Get a passport - مراحل و ملزومات دریافت گذرنامه در ایران
زمان مطالعه: 3 دقیقه

دریافت گذرنامه از ضروریات سفر به کشورهای خارجی بوده و اولین اقدامی است که فرد باید برای شروع انجام دهد. برای جلوگیری از ایجاد مشکل در سفرهای خارجی فرد باید مدارکی متناسب با سفرهای بین‌المللی را همراه داشته باشد که یکی از آنها گذرنامه است. در این مطلب به بررسی مراحل و مدارک مورد نیاز برای دریافت گذرنامه (پاسپورت) می‌پردازیم.

گذرنامه چیست؟

گذرنامه سند هویتی فرد برای شناسایی رسمی در سطح بین‌المللی می‌باشد که برای ساکنین هر کشور توسط دولت آن کشور صادر می‌گردد و به موجب آن از دیگر دولت‌ها اجازه ورود شهروندان به خاک آن کشور آنها درخواست می‌گردد.

دلیل دریافت گذرنامه یا پاسپورت

همان‌طور که گفته شد ضروری‌ترین مدرک شناسایی به هنگام سفر به کشورهای خارجی گذرنامه است. پاسپورت یک مدرک شناسایی عمومی نمی‌باشد و اگر فرد قصد ورود به کشورهای خارجی را نداشته باشد در تمام عمر نیازی به دریافت پاسپورت نیز نخواهد داشت، به عبارتی افراد برحسب نیاز خود اقدام به دریافت این مدرک می‌نمایند.

مراحل دریافت گذرنامه بسیار ساده است و در هر کشوری قوانین جداگانه‌ای برای آن تنظیم شده است، ایران نیز بر اساس قوانین مشخصی که در این زمینه وجود دارد، برای مسافران خارج از کشور گذرنامه صادر می‌نماید.

Get a passport 1 - مراحل و ملزومات دریافت گذرنامه در ایران

دریافت گذرنامه در ایران

شکل ظاهری پاسپورت در تمام کشورها یکسان نیست و هر کشور طراحی متفاوتی را برای صدور پاسپورت شهروندان در نظر گرفته است. رنگ گذرنامه‌های ایرانی قهوه‌ای بوده و نشان رسمی ایران، عبارت جمهوری اسلامی ایران و کلمه‌های گذرنامه، Islamic Republic of Iran و Passport بر روی جلد حک شده است. نظارت بر این مدرک به عهده نیروی انتظامی ایران می‌باشد.

دریافت گذرنامه ایرانی مراحل و قوانین مشخصی دارد که اطلاع از آنها فرآیند را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند، در گذشته گذرنامه‌های چند نفره صادر می‌شد اما امروزه این گذرنامه‌ها منسوخ شده‌اند و برای هر فرد به‌طور جداگانه پاسپورت صادر می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت

– اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه عکس‌دار برای افراد بالای 15 سال

– یک قطعه عکس 4*6 تمام رنگی و تمام رخ با پشت زمینه سفید که نهایتاً در 6 ماه گذشته صادر شده باشد (برای جلوگیری از بروز مشکل از عکاس بخواهید که عکس‌برداری و چاپ آن را مطابق با قوانین گذرنامه انجام دهد)

– اجازه پدر یا قیم قانونی برای افراد زیر 18 سال

– حضور سرپرست افراد زیر 6 سال

– اجازه محضری از همسر برای بانوان متأهل

– طلاق‌نامه برای بانوان مطلقه

– اصل گواهی فوت و یا شناسنامه باطل شده برای بانوانی که همسرشان فوت نموده

– اصل و کپی کارت پایان خدمت و یا موافقت‌نامه سازمان نظام وظیفه عمومی برای آقایان

مراحل مورد نیاز برای دریافت پاسپورت

برای دریافت پاسپورت فرد باید به یکی از دفاتر پلیس+10 مراجعه نموده و فرم گذرنامه و شناسه را دریافت و تکمیل نموده و هزینه‌های مربوطه را بپردازد. حضور خود شخص برای انجام مراحل کاملاً ضروری است. تا دو هفته بعد از اتمام این مراحل گذرنامه برای فرد ارسال می‌گردد.

هزینه‌های دریافت پاسپورت

– مبلغ 10,000 ریال بابت اخذ شناسه

– مبلغ 500,37 ریال به‌حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری

– مبلغ 1,000,000 ریال برای خزانه‌داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه

– مبلغ 800,369 ریال بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

اعتبار پاسپورت ایرانی چقدر است؟

گذرنامه‌هایی که توسط دولت جمهوری اسلامی ایران صادر می‌شوند دارای 5 سال اعتبار هستند، البته باید بدانید که برای خروج از کشور گذرنامه‌تان باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

برای تعویض یا تمدید گذرنامه چه باید کرد؟

برای تعویض و یا تمدید گذرنامه فرد باید با در دست داشتن پاسپورت قبلی به دفاتر پلیس+10 مراجعه نماید.

در صورت مخدوش و یا مفقود شدن گذرنامه چه باید کرد؟

اگر پاسپورت فرد به هر دلیل آسیب ببیند و یا گم شود برای دریافت مجدد ابتدا باید به اداره گذرنامه شهر و استان مراجعه کرده و موضوع را اطلاع دهد، در این اداره ممنوعیت خروج افراد بررسی شده و در صورت نبودن مشکل اجازه صدور مجدد داده می‌شود. اگر گذرنامه مفقودی فاقد اعتبار باشد لازم به اعلام فقدان نیست و فرد می‌تواند برای دریافت مجدد پاسپورت به دفاتر مربوطه مراجعه نماید.

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *