مقالات

اخذ پاسپورت اروپایی

Obtaining a European passport

اخذ پاسپورت اروپایی و به عبارتی حق شهروندی در کشورهای مختلف دارای قوانین خاصی است که در این مطلب با آن ها آشنا خواهید شد. در صورتی که به اطلاعات کاربردی در خصوص اخذ پاسپورت اروپایی نیاز دارید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

در کل باید دید در ادامه، شهروندی در کشور موردنظر با توجه به شرایطی که دارد، می‌تواند خواسته‌ های شما را برآورده نماید یا خیر؟ و اینکه آیا قوانین آن کشور با استانداردهای مورد نظر شما سازگاری دارد یا نه؟

شرایط اخذ پاسپورت اروپایی

قاره اروپا یا قاره سبز، با جمعیت 730 میلیون نفری پس از اقیانوسیه کوچک‌ترین قاره جهان به شمار می‌رود که در کل حدود 11 درصد وسعت کره زمین را از آن خود نموده است. کشورهای اروپایی دارای قوانینی یک‌دست و هماهنگ هستند؛ تا اندازه‌ای که 26 کشور آن در پیمان عمومی تحت عنوان شینگن، مرزهای خود را به روی‌هم گشوده‌اند.

به‌طوری‌که افرادی که موفق به اخذ پاسپورت اروپایی شوند، می‌توانند ویزای شینگن بگیرند و بدون محدودیت به سایر کشورهای عضو این معاهده سفر کنند. بی‌شک بهترین و ایده‌آل‌ترین کشورهای اروپایی، اتریش و سوئیس بوده که دارای چشم‌انداز بی‌نظیری از کوه‌های آلپ می‌باشند.

پاک‌ترین کشورهای اروپایی هلند و اسلوونی بوده و قدیمی‌ترین آن‌ها چک، ایتالیا و یونان هستند؛ اگر به دنبال موقعیت کاری مناسب هستید کشور صنعتی آلمان،سوئد و نروژ پیشنهاد می‌شوند.

Obtaining a European passport_1

بر مبنای مقررات عمومی این کشورها، اخذ پاسپورت اروپایی می‌تواند پروسه‌ای 11 ساله داشته باشد؛ به‌نحوی‌که پس از 5 سال زندگی و رعایت قوانین آن کشور مانند مالیات می‌توان اقامت دائم و پس از گذشت 6 سال در صورت دارا بودن شرایط لازم، موفق به اخذ پاسپورت اروپایی شد.

البته ممکن است کشورهای مختلف دارای شرایط مختلفی باشند؛ برای مثال این پروسه در کشور آلمان کوتاه‌تر و در کشور سوئیس ممکن است طولانی‌تر باشد.

پاسپورت اروپایی چقدر اعتبار دارد؟ 

یکی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از اقدام برای مهاجرت به اروپا و اخذ شهروندی کشور موردنظر در قاره سبز باید موردتوجه قرار بگیرد، توجه به اعتبار پاسپورت می‌باشد. اعتبار پاسپورت، جایگاه آن در جهان و تعداد سفرهایی که در آینده هر فرد می‌تواند به‌وسیله آن به کشورهای مختلف داشته باشد را مشخص می‌کند. در ادامه به بررسی اعتبار پاسپورت‌های برخی کشورهای اروپایی در جهان خواهیم پرداخت.

نام کشور

جایگاه پاسپورت در جهان

تعداد سفرهای بدون نیاز به اخذ ویزا به کشورهای جهان

آلمان

سوم

189 کشور

ایتالیا

چهارم

188 کشور

فنلاند

چهارم

188 کشور

اسپانیا

پنجم

187 کشور

لوکزامبورگ

پنجم

187 کشور

دانمارک

پنجم

187 کشور

سوئد

ششم

186 کشور

فرانسه

ششم

186 کشور

پرتغال

هفتم

185 کشور

انگلستان

هشتم

184 کشور

نروژ

هشتم

184 کشور

یونان

هشتم

184 کشور

بلژیک

هشتم

184 کشور

چک

نهم

183 کشور

اسلواکی

دهم

181 کشور

مجارستان

دهم

181 کشور

 با توجه به جایگاه این کشورها، می‌توان گفت اخذ پاسپورت اروپایی و امکان سفر یا اقامت بدون محدودیت در عمده کشورهای جهان در کنار بهره‌مندی از امکانات پیشرفته زندگی می‌تواند فرصت بسیار ایده آلی باشد.

اخذ پاسپورت اروپایی از راه کاری

مهاجرت کاری به کشورهای پیشرفته اروپایی با توجه به جایگاه برتر اقتصادی، موقعیت‌های شغلی ایده‌آل و درآمدهای خوب همواره مورد توجه بسیاری از جوانان بوده است. کار در کشورهای اروپایی نیاز به اخذ ویزای کاری دارد که به دنبال آن بلو کارت یا کارت آبی برای متقاضیان صادر خواهد شد. با دریافت بلوکارت اتحادیه اروپا، می‌توانید در هر کشوری که بخواهید کار کنید.

با توجه به انواع ویزای کاری در اروپا، باید ویزا و موقعیت شغلی را کسب کنید که بتواند اقامت و در ادامه اخذ پاسپورت اروپایی شما را تضمین نماید. انواع روش‌های اخذ ویزای کاری که البته نیاز به ارائه رزومه قوی و مدرک زبان مرتبط دارد، به شرح زیر می‌باشند.

  • روش اسکیل ورکر؛ سیستم امتیازبندی برای موقعیت‌های شغلی
  • روش دریافت جاب آفر یا دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای اروپایی
  • روش جاب سیکر یا جستجوی کار در کشور موردنظر در ظرف 6 ماه

در حال حاضر و مطابق با قوانین مهاجرتی روز اروپا، تضمین‌شده‌ترین راه ممکن برای کار در اروپا، جاب آفر است که به‌طور مؤثر مقدمات اقامت دائم و اخذ پاسپورت اروپایی مدنظر را برای شما فراهم می‌کند.

اخذ پاسپورت اروپایی از راه تحصیل

تحصیل در کشورهای اروپایی با برخورداری از امکانات آموزشی پیشرفته، آرزوی بسیاری از جوانان است. تحصیل در دانشگاه‌های معتبر اروپا، شانس افراد را برای ورود به بازار کار کشورهای آن به نحو مؤثری بالا خواهد برد و درواقع رزومه قوی‌تری برای افراد به ارمغان خواهد آورد.

در بسیاری از کشورهای اروپایی امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود داشته و هزینه شهریه آن بسیار متناسب است. افراد پس از فارغ‌التحصیلی با تغییر ویزای تحصیلی به کاری می‌توانند برای کسب اقامت دائم در کشور موردنظر و اخذ پاسپورت اروپایی آن امید داشته باشند؛ لذا ویزای تحصیلی به‌تنهایی اقامت دائم افراد در اروپا را تضمین نمی‌کند.

پاسپورت اروپایی

اخذ پاسپورت اروپایی با سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در اروپا مؤثرترین و کم دردسر ترین راه اخذ پاسپورت اروپایی برای افرادی است که دارای تمکن مالی خوب هستند. روش‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای مختلف اروپا، متنوع بوده و میزان سرمایه لازم نیز طبق شرایط آن کشورها خاص می‌باشد.

هم‌اکنون کشورهای پرتغال، اسپانیا، یونان و مجارستان دارای شرایط به نسب خوبی برای سرمایه‌گذاری خارجی به شمار می‌رود. پرطرفدارترین روش‌های سرمایه‌گذاری در اروپا به شرح زیر می‌باشند.

  • ثبت شرکت
  • سرمایه‌گذاری خود حمایتی
  • خرید ملک (حداقل سرمایه موردنیاز حدود 250.000 یورو)
  • خرید سهام (حداقل سرمایه موردنیاز حدود 50.000 یورو)

اخذ پاسپورت اروپایی از راه ازدواج

در سال‌های اخیر به دلیل حجم بالای ازدواج‌های سوری با شهروندان اروپایی برای اخذ اقامت، قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای بررسی دقیق صحت ازدواج افراد وضع‌شده است؛ در واقع تمامی مراحل آن به‌شدت زیر ذره‌بین قرار می‌گیرد.

در این روش باید تمکن مالی کافی داشته باشید تا بتوانید تأمین هزینه زندگی همسر خود اثبات کنید و بسته به کشور مقصد، مدتی را با شریک خود زندگی کنید تا موفق به اخذ اقامت شوید.

[typed string0=”نکته مهمی که در خصوص اخذ پاسپورت اروپایی وجود دارد این است که می‌توانید به کمک آن در هر کشور اروپایی که اراده کنید، امکان اقامت، کار و تحصیل داشته باشید.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

اخذ پاسپورت اروپایی از راه تولد فرزند

اخذ تابعیت یا پاسپورت اروپایی، از راه تولد نوزاد در کشورهایی که از دو اصل خون و خاک پیروی می‌کنند، امکان‌پذیر است. بر اساس اصل خون، فرزندی که از پدر و مادر تبعه کشور مقصد یا یکی از آن‌ها که داری تابعیت کشور اروپایی باشد، متولد شود، شهروند آنجا حساب خواهد شد.

طبق قانون خاک فرزندی که در خاک کشور اروپایی از پدر یا مادر خارجی متولد شود می‌تواند تابعیت آنجا را دریافت کند. البته در حال حاضر بسیاری از کشورهای اروپایی از قانون خون پیروی می‌کنند؛ در این روش، به واقع تولد فرزند از پدر و مادر خارجی در خاک کشور موردنظر منتهی به تابعیت نخواهد شد.

سؤالات متداول

اخذ پاسپورت اروپایی از راه پناهندگی امکان‌پذیر است؟

با توجه به سختی و دشواری که روش پناهندگی دارد و اینکه ممکن است با درخواست پناهندگی افراد موافقت نشود، عموماً افراد این روش را انتخاب نمی‌کنند. ولی در صورتی‌که فردی از طریق پناهندگی به کشور مهاجرت کند، پس از چند سال می‌تواند اقامت دائم و چند سال بعد پاسپورت اروپایی دریافت نماید. 

آیا حضور در کشور اروپایی در روند اخذ اقامت و تابعیت الزامی است؟

بله، در تقریباً تمام کشورهای اروپایی، حضور افراد برای حداقل 6 ماه در سال در کشور مقصد، شرط اصلی ارائه اقامت دائم و تابعیت به شمار می‌رود. در واقع افراد باید ضمن رعایت قوانین کشورها، خود را با اجتماع و فرهنگ آن کشورها نیز وفق دهند که یکی از فاکتورهای آن کسب مهارت در زبان رسمی آن می‌باشد.

امتحان شهروندی اروپا چیست؟

یکی از رکن‌های مهم در پروسه اخذ اقامت و پاسپورت اروپایی، هماهنگی متقاضی با فرهنگ، اجتماع، قوانین دولتی و … می‌باشد که با انجام یک امتحان، به دولت کشور محرز می‌گردد. این امتحان دربردارنده سؤالاتی در خصوص زبان رسمی و تاریخ و فرهنگ کشور موردنظر می‌باشد تا شایستگی افراد را برای دریافت شهروندی آن کشور اثبات کند.

شرایط اخذ اقامت و تابعیت آلمان از طریق جاب آفر چیست؟

اقامت و تابعیت آلمان از طریق کسب موقعیت شغلی از سوی کارفرمای آلمانی مؤثرترین روش در روند مهاجرت به این کشور به‌حساب می‌آید. البته لازمه آن رزومه‌ای قوی و مدرک زبان آلمانی در سطح B2 در پروسه اخذ ویزای کاری می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط و قوانین آن، ضمن مشاوره با وکیل مهاجرت مجرب، کافی است به وب‌سایت سفارت آلمان در ایران مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.