فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

The Difference Between Permanent Residence and Canadian Citizenship

317 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۹/۰۵/۱۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۷/۱۳ در ۸:۲۲ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

مهاجرت به کانادا و راه‌های متعدد آن، ممکن است سؤالات فراوانی را در ذهن مخاطبان تداعی کند؛ اینکه فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا در چیست یا اینکه کدام راه در شرایط حال حاضر ما را زودتر به هدف می‌رساند، همگی از سؤالاتی است که باید قبل از هر اقدامی به آن پاسخ داده شود. اطلاع از معانی برخی اصطلاحات و مقررات کشورها در پروسه مهاجرت امری الزامی است؛ چراکه بی‌اطلاعی از کوچک‌ترین قانونی منجر به ناموفق ماندن تلاش برای مهاجرت خواهد شد.

اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا به معنای دریافت حق اقامت طولانی‌مدت در خاک این کشور و ورود و خروج به آن بدون نیاز به دریافت ویزا است. کارت Canada PR Card سندی است که دریافت اقامت دائم این کشور را اثبات می‌کند؛ یکی از شروط برای دریافت آن اقامت دست‌کم دو سال در خاک کانادا می‌باشد. برای ورود و خروج به کانادا تا زمانی که موفق به دریافت تابعیت این کشور نشده باشید، ارائه کارت اقامت دائم الزامی است؛ اما به دریافت ویزا احتیاجی نخواهد بود. فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا در این است که برای ورود و خروج به این کشور برای افراد مقیم ارائه کارت PR به‌جای پاسپورت الزامی است. دریافت اقامت دائم پیش‌شرطی جهت اخذ تابعیت و شهروندی کانادا می‌باشد؛ بااین‌حال افرادی که اقامت دائم کانادا دارند، می‌توانند مانند شهروندان از حقوق و مزایایی برخوردار باشند که به شرح زیر است.

 • امکان زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه از خاک کانادا
 • برخورداری از حمایت کامل دولت فدرال کانادا
 • بهره‌مندی از تسهیلات شهروندی در کانادا مانند خدمات رایگان درمانی یا تحصیل رایگان
 • امکان اخذ تابعیت و پاسپورت کانادا پس از ۳ الی ۵ سال
 
permanent residence and citizenship of canada 2 - فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا
دریافت پاسپورت کانادایی

۵ راه برای اخذ اقامت دائم کانادا

مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا افراد موفق به اخذ اقامت و تابعیت کانادا شوند تا حدود زیادی وابسته به روشی دارد که برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. به‌طورکلی ۵ راه برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا وجود دارد که بهترین روش آن خصوصاً برای ایرانیان مهاجرت کاری است. دولت کانادا با ارزیابی هرساله بازار اشتغال خود هرساله به کارفرمایان واجد شرایط این مجوز را می‌دهد تا نیروی متخصص خارجی برای موقعیت شغلی مدنظر استخدام کنند؛ درنتیجه می‌توان گفت مؤثرترین روش که اقامت و تابعیت افراد را در کانادا تضمین می‌کند، دریافت جاب آفر از کارفرمای کانادایی است. این در صورتی است که ویزای تحصیلی کانادا اقامت و تابعیت این کشور را برای افراد تضمین نمی‌کند؛ مگر آنکه دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی با دریافت جاب آفر، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

یکی از روش‌های مؤثر برای دریافت اقامت کانادا خصوصاً برای افرادی که از تمکن مالی خوبی برخوردار هستند، سرمایه‌گذاری است؛ ازآنجایی‌که کانادا از امنیت سرمایه‌گذاری ایده آلی برخوردار است، با این روش افراد می‌توانند در کنار رشد سرمایه خود، در کمتر از سه سال کارت اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

چهارمین روش دریافت اقامت دائم، ازدواج با یک شهروند کانادایی است؛ البته بایستی با رعایت قوانین و ارائه مدارکی واقعی بودن ازدواج خود را اثبات نمایند. کودکانی که از پدر و مادر خارجی در کانادا متولد می‌شوند هم بر مبنای قانون خاک، می‌توانند تابعیت این کشور را کسب کنند. در ادامه به بررسی معنای تابعیت و فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا خواهیم پرداخت.

شرایط زندگی در بلژیک در سال 2020

شهروندی کانادا

کانادا همواره مقصدی جذاب برای جهانیان بوده و هست. این کشور با توجه به مساحت پهناور و جمعیت کم، راه را برای مهاجران خارجی واجد شرایط باز گذاشته است. پدیده چند فرهنگی زیر سایه حقوق بشر در این کشور توانسته محیطی امن برای رشد و شکوفایی تمام اقشار فراهم آورد.

تابعیت همان حق شهروندی است. افرادی شهروند یا سیتی‌زن شیپ کانادا محسوب می‌شوند که یا در خاک این کشور متولد شده باشند، یا با مهاجرت و رعایت مقررات، موفق به دریافت اقامت دائم این کشور شده باشند. افرادی که از طریق یکی از راه‌های مهاجرتی مثلاً جاب آفر اقدام کرده باشند، پس از گذشت سه الی پنج سال از دریافت اقامت دائم، می‌توانند برای اخذ تابعیت کانادا درخواست داده و پاسپورت این کشور را دریافت نمایند. مهم‌ترین فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا در این است که شهروندان کانادایی می‌توانند بدون هیچ محدودیتی به این کشور ورود و خروج داشته باشند و دیگری این‌که هیچ‌کس حق اخراج آن‌ها را از این کشور نخواهد داشت. دیگر مزایای دریافت شهروندی کانادا شامل موارد زیر است.

 • حق رأی در انتخابات کشوری
 • بهره‌مندی از تمامی حقوق اقتصادی
 • برابری حقوق با سایر شهروندان کانادایی
 • آزادی فکر، مذهب و عقیده
 • بهره‌مندی از امکانات رفاهی
 • خدمات بیمه مانند بیمه درمانی رایگان یا بیمه بازنشستگی

شرایط دریافت شهروندی کانادا

پاسپورت کانادا دارای رتبه ۹ در فهرست باارزش‌ترین پاسپورت‌های جهان است؛ به این معنا که دارندگان پاسپورت این کشور می‌توانند به ۱۸۳ کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند. به‌طورکلی دریافت اقامت دائم کانادا فرآیندی ۵ ساله است؛ لذا افراد می‌توانند با گذشت ۵ الی ۶ سال پس‌ازآن، جهت دریافت تابعیت و پاسپورت اقدام کنند. تبعیت از قوانین حقوقی و اجتماعی این کشور، نداشتن هیچ‌گونه سابقه کیفری و نداشتن سابقه اخراج از کشور کانادا، همگی از شروط اصلی در پروسه دریافت شهروندی کانادا به شما می‌رود. قبولی در آزمون شهروندی و شرکت در مراسم سوگند وفاداری و اعطای شهروندی، تکمیل‌کننده فرآیند اخذ شهروندی کانادا خواهد بود.

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

با استناد به تعاریف و شرایط دریافت هرکدام، فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا بسیار است. دریافت اقامت دائم بسته به انتخاب راه مهاجرتی، پرسه‌ای چندساله و پیش‌شرط دریافت تابعیت کانادا است که هرکدام مقررات خاص خود را دارا می‌باشند. مهم‌ترین فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا این است که افرادی که موفق به دریافت شهروندی این کشور می‌شوند دارای حقوق برابر با سایر شهروندان هستند و هیچ‌کس حق اخراج آن‌ها از کشور را ندارد.

امکان استخدام در برخی مشاغل دولتی و مهم و حق رأی در انتخابات استانی و کشوری از دیگر تفاوت‌های اقامت دائم و تابعیت می‌باشند. افراد دارای اقامت دائم ازآنجایی‌که هنوز واجد شرایط برای دریافت تابعیت و پاسپورت نشده‌اند، در هر بار ورود و خروج از کانادا باید کارت اقامت دائم یا Canada PR Card را به‌جای پاسپورت ارائه کنند.

بااین‌حال اقامت دائم و تابعیت کانادا با هم تشابهاتی نیز دارند؛ برای مثال افرادی که موفق به دریافت کارت اقامت دائم می‌شوند هم مانند افرادی که پاسپورت دارند، می‌توانند بدون محدودیت به کانادا رفت‌وآمد داشته باشند؛ هم‌چنین این افراد فرصت تحصیل رایگان، کار و زندگی در نقاط مختلف کشور را مانند شهروندان دیگر خواهند داشت.

همه چیز درباره‌ پاسپورت کانادا

سؤالات متداول

مهم‌ترین فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا در چیست؟

مهم‌ترین فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا در این است که افرادی که موفق به دریافت شهروندی این کشور می‌شوند دارای حقوق یکسان با سایر شهروندان هستند و هیچ‌کسی حق اخراج آن‌ها از کشور را ندارد. امکان استخدام در برخی مشاغل مهم دولتی و حق رأی در انتخابات استانی و کشوری از دیگر تفاوت‌های اقامت دائم و تابعیت می‌باشند.

اقامت دائم و شهروندی کانادا چه شباهت‌هایی به هم دارند؟

اگرچه فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا بسیار است؛ اما تشابهاتی نیز بین این دو فرآیند وجود دارد. امکان زندگی، کار و تحصیل در نقاط مختلف کانادا، برخورداری از امکانات رفاهی و خدماتی و … ازجمله تشابهاتی است که بین اقامت دائم و تابعیت کانادا وجود دارد.

مهم‌ترین وظایف شهروندی کانادا کدم‌اند؟

همان‌طور که دولت به‌منظور حمایت از شهروندان حقوق محکمی تدوین کرده، شهروندان هم وظایف مهمی در برابر دولت و جامعه دارند؛ ازجمله آن‌ها می‌توان به دفاع از کشور، حفظ محیط‌زیست، احترام به فرهنگ و ارزش‌ها، مسئولیت‌پذیری نسبت به خانواده و به‌طورکلی رعایت قوانین حاکم بر جامعه اشاره نمود.

مدت اعتبار کارت اقامت دائم کانادا چقدر است؟

مدت اعتبار کارت اقامت دائم کانادا، ۵ ساله است؛ اما قابلیت تمدید دارد. افرادی که قصد سفر به خارجی از کانادا دارند بایستی به مدت اعتبار و انقضای کارت خود توجه داشته باشند؛ افراد کافی است ۹۰ روز قبل از انقضای کارت با ارائه مدارکی به سازمان امور مهاجران کانادا، نسبت به تمدید آن اقدام نمایند.

2 ديدگاه ها

 • با سلام وقتی pr کانادا را گرفتیم میتونیم از کانادا خارج شویم و ٩٠ روز قبل از تاریخ انقضا وارد کانادا شویم برای گرفتن شهروندی یا اینکه قانون خاصی تو این ٣ الی ۵سال باید رعایت کنیم؟

  • کسی که PR کانادا دارد نیازی به ورود یا خروج محدود نیست و ویزای مولتی دارد و میتواند هر زمان بخواهد وارد یا خارج شود. سوال شما از مبنا مشکل دارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *