منشأ نام شهرهای کانادا

منشأ نام شهرهای کانادا

Origin The names of Canadian cities

113 بازدید - منتشر شده توسط مهناز نجفی در تاریخ: ۰۰/۰۶/۲۸ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۷/۱۰ در ۷:۳۸ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

کانادا با اینکه تاریخ و قدمت زیادی ندارد اما فرهنگ و آداب و رسومش عمیق است و نام شهرها و روستاهایش نیز اغلب ریشه‌دار است. نام هر شهر قصه‌ای دارد و در این مقاله به بررسی منشأ نام شهرهای کانادا پرداخته‌ایم تا بیشتر با آنها آشنا شوید. پیش از آنکه مطالب را بخوانید در ذهنتان دلیلی برای این نام‌ها پیدا کنید تا در آخر ببینید چقدر حدس‌هایتان درست بوده.

استان‌های و شهرها کانادا

در این جدول نام استانها و مرکزشان را برایتان آورده‌ام و در این مقاله هم سری می‌زنیم به دل این شهرها.

# استان مرکز
۱ کانادا اتاوا
۲ کبک کبک
۳ نوا اسکوشیا هالیفاکس
۴ نیوفاندلند و لابرادور سینت جان
۵ نیوبرانزویک فردریکتون
۶ جزیره پرنس ادوارد شارلوت تاون
۷ اونتاریو تورنتو
۸ مانیتوبا وینیپگ
۹ ساسکاچوان رجینا
۱۰ آلبرتا ادمونتون
۱۱ بریتیش کلمبیا ویکتوریا
۱۲ نوناووت ایکالویت
۱۳ سرزمین‌های شمال غربی Yellowknife
۱۴ یوکان وایت هورس

نامگذاری شهرهای کانادا چگونه صورت گرفته است؟

اتاوا، کانادا

اما اولین شهر اتاوا پایتخت کشور کانادا. نام اتاوا از کلمه Algonqu- adawe گرفته شده است که به معنی تجارت است. این شهرک در ابتدا به‌عنوان Bytown در سال ۱۸۵۰ ادغام شد و در سال ۱۸۵۵ به اتاوا تغییر یافت. اتاوا در تمیزی و پاکیزگی رتبه چهارم را در بین پایتخت‌های جهان را دارد. در سال ۲۰۱۶ این شهر توسط مجله MoneySense بهترین مکان برای زندگی در کانادا عنوان شد. این پنجمین بار در پنج سال است که اتاوا مقام اول را به دست آورده است!

سینت جان، نیوفاندلند و لابرادور

در مورد تاریخچه‌ای که نام سنت جان را به دست آورد اختلاف‌نظر وجود دارد. پذیرفته‌ترین توضیح از سوی گاسپار کورته رئال، کاشف پرتغالی که منطقه را در سال ۱۵۱۹ به‌عنوان ریودو سن یوهم ثبت کرد، ارائه می‌شود. اولین ضبط املای امروزی از یک تاجر انگلیسی بود که در دهه ۱۵۷۰ به نیوفاندلند سفر کرد. این استان از شرقی‌ترین استان‌های کاناداست و سینت جان یا سینت جانز بزرگ‌ترین شهرش، بندرش مهم‌ترین قطب ماهیگیری.

هالیفاکس، نوا اسکوشیا

این شهر نام خود را از لرد هالی فاکس، رئیس هیئت تجاری بریتانیا گرفته است. این نام در سال ۱۷۴۹ زمانی انتخاب شد که تقریباً ۲۵۰۰ شهرک در شبه‌جزیره چبوکتو فرود آمدند تا یک شهرک دائمی ایجاد کنند. این شهر در نزدیکی لنگرگاه هالی فاکس از شلوغ‌ترین بندرهای کاناداست. این لنگرگاه دومین لنگرگاه بزرگ جهان است. این شهر به دلیل هم‌جواری‌اش با اقیانوس اطلس طبیعت بسیار زیبایی دارد.

فردریکتون، نیوبرانزویک

این شهر در ابتدا تا سال ۱۷۸۵ Ste. Anne’s Point نامیده می شود.

 پس از شاهزاده فردریک، دوک یورک فرماندار توماس کارلتون نام آن را Fredericstown  تعیین کرد. مدت کوتاهی پس از آن نام آن به نام فردریکتون کوتاه شد. شغل اکثریت مردم این شهر حول محور کارهای اداری، دولتی و آموزشی است. جو این شهر به دلیل وجود دانشجویان زیاد بسیار زنده و پویاست.

شارلوت تاون، جزیره پرنس ادوارد

در سال ۱۷۶۴، ناخدا ساموئل هلند به‌عنوان نقشه‌بردار عمومی امپراتوری بریتانیا منصوب شد و وظیفه بررسی زمین‌های تازه به‌دست‌آمده بریتانیا در آمریکای شمالی را بر عهده داشت. او به جزیره پرنس ادوارد (که در آن زمان جزیره سنت جان نامیده می‌شد) رسید و هم‌مکان فعلی شارلوت تاون و هم‌نام “شارلوت تاون” را به‌افتخار ملکه شارلوت، همسر جورج سوم انگلستان توصیه کرد. (منکه وقتی اسم این جزیره میاد یاد آنه شرلی و تکرار روزهای غریبانه اش میافتم. شما چی؟)

کبک - نام
زمستان‌های زیبا و طاقت‌فرسای کبک

کبک، کبک

ریشه نام شهر، کبک، از زبان Algonquin “گذر باریک” یا “مستقیم” گرفته شده است. در اصل، از آن برای توصیف تنگ شدن سنت لورنس در نزدیکی محل کنونی شهر کبک استفاده می‌شد. این شهر بزرگ‌ترین شهر کشور کانادا است.

تورنتو، اونتاریو

نام تورنتو از یک اصطلاح Iroquois به معنی “جایی که درختان در آب وجود دارد” در اشاره به سرریز برای صید ماهی گرفته شده است. تورنتو اکنون پرجمعیت‌ترین شهر کاناداست. بسیاری از ساکنان این شهر ایرانی هستند که عمدتاً در ویلو دیل و ریچموند هیل ساکن شده‌اند.

وینیپگ، مانیتوبا

شکارچیان کری‌ دریاچه را در شمال “Win” (گل آلود) و “nipee” (آب) نام‌گذاری کرد. در سال۱۸۷۳، وینیپگ به عنوان یک شهر ثبت شد. این شهر از مناطق بزرگ ترابری مالی صنعتی،کشاورزی و آموزشیست.

چشم و چراغ  و دروازه ی غرب لقب دارد و دانشگاه های مطرحی مانند دانشگاه منیتوبا، دانشگاه وینیپگ، دانشگاه سنت بانیفیس و دانشگاه منونایت‌های کاناد را در دل خود جای داده.

رجاینا، ساسکاچوان

شکارچیان کری استخوان‌های گاومیش را در منطقه رجینا انباشته و نام آن را Oskana-Ka-asateki یا “محل تجمع استخوان‌ها” گذاشتند. کاشفان اولیه، بازرگانان خز و مهاجران منطقه را “توده استخوان” می‌نامیدند. در سال ۱۸۸۲ هنگامی که شهر شروع به رشد کرد، تصمیم گرفته شد تا نامی شاهانه انتخاب کنند. پرنسس لوئیز پیشنهاد کرد که شهر به‌افتخار مادرش و ملکه ویکتوریا، رجینا نام‌گذاری شود. ریجاینا از شهرهای تاریخی کاناداست و آثار تاریخی بسیاری در این شهر وجود دارد.

نام شهرهای کانادا
در کانادا تنوع دینی، نژادی و فرهنگی زیادی وجود دارد.

ادمونتون، آلبرتا

این شهر در ابتدا در سال ۱۷۹۵ توسط شرکت خلیج هادسون به‌عنوان “فورت ادمونتون” نام‌گذاری شد، زمانی که به‌عنوان پست تجارت خز مورداستفاده قرار گرفت در سال ۱۹۰۴ به‌عنوان شهر ادمونتون ثبت شد. این شهر شهری فرهنگیست و همه‌ساله میزبان جشنواره‌های مختلف کاناداست. دروازه شمالی است و نقطه شروع پروژه‌های ماسه‌های نفتی و استخراج الماس

ویکتوریا، بریتیش کلمبیا

ویکتوریا به‌عنوان یک پست تجاری توسط شرکت خلیج هادسون در مارس ۱۸۴۳ تأسیس شد و رسماً به نام “فورت ویکتوریا”، پس از ملکه ویکتوریا نام‌گذاری شد. در سال ۱۸۵۲، نام به “ویکتوریا” تغییر یافت و در ۱۸۶۲ به‌عنوان شهر ادغام شد. غربی‌ترین شهر و استان کانادا. بومیان اولیه کانادا را در دل خود جای‌داده و یکی از مقصدهای محبوب برای بازنشستگان و افراد مسن کاناداست. این شهر از نظر کیفیت زندگی رتبه بیستم جهان را دارد.

ایکالویت، نوناووت

Iqaluit در زبان اینوکیتوت به معنی “محل ماهی های زیادی” است. از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۸۷، این شهرک به نام خلیج فروبیشر نام‌گذاری شد، به نام کاوشگر مارتین فروبیشر که گذرگاه شمال غربی را جستجو کرد. در سال ۱۹۸۷ ، این شهر رسماً به نام اصلی اینوکتیتوت، Iqaluit بازگشت، و در سال ۲۰۰۱ به‌عنوان شهر تعیین شد. از سردترین شهرهای کاناداست و شهر چشمه نیز خواهرخوانده‌اش است.

استانYellowknife، سرزمین‌های شمال غربی

Yellowknife نام خود را از گروه بومیان موسوم به “T’atsaot’ine” یا “Yellowknives” به دست آورد. این شهر در ۱۹۶۷ پایتخت سرزمین‌های شمال غربی شد. این شهر که به دلیل مواد معدنی ارزشمندش معروف است، نام سنتی Smbak’è دارد که به معنی مکان پول است. در جایی نیز از چاقوی زرد به‌خاطر معادن طلا یاد می‌شود. تلفظ این شهر یالونایف یا یولونویف است.

وایت هورس، یوکان

این اسب که در اصل به نام اسب سفید (White Horse) نامیده می‌شد، از کف موجود در تپه‌های سریع رودخانه یوکون که شبیه به یال اسب‌های سفید بود، گرفته شد. وایت هورس در سال ۱۹۵۰ به‌عنوان یک شهر ثبت شد و در سال ۱۹۵۳ جایگزین داوسون به‌عنوان پایتخت یوکان شد. ( نوشابه‌های این شهر خیلی معروفه آره نوشابه  )

منبع: پایگاه داده اسامی جغرافیایی کانادا، هیئت هجدهم اسامی جغرافیایی

ریشه‌یابی نام شهرهای کانادا و آشنایی با فرهنگ

امیدوارم با بررسی نام شهرهای کانادا و ریشه‌یابی آنها به فرهنگ این مردم بیشتر نزدیک شده و زودتر به درک متقابلی از آنها برسید. هرچه شناختتان از شهر و کشور مورد نظرتان برای مقصد بیشتر باشد توانایی هم زیستی در شما نیز بالا رفته و بهتر می‌توانید در آنجا زندگی کرده و از زندگی لذت ببرید. به عنوان مثال از این نامگذاری‌ها می‌توان به روحیه‌ی تیمی، علاقمندی به شکار و عجین بودن کانادایی‌ها با طبیعت رسید. هر شهر قصه‌‌ای در دلش دارد.

 

تمام تلاشمو کردم که تو این مقاله تماما رسمی باتون حرف بزنما. حواستون بود؟ برای خودم زیاد سخت نبود. شاید همین روند رو ادامه دادم. بد نیست انگار! هرچند شما باید بنویسید برامون که دوست داشتید یا نه و با امتیازدهی بهمون سلیقه تون رو نشون

بدین. اطلاعات مفید بود؟ دوس داشتین؟ کل گوگلم بگرید اینارو براتون ننوشتنا کلی زحمت مقاله خوندن و کتاب خوندن و ترجمه کشیدم. بابا قدر بدونید.

سوالات متداول

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق کار برای ایرانیان به چه صورت است؟

پروسه‌ی کار برای ایرانیان در کانادا به دو طریق انجام می‌شود: ۱ در برنامه‌ی اسکیل ورکر کانادا امتیاز کافی کسب کنند. از کارفرمایی در کانادا پیشنهاد کار دریافت کنید. در موسسه ما جاب آفر از طریق مراحل کاملا انجام می‌شود.

چه مدت طول می‌کشد تا ویزای اقامت دایم برای مهاجرت به کانادا را دریافت کنم؟

بسته به انتخاب برنامه مهاجرتی متفاوت است مثلا با داشتن حدود ۱ سال سابقه کار کانادایی در عرض حدود ۱ سال میتوانید اقامت دائم کانادا دریافت نمایید. کلا راجع به زمان دریافت اقامت دائم نمیتوان صحبت کرد، چون سیستم مهاجرتی کانادا بسیار شلوغ و پیچیده با تعداد پرسنل کم نسبت به تقاضا می باشد.

آیا بدون کمک وکیل مهاجرت خود، می‌توانم از موقعیت پذیرش درخواست اقامتم در کانادا مطمئن باشم؟

برای مهاجرت به کانادا یا درخواست ویزای کانادا اجباری برای انتخاب وکیل مهاجرت ندارید. اما همیشه استفاده از اطلاعات افرادی که در این حیطه تجربه داشته اند مفید است، حداقل از مشاوره افراد با تجربه در حیطه مهاجرت یا ویزا استفاده کرده، سپس اقدام به ارائه درخواست ویزا با مهاجرت نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۳.۸]

  درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

  سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

  1 دیدگاه

  • عالییی بود

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *