asylum in netherlands - پناهندگی در هلند

به دلیل گران بودن راه‌های مهاجرت، روش پناهندگی در طی سال‌های اخیر مورد توجه بوده است. همچنین در پی بحران‌هایی که در جهان و مخصوصاً در خاورمیانه به بوجود آمده است، میزان مهاجرت‌ها به قاره اروپا از روش پناهندگی افزایش یافته است. پناهندگی در هلند نیز یکی از روش‌های مهاجرتی به کشورهای اروپایی است که در ادامه این روش مهاجرتی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تقاضای پناهندگی

اولین مسئله‌ای که باید در مورد پناهندگی به آن اشاره کنیم این است که در کجا می‌توانید برای رسیدگی به تقاضای پناهندگی درخواست دهید. اگر از طریق مرز زمینی وارد خاک هلند شده باشید و بخواهید درخواست پناهندگی بدهید، باید برای این کار به مرکز معرفی ترآپل بروید.

برای این که بتوانید به ترآپل بروید می‌توانید از پلیس بلیط وسایل نقلیه عمومی دریافت کنید و با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به ترآپل بروید. اما اگر از طریق یکی بنادر هلند و یا از طریق فرودگاه سخیپول وارد هلند شده باشید باید خود را به پلیس نظامی پادشاه هلند معرفی کنید.

پس از این که شما درخواست پناهندگی می‌دهید شما را به کمپ بسته یا مجتمع قضائی سخیپول خواهند برد. پس از آن در مرکز اقامت، کمپ باز یا بسته ترآپل مشخصات شخصی متقاضی دریافت پناهندگی هلند را دریافت خواهند کرد.

برای این که اطلاعات بیشتری در مورد متقاضی کسب شود از متقاضی عکس گرفته می‌شود و مراحل مربوط به انگشت نگاری انجام می‌شود و در نهایت لباس، کیف و چمدان متقاضی نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نکته ی دیگری باید به آن اشاره کنیم این است که برای تحقیقات تلفن همراه متقاضی نیز گرفته می‌شود اما خیلی زود به متقاضی بازگردانده می‌شود. سپس تعدادی از پناهجویان را از ترآپل به کمپ‌های دیگر انتقال می‌دهند تا به تقاضای پناهندگی‌شان رسیدگی شود.

روند رسیدگی به تقاضای پناهندگی

برای این که فرد در طی مراحل پناهندگی دچار مشکل نشود باید با روند رسیدگی به تقاضای پناهندگی آشنا باشد تا این روند راحت‌تر طی کند. به عنوان پناهجو فرد می‌تواند مورد حفاظت دولت هلند قرار گیرد.

به عبارت دیگر فردی که می‌خواهد به هلند پناهنده شود باید شرایطی را داشته باشد و در صورت داشتن این شرایط اجازه اقامت پناهندگی در هلند را دریافت خواهد کرد. این شرایط عبارتند از:

 • به دلیل خشونتی که در جنگ در کشور متقاضی وجود دارد این امکان باشد که فرد جان خود را از دست بدهد.
 • متقاضی به دلیل اتفاقاتی که در کشورش افتاده باشد دچار عارضه‌های روحی و روانی شده باشد.
 • به خاطر مذهب، ملیت، نژاد، اعتقادات سیاسی و یا این که چون فرد متعلق به گروه اجتماعی خاصی است ترس از پیگرد کیفری برای فرد وجود داشته باشد.
 • ترس از شکنجه، اعدام و یا روش‌های غیر انسانی دیگر وجود داشته باشد.

نکتهٔ بسیار مهمی که در این جا باید به آن اشاره کنیم این است که اگر فرد قبل از این که به هلند بیاید ویزای کشور اروپایی دیگری را داشته باشد و یا وارد کشور اروپایی دیگری شده باشد، آن گاه اطلاعاتی که در این جا در مورد تقاضای پناهندگی هلند بیان کردیم برای شما کاربردی نیست.

نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که اگر متقاضی از کشوری است که از نظر دولت هلند امن شناخته می‌شود آن گاه به سرعت به تقاضای پناهندگی فرد رسیدگی خواهد شد.

پس از درخواست پناهندگی

همان طور که گفتیم پس از این که متقاضی پناهندگی در هلند، درخواست خود را در مرکز اداره مرکزی پذیرش پناهجویان در ترآپل می‌دهد، این امکان وجود دارد که اداره مهاجرت هلند آن‌ها را به مرکز دیگری انتقال دهد.

در مرکزی که فرد به آن انتقال داده می‌شود، متقاضی باید درخواست پناهندگی خود را امضا کند. پس از آن مصاحبه‌های IND انجام می‌شود. این مصاحبه‌ها برای این است که از هویت، ملیت و مسیر مسافرتی فرد آگاه شوند.

همچنین IND بررسی می‌کند که آیا متقاضی قبلاً در کشور دیگری برای پناهندگی در هلند درخواست داده است یا خیر. این مسئله به این دلیل مورد بررسی قرار می‌گیرد که پناهجویانی که قبلاً درخواست پناهندگی را در کشور خود ثبت کرده‌اند این مسئله را مطابق با موافقت نامه‌های اتحادیهٔ اروپا می‌دانند.

اداره مرکزی پذیرش پناهجویان یا COA برای پناهجویان در هلند مسکن فراهم می‌کند. همچنین پناهجویانی که به هلند می‌آیند مورد معاینات پزشکی قرار می‌گیرند. در ضمن برای این که پناهجویان برای رسیدگی به پرونده پناهندگی که توسط  IND تنظیم شده است آماده شوند یک وکیل به آن‌ها کمک می‌کند.

پس از این که فرآیند پناهندگی پناهجویان آغاز می‌شود به آن‌ها حداقل 6 روز استراحت داده می‌شود تا خستگی سفر را از تن به در کنند.

روش عمومی پناهندگی

برخی از پناهجویان از روش عمومی پناهندگی در هلند در IND استفاده می‌کنند. این روش به این صورت که حداکثر زمان آن 8 روز خواهد بود یعنی نهایتاً 8 روز طول خواهد کشید. در طی این مدت زمان متقاضی پناهندگی می‌گوید که چه اتفاقی برای او افتاده است و سازمان مربوطه نیز درخواست آن‌ها را مورد بررسی و سنجش قرار می‌دهد.

روش سریع‌تر پناهندگی

اما برخی از افراد می‌خواهند که هر چه سریع‌تر به درخواست آن‌ها رسیدگی شود. در صورتی می‌توانند که از این روش استفاده کنند که یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

 • پناهجو قبلاً در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیهٔ اروپا پناهنده شده باشد.
 • در صورتی که یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا مسئول پذیرش درخواست فرد باشد سریع به درخواست پناهندگی او رسیدگی خواهد شد.
 • و در نهایت این که اگر از یک کشور بدون مشکل و امن درخواست پناهندگی داده باشد می‌تواند از روش سریع‌تری برای پناهندگی استفاده کند.

نکته‌ای که در مورد این روش باید به آن اشاره کنیم این است که با استفاده از این روش، زمانی برای استراحت به فرد داده نمی‌شود و در ضمن فرد تنها یک مصاحبه با IND خواهد داشت.

در واقع هدف از این مصاحبه IND این خواهد بود که از فرد توضیح خواسته می‌شود که چرا کشورش برای او امن نیست و یا این که توضیح دهد که چرا به یکی دیگر از کشورهای عضو نمی‌رود.

در نهایت IND در مورد این پناهجویان تصمیم سریعی اتخاذ می‌کند و اگر متقاضی از کشورهای امن برای پناهندگی به هلند آمده باشد باید بلافاصله هلند را ترک کند.

asylum in netherlands 1 - پناهندگی در هلند

مترجم

در طی روند مصاحبه‌های IND و صحبت با کارمندان سازمان مهاجرین و همچنین وکیل متقاضی، برای فرد یک مترجم غیر وابسته گرفته می‌شود تا بتواند راحت‌تر روند رسیدگی به تقاضای پناهندگی خود را طی کند.

نکتهٔ دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که اگر متقاضی متوجه شود که مترجمی که برای او در نظر گرفته شده است حرف او را متوجه نمی‌شود و یا این که متقاضی حرف‌های مترجم خود را نمی‌فهمد، باید این مسئله را فوراً در مصاحبه و یا صحبت‌های خود را بگوید.

اسکان پناهندگان

پناهنده باید در طی رسیدگی به روند پناهندگی خود در محلی اقامت داشته باشد. به همین دلیل در طی زمانی که به تقاضای پناهندگی فرد رسیدگی می‌شود میزانی پول برای فرد برای پول توجیبی او و یا همان پول خرید و همچنین حق اقامت در کمپ به فرد داده خواهد شد.

متقاضی در کمپ مهاجرین اداره مرکزی پذیرش پناهجویان اقامت خواهد داشت تا به درخواست او رسیدگی خواهد شد. پس از این که فرآیند تقاضای پناهندگی فرد به اتمام برسد دو امکان وجود دارد:

 • یا امکان این وجود دارد که درخواست پناهندگی فرد پذیرفته شود، آن گاه فرد می‌تواند تا زمانی که خانه نگرفته نباشد می‌توانند در کمپ اقامت داشته باشند.
 • و یا این که امکان این وجود دارد که تقاضای پناهندگی فرد پذیرفته نشود، آن گاه فرد دیگر حق این را ندارد که در کمپ مهاجرین اقامت داشته باشد. نکته ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که بسته به دلیل پذیرفته نشدن درخواست متقاضی برای پناهندگی، فرد باید در طی زمان مشخصی کمپ را ترک کند.

رسیدگی به فرآیند تقاضای پناهندگی

پس از این که زمان استراحت متقاضی به پایان می‌رسد، روند رسیدگی به تقاضای پناهندگی متقاضی هم آغاز می‌شود.

روند رسیدگی به تقاضای متقاضی به این صورت است که سازمان دولتی IND ظرف مدت 8 روز به تقاضای پناهندگی فرد رسیدگی می‌کند و بررسی می‌کند که آیا زمان بیشتری برای تحقیقات برای تقاضای پناهندگی فرد لازم است و یا این که فرد اجازه گرفتن اقامت پناهندگی را دارد یا خیر.

به طور کلی پروسهٔ درخواست پناهندگی به صورت زیر است:

 • روز اول: مصاحبه تأیید یا مصاحبه ی اول
 • روز دوم: آمادگی برای مصاحبه
 • روز سوم: مصاحبه ی اصلی
 • روز چهارم: بررسی و صحبت در مورد مصاحبه ی اصلی
 • روز پنجم: پیش جواب و یا تصمیم در نظر گرفته شده
 • روز ششم: نظر یا اعتراض
 • روز هفتم و هشتم: تصمیم گیری

در نهایت به این مسئله توجه داشته باشید که به طور کلی پناهندگی به هر کشوری از جمله هلند سختی‌های خاص خود را دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم قبل از این که برای تقاضای پناهندگی خود اقدام کنید سایر روش‌های مهاجرت را به خوبی مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که چاره جز پناهندگی نداشتید این روش را انتخاب کنید.

[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *