permanent residence through marriage - مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ازدواج
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مهاجرت و اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج یعنی اعطای ویزای ازدواج و سپس تابعیت سایر کشورها به هر فردی که با یک تبعه آن کشور ازدواج کرده است. در بسیاری از کشورهای قدرتمند دنیا نظیر امریکا انگلیس و اتریش، قوانین مهاجرتی  به‌ویژه اخذ اقامت از طریق ازدواج به‌صورت کامل و شفاف  تدوین شده است. در این مطلب به بررسی تمامی شرایط مربوط به اخذ تابعیت کشورهای اروپایی و اقامت از طریق ازدواج خواهیم پرداخت.

شرایط اخذ اقامت از طریق ازدواج

برای اخذ اقامت در سایر کشورها از این طریق، ازدواج متقاضی باید حتما ثبت شده باشد. همسر فرد متقاضی باید بتواند اثبات کند درآمد کافی جهت تامین زندگی در کشور مورد نظر برای یک زوج را دارد و متقاضی نیز باید حداقل مدرک A1 زبان را داشته باشد. به این منظور هر نوع ازدواج رسمی ثبت شده موثق در هر کشوری (حتی غیابی) قابل قبول می باشد.

قوانین ازدواج و طلاق در اکثر کشورها به جنسیت همسر هیچ ارتباطی ندارد، یعنی برای مثال هم ازدواج زن ایرانی با مرد آلمانی و هم ازدواج زن آلمانی با مرد ایرانی، منجر به اخذ ویزای ازدواج آلمان و سپس تابعیت خواهد شد.

توجه داشته باشید که این روش صرفا مختص کسانی است که واقعا با یک تبعه کشورهای دیگر ازدواج کرده اند. پیش از دریافت ویزای ازدواج تمامی مدارک و جزییات برای اطمینان از صحت ازدواج ثبت شده به دقت مورد بررسی خواهد گرفت. به همین دلیل به هیچ وجه ازدواج صوری برای دریافت اقامت توصیه نمی شود.

permanent residence through marriage 1 - مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ازدواج

فرآیند اخذ اقامت از طریق ازدواج

ابتدا باید ازدواج به صورت رسمی ثبت شود، سپس شما باید به سفارت مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم درخواست ویزای ازدواج کشور مقصد را نماید. پس از بررسی مدارک و تایید صحت آنها توسط سفارت و تایید توان مالی همسر تبعه برای تامین مخارج زندگی مشترک، ویزای ازدواج برای فرد صادر می گردد. اعتبار این ویزا یک ساله و قابل تمدید خواهد بود. هر ساله در صورتی که ازدواج صورت گرفته کماکان پابرجا باشد و در صحت آن شبهه ای ایجاد نشود، ویزای ازدواج فرد تمدید خواهد شد. پس از حداقل سه سال تمدید ویزای ازدواج، متقاضی می تواند درخواست اخذ تابعیت بدهد.

مزایای اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج

  • هزینه پایین
  • اجازه اشتغال تمام وقت
  • برخورداری از حقوق مساوی با شهروندان اتحادیه اروپا
  • قطعی بودن دریافت تابعیت پس از گذشت دوره انتظار تابعیت (حداقل سه سال)

محدودیت ها و معایب اخذ اقامت از طریق ازدواجاخذ اقامت دائم از طریق ازدواج

  • نیاز به مدرک زبان حداقل A1
  • الزام به اشتغال همسر با درآمد نسبتا بالا

مدارک لازم برای اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج

  • مدارک ازدواج
  • مدارک شغلی همسر تبعه (که نشان دهند توانایی مالی وی برای تامین هزینه های زندگی مشترک باشد).
  • مدرک زبان A1 زبان

با مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور هدف خود بیشتر آشنا شوید:

ازدواج در آلمان

ازدواج در کانادا

ازدواج در هلند

ازدواج در استرالیا

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]