هرساله افراد بسیار زیادی از طریق راه‎های مختلف برای اخذ اقامت دائم کشورهای حوزه شنگن و کانادا اقدام می‎نمایند بطوریکه آمار مهاجرت روز به روز در حال افزایش است. در این بین پیدا کردن روش درست و مناسب برای هر فرد یکی از مهمترین مراحل مهاجرت می‎باشد که باید با دقت انجام گردد.
در ادامه مطلب با مهاجرت توریستی و اخذ اقامت از طریق ویزای توریستی بیشتر آشنا خواهیم شد.

مهاجرت کاری اقامکت توریستی

حتما اطلاع دارید گرفتن ویزای توریستی و مهاجرت توریستی در بین ویزاهای دیگر حوزه شنگن و کانادا بسیار ساده‎‌تر است؛ همین دلیل باعث شده است که افراد علاقمند به اقامت در کشورهای اروپایی به دنبال پیدا کردن شیوه ‎های مطمئن برای تبدیل ویزای توریستی به ویزای دائمی و بطور کلی مهاجرت توریستی از طریق ویزای توریستی باشند.

تبدیل ویزای توریستی به ویزای دائم و مهاجرت توریستی با توجه به پیچیدگی‎هایی که در سال‎های اخیر به امور مهاجرت اضافه شده است و هر روز نیز در حال افزایش است، راحت نیست و ممکن است مخاطراتی را برای فرد دربر داشته باشد.

در یک کلام می‎توان عنوان کرد که اخذ اقامت از طریق ویزای توریستی روش مطمئنی برای مهاجرت نمی‎باشد و با ریسک زیادی همراه است. مخصوصا اگر این کار بدون داشتن اطلاعات و تجربه قبلی انجام شود.

اقامت توریستی امکان‌پذیر است؟

ویزای توریستی (که در اصطلاح حقوقی زیرگروه Temporary Resident Visa یا TRV است) به متقاضی اجازه می‌دهد به شرط عدم ممانعت افسر مرزی کانادا وارد این کشور شود و برای مدتی در خاک این کشور بماند.

ویزای گردشگری برای کار، زندگی یا تحصیل در کشور مورد نظر نیست. دارنده این ویزاها حتی اجازه کار داوطلبانه هم ندارند. اگر دارنده چنین ویزایی هستید، هنگام ورود به کشور مقصد، افسر مرزی تصمیم می گیرد که چه مدت می توانید در خاک آن کشور باقی بمانید. به طور پیش فرض شما اجازه دارید تا شش ماه در آن کشور بمانید، اما گاه افسر مرزی بنا به شرایط شما و صلاحدید خود ممکن است این زمان را محدود کند یا حتی افزایش دهد.

البته با ویزای توریستی می توانید در بسیاری از دوره های آموزشی که طول مدت آنها کمتر از شش ماه است شرکت کنید (به شرط آنکه بخشی از یک دوره آموزشی طولانی تر نباشند) مثلا می توانید در کلاس زبان ثبت نام کنید یا دوره های چند روزه مدیریتی را بگذرانید.

مسأله دیگر این است که چون در کشور مورد نظر حضور فیزیکی دارید می توانید مستقیم با کالج ها، دانشگاه ها یا کارفرمایان کانادایی ملاقات کنید و شانس خود را برای تحصیل یا کار در کانادا بسنجید یا مقدمات این فرصت‌ها را فراهم کنید. باز هم تأکید می کنم که با ویزای توریستی اجازه کار و تحصیل بلند مدت و زندگی در کانادا را ندارید ولی مهاجرت توریستی از طریق ویزای توریستی نیز غیرممکن نمی‎باشد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی

تمامی مدارکی که برای تهیه ویزای توریستی نیاز دارید، می‌بایست به‌صورت ترجمه رسمی به زبان انگلیسی باشند که عبارت‌اند از:

 • گذرنامه با حداقل 8 ماه تاریخ انقضا پس از اخذ ویزا
 • شناسنامه
 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • گواهی اشتغال به تحصیل و اشتغال به کار که به‌ نوعی تضمین‌ کننده بازگشت شما به کشور است.
 • ارائه اسنادی مبتنی بر تمکن مالی، حساب بانکی، اوراق بهادار، برگه های بورس، سود حساب و…
 • یک عکس در سایز 4*3 به‌صورت تمام‌ رخ که در شش ماه جاری گرفته‌ شده باشد.
 • ارائه دعوت‌نامه در صورت وجود
 • رزرو بلیط رفت‌وبرگشت به همراه ارائه واچر هتل

مهاجرت توریستی

می‎توان بیش از مدت معین شده در ویزای توریستی در کشور مورد‌نظر اقامت داشت؟

اگر هنگام ورود افسر مهاجرت در گذرنامه شما تاریخ ورود را وارد نکند یعنی می توانید تا شش ماه در کشور مقصد اقامت داشته باشید.
اگر تاریخ خروج را در گذرنامه وارد کنند تا زمان اتمام این تاریخ می توانید در آن کشور حضور داشته باشید.
اگر تمایل داشتید بیشتر از شش ماه حضور داشته باشید (یا بیشتر از تاریخی که افسر مهاجرت تعیین کرده است) باید تقاضای امتداد حضور یا Extension بدهید.

این تقاضا به صورت آنلاین صورت می گیرد و باید پیش از تاریخ خروج شما باشد. اگر اداره مهاجرت با این تقاضا موافقت کند تا زمان جدیدی که تعیین می کنند می توانید در آن کشور حضور داشته باشید. معمولا اولین باری که تقاضای امتداد حضور می دهید موافقت می کنند ولی به هر حال تضمینی وجود ندارد.

اگر از تاریخ خروج شما بگذرد و متوجه شوید که تقاضای امتداد حضور نداده اید می توانید در فاصله 90 روز از تاریخ مذکور تقاضای احیای وضعیت Restoration of Status کنید. شرح این مسأله از حوزه نوشته حاضر خارج است.

اگر ویزای مالتیپل (مولتی) را دارید می توانید از کشوری که در آن اقامت توریستی دارید، خارج شوید و دوباره برگردید. در این صورت به محض ورود می توانید شش ماه دیگر (یا مدت زمانی که افسر مرزی تعیین می کند) در آن حضور داشته باشید. دقت کنید که داشتن ویزا ورود شما را به کشور تضمین نمی کند. اگر در مرز دچار مشکل شوید می توانید از افسر مرزی بخواهید که با مشاور خود تماس بگیرید تا حتی المقدور مشکل را حل کند. افسران مرزی تنها موقعی موظف هستند با درخواست شما موافقت کنند که شما را بازداشت کنند ولی حتی اگر بازداشت هم صورت نگیرد معمولا با این درخواست موافقت می کنند.

تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم

به طور معمول در حالات زیر می توان از طریق ویزای توریستی، مهاجرت توریستی انجام داد:

 • متقاضی با یک فرد مقیم دائم کشور مقصد ازدواج ‎کند و آن فرد اسپانسر وی در داخل خاک آن کشور ‎شود. در این حالت متقاضی می‎تواند حتی مجوز کار بگیرد و آن قدر در آن کشور بماند که اقامت دائم بگیرد. این افراد نیاز به خروج از کشور  ندارند. این فرآیند به شرط آن به خوبی و خوشی پیش می رود که اداره مهاجرت با درخواست اسپانسرشیپ و اقامت موافقت کنند.
 • متقاضی قبل از مسافرت برای مهاجرت اقدام کرده باشد و در میانه مسافرت خود با تقاضای وی موافقت شده باشد. در این شرایط متقاضی می‎تواند در داخل خاک آن کشور به صورت مجازی ورود کند Virtual Landing و ویزای توریستی خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل نماید.
 • متقاضی کمتر از 18 سال سن داشته و قصد تحصیل در مقطع دبستان، راهنمایی یا دبیرستان داشته باشد.
 • متقاضی از طرف یک مرکز آموزش عالی به صورت مشروط پذیرش گرفته باشد.

موارد خاص دیگری هم وجود دارد که می‌توان از داخل برخی کشورها برای ویزای تحصیلی اقدام کرد (مثل کسانی که همسرشان در تیم های ورزشی کانادا حضور دارند یا کسانی که باید از کانادا اخراج شوند ولی به دلایلی که از توان آنها خارج است امکان اخراج آنها در حال حاضر وجود ندارد)

مهاجرت توریستی | اقامت توریستی

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری و مهاجرت توریستی و اقامت توریستی

به صورت پیش فرض نمی توان ویزای توریستی به ویزای کار تبدیل کرد. مگر در حالات زیر:

 • متقاضی از یکی از روش‎های آمده در بالا موفق به درخواست اقامت دائم شده ‎است و حال می خواهد تا نهایی شدن تصمیم درباره پرونده خود در کانادا کار کند.
 • نوع کار متقاضی به گونه‎ای است که به طور قانونی بدون نیاز به مجوز کار اجازه کار در کانادا را دارد. این موارد بسیار پیچیده است و تنها باید در مشاوره با یک فرد حرفه ای و دارای مجوز در این خصوص تصمیم‌گیری بشود که مشکل قانونی پیش نیاید.
 • همسر متقاضی با ویزای کار یا تحصیل در کانادا حضور دارد

در حالت کلی دریافت اقامت توریستی و مهاجرت توریستی کار راحتی نیست و شرایط خاص خود را دارد به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از دریافت ویزای هرکشوری هدف خود را مشخص‌ کرده و با توجه به هدف خود برای دریافت و جمع‌آوری مدارک ویزا اقدام نمایید تا با شرایط قوی‌تر و بهتری بتوانید ویزای خود را دریافت کنید. همچنین اگر با مطالعه این مطلب سوالی بریتان پیش آمده است می‌توانید با پرسش سوال خود در بخش نظرات همین صفحه کامنت گذاشته و با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.

 

سوالات متداول

تمکن مالی مورد نیاز برای دریافت ویزای کانادا چه مقدار است؟

یکی از شرایط مهم برای دریافت ویزای 5 ساله کانادا داشتن تمکن مالی فرد متقاضی است. البته نمی توان مطمئن از این میزان پول صحبت کرد چرا که بسته به نوع ویزای دریافتی و میزان اموال و دارایی افراد مراجعه کننده، متفاوت می باشد.

با دریافت ویزای توریستی کانادا میتوان در این کشور کار کرد؟

خیر، متقاضیان با دریافت این ویزا حق کار در کانادا را ندارند. اگر فردی به کار در این کشور علاقه مند است می تواند با توجه به بخش تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم که پیشتر توضیح دادیم، ویزای کار در کانادا را دریافت کند و به صورت کاملا قانونی مشغول به کار شود

دلایل ریجکت ویزای توریستی چیست؟

دلایل مختلفی چون نداشتن سابقه سفر کافی، عدم ارائه گواهی‌های تمکن مالی معتبر و به مقدار نیاز، داشتن سوء پیشینه و یا ارائه مدارک جعلی می‌تواند منجر به ریجکت شدن ویزای توریستی گردد. شایع‌ترین دلیل ریجکتی ویزای توریستی قانع نشدن آفیسر مهاجرتی نسبت به بازگشت متقاضی به کشور خود است. از آنجایی که بسیاری از افراد پس از وارد شدن به کشور مقصد درخواست پناهندگی می‌کنند، سخت‌گیری زیادی نسبت به این موضوع پدید آمده و متقاضیان ویزای توریستی باید تمامی مدارکی را که گواه بر قصد آن‌ها برای بازگشت است، به سفارت مربوطه ارائه کنند.

 

با مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ویزای توریستی در کشور هدف خود بیشتر آشنا شوید:

مهاجرت توریستی در آلمان

مهاجرت توریستی در کانادا

مهاجرت توریستی در هلند

مهاجرت توریستی در استرالیا

مهاجرت توریستی در ترکیه

مهاجرت توریستی در اکوادور

مهاجرت توریستی در سوئد

مهاجرت توریستی در اسپانیا

مهاجرت توریستی در نروژ

مهاجرت توریستی در انگلیس

مهاجرت توریستی در سوئیس

4 دیدگاه در “مهاجرت توریستی

 1. هاشمی گفت:

  توی کروناهم میشه ویزای توریستی بگیرم؟

  1. کسری کرمی گفت:

   سلام
   در حال حاضر بله

 2. kasra گفت:

  بجز ترکیه کودوم کشور برای ویزای توریستی خوبه؟

  1. کسری کرمی گفت:

   سلام
   در حال حاضر کشور مان و ارمنستان از جذاب ترین کشور های مسافرتی هستند که به ویزا احتیاج ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.