money transfer methods for iranians - چگونه سرمایه‌مان را از ایران خارج کنیم؟
زمان مطالعه: 7 دقیقه

چگونه سرمایه‌مان را از ایران خارج کنیم؟ شاید پاسخ این سؤال دغدغه‌های فکری بسیاری افراد باشد. امروزه با توجه به محدودیت‌های سیستم بانکی ایران، عدم دسترسی به دستگاه‌های پرداخت و دریافت بین‌المللی و محدودیت‌های به وجود آمده انتقال پول و خروج سرمایه از ایران ممکن است کاری سخت و یا در شرایطی ناممکن به نظر آید.

خروج سرمایه از ایران برای افرادی که قصد مهاجرت دارند، ارسال پول به خارج از ایران برای افرادی که نزدیکان یا اعضای خانواده‌شان در خارج از کشور به سر می‌برند، مشغول تحصیل و کار هستند و یا مراوده مالی و تجاری با خارج از ایران دارند، در درجه‌ای از اهمیت قرار دارد.

درگذشته از روش‌های قدیمی و ناامن برای انتقال پول به خارج از ایران مانند سپردن پول نقد به مسافرین و یا پیدا کردن یک صرافی یا واسط در کشور موردنظر انجام می‌شده است. ولی امروزه روش‌های خروج سرمایه از ایران بسیار تفاوت کرده است.

10 روش خروج سرمایه از ایران

این روزها با توجه به رشد و پیشرفت تکنولوژی، پیدا کردن راهی امن و مطمئن برای انتقال پول و خروج سرمایه از ایران می‌تواند با مراجعه به سیستم‌های متنوع نقل‌وانتقال بین‌المللی پول با هزینه پایین و ضریب اطمینان بسیار بالا انجام شود. تنها کافیست یک صرافی مطمئن و مجهز به سیستم‌های مدرن پیدا کنید.

درست در همین هنگام که در حال خواندن مقاله چگونه سرمایه‌مان را از ایران خارج کنیم؟ هستید، می‌توانید با کمک راه‌های مختلف موجود، به سریع‌ترین و مقرون‌به‌صرفه ترین روش‌ها، کار انتقال پول از طریق حواله‌های ارزی از حساب بانکی‌تان در ایران به‌حساب شخص موردنظر در خارج از ایران را انجام دهید.

برای ارسال پول به خارج از کشور چه باید کرد؟

روش‌های متعددی برای دریافت، ارسال پول و خروج سرمایه از ایران در سطح بین‌المللی وجود دارد؛ اما به دلیل محدودیت‌های موجود، نمی‌توان به‌تمامی آن‌ها از داخل ایران دسترسی داشت. مهم‌ترین مسئله در انتقال پول امنیت است؛ بنابراین باید زیر نظر مراکز و صرافی‌های مشخصی انجام گردد. در ادامه با روش‌های مختلف انتقال پول به خارج از ایران و پرداخت‌های بین‌المللی آنلاین آشنا خواهید شد.

روند خروج سرمایه از ایران

برای پاسخ به سؤالاتی نظیر چگونه سرمایه‌مان را از ایران خارج کنیم؟ امن‌ترین روش انتقال چیست؟ باید بگوییم انتخاب روش صحیح انتقال پول، به شرایط بستگی دارد. به‌طور مثال برخی از خدمات، شرایط مطلوب‌تری برای انتقال وجه با مبالغ بالا را ارائه می‌دهند که ارائه این خدمات برای انتقال پول با مبالغ پایین امکان‌پذیر نیست. فاکتورهای مختلفی در تعیین روش انتقال پول به خارج از ایران مؤثر هستند. که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

  • نرخ ارز و هزینه تبدیل آن
  • هزینه خدمات
  • میزان مبلغی که قصد ارسال آن را دارید
  • کشور ارسال‌کننده پول (ایران؛ که شرایط محدودکننده فراوانی دارد)
  • مبلغ کارمزد انتقال
  • سرعت انتقال
  • انتخاب مکانی که قصد انجام انتقال پول از آن را دارید (از طریق حساب بانکی، کارت اعتباری، وجه نقد، کیف پول دیجیتال و…)

امنیت پول در حال انتقال

با توجه به ارزش بالای پول، امنیت در حین مراحل انتقال و خروج سرمایه از ایران بسیار مهم است. توجه داشته باشید ارائه تمامی خدمات اعم از سرعت و راحتی بالا، هزینه انتقال پایین و امنیت بالا به‌صورت هم‌زمان وجود ندارد. سرعت پرداخت بالا در کنار امنیت خوب، کارمزد بالایی نیز دارد. همچنین روش‌هایی که کارمزد پایین دارند، امنیتشان هم به نسبت پایین است.

روش های خروج سرمایه از ایران

اگر قصد مهاجرت از ایران را داشته باشید، قطعاً این سؤال که چگونه سرمایه‌مان را از ایران خارج کنیم؟ برایتان به وجود آمده است. خدمات متنوعی برای انتقال پول به خارج از ایران نظیر ترنسفر وایز و فارکس وجود دارد. چند سرویس مستقل نیز انتقال وجه در سطح بین‌المللی نیز در ادامه موردبررسی قرار خواهند گرفت.

ترنسفر وایز

زمان در حوزه تجارت و انتقال ارز بسیار حائز اهمیت است زیرا افرادی مشغول در حوزه سیستم‌های مالی بین‌المللی به‌خوبی در جریان هستند که قیمت ارز بنا به عرضه و تقاضا، هرلحظه ممکن است دچار تغییر شود. بنابراین سرعت انتقال بالای پول و ارز خیلی مهم است.

یکی از سیستم‌های انتقال پول و خروج سرمایه از ایران که باهدف شکستن مرز‌های انتقال پول تأسیس‌شده، ترنسفر وایز است که مانند یک صرافی قابل‌حمل عمل می‌کند. ترنسفر وایز به کمک سیستم‌های پرداخت پیشرفته هم‌زمان با انتقال پول، مبلغ قابل موردنظر انتقال را باارزش واحد پول مقصد سنجیده و مابه‌التفاوت آن را به مقصد اضافه یا کم می‌کند. از طریق این سیسم فقط کافیست پول مبدأ و مقصد را مشخص کنید.

فارکس

فارکس یک بازار بین‌المللی معاملات ارزی برای انتقال پول است که روزانه حجم بسیار بالایی معاملات با مبالغ بالا در این بازار  در حال انجام است و می‌توان گفت معتبرترین و پراستفاده‌ترین راه برای انتقال است.

اگر تاکنون به خارج از ایران سفرکرده باشید، در نظر داشته باشید هنگامی‌که پول کشور خود را به واحد پول کشور مقصد تبدیل کرده‌اید، به‌نوعی یک تراکنش و فرآیند فارکس انجام داده‌اید. مثلاً در سفر به فرانسه، پول خود به ریال را می‌دهید و درازای آن یورو دریافت می‌کنید.

میزان ارزش ارزها در هرلحظه تغییر می‌کند. ارزش این ارزها با توجه به عرضه و تقاضا در بازار سنجیده و تعیین می‌گردد. بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می‌گردد در مقابل خرید یک یورو، چند ریال باید پرداخت نمایید.

حواله وسترن یونیون

شرکت وسترن یونیون یک صرافی بین‌المللی با 150 سال سابقه کار است که در بیش از  200 کشور شعبه دارد. در این روش ارسال پول فوری شما می‌توانید در هر تراکنش مبلغی بین 5000 الی 7500 دلار به سراسر جهان انتقال دهید. این راه، روشی مطمئن برای خروج سرمایه از ایران است.

در این روش باید به همراه گذرنامه خود به‌صورت حضوری به این شرکت یا صرافی‌های معتبر که امکانات لازم برای این نوع حواله را ارائه می‌دهند، مراجعه نمایید. می‌توانید در هنگام واریز مشخص کنید که پول به‌حساب طرف مقابل واریز شود، که در این صورت‌بین 1 الی 2 روز کاری طول خواهد کشید.

همچنین می‌توانید با دادن نام، نام خانوادگی و نام کشور مقصد به شرکت، درخواست دهید که شخص به‌صورت نقدی پول را دریافت کند. پس از انتقال کد 10 رقمی MTCN را به گیرنده می‌دهید و وی می‌تواند پس 1 الی 3 ساعت در کشور مقصد با مراجعه به شرکت و ارائه کد، پول نقد را تحویل بگیرد.

Money Transfer Methods for Iranians 1 - چگونه سرمایه‌مان را از ایران خارج کنیم؟

پی پال

پی پال درواقع یک کیف پول الکترونیکی است که توسط ایمیل یا حساب کاربری پی پال ساخته می‌شود و از طریق آن می‌توانید به‌حساب پی پال دوستان خود در خارج از ایران پول واریز کنید و اگر قصد مهاجرت دارید، خروج سرمایه از ایران را انجام دهید.

از طریق حساب پی پال خود می‌توانید خریدهای اینترنتی خارجی انجام داده، برای دوستان خود در خارج از ایران پول ارسال کنید، خرید اشتراک مجله خارجی، استفاده از خدمات غیر رایگان مایکروسافت و اپل، شرکت در سمینارهای خارجی و … را به‌راحتی انجام دهید.

درگاه وب مانی

درگاه وب مانی یک سیستم پرداخت الکترونیکی پر سرعت است که همانند پی پال سرویس کیف پول  الکترونیکی است و به دلیل امنیت بالایی که دارد، امکان خرید و انجام پرداخت‌های آنلاین از سراچه‌های فروشگاهی و خدماتی بسیار زیاد در سراسر دنیا، مشهور شده است.

می‌توانید از طریق ساخت حساب وب مانی و شارژ آن همانند حساب پی پال، کارهای مختلفی نظیر انتقال پول به‌حساب فردی در خارج از ایران با امنیت بالا و سرعت فوق‌العاده از طریق صدور حواله، خرید کالا از سراچه‌های آمازون، علی‌بابا، ای بی و… را انجام دهید.

ویزا کارت

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، حمل‌ونقل پول نقد و نداشتن کیف پول الکترونیکی، یکی از مشکلات دانشجویان، مدیران، تاجران و مسافران است. همچنین برای ارسال پول به خارج از ایران نیز با مشکل مواجه خواهید شد. ویزا کارت یکی از معتبرترین کارت‌های اعتباری در جهان است که تمام بانک‌های دنیا به آن متصل هستند و امکان انتقال پول نقد به‌حساب های خارج از ایران و به نوعی خروج سرمایه از ایران نیز از طریق آن وجود دارد.

علاوه بر این اگر به کشورهای خارجی رفت‌وآمد دارید یا قصد مهاجرت دارید، می توانید پس از دانستن اینکه هزینه مهاجرت چقدر است؟ برای خروج سرمایه از ایران، خرید آنلاین از فروشگاه‌های خارجی و انجام عملیات پرداخت آنلاین به کارت‌های اعتباری معتبر و بین‌المللی نیاز دارید؛ زیرا به دلایل تحریم‌ها امکان استفاده از کارت‌های ایرانی وجود ندارد.

مستر کارت

یکی دیگر از کارت‌های اعتباری بین‌المللی در جهان، مستر کارت است که به‌تمامی شعب بانک‌های جهان متصل است و از طریق آن می‌توانید در هرجایی که هستید از خدمات بانکی بهره‌مند شوید.

از مزایای مستر کارت می‌توان به خرید از فروشگاه‌های بین‌المللی، کارمزد ناچیز در انتقال وجه، انتقال پول از شعب ارزی کشور به خارج از ایران، پرداخت هزینه آزمون‌های بین‌المللی نظیر آیلتس، تافل و قابلیت شارژ شدن آن اشاره کرد.

حواله ارزی سوئیفت

حواله ارزی سوئیفت یکی از امن‌ترین سیستم‌های انتقال پول به خارج از کشور و خروج سرمایه از ایران است. انتقال از طریق سیستم سوئیفت، بر پایه رعایت تمامی اصول انتقالات بانکی است و عموماً برای مبالغ بالای 5000 دلار انجام می‌شود.

فرآیند انتقال از طریق اتصال دو رایانه در بانک‌های مختلف انجام می‌شود، انتقال اطلاعات حواله ارزی به‌صورت رمزنگاری‌شده و به‌صورت الکترونیکی است و تا زمان رسیدم به رایانه مقصد قابل‌خواندن نمی‌باشد. امنیت و استاندارد کارایی این روش بسیار بالاست.

انتقال پول از طریق حواله ارزی سوئیفت همانند انتقال پول از حساب به‌حساب داخلی می‌باشد؛ ولی بین 2 الی 3 روز کاری زمان می‌برد و بسته به میزان پول در حال جابه‌جایی بین 20 الی 70 دلار هزینه کارمزد دارد.

[تعداد: 4    میانگین: 3.8/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *