residency study turkey - تحصیل در ترکیه

از آنجا که مدرک دانشگاه‌های ترکیه در سطح بین‌المللی و در سراسر دنیا دارای اعتبار بسیار زیادی است امروزه افراد بسیاری علاقه‌مند به تحصیل در ترکیه هستند. در این مطلب به بررسی تمامی مواردی که متقاضیان تحصیل در ترکیه باید از آنها اطلاع داشته باشند پرداخته‎ایم.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه

متقاضی برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی و ارشد در کشور ترکیه باید در آزمون‌هایی که برگزار می‌شود شرکت کند، هر کدام از دانشگاه‌های ترکیه آزمونی را به طور جداگانه برگزار می‌کنند و مانند سایر کشورها یکی آزمون کلی برای قبولی در دانشگاه وجود ندارد.

شرکت در آزمون‌ها به این صورت است که بعد از اعلام ظرفیت پذیرش و رشته‌های تدریسی از طرف دانشگاه، متقاضی باید در رشته مورد نظر خود ثبت نام کرده و در آزمون مربوطه شرکت نماید. پس مهم‌ترین شرایط برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه عبارت‌اند از:

  • داشتن حداقل مدرک دیپلم
  • کسب قبولی در آزمون‌های ورودی دانشگاه

شرایط اخذ ویزای دانشجویی ترکیه

برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه فرد باید از یکی از دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی این کشور پذیرش بگیرد؛ به این ترتیب که بعد از دریافت پذیرش متقاضی باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به کنسولگری ترکیه در محل زندگی خود مراجعه کرده و فرم درخواست ویزا را تکمیل نماید. بعد از دریافت ویزا می‌تواند آن را به کنسولگری ترکیه ارسال کند.

متقاضی باید شخصاً برای تکمیل فرم درخواست ویزا و انجام مصاحبه، به سفارت مراجعه کند. توجه داشته باشید که ویزاهای دانشجویی نباید از طرف کنسولگری از داخل کشور ترکیه صادر شود.

residency study turkey 1 - تحصیل در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی ترکیه

– گذرنامه معتبر برای مدت بیش از 90 روز

– 2 عکس در اندازه گذرنامه

– نامه پذیرش از موسسه آموزش عالی در ترکیه

– مدرک بیمه بهداشتی

– بلیط بازگشت

– گواه تمکن و توانایی مالی برای تحصیل و زندگی در ترکیه

– هزینه پردازش ویزا: با توجه به ملیت متفاوت است

– گواهی عدم سو پیشینه

– گواهی پزشکی

در دانشگاه‌های ترکیه به چه زبانی تدریس می‌شود؟

در دانشگاه‌های ترکیه اغلب به زبان ترکی استانبولی و در برخی موارد به زبان‌های فرانسوی و آلمانی تدریس انجام می‌شود که بستگی به رشته تحصیلی فرد دارد. برای دانشجویانی که مدرک زبان استانبولی ندارند امکان شرکت در دوره‌های رایگان زبان در کشور ترکیه وجود دارد.

دانشگاه‌های معتبر ترکیه کدام ها هستند؟

دانشگاه‌های حاجت تپه، آنکارا، چوکورا، آتاتورک، دوکوزایلول، بیلکنت، خاورمیانه، فنی استانبول، بوغازیچی، آناتولی، اژه، کارادنیز، مرمره، فنی ییلدیز، معمار سینان، غازی و دانشگاه استانبول از دانشگاه های معتبر در کشور ترکیه هستند.

هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه چقدر است؟

مدارس ترکیه دارای انواع خصوصی و دولتی هستند، تحصیل در مدارس دولتی رایگان و در مدارس خصوصی دارای شهریه می باشد. در دانشگاه‌ها نیز امکان استفاده از بورسیه و وام و کمک هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان ترکیه وجود دارد. به‌طور کلی هزینه زندگی در ترکیه زیاد نیست و هزینه زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورها کمتر است.

هزینه زندگی در هر کشوری تا اندازه‌ای به سبک زندگی فرد و شهری که برای زندگی انتخاب می‌کند دارد. هزینه زندگی برای دانشجویان در کشور ترکیه شامل هزینه‌های اقامت، خورد و خوراک، لباس، سرگرمی، حمل و نقل و قبوض مصرفی و هزینه‌های اداری و تهیه کتاب است.

هزینه زندگی در این کشور تقریباً مانند هزینه‌های زندگی در ایران است، با این تفاوت که افراد پوشاک مورد نیاز خود را می‌توانند با قیمت کمتری در ترکیه تهیه نموده و همچنین در برخی موارد امکان استفاده از کارت‌ها تخفیف دانشجویی برای حمل و نقل عمومی را خواهند داشت.

رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی و در برخی از دروس به زبان انگلیسی انجام می‌گردد. متقاضی تحصیل در این رشته‌ها باید دارای نمره آیلتس حداقل 5.5 باشد و مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در این کشور 5 تا 6 سال است.

با شرایط تحصیل در کشور هدف خود بیشتر آشنا شوید:

تحصیل در آلمان

تحصیل در کانادا

تحصیل در هلند

تحصیل در استرالیا

تحصیل در اکوادور

[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

2 دیدگاه برای “تحصیل در ترکیه”

  1. با سلام، لطفاً در خصوص دوره‌های زبان در مجارستان و ترکیه راهنمایی می‌فرمایید، شرایط و هزینه‌ها به چه صورت هست

    1. دوره‌های زبان در ترکیه و مجارستان حدود ۴ تا ۶ هزار یورو می‌باشد. مجارستان به علت اینکه عضو شنگن است می‌تواند پلی برای ورود شما به اتحادیه اروپا و شنگن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *