percentage of student immigration 1 - درصد مهاجرت دانشجویان چقدر بوده است؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

جریان مهاجرت دانشجویان در دهه‌های اخیر به‌سرعت در حال رشد بوده است و در برخی مناطق این جریان دو برابر مهم‌تر از افراد جویای کار است. دو عامل اصلی مهاجرت دانشجویان عبارتند از دستمزد و کیفیت آموزش. باید تأکید کرد که کشورهایی که آموزش عالی باکیفیت بالا دارند لزوماً نمی‌توان تضمین کرد که درزمینه کار، افراد دستمزد بالا داشته باشند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه درصدد هستیم فضایی برای بازگشت نخبه‌هایمان فراهم کنیم، گفت: طی ۲ سال و نیم گذشته ۱۱۰۰ نخبه ایرانی به کشور بازگشتند؛ اما درصد مهاجرت دانشجویان چقدر بوده است؟

به گزارش ثریا به نقل از مهر، رئیس بنیاد ملی نخبگان در خصوص تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور، آمار مهاجرت نخبگان ایرانی، تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور و چگونگی فعالیت نخبگان در کشور صحبت کرد.

ستاری با تأکید بر ضرورت ایجاد فضایی برای ایرانیان مقیم خارج و نخبگان گفت: راه‌اندازی استارتاپ ها بهترین انگیزه برای بازگشت نخبگان به کشور محسوب می‌شود.

مشروح گفتگو پیرامون درصد مهاجرت دانشجویان

یکی از شایع‌ترین آمارهایی که درباره ایران همیشه ورد زبان‌هاست، درصد مهاجرت دانشجویان است و همیشه عنوان می‌شود که ما در این زمینه در مقایسه با سایر کشورها آمار بالایی داریم شما به‌عنوان رئیس بنیاد ملی نخبگان این موضوع را تأیید می‌کنید؟

بهترین و معتبرترین آمار برای مهاجرت به‌صورت کلی همان آماری است که توسط سازمان ملل منتشر می‌شود؛ متأسفانه کسی موضوع مهاجرت را نفی نمی‌کند اما اعداد ژورنالیستی گفتن در خصوص مهاجرت نخبگان باعث ضربه زدن به سیستم فکری کشور خواهد شد.

percentage of student immigration - درصد مهاجرت دانشجویان چقدر بوده است؟

بر اساس همین آمار سازمان ملل وضعیت مهاجرت دانشجویان یا قشر نخبه ایرانی به خارج از کشور چقدر است؟

طبق آمار سازمان ملل ایران جزء کشورهایی است که نه مهاجرپذیر و نه مهاجر فرست است؛ ما الان در چنین جایگاهی هستیم و آمار آن نیز هرساله منتشر می‌شود.

پس آمارهایی که از سوی صندوق بین‌المللی پول منتشر می‌شود صحیح نیست؟

آمارهایی که از قول صندوق بین‌المللی پول منتشر می‌شود که تعداد بالایی از ایران مهاجرت کرده‌اند و این اخبار در سایت‌ها می‌چرخد، آمارهای صحیحی نیستند.

در حال حاضر آخرین آمار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور چقدر است؟

آمار دانشجویان خارج از کشور ما بسیار پایین است؛ یعنی حدود ۴۷-۴۸ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور داریم که به نسبت جمعیت دانشجویی کل کشور که برابر با ۴ ونیم میلیون است، تقریباً حدود یک درصد می‌شود.

این در حالی است که متوسط دنیا در این زمینه بالای ۳ درصد است و ما بر اساس آخرین آمار نرخ بالایی درزمینهٔ تحصیل دانشجویانمان در دانشگاه‌های خارجی نداریم.

این میزان مهاجرت بیشتر در چه رشته‌هایی صورت می‌گیرد؟

ما ایرانی‌ها به علوم پایه و مهندسی در اروپای غربی، امریکا و کانادا معروف هستیم. از طرفی در پزشکی و علوم انسانی آمار کمتری داریم. در پزشکی کمتر از علوم پایه بوده و در علوم انسانی آماری شاغلان به تحصیل در خارج از کشور بسیار انگشت‌شمار هستند.

۸۳ درصد دانشجویان ما در علوم پایه و مهندسی در امریکا مشغول به تحصیل هستند. ما معروف به علوم پایه هستیم.

در سایت آمریکایی و کانادایی آمار مهاجرت‌های ۶۰-۷۰ ساله به تفکیک جنسیت، تحصیلات و ابعاد مختلف مشخص‌شده است؛ در این سایت مشخص‌شده که آمار مهاجرت ایرانی‌ها به کانادا سیر نزولی داشته است به صورتی که طی چند سال اخیر از حدود ۱۶ هزار به ۵ هزار نفر کاهش پیداکرده است.

تعداد مهاجرت دانشجویان ایرانی به خارج از کشور در مقایسه با قبل از انقلاب چه تفاوتی داشته است؟

در زمان انقلاب ۱۷۰ هزار دانشجو در داخل مشغول به تحصیل بودند و هم‌زمان ۱۰۰ هزار دانشجو در خارج از ایران تحصیل می‌کردند که از این تعداد ۵۷-۵۶ هزار نفر فقط در امریکا درس می‌خواندند؛ کشور ما در آن زمان بزرگ‌ترین کلونی دانشجوی خارجی در امریکا بود اما جالب است که در آن زمان به ما لقب فرار مغزها نمی‌دادند.اکنون عربستان ۵ برابر ما دانشجو در خارج از کشور دارد. کره ۸ برابر و چین هم ۳۵۰ هزار دانشجو در خارج از کشور دارد و این یعنی تعداد ما به نسبت سایر کشورها کمتر است.

یک مطالعه توسط NSF یا بنیاد ملی علوم امریکا بر روی دانشجویان دکتری در سال ۲۰۱۵ انجام شد که بر اساس آن متوسط ماندگاری این افراد در امریکا در رشته مهندسی و علوم پایه ۶۸ درصد است.

البته این بد نیست که ما فرزندانمان را تشویق به تحصیل در رشته‌های مختلف در خارج از کشور کنیم؛ اما مهم عدم ماندگاری آن‌ها در خارج از کشور است.

چه تعداد ایرانی نخبه مقیم خارج از کشور به ایران بازگشته‌اند؟

طی دو سال و نیم گذشته هزار و صد نفر بازگشته‌اند که ۷۰ درصد آن‌ها در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا تحصیل‌کرده‌اند.

ما روی سیاست‌های برگشت کارکردیم و به نتیجه رسیدیم که اگر یک فضایی در داخل ایجاد شود که یکی از پایه‌های آن استارتاپ تا باشد، می‌توانیم محیط را برای برگشتنشان فراهم کنیم.

اکنون می‌بینیم که بسیاری از موفق‌ترین استارتاپ تا در داخل به‌واسطه افرادی راه‌اندازی شده‌اند که از خارج برگشته‌اند؛ خیلی از آن‌ها در فیس بوک اوبر، گوگل و… فعالیت داشته‌اند و همان ایده تا را در کشور ما نیز بومی‌سازی و پیاده‌سازی می‌کنند. در مورد مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ویزای تحصیلی بخوانید.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *