اخبار

درصد مهاجرت دانشجویان چقدر بوده است؟

جریان مهاجرت دانشجویان در دهه‌های اخیر به‌ سرعت در حال رشد بوده است و در برخی مناطق این جریان دو برابر مهم‌تر از افراد جویای کار است. دو عامل اصلی مهاجرت دانشجویان عبارتند از دستمزد و کیفیت آموزش. باید تأکید کرد که کشورهایی که آموزش عالی باکیفیت بالا دارند لزوماً نمی‌توان تضمین کرد که درزمینه کار، افراد دستمزد بالا داشته باشند. رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه درصدد هستیم فضایی برای بازگشت نخبه‌هایمان فراهم کنیم، گفت: طی ۲ سال و نیم گذشته ۱۱۰۰ نخبه ایرانی به کشور بازگشتند؛ اما درصد مهاجرت دانشجویان چقدر بوده است؟

به گزارش ثریا به نقل از مهر، رئیس بنیاد ملی نخبگان در خصوص تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور، آمار مهاجرت نخبگان ایرانی، تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور و چگونگی فعالیت نخبگان در کشور صحبت کرد. ستاری با تأکید بر ضرورت ایجاد فضایی برای ایرانیان مقیم خارج و نخبگان گفت: راه‌اندازی استارتاپ ها بهترین انگیزه برای بازگشت نخبگان به کشور محسوب می‌شود.

ندا که در دانشگاه فرانسه دانشجوی دکتری رشته مهندسی آموزش است در مصاحبه با خبرگزاری آنا می‌گوید: در این کشور مشکل خاصی جز تنهایی و دل‌تنگی نسبت به اعضای خانواده وجود ندارد. هر جای دنیا که باشید سختی‌های در زندگی خواهید داشت چه در تهران زندگی کنید چه در پاریس. اما هم اکنون از مهاجرتی که انجام داده‌ام اصلاً پشیمان نیستم چرا که پیشرفت در زندگی را بسیار دوست داشتم تا بتوانم با چالش‌ها و تجربه‌های خوبی در زندگی آشنا بشم. رشته مهندس آموزش رشته جدیدی است که خیلی قدیمی نیست و احتمال زیاد این رشته چند سال بعد در ایران شکل بگیرد که خوشحال می‌شوم بعداً از من برای آموزش هم وطنانم استفاده کنند.
همچنین محسن که دانشجوی دکتری حقوق در کانادا است در مورد سختی در زندگی در هر جای دنیا می‌گوید که من قصد دارم بعد از اتمام تحصیلاتم در کانادا به ادامه فعالیت‌های خودم به ایران بازگردم. کشور کانادا بسیار مناسب برای زندگی و تحصیلات است اما هدف من درس خواندن در این کشور و به دست آوردن اطلاعاتی است، که بتوانم به اوج اطلاعات دسترسی پیدا کنم. جالب اینجاست که مدیران دانشگاه به من پیشنهاد داده‌اند تا در همین دانشگاه به تدریس بپردازم اما به دلیل دوری از خانواده این پیشنهاد را رد کردم و بعد از پایان تحصیل خود به کشور ایران باز خواهم گشت. شاید در ایران همه امکانات وجود نداشته باشد، اما هر جا که باشم برای مردم اینجا بیگانه و خارجی محسوب می‌شوم.

مشروح گفتگو پیرامون درصد مهاجرت دانشجویان

یکی از شایع‌ترین آمارهایی که درباره ایران همیشه ورد زبان‌هاست، درصد مهاجرت دانشجویان است و همیشه عنوان می‌شود که ما در این زمینه در مقایسه با سایر کشورها آمار بالایی داریم شما به‌عنوان رئیس بنیاد ملی نخبگان این موضوع را تأیید می‌کنید؟

بهترین و معتبرترین آمار برای مهاجرت به‌صورت کلی همان آماری است که توسط سازمان ملل منتشر می‌شود؛ متأسفانه کسی موضوع مهاجرت را نفی نمی‌کند اما اعداد ژورنالیستی گفتن در خصوص مهاجرت نخبگان باعث ضربه زدن به سیستم فکری کشور خواهد شد.

بر اساس همین آمار سازمان ملل وضعیت مهاجرت دانشجویان یا قشر نخبه ایرانی به خارج از کشور چقدر است؟

طبق آمار سازمان ملل ایران جزء کشورهایی است که نه مهاجرپذیر و نه مهاجر فرست است؛ ما الان در چنین جایگاهی هستیم و آمار آن نیز هرساله منتشر می‌شود.

پس آمارهایی که از سوی صندوق بین‌المللی پول منتشر می‌شود صحیح نیست؟

آمارهایی که از قول صندوق بین‌المللی پول منتشر می‌شود که تعداد بالایی از ایران مهاجرت کرده‌اند و این اخبار در سایت‌ها می‌چرخد، آمارهای صحیحی نیستند.

[typed string0=”ایران در زمینه فرار مغزها با خروج سالانه بین ۱۵۰ هزار تا ۱۸۰ هزار متخصص تحصیل کرده، پیشتاز جهان است و رتبه اول را در سطح جهانی دارد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

در حال حاضر آخرین آمار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور چقدر است؟

آمار دانشجویان خارج از کشور ما بسیار پایین است؛ یعنی حدود ۴۷-۴۸ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور داریم که به نسبت جمعیت دانشجویی کل کشور که برابر با ۴ ونیم میلیون است، تقریباً حدود یک درصد می‌شود. این در حالی است که متوسط دنیا در این زمینه بالای ۳ درصد است و ما بر اساس آخرین آمار نرخ بالایی درزمینهٔ تحصیل دانشجویانمان در دانشگاه‌های خارجی نداریم.

این میزان مهاجرت بیشتر در چه رشته‌هایی صورت می‌گیرد؟

ما ایرانی‌ها به علوم پایه و مهندسی در اروپای غربی، امریکا و کانادا معروف هستیم. از طرفی در پزشکی و علوم انسانی آمار کمتری داریم. در پزشکی کمتر از علوم پایه بوده و در علوم انسانی آماری شاغلان به تحصیل در خارج از کشور بسیار انگشت‌شمار هستند. ۸۳ درصد دانشجویان ما در علوم پایه و مهندسی در امریکا مشغول به تحصیل هستند. ما معروف به علوم پایه هستیم.

در سایت آمریکایی و کانادایی آمار مهاجرت‌های ۶۰-۷۰ ساله به تفکیک جنسیت، تحصیلات و ابعاد مختلف مشخص‌شده است؛ در این سایت مشخص‌شده که آمار مهاجرت ایرانی‌ها به کانادا سیر نزولی داشته است به صورتی که طی چند سال اخیر از حدود ۱۶ هزار به ۵ هزار نفر کاهش پیداکرده است.

تعداد مهاجرت دانشجویان ایرانی به خارج از کشور در مقایسه با قبل از انقلاب چه تفاوتی داشته است؟

در زمان انقلاب ۱۷۰ هزار دانشجو در داخل مشغول به تحصیل بودند و هم‌زمان ۱۰۰ هزار دانشجو در خارج از ایران تحصیل می‌کردند که از این تعداد ۵۷-۵۶ هزار نفر فقط در امریکا درس می‌خواندند؛ کشور ما در آن زمان بزرگ‌ترین کلونی دانشجوی خارجی در امریکا بود اما جالب است که در آن زمان به ما لقب فرار مغزها نمی‌دادند.

اکنون عربستان ۵ برابر ما دانشجو در خارج از کشور دارد. کره ۸ برابر و چین هم ۳۵۰ هزار دانشجو در خارج از کشور دارد و این یعنی تعداد ما به نسبت سایر کشورها کمتر است.

یک مطالعه توسط NSF یا بنیاد ملی علوم امریکا بر روی دانشجویان دکتری در سال ۲۰۱۵ انجام شد که بر اساس آن متوسط ماندگاری این افراد در امریکا در رشته مهندسی و علوم پایه ۶۸ درصد است. البته این بد نیست که ما فرزندانمان را تشویق به تحصیل در رشته‌های مختلف در خارج از کشور کنیم؛ اما مهم عدم ماندگاری آن‌ها در خارج از کشور است.

می‌توانید با استفاده از ابزارهای مختلفی، آمار مهاجرت افراد به کشورهای دیگر ازنظر سن مهاجرت، تعداد مهاجرین، جنسیت، انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت، نحوه مهاجرت از طریق تحصیلی یا کاری را بررسی نمایید.

چه تعداد ایرانی نخبه مقیم خارج از کشور به ایران بازگشته‌اند؟

طی دو سال و نیم گذشته هزار و صد نفر بازگشته‌اند که ۷۰ درصد آن‌ها در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا تحصیل‌کرده‌اند.

ما روی سیاست‌های برگشت کارکردیم و به نتیجه رسیدیم که اگر یک فضایی در داخل ایجاد شود که یکی از پایه‌های آن استارتاپ تا باشد، می‌توانیم محیط را برای برگشتنشان فراهم کنیم. اکنون می‌بینیم که بسیاری از موفق‌ترین استارتاپ تا در داخل به‌واسطه افرادی راه‌اندازی شده‌اند که از خارج برگشته‌اند؛ خیلی از آن‌ها در فیس بوک اوبر، گوگل و… فعالیت داشته‌اند و همان ایده تا را در کشور ما نیز بومی‌سازی و پیاده‌سازی می‌کنند. در مورد مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ویزای تحصیلی بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.