتن محل اقامت دائمی
 • نیازسنجی و ارائه خدمات مختلف درمانی به افراد

معمولاً وکیل مهاجرت به کانادا درزمینهٔ پناهندگی اقدامی انجام نمی‌دهند؛ زیرا معتقدند این آخرین راه است و افرادی که از طریق پناهندگی در کانادا مهاجرت می‌کنند جایگاه مناسبی در آن کشور نخواهند داشت؛ بنابراین بهتر است در اولویت اول از طریق مهاجرت کاری، تحصیلی و یا با کسب امتیاز بالا، روش‌های دیگری چون روش اکسپرس انتری و مهاجرت فوری به کانادا را انتخاب نمایید.

asylum-in-canada_2

برای پذیرش درخواست پناهندگی در کانادا برای یک فرد، متقاضی باید درجایی خارج از کشور خود اقامت داشته باشد. همچنین داشتن ترسی ثابت‌شده از آزار، شکنجه و اذیت در کشور برای متقاضی الزامی است. این ترس از آزار و اذیت می‌تواند ناشی از نژاد و ملیتی خاص باشد و یا داشتن مذهبی خاص در یک کشور.

عضویت گروه‌های اجتماعی خاص و طرز فکری سیاسی نیز می‌تواند از این دلایل باشند. انواع دیگری از این آزار و اذیت‌ها می‌تواند مربوط به وجود آزارهایی برای زنان و دختران در برخی از کشورها باشد که افسر پرونده و دولت کانادا در تصمیم‌گیری در مورد پرونده به آن‌ها نیز توجه خواهند کرد.

 

شرایط پذیرش پناهندگی در کانادا 

پناهندگی در کانادا به دو روش اصلی اسپانسر و یا حمایت‌های دولتی امکان‌پذیر خواهند بود. در روش اسپانسر همان‌طور که از نام آن مشخص است، اسپانسر وظیفه حمایت از پناهنده را خواهد داشت و تمامی هزینه اقامت وی را موظف است که پرداخت کند. در این روش افراد می‌توانند در خارج از کانادا هم درخواست خود را ثبت نمایند.

اما افرادی که از طریق حمایت دولت به این کشور وارد شده‌اند، می‌توانند درخواست خود را به دو روش مطرح کنند؛ یا این‌که به‌محض ورود درخواست خود را ثبت کرده و در ظرف ۱۵ روز مدارک خود را تحویل دهند.

یا در روش دوم افراد با مدارک کامل به اداره مهاجرت درخواست پناهندگی در کانادا را ارائه می‌کنند؛ لذا فرصتی برای جمع‌آوری مدارک به آن‌ها داده نمی‌شود.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که متقاضی پناهندگی در کانادا هستید، می‌بایست دارای حداقل شرایط اعلام‌شده برای این نوع مهاجرت از طرف اداره مهاجرت کشور کانادا باشید:

 • متقاضی خارج از کانادا حضورداشته و درخواست دهد.
 • درخواست پناهندگی کانادا از طریق یک‌نهاد رسمی مثل کمیساریای عالی پناهندگان در سازمان ملل یا یکی از نهادهای خیریه امور نمایندگان این کشور به دست دولت کانادا برسد. (معرفی متقاضی توسط یک سازمان معتبر به اداره مهاجرت کانادا)
 • داشتن سرمایه و دارایی کافی برای فرد متقاضی

شرایط متعدد دیگری هم وجود دارند که متقاضی با داشتن آن‌ها می‌تواند درخواست پناهندگی در کانادا دهد.

 • فردی که باوجود عدم فعالیت سیاسی، به دلیل مخالفت با دولت مورد آزار و اذیت قرار می‎گیرد.
 • فرزند یک رهبر سیاسی زندانی که ازنظر رژیم فعلی یک تهدید محسوب می‌شود.
 • داشتن گرایش‌های جنسی هم‌جنس‌گرا، دوجنسیتی‌ها، ترنس‎ها، دوجنس‎گراها
 • معلم بودن در کشوری که روشنفکران متهم به خیانت‎ به مردم می‎شوند.
 • عضویت در یک گروه نژادی که از سوی کشور موجب مورد آزار و اذیت قرار گرفتن می‌شود.
 • عضویت در یک گروه مذهبی که از سمت دولت سرکوب‌شده است.
 • فردی که شاهد قتل‌عامی از سمت ارتش بوده است و دولت قصد سرپوش گذرای روی آن را دارد.

مزایای پناهندگی در کانادا چیست؟

وجود مشکلات متعدد که در زندگی بسیاری از هم‌وطنان ممکن است منجر به تصمیم‌گیری آن‌ها به مهاجرت از کشور شود. هنگامی‌که افراد نتوانند از روش‌های مختلف مهاجرتی به نتیجه برسند، قطعاً به سراغ آخرین راه، پناهندگی خواهند رفت.

در صورت عدم ارائه مدارک معتبر و کافی برای اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا، با درخواست پناهندگی متقاضی مخالفت خواهد ‌شد. ارائه مدارک معتبر حاکی از درخطر بودن جان و عدم وجود امنیت در کشور محل اقامت و بسیاری موارد دیگر، ممکن است بتوانید موفق به دریافت پناهندگی شوید.

به‌عنوان یکی از مزایای اصلی پناهندگی در کانادا می‌توان به اخذ اقامت دائم کانادا پس از گذشت چند سال اقامت در کانادا اشاره کرد. کانادا به دلیل فرهنگ و ادب مردم ساکن در کشور، مزایا و امکاناتی که به شهروندان ارائه می‌دهد مقصد افراد بسیاری برای مهاجرت است.

چرا مهاجرت از طریق پناهندگی به کانادا توصیه نمی شود؟

برخی افراد تصور می‌کنند پناهندگی روشی آسان برای اخذ اقامت یک کشور است؛ حال‌آنکه این روش نیز شرایط خاص خود را داشته و روند اثبات آن‌ها نیز سختی خود را دارد. اخذ اقامت کشور کانادا از طریق پناهندگی تنها در صورتی امکان‌پذیر است که متقاضی در دسته‌بندی خاصی از قوانین موردنظر اداره مهاجرت قرارگرفته و یا واجد شرایط خاصی باشد و همچنین مدارک لازم برای اثبات آن‌ها را ارائه دهد.

به‌عنوان یکی از معایب پناهندگی در کانادا باید بگوییم ممکن است به دلیل عدم‌کفایت مدارک و داشتن شرایط لازم، پس از یک الی دو سال با درخواست شما مخالفت شود و مجبور به بازگشت به کشور خود و یا کشوری دیگر خواهید بود.

asylum-in-canada_3

ریجکت پناهندگی کانادا

ممکن است با توجه به وجود شرایطی، با درخواست پناهندگی در کانادا شما مخالفت شود. برخی از این شرایط به شرح زیر هستند:

 • درصورتی‌که تائید شما درخواست پناهندگی شما به کشوری دیگر
 • درصورتی‌که اعطا پناهندگی این کشور به شما
 • در مواقع تحت تعقیب بودن به علت جرائم غیرسیاسی یا حقوق بشری
 • درصورتی‌که یک‌بار قبلاً پناهندگی کشور کانادا به شما اعطاشده ولی شما آن را رها کرده باشید.
 • درصورتی‌که قبلاً درخواست پناهندگی به کشور کانادا داده باشید که موردقبول اداره مهاجرت و پناهندگی واقع نشده است.

کفالت مالی پناهندگان

از سرتاسر جهان هرساله به دلایل متعددی چون مسائل مربوط به حقوق بشر، جنگ‌های داخلی و بین‌المللی و مشکلاتی که منجر به عدم وجود امنیت می‌شوند، تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. در صورت اقدام به راه‌های اشتباه ممکن است با عواقب جبران‌ناپذیری مواجه شوند.

این افراد و گروه‌ها بر طبق قرارداد موافقت‌نامه‌ای که با اداره امور شهروندی و پناهندگی کشور کانادا بسته‌اند، از زمان ورود پناهندگان به کشور، عهده‌دار امور مالی آن‌ها خواهند شد.

همچنین در طول دوران کفالت، این افراد و گروه‌ها موظف هستند فضای حمایتی عاطفی نیز برای پناه جویان ایجاد نمایند. برخی افراد به مدت یک سال و برخی دیگر به دلیل داشتن شرایطی خاص ممکن است به مدت بیشتری مورد کفالت و حمایت این گروه‌ها قرار گیرند.

 

کفالت خصوصی پناهندگان

برای دریافت کفالت خصوصی برای پناهندگان راه‌های متعددی وجود دارد. پیدا کردن امور خیریه، نهادهای مذهبی، اخلاقی و گروه‌های مردمی که معمولاً متقاضی کمک به پناهندگان جدید به کشور کانادا هستند تا وی را برای ایجاد یک زندگی جدید یاری دهند، می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای انتخاب باشند.

 

پناهندگی در کانادا از طریق ویزای توریستی

روش‌های مختلفی که برای مهاجرت قانونی وجود دارد، ممکن است به دلیل داشتن شرایط خاص برای همه اقشار مناسب نباشد، به همین دلیل به سراغ پناهندگی کانادا از طریق ویزای توریستی می‌روند. به‌نحوی‌که با داشتن ویزای توریستی وارد کشور کانادا شده و با مراجعه به اداره مهاجرت و پناهندگی درخواست خود را برای پناهندگی ثبت می‌کنند.

پس از ثبت درخواست، اداره مهاجرت یک وکیل در اختیار متقاضی قرار می‌دهد تا ضمن همراهی، در مدت شش ماه الی یک سال رفتار فرد را آنالیز نمایند و به این نتیجه برسند که آیا به شخص دارای منفعتی برای دولت هست یا خیر؟

درصورتی‌که که فقط بار مالی برای دولت کانادا داشته باشد، بعد از گذشت یک سال با درخواست متقاضی مخالفت خواهد شد. یکی از دلایل اصلی رد درخواست پناهندگی در کانادا از طریق ویزای توریستی می‌تواند فریب افسر پناهندگی در هنگام مصاحبه اخذ ویزا باشد.

 

با مهاجرت و اخذ اقامت از طریق پناهندگی در کشور هدف خود بیشتر آشنا شوید:

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۸ میانگین: ۴.۳]

  درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

  سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

  6 ديدگاه ها

  • با سپاس فراوان از معلومات جامع و همه جانبه تان راجع به پناهندگی
   ایا میتوانم از کشور خود اقدام به استخدام وکیل در کانادا کنم و مدارک لازم و مورد نیاز را فراهم کرده به حضورش بفرستم نتیجه میدهد یا خیر
   تشکر نیازی هستم از هرات افغانستان .

   • برای پناهندگی خود فرد باید در کشور مقصد حضور داشته باشد.

  • سلام خسته نباشید اگر فردی ک شهروند معتبر کانادایی باشد برای من دعوتنامه بفرستد و من بتونم با ویزای توریستی اقدام ب پناهندگی کنم
   برای دوست بنده ک دعوتنامه فرستاده مشکلی ایجاد نمیشه؟؟ ب اعتبار شهروندی اش لطمه وارد نمیشه؟

   • سلام. برای ارسال کننده دعوتنامه بد میشه؛ ممکنه از طرف دولت جریمه شوند، از برخی حقوق شهروندی محروم شوند و همچنین دیگه نمیتوند برای شخص دیگری رزومه ارسال کنند.

  • سلام
   من میخاستم از طریق کمیساریا درخواست پناهندگی به کشور سوم رو بدم از طریق چه خیریه هایی میتونم با کمیساریا ارتباط برقرار کنم ؟

   • مجموعه ویزا نیو خدمات پناهندگی ارائه نمی کند. ارتباط با این سازمان به صورتی غیر حضوری کاری بسیار سخت است.

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *