مقالات

اقامت دائم پس از تحصیل

اقامت دائم پس از تحصیل یکی از مسائلی است که بیشتر افرادی که از طریق تحصیلی در یک کشور حضور دارند، درگیر آن هستند. روش‌های متعددی برای اخذ اقامت پس از تحصیل وجود دارد که لازمه آن داشتن یکسری شرایط است؛ برای اطلاع از این شرایط پیشنهاد می‌شود با ما همراه باشید.

تحصیل در کشورهای اروپایی

افرادی بسیاری علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های معتبر خارجی هستند. این به دلیل هزینه‌های نسبتاً خوب تحصیل و همچنین امکاناتی است که به دانشجویان در حین تحصیل ارائه می‌شود. کشورهای اروپایی با داشتن نظام آموزشی بسیار قوی و کیفیت بالای زندگی گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل هستند.

دانشجویانی که به‌صورت تمام‌وقت در دانشگاه‌ها مشغول تحصیل هستند، مجازند برای کمک به هزینه‌های دوران تحصیل خود، به‌صورت 20 ساعت در طول هفته کار دانشجویی انجام دهند. کار دانشجویی می‌تواند به دو صورت کار در محیط دانشگاه در حیطه امور فرهنگی و یا در خارج از دانشگاه انجام شود. مجوز کار دانشجویی می‌بایست توسط متقاضی و از دفتر دانشگاه اخذ شود.

این مجوز با ارائه مدارک موردنیاز به دفتر دانشگاه و همچنین داشتن نمرات بالا در حین ترم تحصیلی و اثبات عدم همخوانی شهریه دانشگاه و مخارج با درآمد دانشجو، قابل اخذ است. شرایط کار در حین تحصیل به‌گونه‌ای است که علاوه بر کسب مهارت و کمک به خرج روزانه دانشجو، وی را با بازار کار آشنا کرده و برای اشتغال به کار از پس اتمام دوران تحصیل آماده می‌نماید.

یکی از راه‌های اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کشور مقصد، دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمایی تبعه آن کشور است. برای داشتن چنین موقعیتی، داشتن سابقه کاری ضروری است و این از راهی جز کار در زمان تحصیل به دست نخواهد آمد.

انواع کار دانشجویی

انواع کار دانشجویی که شامل کار در فضای دانشگاه و خارج از محیط دانشگاه می‌باشد و همچنین شرایط کاری که در حین تحصیل قابل انجام است، در ادامه موردبررسی قرار می‌گیرد.

کار دانشجویی در دانشگاه (on campus)

دانشجویان متقاضی کار درصورتی‌که در مؤسسات آموزشی، کالج یا دانشگاه دولتی یا خصوصی به‌صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل باشند، می‌توانند در دانشگاه محل تحصیل خود تا سقف 20 ساعت کار دانشجویی انجام دهند.

کار دانشجویی در خارج از دانشگاه (off campus)

دانشجویان متقاضی کار خارج از دانشگاه می‌توانند پس از کسب مجوز کار دانشجویی از دانشگاه، با داشتن شماره تأمین اجتماعی (SIN Number) خود مشغول به کار شوند. دانشجویان حتی می‌توانند در ایام تابستان که دانشگاه‌ها تعطیل هستند، به‌صورت تمام‌وقت کار کنند.

شرایط لازم برای کار دانشجویی خارج از دانشگاه

دانشجویی که متقاضی کار در محیط خارج از دانشگاه می‌باشد، می‌بایست دارای شرایطی باشد که به شرح زیر است:

  • داشتن مجوز معتبر تحصیل در دانشگاه
  • اشتغال به تحصیل در یک دوره تمام‌وقت
  • اشتغال به تحصیل در یک دوره که بیشتر از شش ماه باشد و منجر به دریافت مدرک شود.

اقامت دائم پس از تحصیل

دانشجویان به دلیل داشتن اقامت موقت، فقط تا زمانی که مشغول به کار هستند می‌توانند در کشور مقصد حضورداشته باشند و پس از فارغ‌التحصیلی باید نوع ویزای خود را تغییر دهند و با به کشور خود بازگردند.

روش‌های زیادی برای تغییر نوع ویزا و دریافت اقامت دائم پس از تحصیل وجود دارد. بهترین و مطمئن‌ترین روش‌هایی که پس از فارغ‌التحصیلی نیز فرد می‌تواند از طریق آن‌ها در کشور موردنظر حضورداشته باشد و پس از مدتی، برای دریافت اقامت درخواست دهد، به شرح زیر هستند:

  • اقامت از طریق ازدواج
  • اقامت از طریق سرمایه‌گذاری
  • اقامت از طریق خرید ملک
  • اقامت از طریق ثبت شرکت
  • اقامت دائم از طریق دریافت جاب آفر

اخذ اقامت از طریق ازدواج

با توجه به قوانین بین‌المللی یکی از راه‌های اخذ اقامت دائم پس از تحصیل ازدواج با یک تبعه کشور مقصد است. به این صورت که اگر با فردی که تابعیت آن کشور را داشته باشد ازدواج کنید می‌توان اقامت و تابعیت آن کشور را به دست آورید.

نکته مهمی که در این روش اخذ اقامت وجود دارد، این است که باید دارای درآمد کافی جهت اداره‌ی زندگی خود و همسر بوده و بتوانید این قضیه را به دولت ثابت کنید. اگر در این زمان کار نمی‌کنید و درآمدی برای خود ندارید باید زودتر کار موردنظر را پیدا کنید و به مدت حداقل شش ماه مالیات پرداخت نمایید.

اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

نوع دیگر اخذ اقامت دائم پس از تحصیل، از طریق سرمایه‌گذاری است که به روش‌های متعددی قابل انجام است. سرمایه‌گذاری در صندوق‌های دولتی و نیمه‌دولتی کشور موردنظر، خرید اوراق بهادار، شرکت در بازار بورس، خریداری اوراق قرضه و… ازاین‌دست هستند.

اخذ اقامت دائم از طریق خرید ملک و ثبت شرکت

خرید ملک و ثبت شرکت از روش‌های دیگر اخذ اقامت دائم پس از تحصیل هستند. در این روش‌ها فرد پس‌ازاینکه تمامی مراحل کار را به اتمام رساند و مجوزهای مربوطه را اخذ نمود، می‌تواند با مراجعه به اداره مهاجرت مدارک ثبتی شرکت و یا ملک خریداری‌شده را به دولت ارائه دهد و درخواست اقامت نماید.

این روش‌های اقامتی معمولاً برای افرادی مناسب است که پشتوانه مالی مناسبی دارند و یا قصد مهاجرت خانوادگی دارند؛ زیرا ثبت شرکت حداقل 14.000 یورو و خرید ملک حداقل 250.000 یورو سرمایه نیاز دارد.

اخذ از طریق جاب آفر

این روزها اخذ اقامت از طریق داشتن پیشنهاد کاری یا جاب آفر یکی از مناسب‌ترین روش‌ها محسوب می‌شود. متقاضی برای دریافت اقامت دائم پس از تحصیل می‌تواند باکار در زمان دانشجویی نسبت به کسب مهارت و افزودن سابقه کاری به رزومه خود، اقدام نماید.

پس از پایان این دوره، وی می‌تواند با داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی، نزد کارفرمایانی که در این مدت نزد آن‌ها کار می‌کرده است و یا یافتن کارفرمای جدید و اخذ موقعیت شغلی از آن‌ها، ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل نماید و مشغول به کار شود.

درصورتی‌که با نحوه دریافت پیشنهاد کاری آشنایی ندارید، می‌توانید مقاله چگونه جاب آفر بگیریم را مطالعه نمایید. یافتن کارفرمای خارجی و موقعیت شغلی برای اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کنار مدرک دانشگاهی، نیازمند داشتن مدرک زبان و مهارت است.

[typed string0=”موسسه ویزا نیو با داشتن وکلای مجرب در امر مهاجرت می‌تواند با توجه به مهارتی که دارید، برای شما کارفرمای خارجی و موقعیت شغلی پیدا کند. اخذ اقامت دائم پس از تحصیل و همچنین از طریق یافتن شغل در کشور موردنظر شما، تخصص ماست.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

موسسه ویزا نیو با داشتن وکلای مجرب در امر مهاجرت می‌تواند با توجه به مهارتی که دارید، برای شما کارفرمای خارجی و موقعیت شغلی پیدا کند. اخذ اقامت دائم پس از تحصیل و همچنین از طریق یافتن شغل در کشور موردنظر شما، تخصص ماست.

افرادی که قصد مهاجرت از طریق دریافت پیشنهاد کاری یا جاب جافر رادارند، در صورت داشتن مهارت و تخصص، مدرک دانشگاهی یا مدرک فنی‌و‌حرفه‌ای، سابقه کاری مرتبط با تخصص و سابقه بیمه می‌توانند رزومه خود را جهت بررسی رایگان ارسال نمایند. اطلاعات تکمیلی را می‌توانید در مقاله راهنمای کامل مهاجرت از ایران مطالعه نمایید.

به دلیل اینکه موقعیت شغلی از طرف کارفرمای خارجی بر اساس توانمندی‌ها و مهارت‌های متقاضی اخذ می‌شود، احتمال رد درخواست ویزا، تقریباً صفر است. بنابراین می‌توان گفت یکی از تضمین‌شده‌ترین روش‌های مهاجرتی از طریق جاب آفر است.

اقامت پس از تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

متقاضیانی که توانایی تحصیل در کالج‌های کشور کانادا را دارند، پیدا کردن کار و اقامت پس از تحصیل در این کشور یکی از دغدغه‌های آن‌هاست. معمولاً تمام دوره‌هایی که در این کشور برگزار می‌شوند؛ اعم از دوره‌های دانشگاهی و دوره‌های کالج، این امکان را به افراد می‌دهند که پس از تحصیل، به‌صورت دائمی در این کشور اقامت داشته باشند.

برای دوره‌های کالج یک‌ساله‌ای که در آخر آن دوره، مدرک اعطا می‌شود، به افراد شرکت‌کننده در این دوره، یک سال فرصت برای گرفتن اقامت خود بعد از تحصیل و تبدیل آن به نوع دیگری از ویزا، داده می‌شود.

سؤالات متداول

آیا امکان ثبت شرکت در کشورهای اروپایی با داشتن ایده‌های خوب امکان‌پذیر است؟

بله یکی از روش‌های اخذ اقامت راه‌اندازی یک مجموعه کاری و ثبت شرکت است. ویزای کارآفرینی در این دست قرار می‌گیرد اما لازمه اخذ اقامت از این طریق، داشتن یک بیزنس قوی و پرداخت چندسال مالیات است.

من می‌خواهم برای پرداخت هزینه‌هایم کارکنم و دانشجو هستم آیا این امکان وجود دارد؟

توجه داشته باشید که شما می‌توانید 20 ساعت در هفته به‌صورت مجاز کارکنید و درآمدی در حدود 700 تا 900 دلار داشته باشید؛ البته می‌توانید در فاصله بین دو ترم به‌صورت تمام‌وقت کارکنید.

هزینه‌هایی که بابت وکیل باید پرداخت کنیم چه مقدار است؟

هزینه‌های وکیل مهاجرت در زمان عقد قرارداد مشخص می‌شود، اما پرداختی شما در 3 مرحله انجام می‌شود و در صورت موفق نبودن پرونده تمامی‌های هزینه‌ها به شما بازگردانده خواهد شد و نگرانی از پولی که خرج می‌کنید نداشته باشید.

بهترین سن برای مهاجرت چه سنی است؟

بسته به شرایط متقاضی، سن می‌تواند فاکتوری بی‌اهمیت باشد؛ اما به‌طورکلی هر چه سن پایین‌تر باشد، امکان پیشرفت و موفقیت در کشور موردنظر برای فرد بیشتر خواهد بود. بهترین سن مهاجرتی را می‌توان بین 25 الی 32 سال معرفی کرد. زیرا هم می‌تواند دانشجوی خوبی باشد و هم نیروی مفیدی برای کار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.