مهاجرت ازدواجی و اخذ اقامت با ازدواج چگونه است؟ با شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت و مهاجرت از طریق ازدواج آشنایی دارید؟ در این مطلب از ویزا نیو هر آنچه برای مهاجرت از طریق ازدواج لازم دارید را خواهید خواند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس گرفته تا از مشاوره مهاجرت تخصصی بهره‌مند شوید.

مهاجرت ازدواجی اقامت ازدواجی

 

شرایط اخذ اقامت ازدواجی از طریق مهاجرت ازدواجی

برای اخذ اقامت ازدواجی، متقاضی باید حتما ثبت شده باشد. همسر فرد متقاضی باید بتواند اثبات کند درآمد کافی جهت تامین زندگی در کشور مورد نظر برای یک زوج را دارد و متقاضی نیز باید حداقل مدرک A1 زبان را داشته باشد. به این منظور هر نوع ازدواج رسمی ثبت شده موثق در هر کشوری (حتی غیابی) قابل قبول می باشد.

 • بیش از 18 سال سن داشته باشد.

 • تابعیت کانادا و یا اقامت آن را داشته باشد.

 • از منابع مالی دولتی کمک‌هزینه‌ای دریافت نکند (مگر به دلایل معلولیت جسمی).

 • از تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های خود و فرد اسپانسر شده برخوردار باشد.

 • سابقه سوء پیشینه نداشته باشد.

 • فرد اسپانسر مقیم کانادا باشد و یا تعهد دهد که قصد اقامت در این کشور را خواهد داشت.

 • فرد اسپانسر مجرد بوده و در طول 5 سال گذشته به عنوان همسر برای شخص دیگری درخواست اسپانسرشیپ نداده باشد.

قوانین مهاجرت ازدواجی

قوانین ازدواج و طلاق در اکثر کشورها به جنسیت همسر هیچ ارتباطی ندارد، یعنی برای مثال هم ازدواج زن ایرانی با مرد آلمانی و هم ازدواج زن آلمانی با مرد ایرانی، منجر به اخذ ویزای ازدواج آلمان و سپس تابعیت خواهد شد.

توجه داشته باشید که این روش صرفا مختص کسانی است که واقعا با یک تبعه کشورهای دیگر ازدواج کرده‌اند. پیش از دریافت ویزای ازدواج تمامی مدارک و جزییات برای اطمینان از صحت ازدواج ثبت شده به دقت مورد بررسی خواهدگرفت. به همین دلیل به هیچ وجه ازدواج صوری برای دریافت اقامت توصیه نمی‌شود.

مهاجرت ازدواجی اقامت ازدواجی

فرآیند اخذ اقامت ازدواجی

ابتدا باید ازدواج به صورت رسمی ثبت شود، سپس شما باید به سفارت مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم درخواست ویزای ازدواج کشور مقصد را نماید. پس از بررسی مدارک و تایید صحت آنها توسط سفارت و تایید توان مالی همسر تبعه برای تامین مخارج زندگی مشترک، ویزای ازدواج برای فرد صادر می‌گردد. اعتبار این ویزا یک ساله و قابل تمدید خواهد بود. هر ساله در صورتی که ازدواج صورت گرفته کماکان پابرجا باشد و در صحت آن شبهه ای ایجاد نشود، ویزای ازدواج فرد تمدید خواهد شد. پس از حداقل سه سال تمدید ویزای ازدواج، متقاضی می‌تواند درخواست اخذ تابعیت بدهد.

موارد شک برانگیز مهاجرت ازدواجی

 • فاصله سنی زیاد بین دو نفر
 • تفاوت در زبان که نتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
 • دو نفر دین متفاوتی داشته باشند

از موارد مهمی که می‌تواند به پرونده کمک کند، فرستادن عکس همراه با پرونده است. این عکس‌ها نباید تنها به صورت دونفری باشند. عکس‌ها باید خانوادگی باشند. مانند مجالسی که خانواده‌های دو طرف حضور دارند، مهمانی‌ها، مسافرت‌های گروهی و …

مهاجرت ازدواجی اقامت ازدواجی

مسئولیت مهاجرت ازدواجی

مسئولیت مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ازدواج به نحوی است که مرد وظیفه دارد تا 3 سال تمامی هزینه‌های زندگی همسر خود را برعهده‌گرفته و پرداخت نماید. قانون دیگری که در این مورد وجود دارد، این است که مرد تا بعد از گذشت دو سال، ازدواج هنوز در حالت مشروط و موقت به سر می‌برد؛ به‌نوعی که اگر بعد از 2 سال طلاق بگیرند، اقامت متقاضی باطل می‌شود.

