مهاجرت, مهاجرت تحصیلی, مهاجرت کاری

شرایط جدید اداره مهاجرت کانادا برای صدور ویزای اقامت موقت

new-conditions-of-the-canadian-immigration-service

شیوع بیماری کرونا و به دنبال آن اجرای محدودیت‌های رفت‌وآمد در کشورهای خارجی، موجب شد که سفر و اقامت برخی افراد که از قبل اقدام به مهاجرت کرده بودند، مختل شود. یکی از این کشورها، کانادا بود که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، قوانین جدیدی را در راستای محدودیت سفرهای داخلی و خارجی وضع نمود. شرایط جدید اداره مهاجرت کانادا برای صدور ویزای اقامت موقت و سایر ویزاها، اعم از تحصیلی، کاری و … در زمان شیوع بیماری کرونا اعلام گردیده که تمامی افراد مقیم این کشور موظف به رعایت آن‌ها هستند.

شرایط جدید اداره مهاجرت کانادا در زمان شیوع ویروس کرونا

با بسته شدن مرزهای کانادا، به دلیل شیوع بیماری کرونا و اعلام محدودیت‌های فراوان در این راستا، اداره مهاجرت این کشور قوانین و مقررات جدیدی را وضع کرده که ورود به این کشور را کاملاً کنترل می‌کند. بر مبنای قوانین وضع‌شده، تمامی افرادی که ویزای تحصیلی، کاری یا به عبارتی اقامت موقت دارند، می‌توانند تحت شرایطی خاص وارد کشور شوند. بر اساس شرایط جدید اداره مهاجرت کانادا برای صدور ویزای اقامت موقت این افراد در زمان ورود به کشور، موظف به ارائه مدارکی به شرکت‌های هواپیمایی هستند. این قوانین، همه افرادی که اقامت موقت کانادا را داشته‌اند مانند مهاجران کاری، دانشجویان بین‌المللی و درواقع تمامی افرادی که برای تعطیلات به خارج از کانادا سفر کرده‌اند و اکنون قصد ورود به کشور را دارند، شامل می‌گردد.

طبق قوانین جدید کانادا، امکان ارسال درخواست آنلاین برای متقاضیان واجد شرایط ویزای اقامت موقت از اول جولای تا 30 دسامبر از سوی اداره مهاجرت کانادا وجود دارد. این متقاضیان مشتمل بر دارندگان ویزای کاری، تحصیلی و همه افرادی است که اقامت موقت کانادا را دارند.

سیستم مهاجرتی در کانادا، در شرایط شیوع بیماری کرونا، هم چنان فعال می‌باشد؛ لذا افرادی که قصد مهاجرت به این کشور از راه‌های مختلف مانند کاری، تحصیلی و … را دارند می‌توانند به موفقیت در این مسیر امیدوار باشند.

بر اساس روند قانونی مهاجرت و اخذ اقامت دائم کانادا، تمامی افرادی که از طریق کار یا تحصیل وارد این کشور شده‌اند، سال‌ها طول می‌کشد تا مجاز به درخواست اقامت دائم و تابعیت شوند. کارگران خارجی، دانش آموزان و دانشجویان بین‌المللی تا زمان واجد شرایط شدن برای درخواست اقامت دائم، فعلاً بنا بر ویزای کاری و تحصیلی، اقامت موقت دارا هستند. با گسترش جهانی ویروس خطرناک کرونا و اعمال قوانین سخت رفت‌وآمد به کشور کانادا، برای این دسته از افراد که اقامت موقت داشته و در این مدت‌زمان به سفرهای خارجی رفته‌اند، ابهامات و سؤالاتی به وجود آورده است؛ لذا اداره مهاجرت کانادا، با انتشار بیانیه‌ای شرایط ورود به کشور را برای این افراد مشخص نموده است که در ادامه به شرح بیش‌تر آن‌ها خواهیم پرداخت.

مهاجران کاری

اتباع خارجی که در گذشته با روندی قانونی اقدام به اخذ ویزای کاری کانادا نموده‌اند، امکان ورود به کشور کانادا، حتی در زمان شیوع بیماری کرونا را خواهند داشت. درواقع افرادی که قبل از شیوع بیماری کرونا و اعمال محدودیت‌های رفت‌وآمد، ترتیب اخذ ویزای کاری آن‌ها بر اساس برنامه اسکیل ورکر و اخذ پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی، داده شده است، اگرچه دارای اقامت موقت هستند، اما می‌توانند با ارائه مدارکی وارد کشور شوند.

لازم به ذکر است، کارگذاران خارجی که به‌تازگی روند اخذ ویزای کاری کانادا را آغاز کرده بودند یا به عبارتی، کارگذاران جدید در بازار کار مشاغل مهم و کلیدی، نظیر کشاورزی، حمل‌ونقل، خدمات اضطراری، خدمات درمانی و بهداشتی و … در این معافیت قرار خواهند داشت.

بر مبنای شرایط جدید اداره مهاجرت کانادا برای صدور ویزای اقامت موقت، کارگذاران خارجی، باید قبل از پرواز، مدارکی مانند اطلاعات شناسایی و هویتی، ویزای کاری معتبر و معرفی‌نامه اخذشده از سوی اداره مهاجرت کانادا را به مسئولان مربوطه ارائه دهند. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به مشاوران ما در موسسه مهاجرتی ویزانیو تماس حاصل فرمایید.

دانش آموزان و دانشجویان خارجی

بر مبنای قوانین وضع‌شده از سوی اداره مهاجرت کانادا، تمامی افرادی که دارای مجوز تحصیلی معتبر باشند یا از قبل از یکی از مؤسسات آموزشی منتخب و مورد تائید کانادا پذیرش گرفته باشند، می‌توانند به کشور وارد شوند. این افراد هم مانند کارگذاران خارجی موظف به ارائه مدارکی قبل از سفر به کانادا می‌باشند. مدارک هویتی، ویزای تحصیلی و گواهی جواز تحصیلی صادرشده از سوی دولت، ازجمله مدارک مهمی است که باید قبل از پرواز به مسئولان خطوط هوایی ارائه شوند. شایان‌ذکر است که تاریخ گواهی صادرشده از سوی دولت کانادا برای دانش آموزان و دانشجویان بین‌المللی، باید تا قبل از مارس سال 2020 باشد؛ درنتیجه این افراد محدودیتی برای بازگشت به کانادا در زمان همه‌گیری ویروس کرونا نخواهند داشت.

new-conditions-of-the-canadian-immigration-service_1

شرایط جدید اداره مهاجرت کانادا

اعضای درجه‌یک خانواده

شهروندان خارجی که یکی از اعضای درجه‌یک خانواده آن‌ها به‌عنوان کارگذار، دانشجو و … در کانادا ساکن باشد، طبق شرایط جدید اداره مهاجرت کانادا برای صدور ویزای اقامت موقت می‌توانند وارد کانادا شوند؛ درواقع اعضای درجه‌یک خانواده از قوانین اعمال محدودیت ورود به کانادا در زمان شیوع بیماری کرونا معاف خواهند بود. اعضای درجه‌یک خانواده بر اساس قانون کانادا شامل همسر، فرزندان، همسر و فرزندان دارنده اقامت کانادا، والدین متقاضی، والدین همسر متقاضی و سرپرست قانونی متقاضی می‌باشند. اعضای درجه‌یک خانواده که معاف از قانون منع ورود به کانادا در زمان شیوع ویروس کرونا هستند، باید مانند کارگران یا دانشجویان بین‌المللی، قبل از پرواز مدارک هویتی، موقعیت مهاجرتی خود را ارائه دهند؛ با این تفاوت که بایستی رابطه خانوادگی خود را با ارائه مدارک زیر اثبات کنند.

  • شناسنامه
  • سند ازدواج
  • تأییدیه اقامت دائم در پرونده‌های اسپانسرشیپ
  • سایر مدارک اثبات‌کننده رابطه فامیلی مانند آدرس مسکن مشترک یا مدارک حمایت مالی از همسر

البته اعضای درجه‌یک خانواده برای معافیت در قانون منع ورود به کانادا در زمان شیوع کرونا دارای شرایط سنی خاصی می‌باشند که شامل موارد زیر می‌باشند.

  • شرایط سنی برای والدین تعریف نشده است و آن‌ها می‌توانند بدون هیچ محدودیتی وارد کشور کانادا شوند.
  • برای معافیت در قانون منع ورود به کانادا، سن فرزندان باید کمتر از 21 سال باشد؛ البته فرزندانی که به دلیل معلولیت یا مشکلات مالی به پدر و مادر وابسته هستند، از این قانون مستثنا هستند.
  • فرزندان بالغ تحت شرایطی می‌توانند از این قانون معاف گردند؛ به این منظور نیاز به گواهی رسمی و معتبر دارند که اثبات کند هدف آن‌ها از ورود به کانادا، پیوستن مجدد به خانواده است. این نامه باید از سوی اداره مهاجرت، مرزبانی و سازمان امور بین‌الملل کانادا تائید شده باشد.

سؤالات متداول

موقعیت فیزیکی و سکونت افراد در کانادا، عامل تعیین‌کننده برای معافیت در این قانون محسوب نمی‌شود. بر اساس شرایط جدید اداره مهاجرت کانادا برای صدور ویزای اقامت موقت این افراد فعلاً نمی‌توانند وارد کشور شوند؛ چراکه ممکن است مقیم کشور دیگر و یا در حال سفر باشند.

افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند؛ یا به عبارتی قبل از اجرای قانون محدودیت موفق به اخذ اقامت دائم خود شده‌اند، می‌توانند در شرایط کرونایی حال حاضر وارد کانادا شوند. این افراد موظف هستند قبل از پرواز مدارک شناسایی و گواهی اقامت دائم که توسط اداره مهاجرت کانادا تائید شده باشد را به مسئولان خطوط هوایی ارائه دهند.

دولت و شهروندان کانادایی تاکنون در راستای مقابله با بیماری کرونا، بسیار موفق عمل کرده است؛ اما بااین‌حال برای تداوم روند کاهشی ابتلا در این کشور، محدودیت سفرها تا پایان ماه جولای تمدید شده است؛ اگرچه با وضع قوانین، ورود افراد واجد شرایط که پیش‌تر به آن اشاره شد، بدون محدودیت امکان‌پذیر خواهد بود. لازم به ذکر است که سیستم مهاجرتی در کانادا هم چنان فعال می‌باشد؛ لذا افرادی که قصد مهاجرت به این کشور از راه‌های مختلف مانند کاری، تحصیلی و … را دارند می‌توانند به موفقیت در این مسیر امیدوار باشند.

این افراد تحت شرایط می توانند از قانون نامبرده معاف شوند؛ به این منظور نیاز به گواهی رسمی و معتبر دارند که اثبات کند هدف آن‌ها از ورود به کانادا، پیوستن مجدد به خانواده است. این نامه باید از سوی اداره مهاجرت، مرزبانی و سازمان امور بین‌الملل کانادا تائید شده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.