تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس

residency study switzerland

486 بازدید - منتشر شده توسط مارال عابدی در تاریخ: ۹۹/۰۱/۲۷ در ۳:۰۰ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۷/۲۳ در ۹:۱۳ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

یکی از بهترین و پرطرفدارترین راه‌ها برای مهاجرت، روش مهاجرت تحصیلی هست. این روش جهت ادامه تحصیل در یک کشور خارجی صورت می‌گیرد. کشور سوئیس یکی از عالی‌ترین کشورها جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالای دانشگاهی است. در این مطلب قصد داریم مهاجرت از طریق تحصیل در سوئیس را بررسی کنیم.

کشور سوئیس

کشور سوئیس همواره موردتوجه متقاضیان مهاجرتی قرارگرفته است. این کشور دارای یکی از بهترین و قوی‌ترین اقتصادهای جهان است و همین امر باعث شده است که متقاضیان مهاجرتی این کشور را مدنظر قرار دهند. سوئیس دارای طبیعتی بی‌نظیر و خیره‌کننده هست که باعث جذب هزاران توریست در این کشور شده است.

همچنین این کشور، در لیست ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارد. اگر بخواهیم دو تا از شهرهای سوئیس که قطب اقتصادی نیز هست را نام ببریم باید به شهر زوریخ و ژنو اشاره‌کنیم. همچنین در کشور سوئیس صنایع ساعت‌سازی و شکلات بسیار معروف است و طرفداران خاص خود را دارد. وجود جنگل‌های سرسبز و کوه‌های زیبای آلپ، لذت زندگی در این کشور را دوچندان کرده است.

جمعیت این کشور۸,۶۰۰,۰۰۰  نفر است. کشور سوئیس به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد در آن به چند زبان صحبت می‌کنند. درواقع این کشور، با کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا و اتریش هم‌مرز است. این کشور به دلیل بی‌طرفی‌های سیاسی که دارد باعث شده است تا سازمان‌های بین‌المللی مثل سازمان تجارت جهانی و صلیب سرخ در این کشور و در شهر ژنو سوئیس واقع شود.

residency-study-switzerland_2

بهترین روش‌های مهاجرت به سوئیس چیست؟

برای اینکه به یک کشور خارجی نظیر سوئیس مهاجرت کنیم ابتدا باید با قوانین و روش‌های مهاجرتی کاملاً آشنا باشیم، سپس با بررسی شرایط خود و کمک گرفتن از یک وکیل مهاجرتی معتبر می‌توانیم مراحل درخواست مهاجرت خود را انجام دهیم. مهاجرت به سوئیس از چند طریق قابل اقدام است که عبارت‌اند از:

کار در سوئیس

این نوع ویزا که طرفداران زیادی نیز دارد همواره موردتوجه افرادی که به دنبال کار در یک کشور پیشرفته و ثروتمند مانند سوئیس هستند هست. دریافت ویزای کاری از طریق داشتن پیشنهاد شغلی (جاب آفر) صورت می‌گیرد.

در این روش متقاضی از طریق وب‌سایت‌های کاریابی معتبر بین‌المللی به دنبال شغل موردنظر خود می‌گردد و با ارسال رزومه خود به کارفرمای خارجی، درخواست خود برای موقعیت شغلی موردنظر را می‌فرستد. کارفرما نیز با بررسی شرایط متقاضی نتیجه را جهت ادامه فرآیند کاری اعلام می‌کند.

تحصیل در سوئیس

مهاجرت از طریق تحصیل در سوئیس یکی از بهترین راه‌ها برای ادامه تحصیل و مهاجرت هست. این روش به دلیل امکان تحصیل در دانشگاه‌های مطرح دنیا ازنظر سطح علمی، در میان افراد بسیاری از سراسر جهان بسیار پر متقاضی است.

از طرفی دیگر به دلیل امکان دریافت اقامت دائم پس از تحصیل از طریق تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری و یا ویزای سرمایه‌گذاری، افراد می‌توانند به‌راحتی پس از سه الی پنج سال تمدید ویزا پس از فارغ‌التحصیلی، اقامت دائم سوئیس را به دست آورند.

تحصیل در سوئیس

مقاطع تحصیلی پرطرفدار در سوئیس

مقاطع مختلف تحصیلی که در کشور سوئیس بسیار پرطرفدار هستند، عبارت‌اند از:

 • لیسانس (کارشناسی)
 • فوق‌لیسانس (کارشناسی ارشد)
 • دکترا

لیسانس در کشور سوئیس

متقاضی مهاجرت از طریق تحصیل در سوئیس، برای اینکه بتواند به این مقطع تحصیلی ورود پیدا کند؛ باید دارای مدرک دیپلم معتبر باشد. مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا شخص متقاضی، دوره لیسانس را در این کشور به اتمام برساند، سه سال است. نکته جالب‌توجه در مورد تحصیل در مقطع لیسانس این است که متقاضی می‌تواند در هفته، حدود ۱۰ ساعت مشغول به کار دانشجویی شود و از این طریق کسب درآمد داشته باشد.

دروس مقطع لیسانس به زبان‌های ایتالیایی، فرانسوی و آلمانی هستند؛ بنابراین متقاضی باید آشنایی کافی با یکی از زبان‌های ذکرشده داشته باشد. یکی دیگر از دلایل محبوبیت تحصیل در این کشور، وجود رشته‌های تحصیلی متنوع و پرطرفدار هست. رشته‌هایی نظیر مهندسی، علوم انسانی، پزشکی، داروسازی و…

فوق لیسانس در سوئیس

برای تحصیل در این مقطع تحصیلی نیازمند داشتن مدرک لیسانس هستید و نکته مهم این است که باید در همان رشته‌ای که در مقطع لیسانس قبول‌شده‌اید ادامه تحصیل دهید. مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا شخص متقاضی، دوره فوق‌لیسانس را در این کشور به اتمام برساند ۱.۵  الی۲  سال است. نکته جالب‌توجه در مورد تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس این است که فرد متقاضی می‌تواند در هفته، حدود ۲۰ ساعت مشغول به کار دانشجویی شود و کسب درآمد داشته باشد.

دکترا در سوئیس

برای تحصیل در مقطع دکترا نیز مانند دو مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس، باید در همان رشته ادامه تحصیل دهید. نکته مثبتی که در مورد این مقطع تحصیلی وجود دارد این است که متقاضی می‌تواند بورسیه شود و به‌این‌ترتیب هزینه تحصیل او در این مقطع تحصیلی بسیار کمتر خواهد شد.

اگر قصد تحصیل در این مقطع تحصیلی را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً دارای رزومه علمی قوی باشید تا روند پذیرش شما راحت‌تر صورت پذیرد. همچنین مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا شخص متقاضی، دوره دکترا را در این کشور به اتمام برساند، ۳ سال الی ۴ سال است. در این مقطع تحصیلی نیز فرد می‌تواند ۲۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول شده و منبع درآمدی داشته باشد.

به افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارند، پیشنهاد می‌شود از یک وکیل مهاجرت به سوئیس معتبر کمک بگیرند تا ضمن پیشبرد سریع فرآیند، از صحت انجام کار اطمینان حاصل نمایند.

تحصیل در سوئیس از طریق بورسیه

در کشور سوئیس دو نوع بورسیه تحصیلی وجود دارد. این بورسیه‌ها با هدف تسهیل در روند تحصیلی متقاضی ایجاد می‌شوند و باعث کاهش بسیار زیاد هزینه‌های دانشجومی‌شوند. این دو نوع بورسیه عبارت‌اند از:

 • بورسیه‌ای که برای دانشجویان خارجی که نخبه هستند در نظر گرفته می‌شود.
 • بورسیه‌ای که برای دانشجویان دوره دکترا برای امور پژوهشی انجام می‌شود.

البته به این نکته باید توجه داشته باشید که دریافت این بورسیه‌ها نیازمند داشتن رزومه‌ای بسیار قوی از لحاظ درسی و امور پژوهشی هست. احتمالاً برایتان سؤال پیش‌آمده باشد که این بورسیه شامل چه مواردی می‌شود؟ درواقع از طریق این بورسیه می‌توانید ماهانه در حدود ۲۲۰۰ فرانک سوئیس به‌عنوان کمک‌هزینه دریافت کنید.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل

همان‌طور که می‌دانید کشور سوئیس دارای بهترین دانشگاه‌ها هست که ازلحاظ امکانات رفاهی و سطح علمی بسیار بالا می‌باشند. رشته‌های تحصیلی که در کشور سوئیس مورد استقبال بسیاری از افراد قرارگرفته شامل رشته‌های علوم سیاسی، حقوق، علوم مهندسی نظیر برق، فنی و… هست.

همواره پیشنهاد می‌کنیم برای امور مهاجرتی خود خصوصاً جهت ادامه تحصیل در سوئیس از مشاوران مجرب موسسه مهاجرتی ویزا نیو کمک بگیرید تا لذت مهاجرت موفق را حس کنید. در ادامه این مطلب، اسامی بهترین دانشگاه‌های سوئیس را معرفی می‌کنیم:

 • دانشگاه برن سوئیس
 • دانشگاه بازل
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه لوزان
 • دانشگاه ژنو
 • دانشگاه نوشاتل
 • دانشگاه سنت گالن
 • دانشگاه زوریخ
 • دانشگاه فنی برن

هزینه تحصیل در سوئیس چگونه است؟

باید این نکته را بگوییم که میزان هزینه تحصیلی یک فرد دانشجو در سوئیس بستگی به رشته، دانشگاه و مقطع تحصیلی وی دارد اما به‌طورکلی می‌توان گفت هزینه تحصیلی در مقطع لیسانس در این کشور حدود ۱۲۰۰ یورو در سال خواهد بود. در مقطع فوق‌لیسانس نیز این هزینه به حدود ۱۶۵۰ یورو در سال می‌رسد. در مقطع دکترا نیز معمولاً بورسیه در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. البته دانشجو در این مقطع موظف به انجام کارهای تحقیقاتی است که البته با حقوق نیز هست.

residency-study-switzerland_3

اخذ اقامت دائم سوئیس پس از تحصیل

دریافت ویزای تحصیلی سوئیس مستلزم اثبات توانایی علمی و تمکن مالی برای تأمین هزینه زندگی و تحصیل در این کشور می‌باشد؛ اما نکته قابل‌توجه در این پروسه این است که قابلیت تبدیل به اقامت دائم سوئیس را ندارد. بااین‌حال راه‌های متعددی برای این منظور وجود دارد، ازجمله کار، سرمایه‌گذاری یا ازدواج.

شاید پرطرفدارترین راه برای دانشجویان بین‌المللی جهت کسب اقامت دائم سوئیس، یافتن شغل و دریافت ویزای کاری این کشور باشد. در سوئیس به دانشجویان خارجی پس از اتمام تحصیل، اقامت یک‌ساله ارائه می‌شود؛ به‌این‌ترتیب افراد می‌توانند بر مبنای رشته تحصیلی خود جاب آفر دریافت کنند؛ به‌این‌ترتیب امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری را خواهند داشت. لازم به ذکر است که در این بازه زمانی تأمین هزینه زندگی بر عهده دانشجویان خواهد بود.

تحصیل در سوئیس آینده شغلی افراد را نه‌تنها در این کشور بلکه در تمام اروپا تضمین خواهد کرد. تحصیل در دانشگاه‌های معتبر سوئیس، امکان کار حین تحصیل و به دنبال آن کسب تجربه می‌تواند شانس افراد را در اخذ موقعیت شغلی مناسب بالا ببرد.

سؤالات متداول

آیا می‌توانیم در سوئیس به‌صورت رایگان تحصیل کنیم؟

خیر، تحصیل در سوئیس شامل هزینه‌های اولیه تحصیل است اما درصورتی‌که بتوانید بورسیه دریافت کنید، می‌توانید کمک‌هزینه دریافت ‌کنید.

آیا برای تحصیل در سوئیس باید حتماً مدرک زبان داشته باشم؟

برای تحصیل در سوئیس جهت اینکه شانس دریافت ویزای تحصیلی‌تان بالا برود پیشنهاد می‌شود دارای مدرک زبان معتبر باشید. مدرک زبان می‌تواند انگلیسی، آلمانی یا ایتالیایی باشد.

آیا با تحصیل در سوئیس می‌توانم اقامت این کشور را دریافت کنم؟

بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانید با پیدا کردن کار و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری یا سرمایه گذاری و همچنین چند سال تمدید این نوع ویزا، اقدام به دریافت اقامت سوئیس نمایید.

آِیا می‌توانم فرآیند درخواست ویزای تحصیلی را خودم به‌تنهایی انجام دهم؟

بله می‌توانید؛ ولی با توجه به فرآیند پیچیده اداری و همچنین تسلط بالایی که در امر مهاجرت نیاز است پیشنهاد می‌شود حتماً از یک موسسه مهاجرتی معتبر نظیر ویزانیو اقدام به دریافت ویزای تحصیلی نمایید؛ زیرا کوچک‌ترین اشتباه و نقص در مدارک ممکن است منجر به رد درخواست ویزای شما شود.

با مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ویزای تحصیلی در کشور هدف خود بیشتر آشنا شوید:

تحصیل در آلمان

تحصیل در کانادا

تحصیل در هلند

تحصیل در استرالیا

تحصیل در ترکیه

تحصیل در اکوادور

تحصیل در سوئد

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در انگلیس

تحصیل در نروژ

تحصیل در روسیه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

  درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

  سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

  3 ديدگاه ها

  • من در زبان آلمانی b1 دارم و الان دارم برای b2 میخونم. به نظرتون میتونم برای یکی از دانشگاه های این کشور اقدام کنم؟

   • من در زبان آلمانی b1 دارم و الان دارم برای b2 میخونم. به نظرتون میتونم برای یکی از دانشگاه های این کشور اقدام کنم؟

   • یکی از زبان‌هایی که در سوئیس رایج است، زبان آلمانی بوده و یکی از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی دانشگاه های این کشور داشتن حداقل b2 است. می‌توانید پس از دریافت نمره b2 برای اخذ پذیرش از دانشگاه اقدام نمایید.
    در صورت تمایل به دریافت مشاوره بیشتر می‌توانید با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.
    ۰۲۱۸۸۶۷۰۰۹۷ , ۰۲۱۸۸۶۷۰۰۹۸ و ۰۲۱۸۸۶۷۰۰۹۹
    ۰۲۱۸۸۶۴۱۸۷۷ , ۰۲۱۸۸۶۴۱۸۷۸ و ۰۲۱۸۸۶۴۱۵۲۸

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *