مقالات

مراحل و ملزومات دریافت گذرنامه در ایران

دریافت گذرنامه از ضروریات سفر به کشورهای خارجی بوده و اولین اقدامی است که فرد باید برای شروع انجام دهد. برای جلوگیری از ایجاد مشکل در سفرهای خارجی فرد باید مدارکی متناسب با سفرهای بین‌المللی را همراه داشته باشد که یکی از آنها گذرنامه است. در این مطلب به بررسی مراحل و مدارک مورد نیاز برای دریافت گذرنامه (پاسپورت) می‌پردازیم.

گذرنامه چیست؟

گذرنامه سند هویتی فرد برای شناسایی رسمی در سطح بین‌المللی می‌باشد که برای ساکنین هر کشور توسط دولت آن کشور صادر می‌گردد و به موجب آن از دیگر دولت‌ها اجازه ورود شهروندان به خاک آن کشور آنها درخواست می‌گردد. آیا می‎دانید تفاوت ویزا و پاسپورت چیست؟

صفحه اول پاسپورت یا گذرنامه شامل مشخصاتی چون نام و نام خانوادگی، نام پدر، محل و تاریخ تولد، شماره پاسپورت می‌باشد که به فارسی و انگلیسی درج‌شده است. گذرنامه دارای 32 صفحه است که به‌جز دوبرگه نخست که اطلاعات فردی در آن ثبت‌شده است، سایر صفحات مختص ثبت مهرهای ورود و خروج و برچسب‌های ویزا است.

دلیل دریافت گذرنامه یا پاسپورت

همان‌طور که گفته شد ضروری‌ترین مدرک شناسایی به هنگام سفر به کشورهای خارجی گذرنامه است. پاسپورت یک مدرک شناسایی عمومی نمی‌باشد و اگر فرد قصد ورود به کشورهای خارجی را نداشته باشد در تمام عمر نیازی به دریافت پاسپورت نیز نخواهد داشت، به عبارتی افراد برحسب نیاز خود اقدام به دریافت این مدرک می‌نمایند.

مراحل دریافت گذرنامه بسیار ساده است و در هر کشوری قوانین جداگانه‌ای برای آن تنظیم شده است، ایران نیز بر اساس قوانین مشخصی که در این زمینه وجود دارد، برای مسافران خارج از کشور گذرنامه صادر می‌نماید.

دریافت گذرنامه در ایران

شکل ظاهری پاسپورت در تمام کشورها یکسان نیست و هر کشور طراحی متفاوتی را برای صدور پاسپورت شهروندان در نظر گرفته است. رنگ گذرنامه‌های ایرانی قهوه‌ای بوده و نشان رسمی ایران، عبارت جمهوری اسلامی ایران و کلمه‌های گذرنامه، Islamic Republic of Iran و Passport بر روی جلد حک شده است. نظارت بر این مدرک به عهده نیروی انتظامی ایران می‌باشد.

دریافت گذرنامه ایرانی مراحل و قوانین مشخصی دارد که اطلاع از آنها فرآیند را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند، در گذشته گذرنامه‌های چند نفره صادر می‌شد اما امروزه این گذرنامه‌ها منسوخ شده‌اند و برای هر فرد به‌طور جداگانه پاسپورت صادر می‌شود.

چه افرادی واجد شرایط دریافت گذرنامه هستند؟

افراد دارای سن قانونی که منع قانونی ندارند و افراد زیر سن قانونی با اجازه والدین و یا قیم قانونی در صورت داشتن شرایط و مدارک لازم می توانند گذرنامه دریافت نمایند.

چه افرادی نمی‎توانند گذرنامه بگیرند؟

برای این دسته از افراد گذرنامه صادر نمی‎گردد:

– افرادی که در کشورهای خارجی دارای سوء پیشینه هستند.

– افرادی که منع خروج از کشور شده‌اند.

– افرادی که سفر آنها بنا به تشخیص مقامات، مخالف جمهوری اسلامی باشد.

– افرادی که دارای بدهی مالیاتی هستند.

انواع پاسپورت ایرانی

گذرنامه ایرانی در سه نوع عادی، خدمت و سیاسی صادر می‌شود.

  • گذرنامه‌ سیاسی

این نوع پاسپورت برای مقامات رده‌بالای سیاسی و دیپلمات‌ها صادر می‌شود و سیاست‌های اخذ این نوع گذرنامه با گذرنامه‌ افراد عادی متفاوت خواهد بود.

  • گذرنامه عادی (توریستی)

این نوع پاسپورت برای افرادی صادر می‌شود که باهدف تحصیل، گردشگری یا تجارت، قصد سفر به خارج از کشور رادارند.

  • گذرنامه خدمت

گذرنامه خدمت برای کارمندان دولت که برای انجام مأموریت‌های کاری به خارج از کشور سفر می‌کنند، توسط وزارت خانه‌ای که در آن کار می‌کنند، صادر می‌گردد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت

– اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه عکس‌دار برای افراد بالای 15 سال

– یک قطعه عکس 4*6 تمام رنگی و تمام رخ با پشت زمینه سفید که نهایتاً در 6 ماه گذشته صادر شده باشد (برای جلوگیری از بروز مشکل از عکاس بخواهید که عکس‌برداری و چاپ آن را مطابق با قوانین گذرنامه انجام دهد)

– اجازه پدر یا قیم قانونی برای افراد زیر 18 سال

– حضور سرپرست افراد زیر 6 سال

– اجازه محضری از همسر برای بانوان متأهل

– طلاق‌نامه برای بانوان مطلقه

– اصل گواهی فوت و یا شناسنامه باطل شده برای بانوانی که همسرشان فوت نموده

– اصل و کپی کارت پایان خدمت و یا موافقت‌نامه سازمان نظام وظیفه عمومی برای آقایان

مراحل مورد نیاز برای دریافت پاسپورت

برای دریافت پاسپورت فرد باید به یکی از دفاتر پلیس+10 مراجعه نموده و فرم گذرنامه و شناسه را دریافت و تکمیل نموده و هزینه‌های مربوطه را بپردازد. حضور خود شخص برای انجام مراحل کاملاً ضروری است. تا دو هفته بعد از اتمام این مراحل گذرنامه برای فرد ارسال می‌گردد.

[typed string0=”مراحل دریافت یا سفارش پاسپورت پیچیدگی خاصی نداشته و میتونید کمتر از 2 ساعت نسبت به دریافت و یا تعویض و یا تمدید پاسپورت اقدام کنید.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

هزینه‌های دریافت پاسپورت

– مبلغ 10,000 ریال بابت اخذ شناسه

– مبلغ 500,37 ریال به‌حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری

– مبلغ 1,000,000 ریال برای خزانه‌داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه

– مبلغ 800,369 ریال بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

اعتبار پاسپورت ایرانی چقدر است؟

گذرنامه‌هایی که توسط دولت جمهوری اسلامی ایران صادر می‌شوند دارای 5 سال اعتبار هستند، البته باید بدانید که برای خروج از کشور گذرنامه‌تان باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

برای تعویض یا تمدید گذرنامه چه باید کرد؟

برای تعویض و یا تمدید گذرنامه فرد باید با در دست داشتن پاسپورت قبلی به دفاتر پلیس+10 مراجعه نماید. لازم به ذکر است که تاریخ تمدید گذرنامه لزوماً تاریخ انقضای آن نیست، در برخی از موارد شرط صدور ویزا، داشتن حداقل 6 ماه اعتبار گذرنامه است و بنابراین فرد می‌تواند زودتر از تاریخ انقضای پاسپورت برای تمدید آن اقدام نماید.

موارد تعویض گذرنامه

– پر شدن صفحه‌های گذرنامه

– تغییر محل اقامت

– مخدوش شدن گذرنامه ناشی از سوختگی، آب خوردگی

– دریافت تفکیک نام فرزندان در گذرنامه‌های قدیمی

– تغییر مشخصات فرد در شناسنامه مانند نام، نام خانوادگی

موارد تمدید گذرنامه

– پایان مدت زمان اعتبار گذرنامه

مدارک لازم برای تعویض گذرنامه

– پرداخت هزینه های مربوطه

– دریافت فرم و شناسه گذرنامه از دفاتر پلیس 10+

– اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

– اصل آخرین گذرنامه

– یک قطعه عکس پاسپورتی

– اجازه پدر یا قیم قانونی برای افراد زیر 18 سال

– حضور کودکان زیر 6 سال به همراه عکس

– گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه یا گذرنامه عکس دار برای افراد زیر 15 سال

– اصل و کپی کارت بازنشستگی برای افراد بازنشسته

– اجازه محضری برای بانوان متاهل

– اصل گواهی فوت برای زنانی که همسرانشان فوت کرده اند

– اصل گواهی طلاق برای زنان مطلقه

– اصل یا کپی کارت پایان خدمت برای آقایان (آقایان بالای 50 سال نیاز به ارائه این مورد ندارند)

– ارائه گواهی اشتغال به تحصیل برای آقایان محصل یا دانشجو

در صورت مخدوش و یا مفقود شدن گذرنامه چه باید کرد؟

اگر پاسپورت فرد به هر دلیل آسیب ببیند و یا گم شود برای دریافت مجدد ابتدا باید به اداره گذرنامه شهر و استان مراجعه کرده و موضوع را اطلاع دهد، در این اداره ممنوعیت خروج افراد بررسی شده و در صورت نبودن مشکل اجازه صدور مجدد داده می‌شود. اگر گذرنامه مفقودی فاقد اعتبار باشد لازم به اعلام فقدان نیست و فرد می‌تواند برای دریافت مجدد پاسپورت به دفاتر مربوطه مراجعه نماید. مراحل دریافت یا سفارش پاسپورت پیچیدگی خاصی نداشته و میتونید کمتر از 2 ساعت نسبت به دریافت و یا تعویض و یا تمدید پاسپورت اقدام کنید.

صدور گذرنامه برای مشمولان خدمت وظیفه عمومی

دریافت گذرنامه برای آقایان مشمول نظام وظیفه مراحل و شرایط پیچیده تری دارد. این افراد برای خروج از کشور باید مبلغی را به عنوان ودیعه به بانک بسپارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.