پس از دریافت ویزای ازدواج و گذشت پنج سال، درصورتی‌که فرد متقاضی حداقل دو سال (حدود 730 روز) از سال گذشته را در کشور موردنظر گذرانده باشد، می‌تواند درخواست تابعیت دهد.

مزایای اخذ اقامت دائم ازدواجی

 • هزینه پایین
 • اجازه اشتغال تمام وقت
 • برخورداری از حقوق مساوی با شهروندان اتحادیه اروپا
 • قطعی بودن دریافت تابعیت پس از گذشت دوره انتظار تابعیت (حداقل سه سال)

محدودیت‌ها و معایب مهاجرت ازدواجی

 • نیاز به مدرک زبان حداقل A1
 • الزام به اشتغال همسر با درآمد نسبتا بالا
 • روابط احساسی سرد و پیچیده بین طرفین
 • ایجاد شدن علاقه بعد از ازدواج

مهاجرت ازدواجی اقامت ازدواجی

مدارک لازم برای اخذ اقامت ازدواجی

 • مدارک ازدواج
 • مدارک شغلی همسر تبعه (که نشان‌دهند توانایی مالی وی برای تامین هزینه‌های زندگی مشترک باشد)
 • مدرک زبان A1 زبان
 • کارت پایان خدمت مرد
 • کپی از همه صفحات پاسپورت
 • کپی از کارت PR شخص اسپانسر
 • گواهی عدم سوء پیشینه مرد
 • عقد‌نامه
 • کارت‌ملی مرد
 • شناسنامه هر دو طرف
 • مدارک برای اثبات ارتباط

بهترین کشورها برای مهاجرت ازدواجی

برخی کشورها از دریافت مهاجر از طریق ازدواج استقبال کرده و امتیازاتی را برای این امر درنظر دارند. به عنوان مثال:

# کشور مدت زمان گرفتن اقامت بی ازدواج بعد ازدواجمدت زمان گرفتن تابعیت
1 برزیل 4 1
2 اسپانیا 10 1
3 پرتغال 6 3
4 مکزیک 5 2
5 سوئیس 12 5
6 کلمبیا 5-10 2
7 ایرلند 6 2

این کشورها دریافت اقامت ازدواجی را با مهاجرت ازدواجی آسان کرده و شرایط مهاجرین را بهبود می‌بخشند.

مهاجرت ازدواجی به کانادا صوری

فرد کانادایی و یا شخصی که اقامت دائم کانادا را دارد می‌بایست شرایط ویژه‌ای داشته باشد تا بتواند درخواست ویزای ازدواج برای شخص خارجی را داشته باشد. به‌طور مثال، محل سکونت وی باید برای یک زوج مناسب بوده باشد. همچنین فرد کانادایی باید درآمد خوبی داشته باشد تا طبق قوانین کانادا بتواند به‌مدت 3 سال هزینه‌های زندگی همسر خود را تامین کند. در این صورت است که شخص می‌تواند به عنوان اسپانسر شخص معرفی شود و ویزای ازدواج را برای اداره مهاجرت کانادا ارسال کند.

در صورتی که فرد از طریق ازدواج صوری برای مهاجرت به کانادا اقدام کرده باشد و دروغ آنها برملا شده باشد می‌بایست هزینه‌های بسیاری در حدود 10 هزار دلار کانادا به دولت کانادا پرداخت کند. همچنین فرد کانادایی در واقع شخصی که اسپانسر ازدواج می‌باشد محکوم به چند سال حبس در کانادا می‌باشد و پرونده خود را برای همیشه در کانادا لکه‌دار خواهد کرد.

و طرف مقابل با پرداخت جریمه‌های کلان به کشور خود دیپورت خواهد شد و برای همیشه زندگی در کشور کانادا را باید به فراموشی بسپارد.

برای اطلاعات بیشتر می‌تواندی با مشاوران ما تماس گرفته و اطلاعات کاملی را کسب کنید.

 

سوالات متداول 

آیا افراد متاهل بیشتر تمایل به مهاجرت دارند؟
من متوجه شدم که وضعیت تاهل به شدت یا به‌طور قابل توجهی با احتمال اولین مهاجرت به ایالات متحده در حاشیه مرتبط نیست، اگرچه داشتن فرزندان 2 تا 5 ساله با مهاجرت ایالات متحده در اکثریت قریب به اتفاق جوامع ارتباط منفی دارد.

ازدواج چگونه باعث مهاجرت می‌شود؟
با توجه به ارتباط بین دو تغییر مسیر زندگی در ایالات متحده، ازدواج احتمال مهاجرت را افزایش می‌دهد زیرا تازه ازدواج کرده در مکان‌های جدید مستقر می‌شود یا حداقل یکی از شریک‌های زندگی با دیگری نقل مکان می‌کند (Speare and Goldscheider 1987).

درصد مهاجرت مردان به دلیل ازدواج چقدر است؟
اگرچه افزایش قابل توجهی در مهاجرت مردان برای ازدواج وجود دارد، اما از 146 میلیون مرد مهاجر در هند، تنها 5.3 میلیون یا 4 درصد برای ازدواج مهاجرت کرده‌اند. این در تضاد شدید با وضعیت زنان است که در آن 206 میلیون نفر از 309 میلیون مهاجر به دلیل ازدواج از محل تولد خود نقل مکان کردند.

شایع‌ترین دلیل مهاجرت زنان چیست؟
ازدواج بزرگترین دلیل مهاجرت زنان از مکانی به مکان دیگر است. یافته‌های سرشماری سال 2011 که اخیراً منتشر شد نشان می‌دهد که ازدواج 46 درصد از کل مهاجرت‌ها در هند را تشکیل می‌دهد که 97 درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند.

دلیل اصلی مهاجرت مردان چیست؟
با این حال، مهاجرت مردان عمدتاً ناشی از تمایل به اشتغال است. این تفاوت‌ها بین زنان و مردان نشان می‌دهد که علت مهاجرت عمدتاً به نقش‌های دو جنس مربوط می‌شود. دلیل اصلی مهاجرت نشانگر نقش اجتماعی زنان و مردان است.

چه مدت باید با یک مهاجر ازدواج کنید؟
سه سال
اگر از تاریخ تایید اقامت مشروط به مدت سه سال با شوهر آمریکایی خود ازدواج کرده و با او زندگی می‌کنید.

اگر با یک مهاجر ازدواج کنم چه اتفاقی می افتد؟
شریک خارجی متقاضی ویزای نامزدی باید ظرف 90 روز پس از ورود به ایالات متحده با شریک شهروند آمریکایی خود ازدواج کند، در غیر این صورت مجبور به ترک کشور خواهند شد. پس از ازدواج در ایالات متحده، فرم I-485 را ارسال خواهید کرد که به بیومتریک و احتمالاً مصاحبه نیاز دارد.

آیا یک مهاجر می تواند پس از ازدواج در ایالات متحده بماند؟
پس از ازدواج، همسر شما می‌تواند برای اقامت دائم درخواست دهد و تا زمانی که ما درخواست را بررسی می‌کنیم، در ایالات متحده بماند. اگر این روش را انتخاب کردید، یک فرم I-129F، دادخواست برای نامزد بیگانه (e) ارسال کنید. دستورالعمل‌ها و فرم‌های تشکیل پرونده

اگر طلاق بگیرم دیپورت می شوم؟
به‌طور کلی، مهاجری که یک شهروند ایالات متحده را پس از دو یا چند سال ازدواج طلاق می‌دهد، اگر قبلاً گرین کارت یا اقامت دائم دریافت کرده باشید، با احتمال کمتری با اخراج مواجه می‌شود … در هر صورت، اگر بعد از دو سال ازدواج طلاق بگیرید، احتمالاً اجازه خواهید داشت در ایالات متحده بمانید

چه مدت باید متاهل بمانید تا گرین کارت خود را حفظ کنید؟
حتی اگر بیش از سه سال ازدواج کرده باشید، باید در زمان اخذ تابعیت به ازدواج خود ادامه دهید. در واقع، شما باید تا زمانی که واقعاً تابعیت ایالات متحده خود را دریافت نکنید، متاهل بمانید و باید سه سال قبل از ارائه درخواست N-400 خود با همسر خود زندگی کنید تا بر اساس این پایه اولیه واجد شرایط شوید.

آیا برای ازدواج با یک مهاجر پول می گیرید؟
یک شهروند ایالات متحده برای ازدواج با فردی از خارج از کشور و گرفتن گرین کارت برای او یا پول می‌گیرد یا پول می‌گیرد. ازدواج‌هایی که از طریق آژانس‌های عروسی پستی ترتیب داده می‌شوند که هم بیگانه و هم شهروند از کلاهبرداری بودن آن آگاه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.