مهاجرت

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

permanent-residence-and-citizenship-of-canada

وضعیت افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند طبق قوانین دولت کانادا، با شهروندان کانادا تفاوت دارد. افراد با اقامت دائم کانادا، مانند سایر شهروندان مشمول بسیاری از مسئولیت های اجتماعی مانند پرداخت مالیات و پیروی از قوانین کانادا هستند.

اقامت دائم وضعیتی است که طی آن فرد به کانادا مهاجرت کرده و مجوز اقامت دائم را دریافت کرده است. اقامت دائم به معنی شهروندی کانادا نیست و با هم تفاوت هایی دارند. در ادامه این مقاله به بررسی تفاوت ها و شباهت های این دو مورد پرداخته ایم.

اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا به معنای دریافت حق اقامت طولانی‌مدت در خاک این کشور و ورود و خروج به آن بدون نیاز به دریافت ویزا است. کارت Canada PR Card سندی است که دریافت اقامت دائم این کشور را اثبات می‌کند؛ یکی از شروط برای دریافت آن اقامت دست‌کم دو سال در خاک کانادا می‌باشد.

برای ورود و خروج به کانادا تا زمانی که موفق به دریافت تابعیت این کشور نشده باشید، ارائه کارت اقامت دائم الزامی است؛ اما به دریافت ویزا احتیاجی نخواهد بود. فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا در این است که برای ورود و خروج به این کشور برای افراد مقیم ارائه کارت PR به‌جای پاسپورت الزامی است.

مزایای دریافت اقامت دائم کانادا چیست؟

دریافت اقامت دائم پیش‌ شرطی جهت اخذ تابعیت و شهروندی کانادا می‌باشد؛ بااین‌حال افرادی که اقامت دائم کانادا دارند، می‌توانند مانند شهروندان از حقوق و مزایایی برخوردار باشند که به شرح زیر است.

 • امکان زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه از خاک کانادا
 • برخورداری از حمایت کامل دولت فدرال کانادا
 • بهره‌مندی از تسهیلات شهروندی در کانادا مانند خدمات رایگان درمانی یا تحصیل رایگان
 • امکان اخذ تابعیت و پاسپورت کانادا پس از 3 الی 5 سال

permanent-residence-and-citizenship-of-canada_2

شهروندی کانادا با اقامت دائم کانادا چه تفاوتی دارد؟

• مهم تری فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا این است که افرادی موفق به دریافت شهروندی کانادا می شوند دارای حقوق برابر با سایر شهروندان کانادا هستند و هیچ کس حق اخراج آن ها را ندارد.
• شهروندان امکان استخدام در برخی مشاغل دولتی و مهم را دارند.
• شهروندان حق رای در انتخابات استانی و کشوری را دارند.
• افرادی که اقامت دائم دارند برای هر بار ورود و خروجه به خاک کانادا باید کارت اقامت دائم یا Canada PR card خود را به جای پاسپورت ارائه دهند.
• پس از اخذ شهروندی می توانید سفرهای طولانی مدت داشته باشید و از نظر دولت کانادا ایرادی ندارد اما کسانی که اقامت دائم دارند باید حداقل 2 سال از یک دوره پنج ساله را در کانادا سپری کنند.
• از دیگر تفاوت های اقامت دائم و شهروندی این است که اقامت دائم باید حفظ شود اما وقتی شهروندی کانادا کسب گردید دیگر نیازی به تلاش برای حفظ آن نیست و فقط با درخواست لغو شهروند، حق شهروندی از دست خواهد رفت.

اقامت دائم و شهروندی کانادا چه شباهت‌هایی به هم دارند؟

اگرچه فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا بسیار است؛ اما تشابهاتی نیز بین این دو فرآیند وجود دارد. امکان زندگی، کار و تحصیل در نقاط مختلف کانادا، برخورداری از امکانات رفاهی و خدماتی و … ازجمله تشابهاتی است که بین اقامت دائم و تابعیت کانادا وجود دارد.

مدت اعتبار کارت اقامت دائم کانادا چقدر است؟

مدت اعتبار کارت اقامت دائم کانادا، 5 ساله است؛ اما قابلیت تمدید دارد. افرادی که قصد سفر به خارجی از کانادا دارند بایستی به مدت اعتبار و انقضای کارت خود توجه داشته باشند؛ افراد کافی است 90 روز قبل از انقضای کارت با ارائه مدارکی به سازمان امور مهاجران کانادا، نسبت به تمدید آن اقدام نمایند.

سوالات متداول

فقط با درخواست شخصی فرد به اداره مهاجرت کانادا، اقامت دائم شخص از بین می رود.

بله، داشتن حداقل 18 سال سن الزامی است.

کارت اقامت دائم کانادا همانند ویزا می باشد که فرد می تواند با ارائه آن اجازه زندگی، تحصیل، کار، ورود و خروج را داشته باشد.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

 1. عاطفه گفت:

  با سلام وقتي pr كانادا را گرفتيم ميتونيم از كانادا خارج شويم و ٩٠ روز قبل از تاريخ انقضا وارد كانادا شويم براي گرفتن شهروندي يا اينكه قانون خاصي تو اين ٣ الي ٥سال بايد رعايت كنيم؟

  1. مدیریت گفت:

   کسی که PR کانادا دارد نیازی به ورود یا خروج محدود نیست و ویزای مولتی دارد و میتواند هر زمان بخواهد وارد یا خارج شود. سوال شما از مبنا مشکل دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.