مقالات

مشکلات مهاجرت به کانادا

مشکلات مهاجرت به کانادا

تو این مقاله می‌خوام شما رو از مشکلات مهاجرت به کانادا باخبر کنم. در مقالات قبلی گفتم که هیچ مسافرتی هم بی مانع نیست چه برسه به مهاجرت! کانادا در کنار تمام خوبی‌ها و امتیازاتی که به مهاجران میده، یک سری معایب هم داره و مشکلاتی پیش روی ماست. نمی‌شه همینجوری یهویی بی‌برنامه به این کشور مهاجرت کرد. پس حتماً تا انتها این مقاله رو بخونید.

انوع مهاجرت کدامند؟

هنگام مهاجرت به کشوری، چهار دسته  وضعیت مهاجرت وجود دارد که مهاجران ممکن است به آنها تقسیم شوند

  1. شهروندان: مدتی از اقامتشان گذشته و با کسب امتیازاتی شهروند حساب می‌شوند مشاغل دولتی به آنها واگذار می‌شود
  2. ساکنان: اقامت دائم دارند اما شهروند نشده و از مردم آن کشور حساب نمی‌شوند. مشاغل دولتی به آنها واگذار نمی‌شود
  3. غیر مهاجران: اقامت‌های کوتاه توریستی.
  4. مهاجران بدون سند: مهاجرانی که به‌صورت قاچاقی وارد آن کشور شده‌اند هیچ حق و حقوقی ندارند و اغلب پس از شناسایی به کشور مبدأشان برگردانده می‌شوند

مهاجران ایرانی در کانادا

تعداد مهاجران ایرانی در کانادا از سال ۱۹۷۹ در حال افزایش است. آلمان (3990) ، ایالات متحده (20541) ، عراق (9500) ، انگلستان (8044) ، هلند (6597) ، و کانادا (6508) کشورهای میزبان بیشترین جمعیت پناهندگان ایرانی بودند. پس کانادا از کشورهای مقصد ایرانیان به‌حساب میاید.

چرا کانادا مهاجرپذیر است؟

تعداد کارگران فعلی و بالقوه متولد کانادا محدود است. مهاجران نه‌تنها با پرکردن شکاف در نیروی کار و پرداخت مالیات، بلکه با صرف پول برای کالاها، مسکن و حمل‌ونقل نیز به اقتصاد ما کمک می‌کنند. مهاجران به اقتصاد کمک کرده و برای کانادایی‌ها شغل ایجاد می‌کنند.

مهاجرت کانادا

کانادا بهشت مهاجران

مشکلات مهاجرت به کانادا

همان‌طور که گفتم هرکدام از انواع و دسته‌بندی‌های مهاجرت شرایط و خصوصیاتی دارد. با مهاجرت شما با محدودیت‌هایی مانند روبه‌رو شدن با قوانین جدید. منع خروج از کشور مقصد (بسته به قوانین آن) تا چند سال اولیه. نداشتن مشاغل پردرآمد دولتی در صورت شهروند نبودن مواجه می‌شوید.

[typed string0=”مهاجرت می‌تواند یکی از سخت‌ترین و پر ریسک‌ترین تصمیمات زندگی هر آدمی باشد. شما می‌توانید با تحقیق فراوان میزان بی‌گدار به آب زدن و ریسک را کم کرده و این اتفاق مهم در زندگیتان را به بهترین شکل رقم بزنید” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

کاریابی برای مهاجران سخت است

متأسفانه روند درخواست ویزای مهاجرتی و اجازه کار و دریافت آن می‌تواند پیچیده و طولانی باشد و به افراد کاربلد و قانون‌دان نیاز دارد. کانادا تعداد مهاجرانی را که هرسال می‌پذیرد محدود کرده است و در بسیاری از موارد، حتی برای شروع درخواست، باید پیشنهاد کار داشته باشید تا بتوانید مهاجرت کنید. ویزای شغلی می‌تواند به شما کمک کند. اگر راه و روش را بلد بوده و از مراجع درست و کاردان اقدام کنید

زبان نامشترک یک مانع است

به‌طورکلی، بسیاری از تازه‌واردان غیرانگلیسی زبان، عدم ارتباط‌گیری موفق را مانع مهمی برای زندگی در کشوری جدید و دسترسی به خدمات مراقبت‌های بهداشتی می‌دانند.

مطالعه بر روی مهاجران ایرانی مقیم ادمونتون نشان داد که هنگام ورود، فرم‌ها و جزوه‌های زیادی در مورد زندگی در کانادا به زبان انگلیسی، فرانسوی و دیگر زبان‌هایی که آنها نمی‌فهمیدند در اختیار آنها قرار گرفت. کسانی که می‌توانستند انگلیسی یا فرانسوی بخوانند، جزوات را به‌سختی خواندند و با تمام محتوا عجین نشدند بلکه تکه‌تکه یا بخشی از آن را متوجه شدند.

در نتیجه، آنها را بدون مرور همه صفحات کنار گذاشتند. اگرچه آنها برخی اطلاعات را به زبان فارسی دریافت کردند، اما به دلایل فرهنگی اطلاعات نوشته شده روی یک کاغذ را جدی نمی‌گرفتند و همین امر در کشور قانونمندی مثل کانادا بسیار مشکل‌آفرین است. (دیگه اونجا نمی‌تونی هردمبیل بازی ایرانی دربیاری – پارتیم که نداری پس زبانو جدی بگیر هم‌وطن)

تربیت فرزندان در سرزمینی تازه

خانواده‌ای از درون ایرانی، بافرهنگ و تفکرات ایرانی و با دین و مذهبی مهاجرت کرده حالا در محیطی تازه فرزندانش را به کانادا و یا هر کشور مقصدی تحویل می‌دهند.

کودکان کانادا

این یعنی دوگانگی ناگهانی، بسیاری از مشکلات بین والدین و فرزندان و تعارضات بین آنها با این تفاوت نسل و تفاوت فرهنگ شدت گرفته و می‌تواند مشکل‌ساز باشد. به‌خصوص در سنین نوجوانی فرزندان. شما باید مراقب روحیه‌ی فرزندانتان باشید و آنها را با آرامش به سمت زندگی جدیدشان سوق دهید.

کودکان و نوجوانان هنوز بستر ذهنی مشخصی برای تحمل این تغییر ندارند و به پختگی و صبوری والدین نیز نیستند. در این مرحله به‌شدت آسیب‌پذیر بوده و نیاز به مراقب و حمایت دارند آن‌ها در خانواده و محیطی به‌دوراز تعصب پرورش دهید و سعی کنید با تغییرات پیش پا آمده کنار بیایید.

تفاوت‌های فرهنگی

باید پیش از حرکت با فرهنگ شهرهای مختلف کانادا کم‌وبیش آشنا شوید. باید افراد هم فرهنگ خودتان را پیدا کرده و بتوانید زندگی را خوب جلو ببرید. مناطق ایرانی‌نشین کانادا را پیدا کنید. افراد نزدیک به خودتان را ملاقات کنید و رفته‌رفته سعی کنید در فرهنگ‌های درست و سنجیدة کانادایی حل شوید. این کار به شما آرامش می‌دهد

دسترسی به خدمات پزشکی

ایرانیان ممکن است از خدمات مراقبت‌های بهداشتی کانادایی به دلیل عدم آگاهی از سیستم و همچنین تفاوت‌های فرهنگی هنگام درخواست مراقبت، مانند ترس از افشای اطلاعات، تبعیض و بی‌اعتمادی به مراقبت‌های اولیه، راضی نباشند. برای دستیابی عادلانه، کافی و مؤثر به خدمات مراقبت‌های بهداشتی، مهاجران باید آموزش ببینند و از سیستم مراقبت‌های بهداشتی کانادا و خدمات آن مطلع شوند.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌های بهداشتی و مسائل مربوط به‌سلامت روان، ایجاد روابط قوی با جامعه با افزایش مشارکت آنها، استفاده از زبان ساده، طراحی وب‌سایت‌های آموزنده و مرتبط با سلامت به دو زبان فارسی و انگلیسی و ارائه یک خط راهنمای تلفنی فارسی‌زبان برای پاسخ به مسائل مربوط به‌سلامتی آنها.

شرایط آب‌وهوایی

زمستان در کانادا بسیار شدیدتر و طولانی‌تر از ایران است. سرما و یخ‌بندان‌های شدید گاه تازه‌واردها را می‌ترساند و آنها را از مهاجرت پشیمان می‌کند. باید مراقب زمستان‌ها باشید و چاره بجویید و در این مشکل نیز حل شوید که صبوری چاره‌ی راه است

آیا کارکردن در کانادا راحت است؟

به‌طورکلی، یافتن کار در کانادا به‌عنوان یک مهاجر سخت است. بسیاری از مردم شکایت کرده‌اند که کار در کانادا برای مهاجران و خارجی‌ها دشوار است زیرا کانادایی‌ها از شما انتظار دارند که قبل از استخدام در این شغل، سابقه کار کانادایی را داشته باشید. پس این فرضیه که می‌توانید خودتان برای خودتان کار پیدا کنید را از ذهن بیرون کنید. این کار نیاز به تجربه و آگاهی دارد.

بزرگ‌ترین چالش مهاجرت به کانادا

حدس شما چیست؟ زبان یکی از بزرگ‌ترین موانعی است که تازه‌واردان هنگام اسکان با آن روبرو می‌شوند. اگر به یکی از دو زبان رسمی کانادا، انگلیسی و فرانسوی تسلط ندارید، تلاش برای یافتن شغل، دوست‌یابی، یا حتی انجام کارهای اساسی مانند خرید غذا یا پرکردن فرم‌ها می‌تواند خسته‌کننده و استرس‌زا باشد طبق نظرسنجی‌ها و تحقیقات بزرگ‌ترین چالش مهاجران ایرانی در کانادا مسئلة زبان است. اگر این چالش به‌درستی حل نشود روزهای سختی را در کانادا خواهید گذراند.

خوبی‌ها و معایب مهاجرت به کانادا را برای خود در دو کفه‌ی ترازو بگذارید. کدام طرف سنگین‌تر است؟ از تصمیمات جدید نترسید همیشه راهی هست. نظرتون چیه؟

 

سؤالات متداول

چند ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند؟

از سال ۲۰۱۶ در مجموع ۹۷۱۱۰ ایرانی در منطقه بزرگ تورنتو، ۴۶۲۵۵ در منطقه بزرگ ونکوور و ۲۳۴۱۰ نفر در منطقه بزرگ مونترال زندگی می‌کنند و مابقی بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۶ کانادا در سایر شهرهای بزرگ کانادا پخش شده است.

آیا ایرانی می‌تواند به کانادا بیاید؟

ایرانیانی که از کانادا دیدن می‌کنند باید قبل از اجازه ورود به این کشور، ویزای اقامت موقت خود را دریافت کنند. ویزای اقامت موقت، مجوز تحصیل و اجازه کار برای ایرانیان از طریق سفارت کانادا در ترکیه واقع در آنکارا، ترکیه صادر می‌شود

آیا ایرانی می‌تواند تابعیت آمریکا را دریافت کند؟

برای اقامت دائم قانونی ایالات متحده، باید گرین کارت دریافت کنید. اکثر مهاجران این کار را از طریق اشتغال، حمایت مالی از خانواده یا اقوام فوری شهروندان ایالات متحده انجام می‌دهند که مورد دوم بیشتر در بین مهاجران ایرانی رایج است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.