ویزا

ویزای مطبوعاتی

ویزای مطبوعاتی

ویزای مطبوعاتی یکی از انواع مختلف ویزا است که به‌عنوان اجازه ورود برای خبرنگاران، نمایندگان رسانه‌های خارجی، اعضای مطبوعات، فیلم، رادیو و صنایع چاپ باهدف فعالیت در حوزه کاری‌شان صادر می‌گردد.

ویزای مطبوعاتی چیست؟

به‌طورکلی ورود یک شهروند با ملیتی خارجی به کشوری دیگر نیازمند اخذ ویزای موقت یا دائم می‌باشد. افرادی که اهل رسانه‌های خارجی، مطبوعات و رادیو هستند، اگر باهدف انجام فعالیت کاری قصد سفر داشته باشند، می‌بایست ویزای مطبوعاتی اخذ نمایند.

درصورتی‌که پس از اتمام دوره ویزای مطبوعاتی به کشور مقصد بازنگردید، ممکن است دریافت ویزاهایی که در آینده قصد دارید بگیرید مشکلی به وجود آید و یا با درخواست شما مخالفت شود.

ویزای مطبوعاتی نوعی ویزا است که جهت ورود خبرنگاران، دست‌اندرکاران امور مطبوعاتی و افراد مرتبط خارجی به ایران به‌منظور انجام امور مرتبط با حرفه‌شان و یا خروج خبرنگاران از ایران باهدف انجام امور کاری برای مدت‌زمانی مشخص صادر می‌گردد.

موارد صدور ویزای مطبوعاتی

ویزای مطبوعاتی برای افراد فعال در زمینه خبرنگاری و روزنامه‌نگاری معتبر برای سفرهایی با اهداف کاری صادر خواهد شد. برخی از اهداف سفرها عبارت‌اند از:

 • شرکت در کنفرانس، سمینار، کنوانسیون یا جلسه به‌عنوان یک خبرنگار یا روزنامه‌نگار شرکت‌کننده
 • شرکت در یک جلسه سخنرانی و یا یک فعالیت دانشگاهی به‌عنوان یک خبرنگار یا روزنامه‌نگار

ویزای مطبوعاتی چیست | هزینه + 3 نکته مهم پس از اخذ ویزا

مدارک لازم برای ویزای مطبوعاتی

از مدارک ضروری که برای اخذ ویزای مطبوعاتی نیاز است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصل گذرنامه به همراه حداقل شش ماه اعتبار بعد از اخذ ویزا (مگر اینکه در شرایط خاص که می‌بایست موافقت‌های لازم صورت گیرد و به‌صورت رسمی به سفارت اعلام شود. به‌علاوه داشتن دو صفحه سفید روبرو هم)
 • یک نسخه تکمیل‌شده از فرم درخواست ویزا (وجود هرگونه نقص مدرک در فرم ویزا ممکن است موجب تأخیر و خسارت مادی و معنوی شود و به عهده متقاضی درخواست ویزا است.)
 • دو قطعه عکس ۴×۳ رنگی با زمینه سفید، به‌صورت تمام‌رخ که در سال جاری گرفته‌ شده باشد.
 • شماره مجوز ویزا صادرشده از طرف وزارت امور خارجه کشور ایران
 • ارائه فیش واریز بانکی هزینه‌ی ویزا به‌حساب سفارت (در صورت رد درخواست اخذ ویزا، هزینه آن قابل‌برگشت نمی‌باشد.)
 • اصل گواهی بیمه مسافرتی ترجمه‌شده رسمی به انگلیسی با حداقل اعتبار سه ماه (به ازای هریک از مسافران یک بیمه مسافرتی نیاز است.)

درصورتی‌که بیش از یک فرد در پاسپورت شما گنجانده‌ شده باشد، هر فرد که نیاز به ویزا دارد، می‌بایست یک درخواست جداگانه ارسال نماید. هنگام تکمیل فرم آنلاین ویزا عکس خود را نیز بارگذاری نمایید. اگر آپلود عکس نتواند انجام شود، باید یک عکس چاپ‌شده را در فرمت توضیح داده‌ شده هنگام مراجعه به سفارت جهت تحویل مدارک، تحویل دهید.

حداقل مدارک در حوزه مطبوعات

لازمه دریافت ویزای مطبوعاتی ارائه مدارکی دال بر کسب وظیفه از سازمان رسانه کشور می‌باشد. خبرنگاران در سطح بین الملل با کسب این مجوز، این امکان را خواهند داشت تا با شرکت در وقایع برجسته سیاسی، هنری و … در کشور مدنظر، آمار و اطلاعات لازم را به کشور خود مخابره کنند. جهت درخواست ویزای مطبوعاتی فرد متقاضی می‌بایست دارای شرایط مهمی باشد که به شرح زیر می‌باشند:

 • داشتن مدرکی که توسط یک سازمان حرفه‌ای خبرنگاری و روزنامه‌نگاری صادرشده است. (کارت خبرنگاری)
 • داشتن قرارداد رسمی با یک سازمان رسانه‌ای
 • شرکت کردن در کلاس‌های آموزشی حوزه خبرنگاری، کارگاه‌های عملی و اخبار

نحوه درخواست ویزای مطبوعاتی

چندین مرحله برای درخواست ویزا وجود دارد. این مراحل و نحوه تکمیل آن‌ها ممکن است در سفارت یا کنسولگری کشور موردنظر که در آن درخواست می‌کنید، متفاوت باشد. لطفاً جهت آگاهی از دستورالعمل‌های موجود در وب‌سایت سفارت و یا کنسولگری که در آن درخواست می‌کنید، مشاوره بگیرید.

درحالی‌که ممکن است بتوانید در برخی کشورهای خارجی مانند ترکیه، دبی و… مصاحبه مربوط به ویزای مطبوعاتی را انجام دهید، بهتر است مصاحبه‌ی ویزای خود را در سفارت یا کنسولگری کشور مقصد و در کشوری که در آن زندگی می‌کنید انجام دهید.

زیرا ممکن است برای اخذ ویزای مسافرت به آن کشور نیز دچار مشکل شوید و مسئله مهم‌تر اینکه اگر برای مصاحبه به سفارت در کشوری دیگر بروید، در صورت پذیرفته شدن درخواست ویزای شما، جهت گرفتن آن می‌بایست به سفارت مربوطه در محل انجام مصاحبه حضوراً مراجعه نمایید.

ویزای مطبوعاتی در سایت ویزانیو

روند درخواست ویزای مطبوعاتی

همانند سایر انواع ویزا، درخواست ویزای مطبوعاتی نیز مراحل خاص خود را دارد. در اولین مرحله روزنامه‌نگار درخواست آنلاین فرم ویزا مطبوعاتی غیر مهاجر را تکمیل کرده و هزینه‌های مربوط به درخواست ویزا را پرداخت می‌کند.

تمامی مدارک موردنیاز را جمع‌آوری نمایید. با جستجو در اینترنت و گرفتن مشاوره می‌توانید مطلع شوید که دقیقاً چه مدارکی موردنیاز است. جهت تکمیل پروسه می‌توانید از سفارت کشور موردنظر درخواست تعیین وقت سفارت نمایید. توجه داشته باشید؛ داشتن مدارک ناقص، ممکن است منجر به رد درخواست ویزای شما شود.

چه کسانی می توانند ویزای مطبوعاتی دریافت کنند؟

فعالیت‌های مشخصی وجود دارند که یک روزنامه‌نگار باید درگیر آن‌ها شود تا درخواست ویزای وی مورد تائید قرار گیرد. همچنین افرادی که اهل مطبوعات هستند و قصد انجام سفر کاری دارند، در برخی موارد مجاز به اخذ ویزا می‌شوند که به شرح زیر می‌باشند:

 • کارمند رسانه‌های اطلاعاتی خارجی یا کارمند شرکت تولیدی مستقل
 • از اعضای رسانه‌ای متصل به تولید یا پخش یک فیلم (فیلم مرتبط با پخش اخبار)
 • روزنامه‌نگار تحت قرارداد با یک سازمان حرفه‌ای روزنامه‌نگاری
 • روزنامه‌نگار خارجی مشغول به کار برای شعبه خارجی یا شرکت تابعه یک شبکه، روزنامه یا رسانه‌
 • خبرنگار فعال در فیلم‌برداری یک رویداد خبری یا مستند
 • نماینده معتبر دفتر توریستی
 • کارمند توزیع‌کننده اطلاعات صنعتی فنی در یک سازمان

ویزای مطبوعاتی چیست | هزینه + 3 نکته مهم پس از اخذ ویزا مقاله ای در سایت ویزانیو

مصاحبه ویزای مطبوعاتی

مدت‌زمان‌ انتظار برای جلسه مصاحبه بسته به مکان، فصل و نوع ویزای درخواستی متفاوت خواهد بود؛ بنابراین کمی زودتر می‌بایست برای ویزا درخواست نمایید. پس از درخواست تعیین وقت سفارت و آماده کردن مدارک موردنیاز، با مصاحبه‌ای که با افسر کنسولی مهاجرت انجام خواهید داد، وی تعیین خواهد کرد که آیا شما واجد شرایط دریافت این نوع ویزا هستید یا خیر.

برای هر کشوری که درخواست ویزا می‌دهید، می‌بایست شرایط لازم را بر اساس قوانین کشور مقصد برای اخذ ویزا را داشته باشید. اگر پس از مصاحبه نیاز به بررسی بیشتر درخواستتان باشد، توسط افسر مهاجرت به شما اطلاع داده خواهد شد.

“بیومتریکس و انگشت‌نگاری دیجیتال قسمتی از فرآیند درخواست ویزا هستند. پس از انجام کلیه مراحل، در صورت تائید ویزا، گذرنامه و ویزا پس از گذراندن مدت‌زمان اعلام‌شده توسط افسر مهاجرت، به شما تحویل داده خواهد شد. کلیه فرم‌ها و مدارک ارائه‌شده می‌بایست ترجمه‌شده رسمی به زبان انگلیسی باشند.”

نکات مهم پس از اخذ ویزای مطبوعاتی

در صورت دریافت ویزا، تمامی مشخصات و تاریخ‌ها را بررسی نموده و در صورت داشتن مغایرت، آن را به مأمور کنسولی مربوطه اعلام نمایید.

صاحب ویزا می‌بایست بر اساس تاریخ‌های مندرج در ویزا ورود و خروج از کشور را انجام دهد.

اقامت در کشور مقصد بیش از مدت ثبت‌شده در ویزا، برخلاف قوانین است و عواقب بدی در پی خواهد داشت.

سؤالات متداول

ویزای مطبوعاتی شامل چه افرادی می‌شود؟

افرادی که امکان دریافت این ویزا را دارند شامل خبرنگاران، کارگردان‌های رسانه، سردبیران مجلات و روزنامه‌ها و مانند این مشاغل می‌باشند.

آیا اخذ ویزای مطبوعاتی منجر به اخذ اقامت همسر و فرزند فرد متقاضی می‌شود؟

بله، افراد واجد شرایط موردنیاز می‌توانند با دریافت این ویزا مجوز اقامت برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود را فراهم کنند.

اگر افراد با اخذ ویزای مطبوعاتی به کشور خود بازنگردند چه اتفاقی می‌افتد؟

افرادی که با دریافت این ویزا به کشور خارجی سفر می‌کنند، اگر پس از اتمام مدت اعتبار ویزا به کشور خود بازنگردند برای دریافت سایر ویزاها در آینده دچار مشکل خواهند شد.

هدف از اخذ ویزای مطبوعاتی چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد این ویزا به متصدیان و مسئولان رسانه تعلق می‌گیرد و این افراد به‌منظور پوشش خبری و مطبوعاتی یک رویداد خبری مهم به کشور مدنظر سفر می‌کنند.

 

با انواع دیگر ویزا آشنا شوید:

ویزای توریستی

ویزای تحصیلی

ویزای کاری

ویزای پزشکی یا درمانی

ویزای دیدار از خانواده و بستگان

ویزای ورزشی

ویزای ترانزیت

ویزای خانوادگی

ویزای شینگن

ویزای تجاری

ویزای سیاسی

ویزای ثبت شرکت

ویزای بازنشستگی

ویزای سرمایه گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.