تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

Study in Canada

125 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۰۰/۰۶/۲۷ در ۱۱:۴۸ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۱۵ دقیقه

تحصیل در کانادا یکی از روش‌های اخذ اقامت کاناداست که طرفداران زیادی بین دانش آموزان و دانشجویان در سراسر جهان دارد.

در این مطلب شرایط، هزینه و امکان کار حین تحصیل و بعد از تحصیل در کانادا را بررسی کرده‌ایم.

با شرایط تحصیل در کانادا آشنا شوید

اولین گام برای تحصیل در کانادا، گرفتن پذیرش از یک موسسه آموزشی، کالج و یا دانشگاه در کانادا است که توسط دولت به رسمیت شناخته‌شده باشد. تایید پذیرش شما توسط یک نامه اعلام می‌گردد که به آن، نامه DLI گفته می‌شود. پس از دریافت نامه پذیرش DLI، متقاضی تحصیل در کانادا می‌تواند برای دریافت اجازه تحصیل، ویزای تحصیلی (study permit)، درخواست دهد. این درخواست می‌بایست به‌صورت آنلاین و یا از طریق ایمیل ثبت شود.

داشتن مدرک زبان با نمره موردنیاز از الزامات اولیه تحصیل در کاناداست؛ همچنین برای تحصیل در این کشور، باید گواهی تمکن مالی جهت پرداخت هزینه‌های تحصیلی ارائه شود؛ زیرا هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی، به‌طور متوسط حدود ۹.۰۰۰ الی ۱۵.۰۰۰ دلار آمریکا خواهد بود.

مقاطع تحصیلی کانادا

مقاطع تحصیلی در کانادا همچون بسیاری دیگر از کشورهای جهان به دو بخش اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. مقطع پیش از دانشگاه و مقاطع دانشگاهی. در ادامه به بررسی این دوره‌های تحصیلی در کانادا خواهیم پرداخت.

 • دوره کالج در کانادا

یکی از مقبول‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا دوره کالج می‌باشد. دوره‌هایی که عموماً بر تقویت مهارت‌های کاربری باهدف تربیت نیروی متخصص برای بازار کار در این کشور متمرکزند و متقاضیان داخلی و بین‌المللی بسیار به شرکت در این دوره‌ها تمایل دارند.

اگرچه اخذ پذیرش تحصیلی برای شرکت در دوره‌های کالج در کانادا چندان دشوار نیست اما دریافت ویزای تحصیلی برای این دوره‌ها نسبت به دوره‌های دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) کمی دشوارتر است.

 • دوره کارشناسی یا لیسانس در کانادا

پس از پایان دوره دبیرستان (۱۲ سال تحصیل در دوره ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان) متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا می‌توانند یا دوره کالج را شروع کنند و یا برای شرکت در دوره لیسانس در یکی از دانشگاه‌های این کشور اقدام نمایند.

تحصیل در کانادا
دانشگاه انتاریو

دوره‌های کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا عموماً چهارساله است و در برخی مواقع متقاضیان مجبور به گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی هستند (درصورتی‌که نیاز به گذراندن پیش‌نیاز درسی و یا دوره‌های زبان باشند). برای اخذ پذیرش تحصیلی مقطع لیسانس در کانادا داشتن مدرک دیپلم و همچنین مدرک زبان انگلیسی (فرانسه) الزامی است.

 • دوره کارشناسی ارشد در کانادا

یکی دیگر از پرطرفدارترین مقاطع تحصیلی در کانادا، مقطع کارشناسی ارشد و یا Master است. دوره فوق‌لیسانس در کانادا عموماً ۱ تا ۲ سال به طول خواهد انجامید و به دو دسته تحقیقاتی (Research-based) و یا واحدی (Course-based)  تقسیم می‌شوند.

البته برخی رشته‌های ترکیبی نیز در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. بسیاری از رشته‌های Research-based این امکان را به متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌دهند که پس از پایان دوره مستر، به شکل مستقیم دوره دکترا را آغاز کنند.

 • دوره دکترا در کانادا

برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در دوره دکترا، متقاضی می‌بایست علاوه بر گذارندن دوره کارشناسی ارشد با معدل مناسب و نمره آیلتس عموماً بالای ۷ و مقاله علمی، پروپوزال و یا پروژه‌ای ارائه دهد که پس از تایید، مجوز تحصیل در این مقطع صادر خواهد شد.

هزینه بیشتر پروژه‌های دوره‌ دکترا در کانادا توسط مؤسسات، سازمان‌های بین‌المللی، NGO ها و یا خود دانشگاه بورسیه می‌شوند و با بورسیه تخصیص‌یافته به این دوره تحصیلی، دانشجو دکترا می‌تواند هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه را پوشش دهد.

امکان کار بعد از تحصیل در کانادا

بی‌تردید اخذ اقامت دائم کشور کانادا پس از پایان دوران تحصیل در این کشور، دورنمایی است که بسیاری از متقاضیان پذیرش تحصیلی کانادا نگاهی ویژه به آن خواهند داشت. بر اساس قوانین اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، دانشجویان تمام‌وقت می‌توانند بدون نیاز به اخذ مجوز کار، تا سقف ۲۰ ساعت در هفته خارج از محیط دانشگاه کار کنند.

از سوی دیگر پس از پایان تحصیل در کانادا، به متقاضیان فرصتی یک‌ساله داده می‌شود تا ضمن کار در این کشور، با جمع‌آوری امتیازات لازم از طریق یکی از برنامه‌های مهاجرتی، برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

 • برنامه نیروی متخصص فدرال یا (FSWC): یکی از برنامه‌هایی است که این امکان را به دانشجویان خارجی می‌دهد که پس از پایان تحصیل در کانادا، برای دریافت PR اقدام نمایند. 
 • برنامه تجربه‌ی کانادایی یا (CEC)
 • برنامه نیروی فنی حرفه‌ای فدرال موسوم به (FSTC)

انواع دیگر راه‌های اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل در کشور محسوب می‌شوند.

لازم به ذکر است که ویزای تحصیلی به‌تنهایی اقامت دائم افراد را در کانادا سبب نمی‌شود. فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در فرصت اقامت یک‌ساله خود در کانادا می‌توانند با یافتن شغل مناسب ویزای کاری دریافت کنند. ویزای کاری که بسته به قرارداد اعتبار ۱ یا ۳ ساله دارد و هرساله قابلیت تمدید دارد، نهایتاً پس از ۳ الی ۵ سال اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

تحصیل در کانادا
کار دانشجویی در کانادا رایج است

دریافت مشاوره برای مهاجرت تحصیلی

برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل هر متقاضی نیاز به پذیرش تحصیلی و پس‌ از آن ویزای تحصیلی کانادا خواهد داشت. اینکه چه زمانی برای چه رشته‌ای و از طریق چه دانشگاهی برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا اقدام شود و پس‌ از آن با تکمیل دقیق مدارک و طی کردن مسیری صحیح برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام شود، به‌ واقع روندی حساس است که نیاز به تجربه و اشراف کامل به‌ نظام آموزشی کشور کانادا دارد.

مشاوران ما در موسسه مهاجرتی ویزا نیو همواره برای ارائه مشاوره رایگان و ارائه خدمات متناسب با شرایط شما آماده خواهند بود تا ضمن بررسی پرونده، با اقدامی مؤثر شانس موفقیت شما را برای تحقق رویای تحصیل در کانادا محقق سازند.

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در دوره‌ها، رشته و دانشگاه‌های مختلف این کشور متفاوت است، اما به‌ طور کلی نسبت به هزینه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس، آمریکا و استرالیا کمتر می‌باشد. در ادامه برخی از این هزینه‌ها را شرح می‌دهیم.

کشور کانادا به‌ویژه در سال‌های گذشته در جذب دانشجویان بین‌المللی بسیار موفق بوده است. دانشگاه این کشور به‌ عنوان بهترین مؤسسات دانشگاهی سراسر جهان مطرح هستند. علاوه بر این، بر اساس یک مطالعه صورت گرفته توسط OECD، کانادا به‌ عنوان یکی از تحصیل‌ کرده‌ترین کشورهای جهان شناخته شد.

 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی

میانگین شهریه تحصیلی در مقطع کارشناسی، ۶۵۰۰ دلار کانادا در سال می‌باشد. بیشترین شهریه مربوط به رشته‌های دندانپزشکی و حقوق و کمترین شهریه‌ها مربوط به رشته‌های علوم اجتماعی و آموزش می‌باشد.

 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

میانگین شهریه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، ۷۵۰۰ دلار کانادا در سال می‌باشد. بیشترین شهریه مربوط به رشته‌های مدیریت ارشد کسب‌وکار و مهندسی و کمترین شهریه‌ها مربوط به رشته‌های طراحی و علوم انسانی است.

 • هزینه تحصیل در ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا

دانشگاه مموریال نیوفاندلند، سایمون فریزر، ساسکاچوان و دانشگاه آتاباسکا از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا می‌باشند. متوسط هزینه در این دانشگاه‌ها به ترتیب ۱۷۰۰ دلار، ۶۴۰۰ دلار، ۷۰۰۰ دلار و ۵۰۰۰ دلار کانادا در سال است.

 • هزینه تحصیل در برترین دانشگاه‌های کانادا

دانشگاه مموریال تورنتو، بریتیش کلمبیا، مک گیل و دانشگاه مونترال از برترین دانشگاه‌های کشور کانادا می‌باشند. متوسط هزینه در این دانشگاه‌ها به ترتیب ۳۸۰۰۰ دلار، ۹۰۰۰ دلار، ۸۰۰۰ دلار و ۱۰۰۰۰ دلار کانادا در سال است.

مواردی که به توضیح آنها پرداختیم، مربوط به شهریه‌های دانشگاه است؛ علاوه بر این هزینه‌ها، فرد متحمل هزینه‌های زندگی در این کشور نیز می‌گردد که شامل هزینه تهیه محل اسکان، خورد و خوراک، رفت و آمد، پرداخت قبوض، هزینه‌های شخصی و … است. برای اطلاع از جزئیات این هزینه‌ها می‌توانید مقاله هزینه‌های زندگی در کانادا را بخوانید.

 • عوامل تأثیرگذار در تعیین هزینه‌های تحصیل

هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا بسته به چند عامل متفاوت است، اولین عامل این است که شما در کدام مقطع خواهان تحصیل می‌باشید چرا که هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های کانادا با توجه با مقطع تحصیلی متفاوت است.

عامل بعدی این است که آیا شما دانشجوی بین‌المللی محسوب می‌شوید یا شهروند کانادایی؟ شما در کدام رشته قرار است به تحصیل بپردازید؟ برای مثال در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هزینه‌های تحصیل با رشته‌های مدیریتی و علوم انسانی متفاوت است.

با توجه به گزارش‌های اخیر مرکز آمار کانادا در حال حاضر گران‌ترین استان کانادا، استان انتاریو می‌باشد، اگر شخص یک شهروند کانادایی باشد انتظار می‌رود که هزینه‌های تحصیل در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به‌طور متوسط ۶۰۰۰ هزار دلار کانادا برای هرسال تحصیل باشد.

همچنین دانشجویان باید این نکته را مدنظر قرار دهند که امکان دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا برای هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد که باعث می‌شود تا حدودی بسیاری از هزینه‌ها پوشش داده شود که شما متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانید برای بررسی شرایط خود برای دریافت بورسیه تحصیلی با مشاوران ویزانیو  تماس حاصل نمایید.

اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

همان‌طور که کشور کانادا از امکانات رفاهی بالایی برای زندگی برخوردار است و دانشگاه‌های این کشور دارای رتبه مناسبی می‌باشند از این‌ رو هزینه زندگی و تحصیل در این کشور بالاست.

به علت هزینه‌های بالا در کشورها و دانشگاه‌های معتبر بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل مجبور به انتخاب کشور و دانشگاه‌های نامناسب می‌شوند. اما تحصیل در کانادا به همراه بورسیه تا حدودی این مشکل را برطرف کرده است و بسیاری از متقاضیان می‌توانند با تحصیل در کانادا به همراه بورسیه به هدف خود که تحصیل در دانشگاهی با رتبه جهانی مناسب است دست یابند.

افرادی که قصد تحصیل در کانادا به همراه بورسیه را دارند به این نکته توجه داشته باشند که اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی مستلزم آگاهی از نکات ریز و حساسی است که چنانچه رعایت نگردد پذیرش ناموفق خواهد بود و همچنین بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه باید برای دریافت ویزا از آن کشور اقدام کرد که قطعاً مرحله دریافت ویزا از پذیرش دانشگاه دشوارتر و حساس‌تر می‌باشد و باید با دقت و آگاهی کامل نسبت به قوانین روز کشور مذکور اقدام نمایید.

از این‌ رو توصیه ما این است که برای موفقیت در این تصمیم مهم و حیاتی حتماً با وکلای متخصص و باتجربه در این امور مشورت نمایید زیرا در امر مهاجرت، فرصتی برای آزمون‌ و خطا وجود ندارد و چنانچه یک‌بار پروسه شما به موفقیت نینجامد اقدام برای دفعات بعدی بسیار دشوار و حتی گاهی غیرممکن خواهد بود.

آگاه باشید که اکثر دانشگاه‌ها برای اعطای پذیرش دارای شرایط سنی می‌باشند و چنانچه سن متقاضی در محدوده سنی موردنظر دانشگاه نباشد پذیرش متقاضی پذیرفته نخواهد شد.

همچنین افرادی که در پی ادامه تحصیل در کشور کانادا به همراه بورسیه هستند چنانچه میان مقاطع تحصیل آن‌ها فاصله افتاده باشد حتی اگر پذیرش دانشگاه را دریافت کنند به علت وجود فاصله میان مقاطع تحصیل به‌احتمال بسیار زیاد درخواست ویزا رد خواهد شد. به همین علت به افرادی که قصد تحصیل در کشور کانادا به همراه بورسیه را دارند توصیه می‌کنیم که در عملی نمودن هدف خود تعجیل نمایند تا از مقصود خود که همان تحصیل در کانادا به همراه بورسیه می‌باشد بازنمانند.

افرادی که قصد تحصیل در کانادا رادارند در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا از دانشگاه‌های کانادا اخذ پذیرش می‌نمایند. در برخی موارد نیز تقاضای پذیرش در مقطع پیش از دانشگاه صورت می‌گیرد.

یکی از دلایلی که دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های کانادا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند شرایط مطلوب اعطای بورسیه به دانشجویان بین‌المللی است. البته اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا نسبت دشوار است و شاید دانشجویان ایرانی در اکثر مواقع در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و یا پذیرش از کالج‌های کانادا موفق به اخذ بورسیه نشوند.

دانشجویان متقاضی بورسیه حتماً می‌بایست مصاحبه‌ای با دانشگاه موردنظر خود در کانادا داشته باشند در این صورت امکان اعطای کمک‌ هزینه تحصیلی به دانشجو وجود دارد.

تحصیل در کانادا

البته این نکته را نباید از خاطر برد که به دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های کانادا اجازه کار نیز داده خواهد شد درآمد حاصل از این کار پاره‌وقت مقداری از هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا را تأمین خواهد کرد.

یکی از راه‌هایی که منجر به اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا می‌شود تحصیل از دوره دبیرستان در کالج‌های کانادا می‌باشد. در واقع تعداد زیادی از دانش آموزان فارغ‌التحصیل از کالج‌های کانادا موفق به اخذ بورسیه از دانشگاه خواهند شد.

دانش‌آموزانی که قصد اخذ بورسیه در مقاطع بالاتر را دارند باید عملکرد خوبی در کالج داشته باشند و معدل خوبی کسب نمایند که این موضوع مورد توجه دانشگاه‌های ممتاز کانادا قرار گیرد و منجر به اعطای بورسیه  به دانشجوی متقاضی شود.

اگر بخواهیم اخذ بورسیه تحصیلی را ازنظر سهل‌الوصول بودن بررسی نماییم کشورهای استرالیا و امریکا در اولویت قرار خواهند داشت و شرایط آسان‌تری را نسبت به دانشگاه‌های کانادا در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند.

دانشگاه‌های کانادا به‌ طور معمول بورسیه‌های اندکی در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند و فقط مقدار کمی از شهریه دانشگاه را بورسیه خواهند کرد به‌طور مثال دانشگاه هامبر، بورس کامل به دانشجویان ارائه نمی‌دهد و فقط مقدار جزئی از شهریه دانشگاه را بورس می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کانادا چیست؟

بهتر است قبل از سفر به کانادا تمامی مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کنید. پیشنهاد می‌شود زودتر جهت جمع‌آوری و تکمیل مدارک اقدام نمایید و بر اساس اولویت‌بندی پیش بروید. اولین مرحله اپلای کردن برای اخذ مجوز تحصیلی است. سپس نسبت به تهیه مدارک اقدام کنید که به شرح زیر هستند:

 • پاسپورت معتبر
 • تهیه ویزا و مجوز اقامت
 • معرفی‌نامه تائید مجوز درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه تائید تمکن مالی
 • بیمه‌نامه مسافرتی
 • نامه پذیرش (اپلای) دانشگاه مقصد

سؤالات متداول در مورد تحصیل در کانادا

هنگام اخذ تصمیم برای مهاجرت تحصیلی، بهتر است تمامی جوانب را در نظر بگیرید. در پاسخ به سوالات متداول در مورد تحصیل در کانادا قصد داریم کمی در مورد تحصیل در کانادا توضیح دهیم.

مجوز تحصیل در کانادا چیست؟

اجازه‌ نامه‌های تحصیلی در مرز ورود به کانادا برای فرد متقاضی صادر می‌شود. به‌صورتی که فرد با در دست داشتن نامه تأییدیه پذیرش تحصیلی از دانشگاه موردنظر می‌تواند به یکی از مرزهای ورودی کانادا وارد شود. سپس در آنجا اجازه تحصیل یا study permit صادر می‌شود و مدت‌زمان این مجوز به مدت‌زمان تحصیلات فرد متقاضی بستگی دارد.

برای دریافت مجوز تحصیل علاوه بر نامه تأییدیه پذیرش در دانشگاه می‌بایست مدارکی حاکی از داشتن تمکن مالی در مورد پرداخت هزینه‌های مربوط به تحصیل و تأمین هزینه‌های زندگی در حین تحصیل برای خود و افراد همراه ارائه دهید. درصورتی‌که درخواست اجازه تحصیل شما رد شود، می‌توانید یک‌مرتبه دیگر درخواست خود را ثبت نمایید.

هزینه‌های زندگی چگونه است؟

از سؤالات متداول در مورد تحصیل در کانادا، میزان هزینه‌های زندگی است. در تمامی استان‌های کانادا به‌جز استان کبک، هزینه‌های زندگی به شرح زیر هستند:

 • هزینه موردنیاز زندگی برای فرد متقاضی تحصیل علاوه بر شهریه دانشگاه، شامل حداقل مبلغ ۱۳.۰۰۰ دلار برای یک سال زندگی در کانادا است.
 • در صورت همراه داشتن یک نفر اضافه، سالانه حدود ۵.۰۰۰ دلار به هزینه‌های زندگی اضافه خواهد شد.
 • در صورت داشتن فرزند، به ازا هر فرزند هزینه‌ای معادل ۴.۰۰۰ دلار در سال به هزینه‌های فرد متقاضی تحصیل اضافه خواهد شد.

تفاوت میان مجوز تحصیل (study permit) و ویزای اقامت موقت چیست؟

ویزای اقامت موقت اجازه ورود افراد به کشور کانادا است که به‌اختصار به آن (TRV) گفته می‌شود.Study permit برای متقاضیان تحصیل در کانادا صادر می‌شود تا بتوانند در این کشور تحصیل کنند.

درصورتی‌که فرد متقاضی تحصیل در کانادا در خارج از خاک این کشور اقامت داشته باشد؛ برای ورود به کانادا نیاز به دریافت ویزای اقامت موقت دارد. این افراد زمانی که اجازه تحصیل برای آن‌ها صادر شود، درخواست ویزای اقامت موقت نیز به‌صورت اتوماتیک برای آن‌ها ثبت می‌گردد و هزینه‌ای هم برای این ویزا موقت از آن‌ها دریافت نمی‌گردد.

امکان کار در حین تحصیل در کانادا وجود دارد؟

یکی از سؤالات متداول در مورد تحصیل در کانادا داشتن درباره اجازه کار است. می‌توان گفت در صورت داشتن study permit معتبر و ثبت‌نام به‌صورت تمام‌وقت در یک دانشگاه یا کالج معتبر، در زمان گذراندن دوره‌های دانشگاهی اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته و در زمان تعطیلات مجوز کار تمام‌وقت رادارند.

درصورتی‌که در زمان گرفتن مجوز تحصیل، از افسر ویزا مجوز off-campus دریافت نمایید، می‌توانید در خارج از دانشگاه نیز مشغول بکار شوید. البته اینکه شما اجازه کار خارج از محوطه دانشگاه را داشته باشید می‌بایست داخل مجوز تحصیل شما درج‌شده باشد. اجازه کار کردن با مجوز تحصیل study permit برای دانشجویانی که در کلاس‌های آموزشی زبان انگلیسی یا فرانسه ثبت‌نام کرده‌اند، وجود ندارد.

در صورت تغییر دانشگاه محل تحصیل، آیا می‌بایست مجوز تحصیل مجدد صادر شود؟

اگر فرد متقاضی تحصیل در کانادا، قصد تغییر کالج یا دانشگاه خود را داشته باشد، حتماً باید به اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا اطلاع دهد. این حالت برای دانشجویانی که از مقطعی به مقطع دیگر وارد می‌شوند نیز صدق می‌کند.

تغییر وضعیت تحصیلی دانشجو از دبستان به دوره راهنمایی، راهنمایی به دبیرستان، دبیرستان به دانشگاه و همچنین تغییر موسسه آموزشی نیازمند درخواست اجازه تحصیل مجدد است. در تمامی حالت‌ها متقاضی می‌بایست از معتبر بودن موسسه یا دانشگاه جدید اطمینان حاصل کند که جزو مؤسسات DLI است.

تحصیل در استان کبک در کانادا به چه صورت است؟

یکی دیگر از سؤالات متداول در مورد تحصیل در کانادا درباره استان کبک است. بر اساس سیاست‌های به کار گرفته‌شده در استان کبک، ابتدا نیاز است که از این استان گواهی‌نامه پذیرش اخذ شود و سپس برای دریافت مجوز تحصیل اقدام نمایید.

آیا امکان تعلق گرفتن بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی وجود دارد؟

بورسیه‌های تحصیلی خصوصی، عمومی و دولتی برای دانشجویان خارجی در کانادا وجود دارد. از طرفی نیز ممکن است بورسیه‌های متعددی از سمت موسساتی که متقاضیان تحصیل در کانادا انتخاب می‌کنند، برای آن‌ها ارائه شود.

آیا برای دریافت اجازه تحصیل، نیاز به انجام بیومتریک یا انگشت‌نگاری هست؟

ورود به کشور کانادا از تمامی روش‌های مهاجرتی ممکن برای افراد تبعه بسیاری از کشورها، نیاز به انجام بیومتریک یا انگشت‌نگاری دارد. در این روش ثبت اطلاعات، از شما عکس  و اثرانگشت گرفته می‌شود. این اطلاعات در سیستم پایگاه داده جهانی ثبت می‌گردد.

آیا داشتن مدرک زبان برای متقاضیان تحصیل در کانادا ضروری است؟

از مجموعه سؤالات متداول در مورد تحصیل در کانادا به‌دفعات می‌توان به‌ضرورت داشتن مدرک زبان اشاره کرد. تمامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در کانادا به‌عنوان یکی از حداقل مدارک، نیازمند ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا مدرک زبان فرانسه هستند. با توجه به سطح علمی دانشگاه و رشته تحصیلی و نمره موردنظر مدرک زبانی که ارائه می‌دهید می‌تواند متفاوت باشد.

هنگام ورود به کانادا چقدر پول باید همراه داشته باشیم؟

بر اساس قوانین و مقررات موجود در کانادا، همراه داشتن بیش از ۱۰ هزار دلار با خود در فرودگاه، خلاف قوانین می‌باشد و همراه داشتن آن جریمه دارد. تنها ۲۰۰ الی ۳۰۰ دلار برای پرداخت هزینه‌های اضطراری و استفاده از خدمات همراه خود داشته باشید، کافیست.

در صورت پذیرش در یک موسسه آموزش تکمیلی کانادایی، چه نوع دیپلم دبیرستانی پذیرفته می‌شود؟

هر دانش‌آموز دارای دیپلم دبیرستان دولتی معتبر از کشور خود می‌تواند برای پذیرش در دانشگاه‌ های کانادا درخواست کند .

چه مدت طول می‌کشد تا مدرک کارشناسی ارشد کانادا را دریافت کنیم؟

به‌طورمعمول ، مدرک کارشناسی ارشد برای یک سال تحصیلی کامل شامل یک کارآموزی اجباری است که به مدت‌زمان کلی اضافه‌شده است. گاهی اوقات یک مدرک کارشناسی ارشد می‌تواند به مدت دو سال تحصیلی یا کمی بیشتر ادامه یابد.

آیا می‌توانم به‌صورت آنلاین برای پذیرش در یکی از دانشگاه کانادا درخواست دهم یا باید در کشور حضور داشته باشم؟

نیازی به حضور در کانادا برای درخواست در دانشگاه نیست و می‌توانید درخواست خود را با تکمیل آنلاین فرم اپلیکیشن و پرداخت هزینه آن، انجام دهید.

تفاوت بین مؤسسات آموزشی خصوصی و عمومی در کانادا چیست؟

داشگاه‌های عمومی معمولاً مستقل از نظارت‌های دولتی بوده و نیازی به اعتبارسنجی از طرف مراجع دولتی ندارند. دانشگاه‌های خصوصی توسط شورای آموزش‌ و پرورش دولتی نظارت و بررسی می‌شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

  درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

  سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *