germany through study 1 - تحصیل در آلمان

مهاجرت و اخذ اقامت از طریق تحصیل یکی از روش‎های مطمئن برای دریافت اقامت کشورهای حوزه شنگن و کانادا می‌باشد که باید با دقت بسیار زیادی انجام گردد. افراد بسیاری هستند که به دلیل عدم اطلاع کامل از قوانین مهاجرتی در این زمینه و همچنین شرایط و قوانین هر کشور، نمی‌توانند به هدف خود برای تحصیل و زندگی در کشور مدنظرشان دسترسی پیدا نمایند و یا با انتخاب نادرست مجبور به ترک کشور اقامت بعد از تحصیل می‌گردند. در این مطلب به بررسی شرایط مهاجرت و اخذ اقامت از طریق تحصیل در آلمان خواهیم پرداخت.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان

داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی از دانشگاه‌های ایران یکی از مهم‌ترین نکاتی است که مورد سؤال بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان می‎باشد، اینکه مدرک شما از چه دانشگاهی از ایران باشد برای مهاجرت تحصیلی به آلمان بسیار نکته مهم و حائز اهمیتی است، امروزه دانشگاه‌های آلمان به دانشگاه‌های پیام نور و علمی کاربردی کمتر رغبت نشان داده و در بعضی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش می‌کنند.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان

در باب مهاجرت تحصیلی به آلمان هزینه‌های تحصیل در کشور آلمان به‌صورت رایگان است و باید دقت بفرمایید که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان نه اینکه هیچ مبلغی را پرداخت نکنند بلکه باید گفت تقریباً  شاید مبلغ ترمی ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو باید به دانشگاه برای خدمات تحصیلی و دانشجویی پرداخت شود و این هزینه تحصیل به عبارتی در مقایسه تمام کشورهایی اروپایی رایگان است.

germany through study - تحصیل در آلمان

در مورد هزینه‌های زندگی در آلمان باید خاطرنشان کرد که ماهیانه دانشجویان حدود ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو برای زندگی دانشجویی خوب و متوسط هزینه خواهند داشت ولیکن این هزینه زندگی بستگی به سبک زندگی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان خواهد داشت. نکته حائز اهمیت در مهاجرت تحصیلی به آلمان این است که دانشجویان در حین تحصیل از اجازه کار قانونی برخوردارند و می‌توانند به کار دانشجویی در این کشور مشغول باشند و ساعتی تقریباً ۸ تا ۱۲ یورو بسته به کار درآمد داشته باشند و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را پرداخت نمایند.

نکته دیگر در بحث مهاجرت تحصیلی به آلمان امکان اخذ اقامت پس از تحصیل است که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیل شدن در این کشور اقامت داشته باشند و از مزایایی چون امکان اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع بالاتر و امکان پیدا کردن کار در این کشور و اقدام جهت طرق مختلف قانونی دیگر است. این بدین معنا است که دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان به‌راحتی می‌تواند پس از تحصیل به فکر تابعیت آلمان باشند.

آیا امکان زندگی بعد از تحصیل در آلمان وجود دارد؟

پس از اتمام تحصیلات خود در آلمان صمیمانه از شما دعوت می­شود که دانش و تخصص خود را در آلمان به‌درستی بکار ببندید. کشور آلمان مجوزهای اقامتی بسیار جالبی را از طریق پذیرش شغلی که با تحصیلات شما مرتبط است در اختیارتان می­گذارد. در طول این ۱۸ ماه می­توانید از طریق هر نوع اشتغالی خود را ازلحاظ مالی تأمین کنید و در جست­جوی شغل موردنظر خود باشید.

مدارک موردنیاز برای اقامت آلمان از طریق تحصیل

1- گذرنامه  اولین مدرک مهم برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان می‎باشد که فرد باید از طریق ادارات مربوطه برای گرفتن آن اقدام نماید.

2- آخرین مدرک تحصیلی: ازآنجاکه صدور مدرک ممکن است کمی زمان ببرد، یک گواهی رسمی از دانشگاه به شما داده می‎شود و این گواهی نشان می‎دهد که شما با موفقیت تحصیلات خود را به پایان رسانده‎اید. دفتر امتحانات گروه آموزشی یا دانشکده‎ی شما مدرک «Nachweis» را صادر خواهد کرد. این مدرک باید دارای مهری رسمی باشد.

3- مدرکی که ثابت می‎کند شما دارای بیمه‎ی سلامت هستید. با اداره‎ی بیمه‎ی سلامت خود تماس گرفته و از آن‎ها بخواهید که گواهی بیمه‎ی سلامت برای شما صادر کند.

4- مدرک ضمانت مالی (به‌عنوان‌مثال اظهارنامه‎ی بانکی یا مدرکی که نشان بدهد کمک‌هزینه‌ی تحصیلی به شما اعطاشده است).

زبان تدریس در مراکز آموزشی آلمان

در دانشگاه‌های آلمان برخی از رشته‌ها به زبان انگلیسی و برخی دیگر به زبان آلمانی تدریس می‌گردند، ولی درهرصورت فرد برای تحصیل در این کشور باید با زبان آلمانی آشنایی داشته باشد. خورداری از دانش زبان آلمانی هم سطح با گذراندن 800 زبان آلمانی و داشتن مدرک زبان آیلتس نمره 6.5 یا تافل 550 از شرایط مورد نیاز برای دریافت اقامت آلمان از طریق تحصیل می‌باشد.

تعطیلات پایان سال تحصیلی در آلمان

مانند سایر کشورها، در کشور آلمان نیز بسته به دانشگاه و تعداد ترم‌های برگزار شده، بعد از هر سال تحصیلی، دانشجویان به مدت یک تا 4 ماه تعطیل هستند، در طول این مدت دانشجویان این امکان را خواهند داشت که همچنان با پرداخت هزینه، از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده نمایند.

اعتبار ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی آلمان دارای اعتبار دو ساله و از نوع چند بار ورود و خروج می‌باشد. بعد از گذشت دو سال و درصورتی‌که فرد هم چنان دانشجو بوده و مرتکب اشتباهی نیز در خاک آلمان نشده باشد، می‌تواند برای تمدید ویزا درخواست دهد.

محدودیت سنی تحصیل در آلمان

به طور کلی محدودیت سنی برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور وجود ندارد اما در برخی رشته‌های خاص حداکثر سن مجاز برای تحصیل 30 سالگی است.

ویزا برای والدین و همسر دانشجو

اولیای دانشجو با ارائه مدارک مورد نیاز، می‌توانند از سوی سفارت آلمان ویرزای دیدار دریافت کنند، اما باید برگشت خود را با ارائه مدارک به اثبات رسانند. همچنین سفارت آلمان، برای همسر شخص متأهل، در صورتی که مدارک کامل به سفارت ارائه دهد، ویزا صادر می‌کند.

با شرایط تحصیل در کشور هدف خود بیشتر آشنا شوید:

تحصیل در کانادا

تحصیل در هلند

تحصیل در استرالیا

تحصیل در ترکیه

تحصیل در اکوادور

تحصیل در سوئد

[تعداد: 3    میانگین: 4.7/5]

6 thoughts on “تحصیل در آلمان”

  1. باسلام خدمت دوستان عزیز من دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق گرایش کنترل از دانشگاه آزاد هستم. مدرک کارشناسیم هم مهندسی الکترونیک از دانشگاه علمی و کاربردی هستش. بین مقطع کارشناسی و ارشدم حدود ۶ سال گپ تحصیلی وجود داره که البته در این مدت شاغل بودم. در حال حاضر ۳۴ سال سن دارم. سوالی که داشتم اینه که برای ادامه تحصیل در آلمان یا اتریش بهتر هست پذیرش مجدد در کارشناسی ارشد بگیرم و تغییر گرایش بدم یا برای مقطع دکتری اقدام کنم (اخذ پذیرش در مقطع مجدد ارشد راحت تر است یا دکتری و احتمال قبولی کدام درخواست بیشتر است؟)؛ و آیا برای اخذ پذیرش مجدد در مقطع ارشد از دانشگاه‌های اتریش ارائه دانشنامه مقطع ارشد دانشگاه آزاد بجای گواهی عدم منع از تحصیل کفایت می‌کند؟

    1. اگر سابقه کارتون با رشته تحصیلتون مرتبط باشه می تونید از طریق ویزای کار آلمان و یا اتریش اقدام کنید. چون رشتتون جز مشاغل مورد نیازه در آلمان و اتریش است شانس کار پیدا کردنتون بالاست. کار که پیدا کردید می تونید ادامه تحصیل هم بدید به صورت رایگان.

  2. بنده ٣۶ سالمه متأهل داراى دو فرزند ٣و٨ ساله هستم فوق‌دیپلم الکتروتکنیک ١٠ سال سابقه کار غیر مرتبط، شغل فعلیم لوکوموتیورانی هست دوره تخصصى را گذراندم و مدرک و گواهی‌نامه معتبر گرفتم می‌خواستم با توجه به این شغل خاص و فنى (لوکوموتیورانی) به‌تنهایی واسه کار به آلمان بیام و بعد از موفقیت و کارکردن خانوادم را به خودم ملحق کنم، ممنون میشم پاسخ دقیق بدهید و مرا یارى بفرمایید

    1. برای گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان شما حتما باید مدرک لیسانس و مدرک زبان b1 آلمانی رو داشته باشید. فکر کنم بتونید از طریق تحصیل زبان در مجارستان از سفارت آلمان در مجارستان استفاده کنید و برید آلمان دنبال کار بگردید. اینجوری یک تیر و دو نشان هست هم زبان آلمانی یاد می گیرید و هم میرید آلمان دنبال کار می گردین.

  3. سلام. من علی آذرنوربن هستم و ۱۶ سال دارم و اول دبیرستان در رشته تجربی هستم معدلم هم ۱۹ هستش. در حال یاد گیری زبان آلمانی و ۵ سال هم انگلیسی خواندم. در شهری که ما هستیم واقعاً مدرسه‌ها و معلمان در حد انتظارهای من نیستند هدف من هم در آینده دندانپزشکی است. شرایط مالی زیاد خوبی نداریم؛ و من خیلی مسر هستم که قبل از ۱۸ سالگی به آلمان برای تحصیل بروم و آینده رویایی خودم را بسازم. خواهشمندم شرایط و غیره را برای من ارسال کنید. ممنون

    1. شما شرایط تحصیلی بسیار فوق‌العاده‌ای دارید. برای ورود به آلمان قبل از سن ۱۸ سالگی باید قیم داشته باشید که قیم شما باید اقامت آلمان را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *