podfak - دوره پادفک روسیه
Russia's Antwerp Period
زمان مطالعه: 7 دقیقه

ادامه تحصیل در روسیه نیازمند گذراندن دوره‌ای خاص است که در خلال آن متقاضی علاوه بر آشنایی با فرهنگ و زبان مردم روسیه، با اصطلاحات و مفاهیم علمی مربوط به رشته تحصیلی‌اش آشنا خواهد شد. در ادامه به بررسی دوره پادفک روسیه خواهیم پرداخت.

روسیه

کشور روسیه به‌عنوان پهناورترین کشور جهان در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع‌شده است. این کشور با دریای سیاه، دریای خزر، دریای ژاپن، کشورهای اطراف دریای برینگ، دریای بالتیک،، اقیانوس منجمد شمالی و اقیانوس آرام شمالی مرز آبی مشترک دارد.

پایتخت روسیه، شهر مسکو است که دومین شهر پرجمعیت اروپا محسوب می‌شود. روسیه به‌عنوان نهمین شهر پرجمعیت جهان، جمعیتی در حدود 147 میلیون نفر را در خود جای‌داده است. زبان رسمی مردم روسی و پول رایج در کشور، روبل است. (هر روبل معادل 0.016 دلار آمریکا است.)

روسیه کشوری فرهیخته بافرهنگی غنی است. بر اساس گزارش‌های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، روسیه دارای بیشترین جمعیت تحصیل‌کرده در سطح جهانی می‌باشد و در سال‌های اخیر میزان عملکرد بهتری در مقایسه با کانادا، آمریکا و ژاپن ارائه داده است.

تحصیل در روسیه

بسیاری از افراد ممکن است به دلایل متعدد نتوانند در رشته و دانشگاه موردعلاقه خود در داخل کشور ادامه تحصیل دهند. از طرفی دیگر مهاجرت تحصیلی یکی از انواع رایج مهاجرت به کشوری دیگر است.

کشور روسیه یکی از کشورهایی است که شرایط تحصیل در آن دشواری چندانی ندارد. با گذراندن دوره‌ای آموزشی به نام دوره پادفک روسیه که قبل از شروع ترم اول دانشگاه به‌منظور آشنایی با زبان روسی و افزایش سطح علمی به این زبان برگزار می‌شود، می‌توان در دانشگاه موردنظر شروع به تحصیل نمود.

بیشتر از نیمی از مردم روسیه دارای تحصیلات عالیه هستند. این کشور به دلیل داشتن دانشگاه‌های مختلفی درزمینهٔ های پزشکی، مهندسی، علوم انسانی، فنی و… که در جهان جایگاه ویژه‌ای دارند، به مقصدی برای تحصیل بسیاری از افراد از سرتاسر جهان تبدیل‌شده است.

تحصیل در کشور روسیه نسبت به تحصیل در انگلیس، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی بسیار مقرون‌به‌صرفه تر خواهد بود. هزینه تقریباً تمامی دوره‌های تحصیلی کمتر از 5000 یورو در سال خواهد بود؛ البته در برخی موارد نیز این مبلغ در حدود 2000 یورو نیز از دانشجویان دریافت خواهد شد.

یادگیری زبان روسی

بیش از 260 میلیون نفر در جهان به زبان روسی صحبت می‌کنند. دروس دانشگاهی در دانشگاه‌های دولتی این کشور که رایگان هستند، به زبان روسی تدریس می‌شوند. دانشجویانی که قصد اخذ بورسیه و تحصیل رایگان دارند، می‌بایست مدرک دوره پادفک روسیه را اخذ نمایند. این دوره به‌نوعی شامل آشنایی اولیه با زبان روسی، ریاضی، فیزیک و … خواهد بود.

دوره پادفک روسیه

پادفک مخفف پادگاتو ویتل نی فاکولتت (подготовительный факультет) می‌باشد. دوره پادفک روسیه دوره‌ای است که به‌صورت میانگین بین 6 الی 10 ماه طول می‌کشد. گذراندن این دوره به رشته تحصیلی موردنظر بستگی دارد.

دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی، برای ورود به دانشگاه و مقطع جدید، نیازمند گذراندن دوره تخصصی پادفک روسیه هستند. این دوره که از ابتدای سال تحصیلی در دانشگاه‌های سرتاسر روسیه آغاز می‌شود، در دو ترم برگزار می‌شود.

خرید فرانچایز در ترکیه

دروس فیزیک، زبان روسی، ریاضی، شیمی و زیست دبیرستان درترم اول به زبان انگلیسی و درترم دوم به زبان روسی گذرانده می‌شوند. دروسی که گذرانده می‌شوند، به رشته تحصیلی متقاضی مرتبط است و دو نوع پادفک علوم مهندسی و پادفک علوم پزشکی می‌باشد.

تمامی دروس آموزشی در حد فهم و دانش دبیرستان آموزش داده می‌شوند. در صورت قبولی در این دروس، متقاضی می‌تواند مدرک پادفک را اخذ نماید.

متقاضیان رشته مهندسی می‌بایست پادفک مهندسی (engineering) را بخوانند و متقاضیان تحصیل در رشته‌های عمومی می‌بایست پادفک علوم پزشکی (pre-medical) را بگذرانند.

گذراندن دوره پادفک روسیه برای ورود به دانشگاه‌های روس زبان این کشور از الزامات است. بر اساس قوانین آموزشی، گذراندن دوره پادفک و اخذ مدرک آن، فقط در روسیه، اوکراین و بلاروس و دانشگاه‌های این کشورها امکان‌پذیر و مورد تائید است. بنابراین هیچ موسسه‌ای مجوز برگزاری پادفک و اخذ مدرک آن را ندارد.

podfak 1 - دوره پادفک روسیه

زمان ثبت‌نام برای دوره پادفک

 تاریخ ثبت‌نام دوره پادفک روسیه بستگی به دانشگاه محل تحصیل دانشجو دارد ولی عموماً از اواسط فروردین تا اوایل مرداد خواهد بود. به دلیل تمایل بسیار افراد برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، ظرفیت این دوره‌ها به‌سرعت تکمیل می‌شوند.

برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، بهتر است در اوایل شروع زمان ثبت‌نام، اسم‌نویسی نمایید. زمان شروع دوره از اواخر شهریور است و معمولاً تا تیرماه سال آینده طول خواهد کشید.

مدارک لازم برای ثبت‌نام

مدارکی که برای ثبت‌نام در دوره پادفک روسیه نیاز دارید، عبارت‌اند از :

 • اصل پاسپورت به همراه ترجمه آن به زبان روسی
 • ریزنمرات دبیرستان و پیش‌دانشگاهی به همراه ترجمه آن‌ها
 • مدارک دیپلم و پیش‌دانشگاهی به همراه ترجمه روسی
 • برگه تائیدیه گرفتن اپلای از دانشگاه موردنظر
 • عکس

نحوه ثبت‌نام در دوره

متقاضیان تحصیل در روسیه می‌توانند وارد وب‌سایت دانشگاه موردنظر خود شوند. زبان انتخابی را روسی بگذارند. برنامه موردنظر را انتخاب کرده و درخواست ثبت‌نام را ارسال کنند. برای گذراندن این دوره توصیه می‌شود دانشگاه‌ها و کالج‌هایی را انتخاب کنید که در پایتخت واقع‌شده‌اند؛ این کار باعث می‌شود رفت‌و‌آمد به سفارت آسان‌تر باشد.

اهمیت داشتن مدرک پادفک

هدف از برگزاری دوره پادفک روسیه که دارای مزایای متعددی چون کمک به ادامه تحصیل دانشجویان به زبان روسی است. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره‌شده است:

 • آشنایی بافرهنگ و سبک زندگی در کشور روسیه
 • تسلط بر زبان روسی در چهار مهارت اصلی (گفت‌و‌گو، شنیدن، خواندن و نوشتن) جهت تحصیل
 • دریافت گواهی تعیین سطح زبان روسی
 • افزایش سطح دانش در بخش علوم پایه (ریاضی، شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی)
 • تضمین موقعیت شغلی در آینده

بیشتر دانشگاه‌ها تحصیل به زبان انگلیسی، رشته‌های دندانپزشکی را ارائه نمی‌دهند، معمولاً هم هزینه‌ای بالای ۱۰ هزار دلار در سال را در بردارند. این در صورتی است که هزینه تحصیل در همان رشته به زبان روسی در بسیاری از دانشگاه‌ها از حدود ۵ هزار دلار در سال فراتر نخواهد رفت.

تنها دانشجویانی می‌توانند از دولت روسیه، بورسیه تحصیلی دریافت کنند که پادفک داشته باشند و خواهان تحصیل به زبان روسی باشند زیرا که بورسیه تحصیلی به دانشجویان کورس انگلیسی تعلق نمی‌گیرد.

اخذ مدرک پادفک برای ورود به دانشگاه‌های با زبان تدریس انگلیسی ضروری نیست؛ ولی در نظر بگیرید پس از اتمام تحصیل و ورود به بازار کار بدون دانستن زبان روسی، برقراری ارتباط با سایر افراد چقدر سخت خواهد بود.

مشکلات مهاجرین در کانادا

هزینه دوره پادفک روسیه

دوره پادفک روسیه podfak که با هدف آماده‌سازی دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های روسیه برگزار می‌شود، ضمن آموزش زبان روسی به تدریس درس‌های موردنیاز همچون فیزیک، شیمی، زیست، ریاضی و… می‌پردازد.

دوره پادفک علاوه بر دانشگاهی که قصد تحصیل در آن رادارید، می‌تواند در کالج‌ها و دانشگاه‌های دیگر نیز می‌تواند گذرانده شود. هزینه این دوره با توجه به رشته تحصیلی موردنظر و دانشگاه انتخابی به‌صورت میانگین می‌تواند بین 1500 الی 4000 دلار در سال باشد.

دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه شده‌اند، می‌توانند به‌صورت رایگان در این دوره‌ها شرکت کنند؛ ولی در صورت عدم قبولی در این دوره، بورسیه تحصیلی آن‌ها از دست خواهد رفت.

چگونگی اخذ مدرک

تنها افرادی که موفق به دریافت بورسیه شده‌اند می‌توانند رایگان در این دوره شرکت کنند، مابقی افراد ملزم به پرداخت هزینه هستند. دانشجویانی که بتوانند نمره قابل‌قبول دوره را اخذ کنند، مستقیماً وارد دانشگاه می‌شوند.

متقاضیانی که نتوانند در انتهای دوره نمره قبولی اخذ کنند، می‌توانند با پرداخت هزینه مجدداً در کلاس‌ها شرکت نمایند. افرادی که از طریق داشتن بورسیه، به‌صورت رایگان در این دوره شرکت کرده بودند، در صورت عدم قبولی، می‌بایست با پرداخت هزینه، مجدد دوره پادفک روسیه شرکت کنند.

سؤالات متداول

 • کدام دانشگاه‌ها و مراکز علمی مورد تائید دوره پادفک روسیه را ارائه می‌دهند؟

دانشکده اقتصاد دانشگاه سنت پترزبورگ، پژوهشکده ملی دانشگاه پلی‌تکنیک تامسک، موسسه فیزیک و فناوری مسکو، دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک، دانشگاه فدرال اورال، دانشگاه فدرال کازان، دانشگاه ایالتی Lobachevsky در ایالت نیژنی نووگورود چند مورد از معتبرترین دانشگاه‌های ارائه‌دهنده دوره پادفک هستند.

 • آیا برای شرکت در این دوره محدودیت سنی وجود دارد؟

شرایطی که برای گذراندن دوره پادفک روسیه از نظر سنی وجود دارد، داشتن حداقل 25 سال برای مدرک دیپلم و حداکثر 30 سال برای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

 • روند تشکیل پرونده چگونه است؟

متقاضی تحصیل در این دوره، پس از ثبت نام در سایت دانشگاه موردنظر، برای تشکیل پرونده و انجام امور اداری تحصیلی می بایست به سفارت ایران در اوکراین مراجعه نماید.

[تعداد: 5    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *