permanent residence through a work visa 1 - مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ویزای کاری
زمان مطالعه: 5 دقیقه

مهاجرت به اروپا دارای سابقه‌ی دیرینه‌ای است و از اواخر قرن بیستم افزایش چشمگیری داشته است. به دلیل شرایط آب و هوایی مطلوب، وضعیت اقتصادی عالی و بهره‌مندی از استانداردهای زندگی در اکثر کشورهای اروپایی این قاره به‌عنوان یکی از مهاجرپذیرترین قاره‌های جهان شناخته‌شده است. در این مقاله یکی از روش‌های اخذ اقامت دائم دریکی از کشورهای اروپایی یعنی اخذ اقامت از طریق ویزای کاری بررسی شده و انواع ویزای کار اروپا معرفی می‌شود.

درباره اروپا

اروپا قاره‌ای با مساحت ۱۰ کیلومتر مربع است که در نیم‌کره شمالی زمین قرار دارد. یازده درصد از جمعیت جهان در این قاره ساکن هستند، جمعیت این قاره ۷۳۰ میلیون نفر است. آب فراوان و قرار گرفتن در منطقه معتدل شمالی موجب پیدایش جنگل‌های سرسبز و رواج کشاورزی و دامداری در این قاره شده ‌است. ازاین‌رو، این سرزمین پرآب و سرسبز را قاره سبز نامیده‌اند.

اروپا از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از جنوب به دریای مدیترانه و دریای سیاه و از طرف غرب به اقیانوس اطلس محدودشده ‌است و از سمت شرقی به‌وسیله کوه‌های اورال به قاره‌ی آسیا متصل است. واحد پول مشترک تعیین‌شده توسط اتحادیه اروپا یورو است.

permanent residence through a work visa - مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ویزای کاری

امکان اشتغال در کشورهای اروپایی

به‌طورکلی امکان اشتغال افراد غیراروپایی در کشورهای اروپا بسیار کم است، چراکه اتحادیه اروپا خواستار این است که کارفرمایان اروپایی برای پر نمودن فضاهای شغلی درون اروپا از افراد اروپایی استفاده نمایند و درصورتی‌که فردی در اروپا داوطلب و شایسته شغل موردنظر نبود، کارفرما می‌تواند اقدام به استخدام فردی خارج از اروپا کند.

مزایای اقامت از طریق ویزای کاری

در سال­های اخیر، تعداد متقاضیان در باب مهاجرت به کشورهای اروپایی افزایش چشم­گیری داشته است. تقریباً هم همه افرادی که اقدام به مهاجرت می­نمایند به دنبال رسیدن به موقعیت­های شغلی بهتر، درآمد بالاتر و یا رفاه اجتماعی می‎­باشند.

نکته‎­ای که در باب مهاجرت از اهمیت فوق­‎العاده‎­ای برخوردار است، اخذ اقامت دائم و به دنبال آن گرفتن تابعیت کشور موردنظر می‎­باشد. فرد مهاجر باید گزینه­‎ای را برای مهاجرت انتخاب نماید که بتواند به‌آسانی اقامت و درنتیجه تابعیت کشور مقصد را کسب نماید؛ بنابراین چنانچه فردی در هنگام ورود به کشور مقصد دارای مجوز کار باشد، می­تواند راحت‌­تر به هدف خود برسد. پس می­توان نتیجه گرفت مهاجرت کاری از بهترین و آسان‌ترین روش­های مهاجرت است.

مراحل دریافت ویزای کار در اروپا

در ابتدای امر، فرد مهاجر باید کشوری را برای مهاجرت برگزیند که بازار کار مناسب‎تری با رشته تحصیلیش داشته باشد. بعد از آن، اولین مرحله برای دریافت ویزای کار اروپا یافتن شغل مناسب در فهرست ارائه‌شده توسط کشورهای اروپایی است.

در مرحله بعد کارفرما از جانب فرد متقاضی کار تقاضای مجوز کار می‌کند و با دریافت مجوز کار فرد مجاز به کار و زندگی به همراه خانواده خود در این کشور خواهد بود.

شخص مهاجر به اروپا از طریق ویزای کار، باید در هفته اول ورود به کشور مقصد، خودش را به اداره پلیس محلی معرفی کند. سپس نسبت به بازنمودن حساب بانکی اقدام نماید. مرحله بعد تهیه­ بیمه‌نامه است (گاهی کشور­ها از بیمه‌نامه خاصی استفاده می­نمایند). پس از اتمام این مراحل شخص متقاضی باید به همراه مدارک گذرنامه، سوابق کار، مدارک تحصیلی به اداره کار برود و پرونده خود را به جریان اندازد.

شرایط صدور مجوز کار اروپا

جهت اقامت از طریق کار در اروپا و مهاجرت به کشور­های اروپایی از طریق کار، کلیه کشور­های اتحادیه­‎ اروپا قوانین مشترکی دارند و آن این است که شخص متقاضی برای کار در کشور­های اتحادیه­‏‎ی اروپا باید یک پیشنهاد شغلی از فردی در کشور مورد تقاضا داشته باشد.

با توجه به اینکه جذب نیروی کار برای موقعیت کاری موجود در هر کشور اتحادیه اروپا، ابتدا باید سه ماه در خود کشور آگهی شود و چنانچه شخص متقاضی شغل آگهی شده، یافت نگردید، مجدداً جذب نیرو به مدت سه ماه در کل اتحادیه­‎ی اروپا آگهی خواهد شد. درنهایت چنانچه کسی در اتحادیه اروپا نیز خواهان شغل آگهی شده نشد، نوبت به افراد خارجی می­رسد.

permanent residence through a work visa 3 - مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ویزای کاری

افراد اتحادیه اروپا که بر افراد خارجی اولویت‌دارند عبارت‌اند از: پناهندگان دارای مجوز کار، افراد تبعه کشور­های اروپایی و فارغ­‎التحصیلان اتحادیه اروپا که مجوز کاردارند. قابل‌ذکر است که در این کشور­های اروپایی همراه کسی که مجوز کار دارد، نیز می­تواند اجازه کار داشته باشد.

مجوز کار یک سند حقوقی غیر قابل‌ انتقال است که اجازه می‌دهد یک فرد غیر اروپایی در یکی از کشورهای اروپا برای یک شرکت خاص کار کند.

ازلحاظ فنی، ورود به کشور اروپایی و جست‌وجو برای کار بدون مجوز کار غیرقانونی هست. برای دریافت مجوز کار فرد متقاضی کار به یک پیشنهاد شغلی معتبر در کشور موردنظر نیاز دارد.

شرکتی که اقدام به استخدام فردی خارج از اروپا می‌کند، باید ثابت کند که برای یافتن فردی مناسب و شایسته این موقعیت شغلی از اروپا تلاش کرده است و هیچ فردی از اروپا داوطلب و شایسته شغل موردنظر نیست.

مدارک موردنیاز اخذ ویزای کار اروپا

 • پاسپورت معتبر
 • تکمیل و امضای فرم درخواست ویزای کار و اقامت
 • عکس پاسپورتی
 • طرح اقتصادی
 • پرداخت هزینه ویزا
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی تمکن مالی برای پوشش هزینه زندگی در کشور مورد نظر

انواع ویزای کار اروپا

هر کشور قوانین بسیار متفاوتی برای ویزاهای مهاجرتی و کاری دارد، اما آن‌ها معمولاً به سه دسته تقسیم می‌شوند:

مجوز کار استاندارد

این نوع مجوز کار، ویزای کار استاندارد برای کارگران ماهر و یا غیر ماهر است. این نوع مجوز سخت‌ترین و پرهزینه‌ترین مجوز است چراکه به‌واسطه دریافت این مجوز فرد مجوز اقامت دائم در این کشور را دریافت می‌کند. برای دریافت این نوع مجوز، به پیشنهاد کار از سوی کارفرما نیاز است.

ویزای دانشجویی

بر اساس ویزای دانشجویی، دانشجویان محصل در اروپا مجاز هستند به‌صورت پاره‌وقت در کشور محل تحصیل در زمان تحصیل و به‌صورت تمام‌وقت در تعطیلات کار کنند. البته دانشجویان بعد از اتمام دوره تحصیل می‌توانند با یافتن کارفرما مناسب جهت اخذ مجوز کار اقدام کرده و به اقامت دائم دست یابند.

ویزای کار موقت

همان‌گونه که از نام این نوع مجوز مشخص است این نوع ویزا برای کارهای موقت مثلاً در زمان تعطیلات اعطا می‌شود. این راحت‌ترین نوع ویزا است و تنها برای چند ماه در یک سال اعتبار دارد.

کارت آبی یا بلو کارت اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا یک نوع ویزای کار اروپا است که کار در ۲۵ کشور از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا را فراهم می‌کند که برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا صادر می‌شود و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا دریکی از این ۲۵ کشور کار و زندگی کنند.

البته برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا یک پیشنهاد کاری تائید شده دریکی از کشورهای اروپایی نیاز است. افراد متقاضی این کارت باید حداقل مدرک لیسانس داشته یا پنج سال تجربه کار حرفه‌ای داشته باشند.

افراد دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا قادرند از جانب اعضای خانواده خود تقاضای ویزا کنند و با خانواده خود مهاجرت کنند. مدت اعتبار این مجوز بر اساس نوع کار از یکتا چهار سال است، البته قابل تمدید است.

مدارک مورد نیاز اخذ بلو کارت اتحادیه اروپا

 • فرم تکمیل‌شده توسط فرد متقاضی و کارفرما
 • مدرک دانشگاهی معتبر
 • قرارداد کاری معتبر
 • گواهی حقوق که ثابت کند حقوق فرد ۱٫۵ برابر متوسط حقوق در کشور موردنظر است.
 • دعوت‌نامه کتبی از سوی کارفرما
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی سلامت
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی پرداخت هزینه صدور کارت آبی اتحادیه اروپا
 • گواهی تجربه کاری ۵ ساله (در صورت نداشتن مدرک دانشگاهی)

با مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ویزای کاری در کشور هدف خود بیشتر آشنا شوید:

کار در آلمان

کار در کانادا

کار در هلند

کار در استرالیا

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]