مقالات

روش‌ های برتر اخذ اقامت اروپا در سال 2020

obtaining-european-residency

اروپا همواره مقصد جذابی برای مهاجران از سراسر جهان بوده است؛ یکی از علل آن تعامل گسترده کشورهای اروپایی می‌باشند. اتحادیه اروپا که پیوند عمیق سیاسی و اقتصادی با هم دارند یا کشورهای عضو پیمان شینگن که تسهیلات فراوانی را برای شهروندان خود در نظر گرفته‌اند، مهاجرت را در نگاه بسیاری جالب کرده‌اند. در این مقاله سعی داریم تا با معرفی روش ‌های برتر اخذ اقامت اروپا در سال 2020 شما را از جدیدترین اطلاعات آگاه نماییم.

آشنایی کلی با اروپا

اروپا تحت عنوان قاره سبز، واقع در نیمکره شمالی و متشکل از 50 کشور می‌باشد. اروپا با مساحت 10 میلیون و 180 هزار کیلومترمربع، ششمین قاره بزرگ جهان است. تعامل و توافقات گسترده میان کشورهای پیشرفته اروپایی موجب شده تا این قاره به مقصد مهاجران از سراسر جهان مبدل شود. اتحادیه اروپا و پیمان شینگن اسامی آشنایی هستند که هر فردی که اندکی اطلاعات راجع به اروپا داشته باشد، با آن‌ها آشناست.

اتحادیه اروپا متشکل از 28 کشور اروپایی است که از نظر سیاسی و اقتصادی به هم پیوند عمیقی دارا هستند؛ از طرف دیگر در پیمان شینگن 26 کشورهای اروپایی عضو هستند که تسهیلاتی را برای شهروندان خود در نظر گرفته‌اند؛ اما آنچه سبب جذابیت اخذ اقامت اروپا شده است همین پیمان شینگن است؛ به‌طوری‌که افراد دارنده اقامت دائم یا تابعیت هریک از کشورهای عضو این معاهده می‌توانند آزادانه و بدون محدودیت به دیگر کشورهای عضو شینگن سفر کنند.

روش‌های برتر اخذ اقامت اروپا

لازمه مهاجرت موفق، تبیین دقیق دلایل و اهداف مهاجرت با توجه به شرایط و ویژگی‌های هر فرد می‌باشد. برای مثال اگر هدف سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت است؛ کافیست مقصد را از میان کشورهای اتحادیه اروپا انتخاب کنند تا با استناد به اقتصاد قدرتمند و باثبات آن، فرصت رشد و شکوفایی داشته باشند. از طرف دیگر اگر هدف زندگی و امکان کار و تحصیل آزادانه در اروپا باشد، اخذ اقامت یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن بهترین گزینه است.

به‌طورکلی هدف از مهاجرت هرچه که باشد، کشور اروپایی که هم عضو اتحادیه اروپا و هم شینگن باشد، می‌تواند آینده روشنی را برای افراد رقم بزند. مسئله بعدی قوانین مهاجرت است که باید دید کدام کشور و کدام روش، مسیر هموارتری برای اخذ اقامت اروپا مخصوصاً برای ایرانیان در شرایط بحرانی حال حاضر خواهد داشت.

اخذ اقامت اروپا از طریق تحصیل

اگرچه ویزای تحصیلی اقامت دائم کشورهای اروپا را تضمین نمی‌کند، اما با افزایش شانس متقاضی کار، سکوی پرتابی برای شکل‌گیری یک آینده بهتر خواهد بود. دانشگاه‌های معتبر و شناخته‌شده اروپا که تقریباً در تمام دنیا مورد تائید است، می‌توانند با افزایش تخصص و پرورش استعداد افراد، آینده کاری و اخذ اقامت اروپا را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد.

[typed string0=”مهم‌ترین دغدغه افراد در مسیر مهاجرت تحصیلی به اروپا که البته بر مبنای دریافت دعوت‌نامه از دانشگاه مدنظر است، تأمین شهریه دانشگاهی و هزینه‌های زندگی می‌باشد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

به این منظور دانشجویان بین‌المللی در پی یافتن کشورهایی هستند که هم هزینه تحصیل پایینی دارد و هم از سیستم آموزشی خوبی برخوردار است. کشورهای آلمان، نروژ و اتریش می‌توانند گزینه خوبی برای این دسته از افراد باشد. هدف اصلی از تحصیل در اروپا، یافتن کار پس از فارغ‌التحصیلی و اخذ ویزای کاری در کشور مدنظر است؛ به‌این‌ترتیب راه آسانی برای اخذ اقامت اروپا در پیش خواهد بود.

اخذ اقامت اروپا با روش کاری

اقتصاد باثبات، صنعت قدرتمند، نرخ پایین بیکاری و امینت شغلی فراوان در کشورهای اروپایی، از جمله عوامل ترغیب‌کننده برای اخذ ویزای کاری آن‌ها می‌باشد. با کسب ویزای کار نهایتاً پس از 5 سال افراد می‌توانند جهت اخذ اقامت دائم اروپا درخواست دهند.

اخذ ویزای کار در کشورهای اروپایی، به دو صورت انجام می‌پذیرد؛ یکی جاب سیکر و دیگری جاب آفر. ویزای جاب سیکر یا جستجوی شغل، این امکان را به افراد می‌دهد تا به‌طور موقت وارد کشور مدنظر شده و به دنبال کار بگردند؛ این مسیر ریسک بالایی دارد، زیرا ممکن است در این بازه زمانی 6 ماهه موفق به یافتن شغل نشوند. در حال حاضر کشورهای آلمان، اتریش و بلژیک ویزای جاب سیکر به متقاضیان ارائه می‌کنند.

اما تضمین‌شده‌ترین راه برای دریافت ویزای کار و به دنبال آن اخذ اقامت اروپا دریافت جاب آفر از کارفرمای اروپایی است. در این روش کارفرمای واجد شرایط، درصورتی‌که در بازه زمانی 6 ماهه موفق به استخدام نیروی کار داخلی نشود، می‌تواند نیروی کار خارجی استخدام نماید.

اخذ اقامت اروپا با سرمایه‌گذاری

یکی از روش ‌های برتر اخذ اقامت اروپا در سال 2020 سرمایه‌گذاری می‌باشد. سرمایه‌گذاری در اروپا با توجه به اقتصاد باثبات و قوی، تصمیمی جذاب و پررونق برای صاحبان سرمایه است. سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپایی از راه‌های زیر امکان‌پذیر است:

سرمایه‌گذاری از روش خود حمایتی

یکی از بهترین راه‌ها برای صاحبان سرمایه، روش خود حمایتی است. افراد در این روش می‌توانند با اثبات تمکن مالی و اقامت دست‌کم 6 ماه در کشور مدنظر، موفق به اخذ اقامت شوند؛ هم‌چنین در این روش امکان اخذ اقامت اروپا برای همسر و فرزندان زیر 18 سال وجود دارد.

ثبت شرکت یا کارآفرینی

ثبت شرکت نوعی کارآفرینی است که با انتقال سرمایه به کشور مقصد، امکان راه‌اندازی کسب و کار شخصی و پیشرفت سرمایه اولیه را فراهم می‌کند. داشتن بیزینس پلت قوی و خلاقانه و استخدام شهروندان کشور مدنظر امری ضروری در این روش می‌باشد. البته باید تمامی حقوق نیروی کار خارجی و بیمه برای وی فراهم گردد.

obtaining-european-residency_1

خرید ملک

خرید ملک به‌تنهایی اخذ اقامت اروپا را تضمین نمی‌کند اما نکته مثبتی در روند مهاجرت به شمار می‌رود. بااین‌حال در کشورهایی مانند قبرس و پرتغال سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک نوعی روش مهاجرتی است. در کشور پرتغال با سرمایه حداقل 500.000 یورو می‌توان ملک خریداری کرد و مجوز اقامت یک‌ساله دریافت کرد. با تمدید سال‌به‌سال اقامت این کشور، می‌توان پس از 5 سال اقامت دائم پرتغال به‌عنوان کشور عضو شینگن را به دست آورد.

خرید فرانچایز

اختصاص سرمایه بالا و دریافت نمایندگی برندهای شناخته‌شده در جهان، می‌تواند به‌راحتی اخذ اقامت اروپا را به همراه داشته باشد؛ برای مثال حداقل سرمایه برای دریافت حق امتیاز رستوران مک‌دونالد، حداقل سرمایه 900.000 یورو نیاز است.

اخذ اقامت اروپا از طریق ازدواج

ازدواج با شهروند یا دارنده اقامت دائم، آسان‌ترین راه برای اخذ اقامت اروپا محسوب می‌شود؛ اما به‌شرط اثبات واقعی بودن ازدواج. چراکه در سال‌های اخیر سوءاستفاده‌های فراوانی در این روش صورت گرفته است. ساپورت مالی همسر و اشتراک در همه جنبه‌های زندگی، از نکات مهم در اخذ اقامت اروپا از این روش می‌باشد.

تابعیت فرزند

کشورهای اروپایی برخلاف کانادا، تنها از قانون خون پیروی می‌کنند؛ یعنی در صورتی تابعیت به نوزاد ارائه می‌کنند که پدر، مادر یا هردو اقامت دائم یا تابعیت کشور مقصد را داشته باشد. در اروپا صرف‌نظر از خاک کشوری که کودک در آن متولد شده، اعطای تابعیت تنها بر اساس قانون خون و نژاد افراد انجام می‌شود. بااین‌حال استثناهایی وجود دارد؛ برای مثال اگر کودک از پدر و مادری ناشناس در اروپا متولد شده باشد، به او تابعیت اعطا خواهد شد.

سؤالات متداول

بهترین کشورهای اروپایی برای کار کدم‌اند؟

به‌طورکلی کشوری که دارای نرخ پایین بیکاری و اقتصاد پویا باشد، زمینه‌ساز یک مهاجرت کاری موفق خواهد بود. از طرف دیگر بسیاری از کشورها مانند آلمان به دلیل در اختیار داشتن صنعت قدرتمند، بازار کار حرفه‌ای و جذابی خواهد داشت. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به وب‌سایت رسمی سفارت آلمان مراجعه نمایید.

آیا در تمام روش‌های مهاجرتی، ارائه مدرک زبان ضروری است؟

تسلط و آشنایی با زبان کشور مقصد امری ضروری برای زندگی، کار و تحصیل و به عبارتی اخذ اقامت اروپا به شمار می‌رود؛ به‌طوری‌که در برخی روش‌ها ارائه مدرک زبان مدنظر امری ضروری است. بااین‌حال در روش تمکن مالی نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهد بود و تنها آشنایی با آن کافی خواهد بود.

اخذ اقامت اروپا از روش سرمایه‌گذاری با چند روش صورت می‌گیرد؟

روش‌های خود حمایتی و تمکن مالی، ثبت شرکت و کارآفرینی و خرید فرانچایز از مهم‌ترین روش‌های دریافت اقامت کانادا برای صاحبان سرمایه محسوب می‌شود. البته خرید ملک هم در برخی کشورها نظر پرتغال و قبرس می‌تواند اقامت اروپا را به همراه داشته باشد.

خرید ملک در کدام کشورها منجر به اخذ اقامت دائم خواهد شد؟

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی، خرید ملک در قبرس و پرتغال می‌تواند منتهی به اقامت دائم آن‌ها شود. حداقل سرمایه برای خرید ملک در پرتغال حدود 500.000 و در قبرس حدود 2 میلیون یورو می‌باشد. در پرتغال با خرید ملک کارت اقامت یک‌ساله ارائه شده و پس از 5 سال اقامت دائم به افراد ارائه می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.