مقالات

مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

آنچه در این مقاله می‌خوانید

اقتصاد ترکیه از رونق خوبی برخوردار است و به‌خصوص درزمینهٔ تجاری، همیشه مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی بوده است. اخیراً اقتصاد ترکیه شاهد افت بوده و بازار آن تورم زیادی را به خود دیده است ولی بازهم مزایای تجارت در این کشور به مشکلاتش می‌چربد. با این اوصاف برای ثبت شرکت در این کشور  باید با مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه آشنا باشیم.

اقتصاد ترکیه

صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد ترکیه را یک بازار نوظهور تعریف می‌کند. علاوه بر آن ترکیه یک کشور صنعتی هم به‌حساب می‌آید. این کشور رتبه بیستم تولید ناخالص جهانی را به خود اختصاص داده است. همچنین در بین پیشگامان تولید محصولات کشاورزی هم می‌باشد. اقتصاد ترکیه از سال ۲۰۰۰ شاهد رشد و تغییرات چشمگیری بوده است که بر مبنای سرمایه‌گذاری‌های خارجی پایه‌ریزی شده است.
در ادامه متن قصد داریم به مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه بپردازیم.

مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

 • شرایط ثبت – مزایا و معایب زندگی در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه بیشتر از دو هفته وقت نمی‌گیرد. شما با هر ملیتی که دارید می‌توانید با ۱ حداقل سهام‌دار و مدیر، شرکتتان را ثبت کنید. شرکت ثبت‌شده می‌تواند کاملاً تحت مالکیت یک شرکت خارجی باشد. شما برای ثبت یک شرکت در ترکیه نیاز به 1500 الی ۲۰۰۰ دلار آمریکا سرمایه اولیه دارید.

 

 • معافیت مالیاتی – مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

شرکت‌‌های خارجی مستقر در ترکیه به دلیل بازار آزاد ترکیه و قوانین منطقه آزاد هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌کنند. شرکتی که طبق قوانین منطقه آزاد در ترکیه ثبت‌شده باشد، نیازی به پرداخت مالیات، ارزش‌افزوده یا عوارض گمرکی ندارد. شرکت‌های خارجی ثبت‌شده، می‌توانند سود حاصل از کارشان را آزادانه به شرکت اصلی بازگردانند.

کلیه درآمد‌های حاصل از سهام  منابع، درآمد حاصل از فروش سهام یک شرکت خارجی مستقر در ترکیه!! و حتی واردات و صادرات از ترکیه به بسیاری از کشورهای دیگر معاف از مالیات هستند.

بر اساس شرایط و ضوابط وضع‌شده در ترکیه کلیه اموال شرکت‌های مستقر در ترکیه، ۲ سال در این کشور نگهداری شده و سپس به‌موجب این کار معاف از مالیات می‌شود. بحث مالیات یکی از ویژگی‌های خاصی است که در مبحث مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

بسیاری از شرکت‌ها دفتر مرکزی خود را در ترکیه تأسیس می‌کنند تا برای اموالی که از شرکت‌های تابعه اروپایی به‌عنوان حق امتیاز یا سود یا هزینه‌های مدیریت دریافت می‌کنند، از مالیات معاف شود. اگر شرکتی در ترکیه تأسیس بکنید حداقل تا ۱۰ سال می‌تواند از مالیات معاف بشود.

مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

 • اقتصاد در حال رشد – مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه پتانسیل این را دارد که یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی را داشته باشد، کما اینکه در بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ با افزایش ۳ برابری نرخ تولید ناخالص این را اثبات کرد. انتظار می‌رفت، رشد اقتصادی تر‌کیه با توجه به منطقه کلیدی که در اختیار دارد به‌صورت مهارنشدنی و با ضریب‌های تصاعد باورنکردنی به رشد خود ادامه بدهد، ولی متأسفانه در سال‌های اخیر این اتفاق از روند رو به رشد خود خارج شد.

در دنیای امروز سیاست تأثیر بسزایی در اقتصاد یک کشور می‌گذارد و متأسفانه کشور ترکیه هم اندکی از این بابت متضرر شده است. درهرصورت این بند چه مثبت و چه منفی باشد یکی از نکاتی بود که باید در بحث مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه به آن اشاره می‌شد. ترکیه از نگاه اقتصاد‌دانان یکی از جذاب‌ترین بازارها برای سرمایه‌گذاری است.

 • حمل‌ونقل – مزایا و معایب زندگی در ترکیه

این کشور به خاطر موقعیت مکانی و خطوط راه‌آهن بزرگ میان مناطق آسیایی و اروپایی هزینه حمل‌ونقل را به شکلی باورنکردنی کاهش داده است. تازه تصورش را بکنید در این سیستم حمل‌ونقل یک خط مستقیم به چین هم به اضافی بشود. علاوه بر این مسیر‌های زمینی، ترکیه با دسترسی به دریا و همچنین دارا بودن خطوط هواپیمایی قوی از همه نظر نقل و انتقالات تجار درون کشورش را تضمین کرده است.  حمل‌ونقل یکی از مهم‌ترین مباحث مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه می‌باشد.

 • نیروی انسانی – مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه مزیت‌های بسیاری برای تجار و سرمایه‌گزاران خارجی در نظر گرفته است تا نظر آن‌ها را به سمت خود جلب کند. شرکت‌های خارجی در ترکیه پتانسیل بالایی برای جذب نیرو‌های متخصص و غیرمتخصص دارند. هرساله ۶۰۰ فارغ‌التحصیل جدید از

دانشگاه‌های ترکیه وارد بازار کار می‌شوند و این شرکت‌ها را قادر می‌سازند تا بر اساس الزامات خود استعدادهای جوان جذب کرده و پرورش دهند. ضمناً حقوق نیروی کار در ترکیه، نسبت به اروپا بسیار اقتصادی بوده و این امر یک موهبت برای کارفرمایان می‌باشد.

 • امنیت تجاری – مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

بر اساس مطالعه یک سازمان بین‌المللی به نام ‘‘Doing Business Study By International Finance Corporation” ترکیه بیستمین کشور جهان ازنظر تأمین فضای ایمن برای سرمایه‌گذاران خارجی به‌حساب می‌آید. این کشور در اکثر زمینه‌ها بالاتر از میانگین OECD قرار دارد و این به خاطر توجه ویژه دولت به سرمایه‌گذاران خارجی بوده که درنهایت موجب تبدیل‌شدن به یک منطقه ایمن شده است.

 • حریم شخصی – مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه مالکین را وادار نمی‌کند، اطلاعات شخصی خود را به نمایش عموم گذاشته و در سوابق شرکت قرار دهند تا سطح بالاتری از حریم خصوصی را فراهم کند. ترکیه یک کشور اقتصادی در اروپا به‌حساب می‌آید درنتیجه هزینه اجاره فضای اداری و آپارتمان در این کشور بسیار به‌صرفه می‌باشد. به‌این‌ترتیب پلتفرم‌های نام‌برده شده قسمت برجسته‌ای از مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه می‌باشد.

 • تولیدکنندگان محلی – مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

شما می‌توانید در نزدیکی محل کارتان تولیدکنندگان محلی کوچک و بزرگی پیدا کنید و ایده‌تان را با آن‌ها به اشتراک بگذارید تا در مسیر کاری کمکتان کنند. خوبی این تولیدکنندگان محلی نسبت به تأمین‌کنندگان بزرگ این است که سفارش‌های کم‌حجم شما را نیز قبول می‌کنند.

مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

 

 • جمعیت جوان – مزایا و معایب زندگی در ترکیه

جمعیت جوان علاوه بر کمک به پیدا کردن نیروی کار باانگیزه و خوب در بهبود روند فروش خدمات شما نیز تأثیر بسزایی دارد. جمعیت جوان از ایده‌های خوب نظیر فنّاوری‌های نوین و یا حتی صنعت مد استقبال خیلی بیشتری می‌کنند تا افراد پا به سن گذاشته و این می‌تواند یک فرصت عالی برای فروش کالا و خدمات شما باشد.

 • تابعیت – مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

شما با ثبت یک شرکت در ترکیه و فقط ۳ سال فعالیت در آن، دیگر شهروند ترکیه به‌حساب می‌آیید. البته اخذ تابعیت با ثبت شرکت منوط به شرایطی دیگری از جمله آوردن سرمایه به این کشور و اشتغال‌زایی برای حداقل ۵۰ نفر می‌باشد.

 • سیستم مشوق سرمایه‌گذاری – مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

دولت ترکیه یک سیستم مشوق سرمایه‌گذاری دارد که سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی را با محرک‌هایی مانند حق بیمه معافیت‌‌‌ها و کسری‌های مالیاتی و حتی تخصیص زمین به کار‌آفرینی و تولید مشاغل دعوت می‌کند.

معایب ثبت شرکت در ترکیه

 • فساد و خلاف – مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

نرخ فساد در ترکیه بسیار بالا است و این می‌تواند نکته‌ای حائز اهمیت درزمینهٔ مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه باشد. بر اساس آماری که توسط نهاد‌های مرتبط گرفته‌شده است، ترکیه شصت و ششمین کشور فاسد در دنیا محسوب می‌شود.

 • سیستم حقوقی – مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

سیستم حقوقی و کارهای قضایی در ترکیه برای حل‌وفصل اختلافات میان افراد حقیقی و حقوقی نسبتاً پرهزینه است و این امر می‌تواند هزینه کلی شرکت شما را افزایش بدهد.

 • زبان – مزایا و معایب زندگی در ترکیه

ترکیه ازنظر شاخص مهارت‌ و تسلط به زبان انگلیسی در رتبه بسیار پایینی قرار دارد. درنتیجه صاحبان مشاغل و سرمایه‌گذاران خارجی، باید به زبان ترکی مسلط باشند یا مترجم داشته باشند.

 • رفع ورشکستگی- مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه درزمینهٔ رفع ورشکستگی، شهرت بدی دارد. شما برای رفع ورشکستگی، بیش از ۳ سال وقت نیاز دارید و این ۳ برابر میانگین زمان OECD می‌باشد.

 • جرائم مالی – مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه در FATF جایگاه بسیار بدی دارد و در فهرست کشور‌های پرخطر قرار دارد، به معنای بهتر نظارت درست و حسابی بر روی جرائم مالی و پول‌شویی‌ها نمی‌شود.

 • ثبت شرکت – مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

اگر یادتان باشد از تیتری مشابه این را در مزایای ثبت شرکت در ترکیه هم نام بردیم. بله ثبت شرکت در ترکیه روند بسیار سریعی دارد ولی در کنار این سرعت دشواری‌های خاص خود را هم دارد، کاغذبازی‌های ثبت و کارهای بانکی و ایجاد سپرده و بلوکه کردن پول در آن جزو سختی‌های ثبت شرکت در ترکیه می‌باشد.

 • ساخت‌وساز – مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

ساخت‌وساز ساختمان در ترکیه یک پروسه زمان‌بر بوده و اخذ مجوز آن بسیار کار دشواری است. البته در دهه اخیر ترکیه تلاش کرده، تسهیلاتی در این زمینه قائل بشود ولی بازهم ساخت‌وساز دشوار در این کشور را باید به‌عنوان یکی از مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه دانست.

مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

چرا ترکیه؟

اگر در ترکیه شرکتی ثبت کنید، می‌توانید با استفاده از اهرم‌هایی مانند معافیت‌های مالیاتی فوق‌العاده، هزینه پایین نقل‌وانتقالات و حقوق پایین نیروی انسانی و هزینه پایین اجاره آپارتمان و… سود شرکت خود را بالا ببرید. به عبارت دیگر با سرشکن‌کردن هزینه‌ها توسط پلتفرم‌های سودآوری که ترکیه برای شما فراهم می‌کند می‌توانید درآمد خود را بالا ببرید.

سخن پایانی

در متن فوق بخش قابل‌توجهی از مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه را با یکدیگر بررسی کردیم. اما هرکدام از این پاراگراف‌هایی که مطالعه آن کم‌تر از ۳۰ ثانیه زمان می‌برد در عمل قدری سخت‌تر از آن چیزی است که تصورش را می‌کنید. در واقع برای طی کردن این پروسه ها به یک گروه حرفه‌ای نیاز دارید. شرکت ویزانیو با مهارت و تجربه کافی آماده است تا شرکت شما را در حداقل زمان ممکن در ترکیه یا هر کشور دیگری ثبت کند.

سولات متداول

آیا خارجی ها می توانند در ترکیه شرکت ثبت کنند؟

بله، شما با هر ملیتی حداقل با یک سهام‌دار می‌توانید در ترکیه شرکت خودتان را ثبت کنید.

ثبت شرکت در ترکیه چقدر زمان می‌برد؟

ثبت شرکت در ترکیه حداقل به دوهفته زمان نیاز دارد و این زمان بسیار کوتاهی نسبت به خیلی از کشورهای دیگر است.

هزینه ثبت شرکت در ترکیه چقدر است؟

برای ثبت شرکت در ترکیه به مبلغی میان ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار آمریکا نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.