residency working sweden - کار در سوئد

سوئد نسبت به برخی از کشورهای اروپایی شرایط کاری و مزایای بهتری برای ایرانیان دارد، اما کار در این کشور با مشکلاتی نظیر یادگیری زبان وجود داشته و رقابت نیز برای پیدا کردن کار در سوئد بسیار زیاد است. در این مطلب به بررسی شرایط اخذ اقامت از طریق کار در سوئد می‌پردازیم.

شرایط کاری سوئد برای ایرانیان

سوئد کشوری در شمال اروپا با رفاه اجتماعی و استانداردهای بالا برای زندگی است. از جمله حقوق شهروندان سوئد شامل 480 روز مرخصی با حقوق برای والدین به ازای هر فرزند، مرخصی استعلاجی نامحدود، مراقبت‌های بهداشتی رایگان و کمک هزینه برای والدین می‌باشد.

دستمزد کارمندان در سوئد نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار بالاتر است و به‌خصوص اگر فرد دارای مهارت و تخصص باشد می‌تواند درآمد بالایی در این کشور کسب نماید. تنها مشکلی که در این زمینه وجود دارد، وجود مالیات‌های سنگین برای افراد است.

همه افراد شاغل در سوئد بیمه می‌شوند و بیمه بیکاری و خدمات درمانی، بهداشتی به آنها تعلق می‌گیرد. مگر اینکه فرد کار سیاه انجام دهد، در این‌گونه مشاغل دستمزد فرد از حداقل حقوق تعیین شده در سوئد کمتر است و کارفرما از پرداخت دستمزد به کارت اعتباری فرد خودداری می‌کند. این‌گونه مشاغل اصلاً برای اخذ اقامت مناسب نیستند.

معاون سازمان، معاون رئیس، مدیر ارشد سرمایه گذاری و سرپرست هیئت‌مدیره بهترین مشاغل کشور سوئد هستند که هرکدام شرح وظایف مشخصی دارند.

residency working sweden 1 - کار در سوئد

اخذ ویزای کاری سوئد

متقاضی اخذ ویزای کار سوئد باید یک پیشنهاد شغلی از جانب کارفرمای سوئدی داشته باشد. کارفرما به منظور جذب نیروی خارجی موظف است حداقل 10 روز آگهی مربوط به استخدام را در کشور سوئد منتشر کند و در صورتی که موفق به استخدام نیرو از داخل خاک سوئد نشد می‌تواند فرم درخواست مجوز کار برای متقاضی را پر نماید.

برای تکمیل این فرد کارفرما به اطلاعات متقاضی از جمله نام و نام خانواگی، مشخصات تولد، تابعیت، تحصیلات و ایمیل نیاز خواهد داشت.

در صورتی که فرد دارای معیارهای موردنظر کارفرما باشد، کارفرما دعوت‌نامه‌ای برای او ارسال می‌کند که در آن شرح وظایف و میزان حقوق مشخص شده است. فرد با در دست داشتن این دعوت‌نامه به سایت اداره مهاجرت رفته و درخواست ویزای کار می‌نماید که معمولاً صدور آن بین 2 تا 12 ماه به طول می‌انجامد.

اقامت خانواده با دریافت ویزای کار

اگر فرد موفق به دریافت ویزای کار سوئد شود، اعضای خانواده وی نیز اجازه اقامت در سوئد را خواهند داشت. به این ترتیب که اگر متقاضی قصد داشته باشد که خانواده‌اش را در کشور جدید با خود همراه سازد باید برای دریافت ویزای آنها نیز درخواست نماید و به این منظور متحمل هزینه‌هایی نیز برای هر یک از افراد خانواده می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری سوئد

اسکن اسناد و مدارکی که در ادامه به ذکر آنها می‌پردازیم باید به همراه فرم درخواست متقاضی ارسال گردند:

– کپی تمام صفحات گذرنامه دارای حداقل 6 ماه اعتبار

– عکس

– پاسپورت با نام کشور صادرکننده و مدت اعتبار آن

– بارکد روی صفحه شناسایی

– نام نماینده متقاضی در صورت وجود

درآمد در سوئد

توزیع درآمد بین مشاغل مختلف در سوئد بیشتر است، به این معنی که تفاوت زیادی بین حقوق افراد در رشته‌های مختلف وجود ندارد. متوسط درآمد در این کشور بسیار بالا نیست ولی به‌گونه‌ای است که هزینه‌های زندگی فرد را پوشش دهد.

اخذ اقامت دائم سوئد از طریق ویزای کار

ویزای کار در ابتدا 1 تا 2 سال اعتبار دارد و امکان تمدید آن نیز وجود دارد. بعد از گذشت 4 سال و در صورتی که فرد همچنان در مشاغل مورد قبول دولت سوئد اشتغال داشته باشد می‌تواند برای دریافت اقامت دائم درخواست دهد.

با شرایط کار در کشور هدف خود بیشتر آشنا شوید:

کار در آلمان

کار در کانادا

کار در هلند

کار در استرالیا

کار در ترکیه

کار در اکوادور

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *