مقالات

آزمون او ای تی چیست؟

آزمون او ای تی

پزشکان و کارکنان مراکز درمانی که قصد مهاجرت و کار کردن در مراکز پزشکی و درمانی خارج از کشور را دارند، می‌بایست برای اثبات توانایی زبانی خود در سطح تخصصی، در آزمون او ای تی شرکت نمایند. آزمون او ای تی (OET) در واقع آزمون مختص علوم پزشکی برای کار در مراکز درمانی استرالیا است.

این آزمون که توسط مرکز آزمون‌های بین‌المللی دانشگاه کمبریج طراحی گردیده است، توانایی زبانی کارکنان مشاغل حوزه درمان و علوم پزشکی را در زمینهٔ تخصصی آن‌ها می‌سنجد تا افراد دارای صلاحیت را در اختیار مراکز درمانی انگلیسی زبان قرار دهد. با ما همراه باشید تا به بررسی اینکه آزمون او ای تی چیست؟ و چه شرایطی برای شرکت در آزمون آن دارید، بپردازیم.

آزمون او ای تی چیست؟

آزمون بین‌المللی OET مخفف Occupational English Test مختص گروه علوم پزشکی اعم از پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، داروسازی، دامپزشکی، رادیوگرافی، گفتاردرمانی، بینایی‌سنجی، متخصص تغذیه و دیگر رشته‌های علوم پزشکی جهت مهاجرت به استرالیا می‌باشد. این آزمون، همانند آزمون بین‌المللی IELTS از چهاربخش مهارت نوشتن (Writing)، شنیداری (Listening)، گفتاری (Speaking) و خواندن (Reading) تشکیل‌شده است.

[typed string0=”بر اساس برنامه ریزی اعلام شده از طرف وب‌سایت رسمی آزمون OET این آزمون در بیش از چهل مرکز دنیا از جمله تهران به صورت همزمان با آزمون‌های استرالیا برگزار می‌شود.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

ساختار آزمون

پزشکان، دندان‌پزشکان، پرستاران، داروسازان در مهارت‌های خواندن و شنیدن دارای سؤالات یکسان هستند ولی در مهارت‌های نوشتن و صحبت کردن فقط سؤالات اختصاصی مربوط به رشته خود را پاسخ می‌دهند. در ادامه به‌صورت تخصصی ساختار این آزمون را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

writing

بخش نوشتاری برای تمام داوطلبان یکسان نیست و با توجه به رشته تحصيلي متقاضی متفاوت خواهد بود. در این مرحله از داوطلبان خواسته می‌شود در مدت‌زمان مشخص و با توجه به سابقه مندرج در پرونده، بيماری را به يك متخصص ارجاع دهند. لازم به ذکر است كه تعداد کلمات این نامه باید در حدود 180 الي 200 كلمه باشد. 

listening

بخش شنیداری شامل دو مرحله است که برای تمامی رشته‌ها یکسان می‌باشد. در مرحله اول داوطلبان می‌بایست به گفتگوی بین یک پزشک یا دندان‌پزشک و یا پرستار با یک بیمار گوش‌داده و به سؤالات مربوطه پاسخ دهند. در مرحله دوم داوطلبان باید به متنی درباره یک بیماری و یا موضوعی مرتبط با مسائل پزشکی استرالیا گوش‌داده و به سؤالات مرتبط پاسخ دهند.

نکته: تفاوت قابل‌توجه این آزمون با دیگر آزمون‌ها در این است که متون شنیداری صرفاً با لهجه استرالیایی می‌باشند.

reading

بخش خواندن که برای همه رشته‌ها یکسان می‌باشد، از دو مرحله تشکیل‌شده است. مرحله اول كه برگرفته از بخش خواندن آزمون IELTS می‌باشد، اخيراً به آزمون OET اضافه شده است. در این مرحله داوطلبان می‌بایست در مدت بسيار كوتاه 15 دقيقه، در 25 جای خالی خلاصه‌ای از متن 4 بخشی را پر كنند. در مرحله دوم، داوطلبان باید دو متن پزشكی را مطالعه كرده و به سؤالات چهارگزینه‌ای مرتبط پاسخ دهند.

speaking

آخرین مرحله آزمون، بخش گفتاری است و برخلاف آزمون آیلتس در همان روز برگزار می‌شود. داوطلبان باید با توجه به مهارت خود، پس از پاسخ به یک یا دو سؤال ابتدایی در مورد خود و رشته تحصیلی‌شان، دو نقش را ايفا نمايند. به اين معنا كه دو سناريو در قالب دو كارت به آن‌ها داده‌شده و حدود يك دقيقه فرصت آماده‌سازی دارند و مصاحبه‌گر در نقش بيمار ظاهر می‌گردد.

دراین‌بین ، مصاحبه‌گر برحسب نوع كارت، نقش بيمار عادی، بيمار مضطرب، عصبانی و غيره را بر عهده دارد و داوطلبان می‌بایست در كمال خونسردی، با بيمار تعامل داشته باشند. لازم به ذكر است اين بخش صرفاً آزمون زبان است و به‌هیچ‌وجه دانش پزشكی افراد موردنظر نيست. نوار اين مصاحبه ضبط‌شده و به همراه ديگر بخش‌ها برای تصحيح و اعلام نتيجه به استراليا فرستاده خواهد شد.

آزمون او ای تی

تفسیر نمرات آزمون OET

آزمون او ای تی به شکل کاغذی حدود ده بار در سال برگزار می‌شود. فرم نمره‌دهی و امتیازدهی در این آزمون برای هر داوطلب در هر مهارت از نمره A تا نمره E ارائه می‌شود. نمره هر یک از مهارت‌های چهارگانه زبان به‌صورت A, B, C, D, E می‌باشد. اکثر مراکز مهم و بنام در سراسر جهان حداقل امتیاز B را قبول دارند. در برخی از مراکز نمره C نیز قابل‌قبول است.

نمره A : سطح بالایی از کارایی را دارا می‌باشد، و به‌اصطلاح link a native است و می‌تواند همچون زبان مادری، زبان انگلیسی را صحبت کند.

نمره B : داوطلب سطح بالایی از عملکرد را دارد و با تسلط کافی می‌تواند نیازهای حرفه‌ای خود را در زبان انگلیسی برطرف نماید.

نمره C : اگرچه این نمره نیز بیانگر سطح خوبی از زبان انگلیسی داوطلب می‌باشد، اما در بسیاری از سازمان‌های ارزیابی مدارک تحصیلی بهداشتی و درمانی برای اجازه کار قابل‌قبول نیست.

نمره E : سطح پایینی از عملکرد را نشان می‌دهد و نیاز به تلاش و یادگیری و ممارست بیشتری دارد.

اگر داوطلب در یک مرحله نمره لازم را کسب نکند

لازم به ذکر است که اگر داوطلبی در آزمون او ای تی شرکت کند و در یک یا چند مهارت نتواند نمره لازم را کسب نماید، در آزمون بعد فقط در مهارت‌هایی که نمره‌اش به حدنصاب لازم نرسیده است شرکت خواهد کرد.

بر اساس چارت قوانین فعلی آزمون، هیچ محدودیتی برای شرکت در آزمون‌های مجدد برای اخذ نمره مناسب در هر یک از مهارت‌های چهارگانه وجود ندارد.

مزایای آزمون OET

1- این آزمون مختص گروه‌های پزشکی طراحی‌شده است و با توجه به اینکه فارغ‌التحصیلان رشته‌های ذکرشده به زبان تخصصی رشته خود اشراف دارند لذا کار سختی در این مورد نخواهند داشت.
2- این آزمون در بسیاری از کشورهایی که در زمینه علوم پزشکی موفق هستند، قابل قبول می باشد. (کشورهایی همچون انگلستان، استرالیا، نیوزیلند، سنگاپور، ایرلند، اکراین، امارات متحده عربی و نامیبیا)
3- این آزمون مورد تأیید اداره مهاجرت استرالیا و نیوزیلند برای گرفتن هر گونه ویزا می باشد.
4- این آزمون به افراد کمک خواهد کرد تا مهارت زبانی خود را در زمینه های پزشکی، در مواجهه با بیماران و موارد مربوط به امور درمانی افزایش دهند.
5- آماده شدن برای این آزمون نسبت به دیگر آزمونهای مشابه مانند آیلتس (IELTS)، تافل (TOEFL) و PTE به مراتب برای فارغ التحصیلان رشته های پزشکی آسان‌تر می‌باشد.
6- این آزمون از سناریوهای واقعی پزشکی–درمانی استفاده می‌کند، بنابراین در روز آزمون احساس اعتماد و اطمینان بیشتری در متقاضی ایجاد خواهد کرد.
7- این آزمون به طور گسترده‌ای در جهان به عنوان مدرک مهارت انگلیسی برای رجیستر شدن، تحصیل و کار در بخش خدمات پزشکی–درمانی و همچنین برای اخذ ویزا در برخی از کشورها شناخته شده است.

مراحل ثبت‌نام آزمون او ای تی

مرحله 1: برای آغاز ثبت‌نام در آزمون OET می‌توانید از صفحه نخست وب‌سایت Www.Occupationalenglishtest.Org درخواست خود را ثبت نمایید.

مرحله 2: برای ورود به صفحه ثبت اطلاعات بر روی دکمه Apply For The Test کلیک کنید.

مرحله 3: در این صفحه می‌توانید منطقه برگزاری آزمون OET را تعیین کنید. این مناطق شامل، آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکا، و اقیانوسیه است. پس از انتخاب منطقه می‌توانید کشور، شهر و زمان برگزاری آزمون OET را تعیین کنید.

مرحله 4: پس از تعیین کشور، شهر و زمان آزمون، نیاز است که اطلاعات شخصی، آدرس و پسورد برای ورود به سامانه را وارد نمایید.

مرحله 5: پس از تعیین نوع تخصص، اطلاعات گذرنامه و … را وارد نمایید. در این قسمت نحوه پرداخت هزینه آزمون را انتخاب می‌کنید که می‌توان به‌صورت آنلاین یا چک‌بانکی انجام شود.

مرحله 6: در این گام باید تصویر پرسنلی را آپلود نمایید. شرایط عکس باید مطابق شرایطی که توسط سایت ارائه‌شده باشد. در غیر این صورت پذیرفته نمی‌شود. درصورتی‌که عکس آپلود شده قابل‌قبول باشد، عبارت Photo Uploaded Successfully ظاهر می‌شود.

مرحله 7: درصورتی‌که بخواهید برای بیش از یک مرکز درمانی نتیجه آزمون ارسال شود، از این صفحه می‌توان تعداد کپی را مشخص کرد. به ازای هر کپی باید آدرس مرکز مربوطه وارد شود. هزینه هر کپی برابر 35 دلار است. اگر بخواهید نتیجه آزمون به‌صورت هارد ارسال شود، به ازای هر ارسال مبلغ 10 دلار به هزینه آزمون اضافه می‌شود.

مرحله 8: در این صفحه کلیه اطلاعات واردشده برای تائید نهایی نشان داده می‌شود. اگر مورد تائید است می‌توانید روی Next کلیک کنید.

مرحله 9: در این صفحه اطلاعات حساب بانکی برای پرداخت هزینه آزمون را وارد کرد. به دلیل تحریم علیه ایرانیان، امکان پرداخت این هزینه برای ایرانیان به‌راحتی میسر نیست. پرداخت هزینه ثبت‌نام آزمون OET، معمولاً از طریق مؤسسات و شرکت‌هایی که قادر به انجام این کار هستند صورت می‌گیرد.

سوالات متداول

مدت زمان هر مرحله از آزمون چند دقیقه است؟

زمان اختصاص داده شده به هریک از بخش های آزمون او ای تی به صورت زیر می‌باشد:

  • بخش Listening : زمان 50 دقیقه
  • بخش Reading : زمان 60 دقیقه
  •  بخش Writing :  زمان 45 دقیقه
  • بخش Speaking : زمان 20 دقیقه
چه افرادی می‌توانند در امتحان OET شرکت کنند؟

آزمون به‌صورت خاص برای تعیین میزان تسلط کارکنان و کادر پزشکی و مراکز بهداشت و درمان که زبان اصلی آنان انگلیسی نبوده و مایل به مهاجرت و اشتغال در رشته تخصصی خود در استرالیا هستند، طراحی گردیده است . همچنین تمامی فارغ‌التحصیلان گروه پزشکی و پیراپزشکی از پزشکان متخصص و عمومی، دندان‌پزشکان و متخصصان دندانپزشکی تا پرستاران، ماماها، داروسازان و دامپزشکان می‌توانند در امتحان OET شرکت نمایند. آمارهای موجود نشان می‌دهد که تا به امروز پزشکان، دندان‌پزشکان و پرستاران بیشترین تعداد متقاضیان گذراندن این آزمون در سراسر دنیا بوده‌اند.

محل و تاریخ برگزاری آزمون OET کجاست؟

بر اساس کشوری که در هنگام ثبت‌نام خود انتخاب کرده‌اید می‌توانید در محل رسمی تعیین شده حضور بهم رسانده و در آزمون شرکت نمایید. او ای تی در بیش از 40 شهر و کشور از جمله تهران به‌صورت همزمان برگزار می‌گردد. 

آزمون او ای تی در کدام کشور ها مورد قبول است و هزینه ثبت نام آن به چه صورت است؟

OET به‌عنوان مدرک مهارت انگلیسی برای پزشکان در استرالیا، دبی، ایرلند، نامیبیا، نیوزلند ، سنگاپور و انگلستان شناخته‌شده است. شورای پزشکی اوکراین نیز OET را به رسمیت می‌شناسد. مبلغ آزمون 587 دلار استرالیا است. هزینه هر کپی اضافی 35 دلار استرالیا و هر کپی فیزیکی اضافی 10 دلار استرالیا است. هزینه مالیات (Tax) پرداخت‌های بین‌المللی برابر 30 دلار استرالیا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.