مهاجرت

مهاجرت کاری کارشناس شبکه

مهاجرت کاری کارشناس شبکه

علاقه‌مندان و اشخاصی که توانایی کار با نرم‌افزار و سخت‌افزار کامپیوتر دارند می‌توانند به شغل کارشناسی شبکه فکر کنند. این شغل علاوه بر داخل کشور در بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه بازار کار فوق‌العاده‌ای دارد. هرچه به جلو پیش می‌رویم و با وجود توسعه تکنولوژی بیشتر به افراد متخصص در این زمینه نیاز احساس می‌شود. همچنین درآمد بالا و توسعه برای پیشرفت و گسترده بودن حوزه کاری و امنیت شغلی افراد زیادی را مجاب به مهاجرت کاری کرده است. از همین رو مهاجرت کاری کارشناس شبکه یکی از پر درخواست‌ترین مهاجرت‌های کاری می‌باشد.

مهاجرت کاری کارشناس شبکه

کارشناس شبکه، مهندس و متخصص این رشته متصل‌کننده شبکه‌های کامپیوتر و پشتیبانی آن را بر عهده دارند. پشتیبانی شبکه‌های WAN و LAN و گسترش آن‌ها در یک واحد آپارتمان یا چند کشور با فناوری‌هایی نظیر فناوری ماکروویوی یا فیبرهای نوری از جمله وظایف کارشناس شبکه می‌باشد. بحث تبادل اطلاعات در گرو نظارت‌های امنیتی است لذا یکی از حساس‌ترین بخش‌های کارشناس شبکه و پاسخگو بودن به نیازهای کاربران و ایجاد بستر امنیتی مناسب بخش مهمی است که باید نظارت ویژه‌ای به آن داشته باشند. چهار سیستم اصلی کارشناس شبکه:

 • شبکه‌های محلی (LAN): در این شبکه سیستم‌ها به طور محدود مانند یک شرکت و ساختمان به یکدیگر متصل می‌شوند.
 • شبکه‌های شهری (MAN): در این شبکه تمام اتصال‌های محلی درون یک شهر را به هم متصل می‌کنند.
 • شبکه‌های گسترده (WAN): در اینجا شبکه‌های درون مرزهای کشور را به هم اتصال می‌دهند.
 • شبکه‌های جهانی (GAN): در این بحث شبکه‌ها با مرزهای نامحدود و گستردگی بی‌نهایت مناطق جغرافیایی مختلف را با فناوری ماهواره‌ای و تکنولوژی بی‌سیم به هم متصل می‌کنند.

مهاجرت کاری کارشناس شبکه | 3 کشور پر درآمد برای کارشناس شبکه

مهارت‌های لازم برای مهاجرت کاری کارشناس شبکه

کارشناس شبکه باید دانش سازمان‌دهی و فناوری اطلاعات جامعی داشته باشد. همچنین باید به بهترین نحو با اشخاص مختلف در ارتباط بوده تا بتواند با روشی مناسب مشکلات مشتریان را رفع کند. برای کار در این حوزه باید تحصیلات دانشگاهی مرتبط با کامپیوتر و فناوری اطلاعات را داشته باشید و یا از آموزشگاه‌های خصوصی فنی مدرک مربوطه را کسب کنید.

همچنین با داشتن سابقه کار در ارتباط با نصب و راه‌اندازی، پشتیبانی از سخت افزار و نرم افزار کامپیوتری می‌توانید به‌صورت رسمی در این حوزه فعالیت داشته باشید. از سال‌های اخیر و تا به امروز تکنولوژی کامپیوتری بسیار در زندگی ما فراگیر شده است و اکثر شرکت‌ها و سازمان‌ها در این عرصه مشغول به فعالیت و رقابت می‌باشند.

وظایف کارشناس شبکه

 1. نصب نرم‌افزارها و سخت افزارها: بروزرسانی‌های جدید به منظور ارتقاء شبکه و کاربرد آن
 2. ساختن اکانت‌های کاربری: تعیین محدوده دسترسی و رمز عبور برای اشخاصی که در فضای شبکه از امکانات آن بهره می‌برند.
 3. ایجاد امنیت در شبکه: کاربرانی که در فضای شبکه مشغول به فعالیت هستند تا مشکلی برای آن‌ها به وجود نیاید

تخصص کارشناس شبکه در چه زمینه‌ایست؟

 • دانش فنی بالا در خصوص نرم افزارها و سخت افزارهای شبکه
 • دانش بالا در رفع مشکلات پیش‌آمده، چراکه انجام هر پروژه در شبکه با دیگری متفاوت است و باید بسیار بادقت بالا به مسائل نگاه کرده و راهکار مناسب را در پیش بگیرد.
 • اولویت‌بندی برای تفکیک وظایف سازمان‌دهی شده مخصوص مدیران
 • شبکه قدرت فن بیان بالا و توضیحات فنی در خصوص مباحث تخصصی ویژه متخصصان و مهندسان پروژه
 • خاصیت کار گروهی و قدرت رهبری، چراکه بعضی از امور نیاز به کار تیمی و گروهی دارد
 • آپدیت کردن و آشنایی با تکنولوژی های بروز رسانی شده

مهاجرت کارشناس شبکه

مدارک موردنیاز برای کارشناس شبکه

بیشتر افرادی که وارد عرصه شغلی کارشناس شبکه می‌شوند نیاز به مدارک و تحصیل در رشته‌های علوم‌کامپیوتر، تکنسین کامپیوتر، کارشناسی فناوری اطلاعات، کارشناسی‌ارشد در سخت‌افزار یا نرم‌افزار کامپیوتر و … می‌باشند.

اما نکته حائز اهمیت درمورد اشخاصی است که بدون رفتن به دانشگاه و دانشکده و تنها با آموزش دوره‌های تخصصی مدرک معتبر را کسب کرده و وارد بازار کار می‌شوند. گرایش‌های رفع اشکال ویندوز، مدیریت شبکه و طراحی شبکه از مهم‌ترین مدارک برای این شغل می‌باشد.

استخدام و بازار کار کارشناس شبکه

یک کارشناس شبکه به‌راحتی در بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌تواند مشغول به کار شود. یکی از خصوصیات این شغل گسترده بودن و پیشرفت تا بخش مدیریتی مجموعه‌ای آن سازمان می‌باشد. اما هنوز آمار رسمی از مقدار استخدام در رشته کارشناس شبکه وجود ندارد.

با توجه به زیاد شدن کامپیوتر و افزایش تقاضا در ارتباط با فناوری و تکنولوژی شرکت‌ها و سازمان‌های بسیار اقدام به استخدام در این رشته کرده‌اند. همین‌طور با پیشرفت و وابسته شدن به تکنولوژی و توسعه آن اشتغال‌زایی خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

استخدام کارشناس شبکه در بعضی از کشورهای جهان

آمریکا: طبق آمار گرفته‌شده توسط محققان در آمریکا درصد استخدام کارشناسان شبکه بیشتر شده و طبق پیش‌بینی‌ها از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ با افزایش چشمگیر ۱۲ درصدی روبرو است.

استرالیا: در ۵ سال گذشته رشد اشتغال زایی در این کشور به ۳۰درصد رسیده که برای سال‌های آتی روند بیشتری را در نظر گرفته‌اند.

میزان درآمد کارشناس شبکه

در کشور عزیزمان ایران کارشناسان شبکه در شرکت‌های دولتی به صورت وزارت کار حقوق دریافت کرده و هرچقدر دانش و نهارت بالاتری داشته باشد به نسبت آن میزان دریافتی شخص بیشتر می‌شود.

طبق آخرین تحقیق انجام شده در آخر سال ۱۳۹۸ میزان حقوق دریافتی برخی مشاغل در سمت مدیریت شبکه، کارشناس شبکه و… مورد بررسی قرار گرفته است که این پژوهش را برای شما عزیزان بررسی می‌کنیم.

برای مهندس شبکه در سازمان‌های مختلف و سمت‌های گوناگون متخصصین شبکه به صورت ماهانه مبلغی در حدود حداقلی ۲.۵۰۰.۰۰۰ هزار تومان و حداکثری ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ میلیون تومان برآورد شده است که میانگین این مبلغ چیزی در حدود ۵.۲۰۰.۰۰۰ هزار تومان می‌باشد.

شرکت‌های تکنولوژی، فناوری اطلاعات، بازاریابان اینترنتی و شبکه‌ای، معمولاً جایی برای کارشناسان شبکه در شرکت خود دارند که بخشی از هسته اصلی شرکت و سازمان را در بر می‌گیرد.

حقوق کارشناس شبکه در بعضی از کشورهای دنیا

آمریکا: میانگین دریافتی سالانه مهندسان شبکه در سال ۲۰۱۹ میلادی مبلغی در حدود۵۴.۰۰۰ هزار و حداکثری دریافتی درآمد متخصص شبکه تا ۹۶.۰۰۰ هزار دلار می‌باشد.

استرالیا:مقدار حقوق سالیانه متخصص شبکه ۱۰۲.۰۰۰ هزار دلار استرالیا(قبل از کسر مالیات) است.

انگلستان: میزان حقوق حداقلی در این شغل بین ۳۵.۰۰۰ تا ۴۸.۰۰۰ هزار دلار و میانگین بین ۴۰.۰۰۰ تا ۶۷.۰۰۰ هزار دلار و حداکثری ۹۵.۰۰۰ هزار دلار برآورد شده است.

مهاجرت کاری برای کارشناس شبکه به کانادا

رشته‌های مهندسی کارشناس شبکه و کامپیوتر جزو مشاغل موردنیاز کانادا یعنی فهرست هدفمند NOC می‌باشند. این یک خبر خوب برای افرادی است که قصد کار و زندگی در کانادا را دارند. مدارک تحصیلی و فنی مهندسان شبکه برای اخذ ویزای کاری در کانادا باید مورد تائید انجمن استانی قرار بگیرد.

مهندسانی که به‌تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند، به دلیل نداشتن سابقه کاری مرتبط، باید در دوره‌های آموزشی ۳ الی ۴ ساله شرکت کنند. به‌این‌ترتیب با کسب قبولی در آزمون فنی می‌توانند شرایط لازم برای اخذ ویزای کاری کانادا را به دست آورند.

مدرک تحصیلی معتبر، سابقه شغلی مرتبط، مدرک زبان آیلتس با نمره ۵.۵ به بالا مواردی ضروری در اخذ جاب آفر از کارفرمای جهت مهاجرت کاری برای کارشناس شبکه خواهد بود.

متوسط درآمد مهندس شبکه در کشور کانادا از ۴۶ تا ۹۷ هزار دلار در سال متغیر است. این میزان برای مهندس شبکه بدون سابقه، حدود۵۰ هزار دلار سالانه محاسبه می‌شود.

ایالت‌های بریتیش کلمبیا، انتاریو و آلبرتا می‌توانند برای مهندسین شبکه مقصد بسیار خوبی باشد. لازم به ذکر است که استان کبک به نسبت بقیه نیاز بیشتری به مهندسان شبکه و کامپیوتر احساس می‌کند؛ به‌شرط آن‌که در زبان فرانسوی مهارت داشته باشید و با ارائه مدرک آن را اثبات کنید.

سوالات متداول

درکل حیطه کاری مهندس شبکه چیست؟

 پشتیبانی شبکه‌های WAN و LAN و گسترش آن‌ها در یک واحد آپارتمان یا چند کشور با فناوری‌هایی نظیر فناوری ماکروویوی یا فیبرهای نوری از جمله وظایف کارشناس شبکه می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای کارشناس شبکه کدامند؟

مدارک مورد نیاز و تحصیل در رشته‌های علوم کامپیوتر، تکنسین کامپیوتر، کارشناسی فناوری اطلاعات، کارشناسی ارشد در سخت افزار یا نرم افزار کامپیوتر و… لازم می‌باشد.

میزان حقوق دریافتی در کشور آمریکا چقدر است؟

میانگین دریافتی سالانه مهندسان شبکه در سال ۲۰۱۹ میلادی مبلغی در حدود۵۴.۰۰۰ هزار و حداکثری دریافتی درآمد متخصص شبکه تا ۹۶.۰۰۰ هزار دلار می‌باشد.

مهاجرت کاری برای کارشناس شبکه به چه شکل است؟

 از سال‌های اخیر و تا به امروز تکنولوژی کامپیوتری بسیار در زندگی ما فراگیر شده است و اکثر شرکت‌ها و سازمان‌ها در این عرصه مشغول به فعالیت و رقابت می‌باشند. کشورهای زیادی بدنبال تکنسین های شبکه می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.