اقامت توریستی در کانادا

اقامت توریستی در کانادا

Tourist Residence In Canada

1059 بازدید - منتشر شده توسط مدیریت در تاریخ: ۹۷/۱۰/۳۰ در ۳:۰۰ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۳/۳۰ در ۷:۳۸ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

اقامت توریستی در کانادا و یا اخذ اقامت کانادا از طریق ویزای توریستی چگونه است؟ آنچه باید از اقات توریستی کانادا بدانید را در این مطلب آورده ایم. اطلاعات بیشتر را می توانید به صورت تلفنی از مشاوران مهاجرت ویزانیو دریافت نمایید. کارشناسان ما آماده ارائه خدمات مشاوره مهاجرت به صورت تلفنی و حضوری به شما عزیزان هستند. 

 

اقامت توریستی در کانادا

هرساله بیش از ۳۵ میلیون نفر برای اقامت توریستی در کانادا پذیرفته می شوند. همه افراد به‌استثنای شهروندان کانادایی و ساکنان دائمی این کشور، برای ورود به کانادا به مجوز ورود یا ویزا نیاز دارند، مگر اینکه شهروند یک کشور معاف از ویزا باشند.

افرادی که قصد ورود به کانادا برای اهداف موقت دارند؛ مانند گردشگران، کارگران موقت خارجی (افراد دارای مجوز کار) و دانشجویان بین‌المللی (افرادی که دارای ویزا و مجوز تحصیلی هستند) باید مدارکی تحت عنوان ویزای اقامت موقت به همراه داشته باشند.

توجه داشته باشید که داشتن ویزای موقت معتبر لزوماً به معنای این نیست که افسر مهاجرت در بدو ورود به این کشور، مسافر را به کانادا پذیرفته است. در مرز کانادا، همه متقاضیان باید نشان دهند که قصدشان از سفر به کانادا، یک اقامت توریستی موقت است.

توریست در کانادا و ویزای توریستی

توریست کسی است که تابعیت کشور کانادا را ندارد و به‌صورت قانونی از کانادا دیدن می‌کند. سالیانه کشور کانادا بیش از ۳۵ میلیون بازدیدکننده را میزبانی می‌کند که با ویزاهای غیر اقامتی وارد این کشور می‌شوند. اخذ اقامت توریستی کانادا بین ۲۰ تا ۲۵ روز کاری طول می‌کشد.

به غیر از افراد دارای اقامت کانادا هستند و شهروندان کانادایی، برای مسافرت به این کشور همه افراد نیاز به مجوز ورود به کانادا را دارند. اگر شامل معافیت‌های کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند نمی‌شوید، برای ورود موقت به کانادا جهت بازدید از کانادا، تحصیل در کانادا و یا کار در کانادا، نیاز به ویزای کانادا دارید. این ویزای موقت را Temporary Resident Visa یا همان TRV می‌نامند. 

residency-tourist-canada_3

اخذ ویزا توریستی کانادا

کسانی که گرین کارت آمریکا دارند و شهروندان کشورهای معاف از ویزا که قصد سفر به کانادا رادارند، بدون در نظر گرفتن ملیتشان باید برای دریافت مجوز سفر الکترونیکی (ETA) پیش از رفتن به کانادا، درخواست خود را ثبت نمایند. این قانون برای همه یکسان است به‌جز شهروندان ایالات‌متحده آمریکا که نیازی به درخواست ویزای موقت کانادا یا مجوز الکترونیکی سفر ندارند.

ویزای موقت کانادا مدرکی است که سفارت و دفتر ویزای مهاجرت کانادا در خارج از مرزهای کانادا صادر می‌کند. این ویزا نشان‌دهنده‌ این است که دارنده آن شرایط لازم جهت ورود به کانادا به‌عنوان یک گردشگر یا توریست را دارد. ویزای موقت توریستی کانادا ممکن است در قالب یک‌ یا چند بار ورود صادر شود. به‌صورت کلی گردشگران با داشتن ویزای موقت می‌توانند برای مدت ۶ ماه در کانادا اقامت داشته باشند.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای توریستی کانادا

 • اصل پاسپورت‌های جدید و قدیمی (صفحه اول و صفحاتی که مهر ورود و خروج یا ویزا دارند، حتماً باید اسکن شوند.)
 • ترجمه شناسنامه هر یک از متقاضیان
 • در صورت اقدام زن و شوهر باهم، ترجمه سند ازدواج
 • تکمیل فرم درخواست ویزا Application form 
 • تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی Family Information 
 • یک قطعه عکس ۴*۳ رنگی زمینه سفید
 • ترجمه سند ملکی در صورت وجود
 • ترجمه مدارک شغلی (برای صاحبان مشاغل جواز کسب، روزنامه رسمی و آخرین آگهی تغییرات و تصمیمات، پروانه طبابت، پروانه نظام‌مهندسی و یا پروانه بهره‌وری لازم است. کارمندان باید نامه اشتغال به کار، سه فیش حقوقی آخر و حکم کارگزینی یا حکم بازنشستگی خود را ارائه دهند.)
 • گردش حساب سه‌ماهه آخر که نشان‌دهنده مبلغ درآمد ماهیانه باشد و نامه تمکن Bank Statement مهرشده امور بین‌الملل بانکی ترجمه‌شده
 • دعوت‌نامه به همراه مدارک مالی، کارت شناسایی فرد دعوت‌کننده، مدارک اثبات رابطه خویشاوندی دعوت شونده با دعوت‌کننده (در صورت نبود دعوت‌نامه ارائه رزرواسیون هتل الزامی است.)
 • رزرو بلیت رفت‌وبرگشت به کانادا 
 • رضایت‌نامه کتبی والدین برای خروج فرزند، درصورتی‌که فرزند زیر ۱۸ سال آن‌ها به‌تنهایی یا با یکی از والدین سفر می‌کند.
 • داشتن دو ویزای شنگن در پاسپورت
 • پرداخت هزینه‌های قانونی مربوط به اخذ ویزای توریستی کشور کانادا
 • انجام انگشت‌نگاری سفارت کانادا
 • ارائه کامل اسناد مربوط به دارایی‌های شما
 • داشتن وضعیت جسمی مناسب

مراحل دریافت ویزای توریستی کانادا

پیش‌نیازهای اساسی دریافت ویزای توریستی کانادا توانایی مالی برای تأمین هزینه اقامت، پاسپورتی معتبر، نداشتن سوءپیشینه، سلامت کامل و البته دعوت‌نامه می‌باشند. لازم به ذکر است که افراد باید با اشاره به علایق، املاک و دارایی، شغل و … بازگشت به کشور خود را به افسر صادرکننده ویزا ثابت کنند. در شرایط حال حاضر سابقه سفر خوب هم می‌تواند به بالا بردن شانس افراد در اخذ ویزای توریستی کانادا کمک کند. یاری‌گرفتن از وکیل مهاجرت برای دریافت ویزای توریستی الزامی نیست؛ اما در شرایط حال حاضر که مقررات سختی دراین‌باره وجود دارد؛ مخصوصاً در خصوص رفع ریجکتی، وکیل مهاجرت می‌تواند بسیار مؤثر باشد. مراحل دریافت ویزای توریستی کانادا به شرح زیر است:

 • گرفتن وقت از سفارت کانادا به شکل آنلاین
 • ارائه مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی به سفارت
 • اقدام برای دریافت ویزای توریستی، مصاحبه و انجام روال انگشت‌نگاری
 • آزمایشات پزشکی
 • انتظار جهت دریافت نتیجه درخواست ویزا

مدت‌زمان اقامت توریستی در کانادا

ویزای توریستی کانادا معمولاً به شکل ویزای تک ورود single entry یا ویزای مولتیپل کانادا multiple entry یا همان ویزای پنج‌ساله کانادا صادر می‌شود. ویزای توریستی برای متقاضیان ایرانی معمولاً یا به‌صورت سینگل اینتری به مدت درخواست متقاضی یا به‌صورت مولتیپل اینتری به مدت ۵ سال (پایان مهلت پاسپورت) صادر می‌شود.

بر اساس قانون کلی حداکثر زمانی که توریست کانادا می‌تواند بدون خروج از کانادا در این کشور بماند ۶ ماه است. نکته قابل‌توجه دارندگان ویزای توریستی کانادا این است که داشتن ویزای بازدید از کانادا به معنی داشتن اجازه ورود به این کشور نمی‌باشد. بلکه آفیسر در هنگام ورود به خاک کانادا باید تشخیص دهد که ماهیت حضور فرد در کانادا موقت خواهد بود و متقاضی بازدید از کانادا قصد ماندن در کانادا را پس از ویزای کوتاه‌مدت ندارد.

متقاضیانی که دارای ویزای مولتیپل توریستی کانادا هستند، از تاریخ شروع تا پایان تاریخ ویزای درج‌شده در پاسپورت خود امکان سفر به کانادا را خواهند داشت. در هر بار ورود به کشور کانادا شما می‌توانید تا سقف ۶ ماه در کانادا بمانید. امکان تمدید این ۶ ماه از داخل خاک کانادا با داشتن دلیل قانع‌کننده وجود خواهد داشت.

درصورتی‌که دلیل قانع‌کننده نداشته باشید ملزم به ترک خاک کانادا هستید ولی می‌توانید بلافاصله پس از ترک خاک کانادا (منظور از خاک مرز می‌باشد) مجدد وارد کانادا شده و ۶ ماه دیگر در کانادا باشید. پس در هر ورود متقاضی مجاز به ماندن حداکثر ۶ ماه می‌باشد. ولی برای تعداد روزهایی که در هرسال یا در طول مدت ویزا، در کانادا هستید هیچ محدودیتی وجود ندارد.

شرایط تغییر ویزای توریستی کانادا به ویزای دائم

همان‌طور که گفته شد فرد دارای ویزای توریستی کانادا در مدت‌زمان اقامت خود اجازه کار یا تحصیل را نخواهد داشت اما تبدیل ویزای توریستی به ویزای دائم غیرممکن نیست و تحت شرایطی می‌توان آن را تغییر داد.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که هرکدام از روش‌های گفته‌شده دارای شرایطی هستند که فرد باید آن‌ها را داشته باشد، پرداختن به این شرایط از مبحث این مقاله خارج است و در مقالات جداگانه به آن‌ها می‌پردازیم.

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای تحصیلی

طبق قوانین جدید اداره مهاجرت کانادا درصورتی‌که توریست واردشده به کانادا در یکی از مؤسسات آموزشی مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا ثبت‌نام نماید، امکان تغییر وضعیت او از حالت توریستی به دانشجویی وجود خواهد داشت.

لازم به ذکر است که این روش دارای جزئیات زیادی بوده که نیاز به تجربه و دانش فنی و شناخت دقیق از مفاهیم حقوقی مهاجرت دارد. اگر قصد اقدام برای تبدیل ویزای توریستی به دانشجویی را دارید با مشاور یا وکیل مهاجرت خود مشورت کنید.

اقامت توریستی در کانادا

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای ازدواج

اگر شخص در مدت‌زمان اقامت توریستی در کانادا با یک فرد تبعه کانادا آشنا شده و قصد ازدواج داشته باشد، می‌تواند برای دریافت ویزای ازدواج درخواست دهد. در این روش هر دو طرفین ازدواج باید دارای شرایطی باشند.

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کار

همان‌طور که در بالا اشاره شد امکان تبدیل ویزای توریستی به کاری از طریق اقامت توریستی در کانادا وجود ندارد؛ درواقع فردی که با ویزای توریستی کانادا وارد این کشور شده است، اجازه کار ندارد، مگر اینکه:

۱- همسر متقاضی با ویزای کار یا ویزای تحصیلی در کانادا باشد

۲- نوع کار و حرفه متقاضی به‌گونه‌ای باشد که از منظر قانونی نیاز به مجوز کار در کانادا نداشته باشد

۳- متقاضی از طریق یکی از روش‌های موجود موفق به اخذ اقامت دائم کانادا شده باشد و بخواهد تا پیش از طی شدن مراحل اداری و دریافت کارت اقامت دائم، کار کند.

فرآیند تبدیل ویزای اقامت توریستی کانادا به ویزای کاری

پس از اخذ اقامت توریستی کانادا می‌توانید با پیدا کردن یک موقعیت شغلی در کانادا و عقد قرارداد با کارفرمای کانادایی، تأییدیه‌ای دریافت نمایید که نشان‌دهنده تمایل شما به کار در کانادا است. سپس با مراجعه به سفارت کانادا در وقت تعیین‌شده قبلی، با به همراه داشتن مدارک موردنیاز و تأییدیه کارفرما با افسر مهاجرتی مصاحبه انجام می‌دهید. مجوز کار در کانادا را نیز پس از نهایت ۲۴ ساعت بعد از پرداخت هزینه صدور ویزا دریافت خواهید کرد.

چه افرادی اجازه ورود به کانادا را ندارند؟

افراد دارای سوءسابقه و افرادی که مرتکب جرم و جنایت شده‌اند یا در فعالیت‌های نقض حقوق بشر شرکت داشته‌اند، اجازه ورود به کانادا را ندارند. همچنین عوامل امنیتی، پزشکی، یا امور مالی نیز ممکن است سبب ممنوعیت شود.

ویزای توریستی ۵ ساله مالتیپل کانادا

این ویزا به‌منظور سفرهای کوتاه‌مدت به کانادا صادر می‌گردد، به دارنده این نوع ویزا اجازه داده می‌شود که به مدت ۵ سال به‌دفعات، به این کشور ورود و خروج داشته و همچنین می‌تواند در هر سال به مدت ۱۸۰ روز در کانادا اقامت داشته باشد. پاسپورت متقاضی به هنگام درخواست این نوع ویزا باید دارای ۵ سال اعتبار باشد.

با مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ویزای توریستی در کشور هدف خود بیشتر آشنا شوید:

اقامت توریستی در آلمان

اقامت توریستی در هلند

اقامت توریستی در استرالیا

اقامت توریستی در ترکیه

اقامت توریستی در اکوادور

اقامت توریستی در سوئد

اقامت توریستی در اسپانیا

اقامت توریستی در انگلیس

اقامت توریستی در نروژ

اقامت توریستی در سوئیس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۹ میانگین: ۴.۹]

  درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

  سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

  2 ديدگاه ها

  • آیا مقامات مهاجرت کانادا ممکن است درخواست کسی را رد کنند؟

   • درخواست ویزا و مهاجرت به کانادا قوانین خاص خود را دارد؛ اگر قوانین آن را رعایت نکنید یا در مورد دریافت ویزای توریستی یا موقتی کانادا دلیل قانع‌کننده‌ای برای سفر خود ارائه ندهید. احتمال ریجکتی درخواست ویزا یا اقامت همیشه از سوی کانادا وجود دارد.

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *