ویزا

ویزای سیاسی

ویزای سیاسی چیست | 6 گروه واجد شرایط دریافت ویزای سیاسی از سایت ویزانیو

ویزای سیاسی یکی از انواع ویزا است که مربوط به دیپلمات‌ها، مقامات دولتی و سیاستمداران است. این نوع از ویزا باهدف سفرهای سیاسی سیاستمداران برای انجام کسب‌ و کارهای سیاسی دولت درخواست و اخذ می‌گردد.

ویزای سیاسی چیست؟

این نوع ویزا مربوط به دیپلمات‌ها، کارمندان خارجی، مقامات دولتی، کارکنان شخصی، خدمتکار یا کارگران خانگی برای دیپلمات‌ها و مقامات دولتی است.
دیپلمات‌ها، مقامات دولتی خارجی و دولتمردان سیاسی که به ایالات‌متحده، کشورهای ناحیه شنگن و یا سایر نقاط سفر می‌کنند تا از این طریق وظایف و فعالیت‌های رسمی از طرف دولت خود درگیر شوند، باید قبل از ورود به ایالات‌متحده، ویزای سیاسی دریافت نمایند.

شخصیت های سیاسی نمی‌توانند با استفاده از ویزای توریستی یا ویزاهای تحت برنامه سفر کنند.
به‌استثنای رئیس‌جمهور وقت که واجد شرایط ویزای سیاسی نوع A بدون در نظر گرفتن هدف سفر هست؛ مابقی افراد در موقعیت‌های سیاسی مختلف موظف به درخواست و تهیه ویزا سیاسی هستند.

انواع ویزای سیاسی

این ویزای مهم که تنها مختص مقامات دولتی و با هدف انجام کارهای دولتی صادر می گردد، دارای انواع مختلف هست که به شرح زیر می‌باشند:

 • A-1
 • A-2
 • B-1
 • B-2

مقاله ویزای سیاسی چیست | 6 گروه واجد شرایط دریافت ویزای سیاسی از سایت ویزانیو

ویزای نوع A-1

این نوع از ویزا ویژه شخصیت‌های سیاسی مهم نظیر سفیر، وزیر امور خارجه، دیپلمات حرفه‌ای، افسر کنسولی و یا فامیل درجه‌یک هست.

ویزای نوع A-2

این نوع از ویزا مختص دیگر مقامات رسمی، کارمند خارجی و اعضای درجه‌یک فامیل آن‌ها هست.

ویزای نوع B-1

این نوع از ویزا مخصوص مقامات دولتی است که قصد سفر با هدف تجاری دارند، هست.

ویزای نوع B-2

این نوع از ویزا مخصوص مقامات دولتی است که باهدف گردشگری بخواهند سفر کنند، هست.

شرایط اخذ ویزای سیاسی

برای واجد شرایط بودن جهت اخذ ویزای سیاسی، می‌بایست از طرف دولت ملی خود سفر کنید تا در این سفر تنها به فعالیت‌های رسمی جهت خدمت به دولت خود بپردازید. وظایف یا خدمات خاصی که انجام می‌شود می‌بایست بر اساس قوانین مهاجرت و ماده وزارت امور خارجه کشور مقصد باشد.

ویزای سیاسی چیست | 6 گروه واجد شرایط دریافت ویزای سیاسی

افراد واجد شرایط اخذ ویزای سیاسی

موقعیت در دولت هر کشور و هدف از سفر، می‌تواند تعیین نماید که می‌توانید درخواست اخذ ویزای سیاسی داشته باشید یا خیر. مقامات رسمی، غیر دیپلمات، اعضای خانواده آن‌ها و افرادی که می‌توانند واجد شرایط دریافت ویزای سیاسی باشند، عبارت‌اند از:

 • رئیس‌جمهور وقت؛ صرف‌نظر از هدف سفر
 • سفیر یا کنسول؛ باهدف رسیدن رسمی به سفارت یا کنسولگری خارجی در کشور مقصد
 • وزیر امور خارجه یا عضو کابینه؛ برای انجام فعالیت‌های رسمی دولت
 • نمایندگان هیئت اتحادیه اروپا (EU) و اتحادیه آفریقا (AU)
 • اعضای فوری خانواده صاحب ویزای سیاسی نوع A-1
 • کارمند تمام‌وقت دولت که در کنسولگری و سفارت کار می‌کنند؛ باهدف انجام وظایفی که در سفارتخانه دارند.

الزامات و قوانین برای ویزای سیاسی

متقاضی درخواست این ویزا می‌بایست حتماً دارای یک موقعیت دولتی بوده، از دسته کارکنان یا مقامات دولتی باشد که باهدف رسیدگی به کسب‌وکار دولتی رسمی و انجام امور دولتی به سفر برود. متقاضی در درخواست ویزای سیاسی، می‌بایست هدف رسمی خود را از اخذ ویزا که عمدتاً برای کسب‌ و کار دولتی است، اعلام کند.

مقامات دولتی که برای انجام کارهای غیررسمی و غیردولتی با ماهیت تجاری یا گردشگری سفر می‌کنند، باید برای اخذ ویزای مناسب برای اهداف سفری خود مانند ویزای B-2 برای گردشگری درخواست دهند. توجه داشته باشید که رئیس دولت، رهبر و رئیس‌جمهور باید بدون در نظر گرفتن اهداف سفر بر اساس ویزای A-1 سفر کنند.

عکس پاسپورت در مقاله ویزای سیاسی چیست | 6 گروه واجد شرایط دریافت ویزای سیاسی

نحوه درخواست ویزای سیاسی

چندین مرحله برای درخواست ویزا وجود دارد. این مراحل و نحوه تکمیل آن‌ها ممکن است در سفارت یا کنسولگری کشوری مقصدی که در آن درخواست می‌کنید، متفاوت باشد. لطفاً جهت آگاهی کامل از دستورالعمل‌های موجود در وب‌سایت سفارت یا کنسولگری کشوری که در آن درخواست می‌کنید، اقدام نمایید یا از مشاورین مربوطه پرس‌وجو کنید.

مصاحبه ویزای سیاسی

مصاحبه در سفارت یا کنسولگری کشور مقصد، برای اکثر متقاضیان ویزا در خارج از کشور، به‌عنوان بخشی از روند درخواست ویزا موردنیاز است. معمولاً سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها برای افراد واجد شرایط ویزای نوع A-1 و A-2 وقت مصاحبه در نظر نمی‌گیرند.

اعتبار ویزای سیاسی

این نوع ویزا به مقامات خارجی برای ورود به کشوری دیگر به جهت شرکت در فعالیت‌های رسمی دولتی اعطا می‌کند. ویزای سیاسی نوع A-1 و A-2 تنها زمانی معتبر است که صاحب و دارنده‌ی ویزا در کشور مقصد به‌صورت محدود یا در مدت نامحدود اقامت دارد. صاحب ویزای A-2 بایستی موقعیت دولتی غیر دیپلمات خود را که توسط دولت کشور مقصد به رسمیت شناخته‌شده باشد تا بتواند مجاز به اقامت در آن کشور برای مدت نامحدود باشد.

ویزای سیاسی در مقاله ویزای سیاسی چیست | 6 گروه واجد شرایط دریافت ویزای سیاسی

دارنده ویزا اجازه اقامت را از طریق ارائه نامه‌ای از طرف دولت که دلایل اقامت طولانی‌مدت در آن ذکرشده است، فراهم می‌کند که از دولت آن‌ها نامه‌ای دریافت می‌کند. سپس درخواست باید توسط DOS ارسال و تائید شود. دارنده این نوع ویزا تا زمانی که وزیر امور خارجه همچنان این مقام را به‌عنوان عضو جامعه دیپلمات‌ها اعلام کند، معتبر است.

فرآیند درخواست ویزای سیاسی

فرد متقاضی ویزا A-2 از مراحل مشابهی که متقاضی ویزا A-1 در این پروسه طی می‌کند، پیروی می‌کند؛ و برخی مدارک موردنیاز برای درخواست این ویزا عبارت‌اند از:

 • اسناد و مدارک لازم و موردنیاز برای درخواست ویزا
 • پاسپورت دیپلماتیک (بسته به ماهیت موقعیت فرد در دولت)
 • فرم D-S160 و صفحه تائید آن
 • نامه دیپلماتیک از دولت ملی رسمی

متقاضیان ویزا A-1 و ویزا A-2 نیازی به مصاحبه ندارند. همچنین از پرداخت هزینه‌های ویزا معاف هستند.

این نوع ویزا متقاضی کمتری نسبت به دیگر ویزاهای لیست انواع ویزا دارد. اما توضیحاتی درباره این موضوع دادیم تا افراد به دنبال این نوع ویزا با شرایط کلی آن آشنایی پیدا کنند. در صورت داشتن سوال در مورد ویزای سیاسی در بخش نظرات همین صفحه سوال خود را بپرسید و منتظر پاسخ مشاوران ما باشید.

سؤالات متداول

آیا کارمندان سفارت شرایط دریافت ویزای سیاسی را دارند؟

بله، همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد کارمندان تمام‌وقت دولتی که در سفارت یا کنسولگری کار می‌کنند به‌منظور انجام وظایف محول شده می‌توانند این ویزا را اخذ نمایند.

آیا رئیس‌جمهور وقت ایران می‌تواند در هر شرایطی این ویزا را اخذ کند؟

بله، رئیس‌جمهور وقت می‌تواند با هر هدفی و در هر شرایطی این ویزا را به‌منظور سفر به کشور مدنظر دریافت کند.

مهم‌ترین شرط دریافت ویزای سیاسی چیست؟

تنها کارکنان دولتی کشور و با هدف انجام امور و وظایف سیاسی، شرایط دریافت این ویزا را دارا می‌باشند. لازم به ذکر است رئیس‌جمهور وقت می‌تواند با هر هدفی این ویزا را کسب کنند.

 

با انواع دیگر ویزا آشنا شوید:

ویزای توریستی

ویزای تحصیلی

ویزای کاری

ویزای پزشکی یا درمانی

ویزای دیدار از خانواده و بستگان

ویزای ورزشی

ویزای ترانزیت

ویزای خانوادگی

ویزای شینگن

ویزای تجاری

ویزای مطبوعاتی

ویزای ثبت شرکت

ویزای بازنشستگی

ویزای سرمایه گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.