مقالات

آزمون پی تی ای (PTE) چیست؟

آزمون پی تی ای یا PTE مخفف کلمه Pearson Test of English است. تست پی تی ای یکی از آزمون‌های معتبر در دنیاست که مانند آزمون‌های تافل و آیلتس از ارزش زیادی برخوردار است. مدرک این آزمون یکی از مدارک مهم و اصلی برای برای متقاضیان اخذ اقامت استرالیا است.

با توجه به این که گرفتن نمره لازم در آزمون‌های تافل و آیلتس کمی سخت است، بسیاری از متقاضیان این امتحان را انتخاب می‌کنند چرا که در صد قبولی در این آزمون بالاتر بوده است. بدین صورت شما می‌توانید یکی از شرایط مهم مهاجرت به کشورهای اروپایی را داشته باشید. در ادامه به بررسی اینکه آزمون پی تی ای چیست؟خواهیم پرداخت.

 

آزمون پی تی ای

این آزمون همانند آزمون‌های دیگر از اعتبار جهانی برخوردار بوده و در دو بخش عمومی و آکادمیک توسط سازمان پیرسون که ناشر کتاب LONGMAN است برگزار می‌شود. این آزمون تنها آزمون مورد قبول سازمان مهاجرت کشور استرالیا است. پی تی ای در قالب 4 بخش مکالمه (Speaking)، خواندن (writing)، نوشتار (Reading) و شنیداری (Listening) می‌باشد.

مدت زمان امتحان 3 ساعت است و به صورت آنلاین برگزار می‌شود. محل برگزاری این آزمون در یکی از مراکز سازمان پیرسون انجام می‌گیرد. برای دریافت نمونه سوال‌های این آزمون شما می‌توانید به دو سایت معتبر که در این حوزه فعالیت می‌کنند، مراجعه کنید.

https://www.ptepractice.com/

http://www.pearsonpte.com/

تمامی مراحل توسط سیستم‌های کامپیوتری انجام می‌شود که موجب خواهد شد هیچ سلیقه‌ای در نمره دهی دخالت نداشته باشد و امتحان در محیطی سالم برگزار شود. در طول این امتحان تمامی مهارت‌های شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و یکپارچگی این امتحان ضعف‌های شما را رفع می‌کند. برای مثال در قسمت‌های خواندن و شنیداری، امکان اخذ نمره برای مهارت‌های دیگر وجود دارد.

[typed string0=”در حال حاضر آزمون پیرسون در کشور ایران برگزار نمی‌شود. متقاضیان شرکت در این آزمون می‌توانند نزدیک‌ترین مقصد یعنی ترکیه را برای این کار انتخاب نمایند. کشورهای دیگری از جمله عراق، آذربایجان، امارات و… نیز مراکز خوبی برای شرکت در این امتحان هستند.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]
 

محبوبیت آزمون PTE

متقاضیان زیادی این آزمون را برای پذیرش انتخاب می‌کنند. دلیل اصلی آن، پذیرش آن توسط اداره مهاجرت استرالیا به عنوان مدرکی معتبر جایگزین آزمون آیلتس است. استقبال فراوان از این آزمون به دلیل ساده‌تر بودن این آزمون نسبت به آزمون‌های دیگر است. این آزمون سه ساعته از طریق سیستم‌های کامپیوتری برگزار می‌شود و هیچ تقلبی در آن صورت نمی‌گیرد.

برای اطلاع از مراکزی که این آزمون را به رسمیت می‌شناسند می‌توانید به سایت pearsonpte مراجعه کنید. این آزمون به‌صورت هفتگی برگزار می‌شود و شما می‌توانید بعد از پایان آزمون در صورت قبول نشدن، مجدداً و بدون محدودیت در این آزمون شرکت کنید.

 

هزینه و مراکز برگزاری آزمون پی تی ای

هزینه آزمون‌های پی تی ای که بسیاری در مورد آن سؤال می‌کنند به قرار زیر است:

باکو، جمهوری آذربایجان هزینه آزمون 170 دلار آمریکا

کردستان عراق هزینه آزمون 210 دلار آمریکا

آدانا، دنیزلی، ارزروم، استانبول و کایسریه هزینه آزمون 465 لیر ترکیه

دبی و ابوظبی امارات هزینه آزمون 980 درهم

 

مقایسه آزمون PTE با آزمون تافل و آیلتس

آزمون پی تی ای مدتی است که در رده آزمون ایلتس قرار دارد و متقاضیان باید برخی از ویژگی‌های این آزمون را بدانند که به شرح زیر است.

– تمام قسمت‌های این آزمون در یک روز برگزار می‎شود برخلاف آزمون آیلتس.

– نمره هر بخش تأثیرگذاری به بخش‌های دیگر دارد.

– مدت زمان برگزاری آزمون 3 ساعت است.

– آزمون کامپیوتری است و امکان خطا وجود ندارد.

– نمره این آزمون 10 تا 90 و نمره آیلتس 1 تا 9 و نمره تافل 1 تا 120 است.

– تمامی مهارت اصلی زبان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

مهارت های مورد نیاز برای تست PTE

ساختار آزمون به گونه‌ای است که شامل 3 بخش می‌شود که عبارتند از:

  • مکالمه و نوشتار (باهم) – Speaking & Writing
  • شنیداری – Listening
  • خواندن – Reading

در این امتحان 20 مدل سؤال وجود دارد که شامل سؤالات تشریحی، سؤالات چندگزینه‌ای و تحلیل اطلاعات در این آزمون به کار رفته است. این آزمون بر ارزیابی زبان انگلیسی کاربردی و روزمره و همچنین انگلیسی آکادمیک تأکید دارد بنابراین بخش‌هایی از کلاس‌های درسی، جداول و نمودارهای مختلفی در این آزمون مشاهده می‌شود.

در این آزمون متقاضیان توسط لهجه‌های مختلفی مانند انگلیسی، آمریکایی و زبان انگلیسی با لهجه‌ی افرادی که زبان اول آن‌ها انگلیسی نیست نیز در این آزمون مورد بررسی قرار می‌گیرند تا توانایی متقاضیان در درک لهجه‌هایی مختلفی که ممکن است در زندگی روزمره با آن‌ها مواجه شوند ارزیابی شود.

نمرات این آزمون آکادمیک براساس Global Scale of English یا معیار جهانی زبان انگلیسی از 10 تا 90 و نمره‌ی هر مهارت نیز از 90 محاسبه می‌شود. این نمرات آزمون به صورت اتوماتیک و براساس یک الگوریتم خاص محاسبه می‌شوند.

 

نحوه نمره دهی آزمون PTE

نمره دهی برای هر بخش از آزمون پی تی ای اعم از listening، writing، Reading و Speaking در بازه 10 الی 90 در نظر گرفته‌شده و حداقل امتیاز قابل اخذ در آزمون PTE 66 می‌باشد.

حداقل نمره پی تی ای برای اخذ ویزای استرالیا، 55 به بالا می‌باشد؛ لازم به ذکر است هرچه نمره بالاتری کسب نمایید، امتیازی بیشتری برای شما محسوب خواهد شد. نمره پی تی ای 50 در حدود نمره آیلتس 6 می‌باشد.

این آزمون هم مانند آزمون آیلتس دارای دو نوع آکادمیک و جنرال می‌‎باشد و برای اخذ پذیرش دانشگاه، نوع آکادمیک آن برای مؤسسات مهاجرتی و علمی، دانشگاه‌ها و سفارت، قابل‌قبول است.

 

نکاتی در مورد ثبت نام آزمون پی تی ای

– نتایج آزمون پی تی ای ظرف 5 روز توسط سازمان مهاجرتی پریسون اعلام می‌شود.

– ساختار زمانی آزمون به گونه‌ای است که برای مهارت‌های نوشتاری و مکالمه (77 تا 93 دقیقه)، مهارت خواندن (32 تا 41‌دقیقه) و مهارت شنیداری (45 تا 57 دقیقه) زمان برای پاسخگویی وجود دارد.

– مدرک این آزمون 2 سال اعتبار دارد و بیشتر دانشگاه‌های معتبر سر تا سر اروپا این مدرک را برای پذیرش دانشگاه، قبول می‌کنند.

– نمره دهی در آزمون PTE از 10 تا 90 است که شما با گرفتن نمره 50 به بالا به عنوان فردی توانمند شناخته می‌شوید که معادل نمره 6 در آیلتس است. نمره 65 برابر با آیلتس 7 است که به عنوان مهارت شناخته می‌شود و با گرفتن نمره 79 به بالا می‌توانید به عنوان فردی با دانش انگلیسی برتر در هر دانشگاهی در سطح اروپا پذیرش بگیرید.

 

سؤالات متداول

سن مورد نیاز برای شرکت در آزمون پی تی ای چیست؟

حداقل سن شرکت در آزمون پی تی ای 16 سالگی است. اگر 16 یا 17 ساله هستید، قبل از آزمون باید یک فرم رضایت نامه از طرف والدین امضا کنید چرا که برای تکمیل مدارک، نیاز به این رضایت‌نامه است.

اگر نام شناسنامه من با نام فرم ثبت نام هم‌خوانی نداشته باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

در این صورت شما قادر به شرکت در امتحان نیستید ضمناً این را بدانید که هیچ هزینه‌ای به شما برگردانده نمی‌شود و در واقع از امتحان محروم می‌شوید پس دقت کنید تمامی اطلاعات را کامل و بدون مشکل وارد کنید.

چگونه می‌توانیم نتیجه امتحان و نمرات خود را مشاهده کنیم و آیا باید در کشوری که ساکن هستیم امتحان دهیم؟

برای مشاهده نمرات می‌توانید به سایت Pearsonpte.com/pte مراجعه کنید و با رفتن به قسمت View Score Report می‌توانید نمرات خود را مشاهده کنید. معمولاً دو روز بعد از امتحان، نتایج در سایت اعلام می‌شود. خیر مراکز برگزاری آزمون برای ایرانی‌ها کشورهایی از جمله ترکیه است و باید مدارکی از جمله مدارک هویتی و اقامتی برای خود داشته باشید.

اگر نام و نام خانوادگی طولانی بود و در فرم ثبت نام جا نشد چه کاری باید بکنیم؟

تا مقداری که جا می‌شود در فیلد قرار دهید و بعد از تکمیل قرم با pte تماس حاصل کنید و مورد را اعلام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.