مقالات

برنامه مهاجرت استانی

برنامه مهاجرت استانی

بر اساس توافق‌های صورت گرفته میان برخی استان‌های کانادا و دولت این کشور، این استان‌ها می‌توانند به جذب مهاجران و افراد متقاضی که دارای تجربه کاری و مهارت خاص یا شرایط مالی مطلوب هستند، از طریق برنامه مهاجرت استانی اقدام کنند. این برنامه شامل شرایط خاصی برای هر استان می‌باشد.

برنامه مهاجرت استانی

برای خروج از کشور از طریق برنامه مهاجرت استانی، باید برای مهاجرت در استان موردنظر درخواست ارسال نمایید. استان موردنظر بر اساس سیاست‌های سازمانی، نیازهای مهاجرتی استان برای پذیرش مهاجر و تمایل متقاضی نسبت به اقامت در آن استان، درخواست شما را موردبررسی و ارزیابی قرار می‌دهد.

کشور کانادا به دلیل امکانات رفاهی متعددی که به شهروندان خود ارائه می‌دهد، یکی از مقاصد جذاب برای مهاجرت به‌حساب می‌آید. از طرفی دیگر دولت کانادا با توجه به شرایطی که در چند سال اخیر در اثر افزایش مهاجرت پیش‌آمده است، به ارزش و مزایای نیروی کار مهاجر واقف آمده است. درنتیجه برنامه مهاجرت استانی را جهت سهولت در امر مهاجرت به برخی استان‌های این کشور در نظر گرفته است.

برنامه‌های استانی متناسب با نیازهای خاص هر استان به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی‌شده‌اند تا منتخبانی که برای زندگی و کار در یک منطقه آماده هستند، بتوانند به‌صورت مثمر ثمر به جامعه آنجا کمک کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های استانی

برنامه مهاجرت استانی کانادا یکی از روش‌های سریع و مهم Fast-track برای اخذ اقامت دائمی کانادا است. برنامه‌های مهاجرت استانی این امکان را برای استان‌ها فراهم می‌کند تا افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را داشته و علاقه‌مند به زندگی در استان خاصی هستند را انتخاب نمایند.

[typed string0=”استان‌های متقاضی شرکت‌کننده در این برنامه مهاجرتی، با سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) توافق‌نامه‌ای امضا می‌کنند که از طریق آن می‌توانند افرادی که دارنده شرایط مدنظر آن‌ها هستند را انتخاب نمایند.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

در چند سال اخیر کانادا به روش‌های متعددی نظیر برنامه‌های اقتصادی، برنامه مهاجرت سازمانی، مهاجرت خویشاوندی و… مهاجران متعددی را پذیرفته است. دولت در این استان‌ها برای پذیرش مؤثر و کارآمدتر تازه واردین به منطقه خود از برنامه‌های خاصی استفاده می‌کند.

برنامه‌های مهاجرت استانی در کانادا

برنامه مهاجرت استانی (PNP)، یکی از روش‌های پرسرعت برای اخذ اقامت دائم کاناداست. در این روش استان‌های مختلف کانادا این امکان را فراهم می‌کنند تا افرادی که قصد مهاجرت داشته و علاقه‌مند به زندگی در استان خاصی هستند، بتوانند نسبت به اخذ اقامت آن استان خاص اقدام نمایند.

هر یک از استان‌ها به‌جز کبک (که سیستم انتخاب استانی متفاوتی دارد) و نوناووت، برنامه‌های انتخاب استانی منحصربه‌فردی دارند. استان‌های شرکت‌کننده در این برنامه مهاجرتی توافق‌نامه‌ای با سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا امضا می‌کنند که از طریق آن می‌توانند افراد واجد شرایط را انتخاب نمایند.

استان‌های متقاضی برنامه مهاجرت استانی

برخی از ایالت‌ها و استان‌های کانادا که بر اساس توافقات صورت گرفته این نوع برنامه مهاجرتی را ارائه می‌دهند، در ادامه معرفی می‌گردند. لازم به ذکر است که هر استان معیارها و شرایط خاص خود را دارند و این قوانین به‌سرعت در حال تغییر هستند.

 • آلبرتا
 • مانیتوبا
 • سرزمین‌های شمال غربی
 • بریتیش کلمبیا
 • یوکون
 • جزیره پرنس ادوارد
 • نیوبرانزویک
 • نیوفاندلند و لابرادور
 • نوا اسکوشیا
 • انتاریو
 • ساسکاچوان

مهاجرت استانی

برنامه مهاجرت استانی به کانادا

برنامه مهاجرت استانی در برخی استان‌ها طرح تجاری خاص را برای به‌عنوان برنامه مهاجرت استانی در نظر می‌گیرند. سرمایه‌گذاری تجاری در برخی استان‌ها می‌تواند روشی برای گزینش در این نوع برنامه مهاجرتی در استان موردنظرتان باشد.

جریان مهاجرت استانی با سیستم فدرال هماهنگ‌سازی شده و متقاضیان در سه دسته اصلی برای مهاجرت دسته‌بندی می‌شوند که به‌نوعی باید برای استان موردنظر سودآوری و منفعت داشته باشند تا پذیرش صورت گیرد. برنامه‌های استانی به‌طور مداوم در حال تغییر هستند و این به‌نوعی خوب است زیرا باعث ایجاد فرصت‌های جدیدی برای مهاجرت می‌گردد. از برنامه‌های تجاری برنامه مهاجرت استانی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دسته کارگر به‌عنوان نیروی کار و سودآوری در چرخه اقتصادی
 • کلاس تجاری از طریق سرمایه‌گذاری
 • طبقه‌بندی تجربی که دارای تجربه و مهارت خاصی هستند.

نقش برنامه استانی در مهاجرت

کانادا هرساله در لیست برنامه مهاجرت استانی (Provicial nominee Program) به متقاضیان اخذ اقامت دائم از روش اقتصادی و تجاری این اجازه را می‌دهد که برای اخذ اقامت در استان موردعلاقه خود، درخواست ارسال نمایند و منتظر بررسی و اعلام نتیجه باشند.

برنامه مهاجرت سازمانی در سال‌های اخیر نقشی مهم در برنامه‌های مهاجرتی به کشور کانادا ایفا کرده است. این روش در بالاترین لایه برنامه‌های مهاجرت دولت فدرال قرار داشته و روند مهاجرت از این طریق همچنان ادامه دارد.

بررسی روند برنامه مهاجرت استانی

برنامه مهاجرت استانی، سرویسی برای مهاجرت و اخذ اقامت دائم کشور کانادا برای کارگران است که در آن داشتن مهارت، آموزش و تجربه کاری که از طریق آن بتوان به اقتصاد یک استان یا قلمرو خاص در این کشور کمک کرد، الزامی هست. هر استان برنامه مهاجرت استانی خاص و با شرایط خود را دارد که گروه‌های خاصی را مورد هدف قرار می‌دهد. این گروه‌ها ممکن است شامل دسته‌های زیر باشند.

 • دانش آموزان
 • کارگران ماهر
 • کارگران نیمه ماهر
 • کارمندان اداری

درخواست مهاجرت از طریق برنامه استانی

برای اقدام از طریق برنامه مهاجرت سازمانی باید الزامات و شرایط استان موردنظر را داشته باشید. فرد متقاضی باید مهارت‌ها، آموزش و تجربه کاری داشته باشد که از خود و خانواده‌اش حمایت کرده و بتواند در کانادا بماند؛ و پس از تائید توسط سازمان موظف به رعایت قوانین وضع‌شده در آن استان خواهید بود.

برای این کار می‌بایست یک درخواست کتبی جهت اخذ اقامت دائم به اداره پناهندگان، مهاجرت و شهروندی کانادا ارسال نمایید. زمان پاسخگویی ممکن است کمی طولانی باشد. با ارسال درخواست خود به استان مربوطه، آن‌ها پس از ارزیابی اعلام خواهند کرد که می‌توانید با نیازهای اقتصادی و بازار کار خود در آن استان زندگی کنید یا خیر.

در صورت دریافت تأییدیه از استان مربوطه، می‌توانید برای دریافت اقامت دائمی در بازه زمانی مشخص‌شده، اقدام نمایید. بدون توجه به اینکه در کدام استان کانادا قصد اخذ اقامت دارید، یکی از شروط ارسال درخواست نامه برنامه استانی تأییدیه سلامت انجام معاینات کامل پزشکی است.

روش‌های درخواست مهاجرت استانی

بسته به استان موردنظر برای مهاجرت ممکن است نیاز باشد علاوه بر ارسال درخواست کتبی و کاغذی، به‌صورت آنلاین نیز اقدام نمایید. در صورت تمایل به ارسال درخواست اقدام به مهاجرت از طریق برنامه مهاجرت استانی از روش آنلاین، دو راه وجود دارد.

با ثبت‌نام در سایت و ایجاد حساب کاربری، اطلاعات کاری و رزومه خود را پر می‌نمایید. درخواست خود را برای استان مربوطه ارسال می‌کنید و در صورت گرفتن تأییدیه از سازمان مربوطه در استان موردنظر، اطلاعات کامل‌تری از رزومه خود برای آن‌ها می‌فرستید و منتظر اعلام نتیجه می‌مانید.

حالت دوم به‌گونه‌ای است که پس از ایجاد حساب کاربری و واردکردن اطلاعات رزومه خود، علاقه‌مندی خود برای مهاجرت به استان‌هایی که دوست دارید را اعلام می‌نمایید. درصورتی‌که از طرف استان موردنظر، پیامی مبنی بر اطلاعیه از علاقه‌مندی شما دریافت کردید، می‌توانید به‌طور مستقیم با آن‌ها تماس حاصل فرمایید.

در صورت تائید درخواست شما توسط استان موردنظر، تأییدیه به‌صورت اینترنتی برای شما ارسال می‌گردد و روال انجام کار آغاز می‌گردد.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های استانی

بر اساس قراردادهای موجود میان دولت فدرال کانادا و استان‌های این کشور، هر یک از استان‌ها می‌توانند به انتخاب مهاجر برای کار و اقامت در آن استان در قالب برنامه انتخابی اقدام کند. استان‌ها با انتخاب مهاجر بر اساس مقررات، متقاضیان را به‌عنوان نامزد دریافت اقامت دائم کانادا به دولت فدرال معرفی می‌کنند.

دولت فدرال با بررسی‌های بعدی به وی اقامت دائم کانادا می‌دهد. مسلم است که مهاجرت از طریق برنامه‌های استانی الزاماتی را برای متقاضیان به دنبال دارد. استان کبک به دلیل داشتن امتیازات ویژه از این برنامه استثنا هست و می‌تواند با حوزه اختیارات بیشتری به جذب مهاجر اقدام نماید.

بر اساس توافق بین دولت فدرال و دولت کبک انتخاب مهاجرین این استان قطعی هست و متقاضیان تنها در صورت داشتن مشکلات امنیتی و پزشکی از دریافت اقامت دائم بازخواهند ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.