What is a PTA Test - آزمون پی تی ای چیست؟
What is a PTE Test?
زمان مطالعه: 7 دقیقه

آزمون پی تی ای یا PTE مخفف کلمه Pearson Test of English است. این آزمون یکی از آزمون‌های معتبر در دنیاست که مانند آزمون‌های تافل و آیلتس از ارزش زیادی برخوردار است. مدرک این آزمون یکی از مدارک مهم و اصلی برای برای متقاضیان اخذ اقامت استرالیا است. با توجه به این که گرفتن نمره لازم در آزمون‌های تافل و آیلتس کمی سخت است، بسیاری از متقاضیان این امتحان را انتخاب می‌کنند چرا که در صد قبولی در این آزمون بالاتر بوده است. بدین صورت شما می‌توانید یکی از شرایط مهم مهاجرت به کشورهای اروپایی را داشته باشید. در ادامه به بررسی اینکه آزمون پی تی ای چیست؟خواهیم پرداخت.

استرالیا

استرالیا کشوری مدرن، پیشرفته و مقصدی مناسب برای مهاجران از سرتاسر دنیا محسوب می‌شود. ثبات اقتصادی و فرصت‌های شغلی بسیار در این کشور، همگی باعث شده است بهترین انتخاب برای مهاجرین ایرانی باشد. اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید در مورد یک سری مسائل اطلاعات داشته باشید. با توجه به تعداد زیاد مهاجران به این کشور شرایط کمی سخت شده است.

اما بازهم کسانی هستند که با داشتن تمامی شرایط، راه رفتن به این کشور را برای خود هموار می‌کنند. یکی از این موارد داشتن مدرک آزمون بین‌المللی پی تی ای است که در واقع به نوعی لزومِ ورود به این کشور است. برای مهاجرت به این کشور 2 نوع اقامت دائم و موقت وجود دارد که به نام ویزای 888 (اقامت دائم سرمایه گذاری) و نوع دیگر آن ویزای 188 است (اقامت موقت سرمایه گذاری) است.

اگر بخواهیم شهرهای استرالیا را به شما معرفی کنیم، باید بگوییم:

1- ملبورن استرالیا: شهری اقتصادی و پرجمعیت در استرالیا است. از نظر وسعت، ملبورن دومین شهر بزرگ استرالیا است.

2- سیدنی استرالیا: این شهر جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد که این مسئله باعث جذب توریست‌های بسیاری می‌شود. سواحل زیبا و خانه‌های سیدنی برای گردشگران بسیار چشم‌نواز از این دست مناظر و جاذبه‌های توریستی هستند. سیدنی محل مناسب برای زندگی است.

3- پرت استرالیا: شهر همیشه آفتاب استرالیا را شهر پرت می‌گویند. فضای این شهر کوچک است و شرایط مطلوب و صمیمیت در آن دیده می‌شود.

آزمون پی تی ای

این آزمون همانند آزمون‌های دیگر از اعتبار جهانی برخوردار بوده و در دو بخش عمومی و آکادمیک توسط سازمان پیرسون که ناشر کتاب LONGMAN است برگزار می‌شود. این آزمون تنها آزمون مورد قبول سازمان مهاجرت کشور استرالیا است. پی تی ای در قالب 4 بخش مکالمه (Speaking)، خواندن (writing)، نوشتار (Reading) و شنیداری (Listening) می‌باشد.

مدت زمان امتحان 3 ساعت است و به صورت آنلاین برگزار می‌شود. محل برگزاری این آزمون در یکی از مراکز سازمان پیرسون انجام می‌گیرد. برای دریافت نمونه سوال‌های این آزمون شما می‌توانید به دو سایت معتبر که در این حوزه فعالیت می‌کنند، مراجعه کنید.

https://www.ptepractice.com/

http://www.pearsonpte.com/

تمامی مراحل توسط سیستم‌های کامپیوتری انجام می‌شود که موجب خواهد شد هیچ سلیقه‌ای در نمره دهی دخالت نداشته باشد و امتحان در محیطی سالم برگزار شود. در طول این امتحان تمامی مهارت‌های شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و یکپارچگی این امتحان ضعف‌های شما را رفع می‌کند. برای مثال در قسمت‌های خواندن و شنیداری، امکان اخذ نمره برای مهارت‌های دیگر وجود دارد.

محبوبیت آزمون PTE

متقاضیان زیادی این آزمون را برای پذیرش انتخاب می‌کنند. دلیل اصلی آن، پذیرش آن توسط اداره مهاجرت استرالیا به عنوان مدرکی معتبر جایگزین آزمون آیلتس است. استقبال فراوان از این آزمون به دلیل ساده‌تر بودن این آزمون نسبت به آزمون‌های دیگر است. این آزمون سه ساعته از طریق سیستم‌های کامپیوتری برگزار می‌شود و هیچ تقلبی در آن صورت نمی‌گیرد.

اقامت کانادا از طریق job offer

برای اطلاع از مراکزی که این آزمون را به رسمیت می‌شناسند می‌توانید به سایت pearsonpte مراجعه کنید. این آزمون به‌صورت هفتگی برگزار می‌شود و شما می‌توانید بعد از پایان آزمون در صورت قبول نشدن، مجدداً و بدون محدودیت در این آزمون شرکت کنید.

هزینه و مراکز برگزاری آزمون پی تی ای

هزینه آزمون‌های پی تی ای که بسیاری در مورد آن سؤال می‌کنند به قرار زیر است:

باکو، جمهوری آذربایجان هزینه آزمون 170 دلار آمریکا

کردستان عراق هزینه آزمون 210 دلار آمریکا

آدانا، دنیزلی، ارزروم، استانبول و کایسریه هزینه آزمون 465 لیر ترکیه

دبی و ابوظبی امارات هزینه آزمون 980 درهم

مقایسه آزمون PTE با آزمون تافل و آیلتس

آزمون پی تی ای مدتی است که در رده آزمون ایلتس قرار دارد و متقاضیان باید برخی از ویژگی‌های این آزمون را بدانند که به شرح زیر است.

– تمام قسمت‌های این آزمون در یک روز برگزار می‎شود برخلاف آزمون آیلتس.

– نمره هر بخش تأثیرگذاری به بخش‌های دیگر دارد.

– مدت زمان برگزاری آزمون 3 ساعت است.

– آزمون کامپیوتری است و امکان خطا وجود ندارد.

– نمره این آزمون 10 تا 90 و نمره آیلتس 1 تا 9 و نمره تافل 1 تا 120 است.

– تمامی مهارت اصلی زبان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

What is a PTA Test 1 - آزمون پی تی ای چیست؟

ساختار آزمون به چه صورت است؟

ساختار آزمون به گونه‌ای است که شامل 3 بخش می‌شود که عبارتند از:

  • مکالمه و نوشتار (باهم) – Speaking & Writing
  • شنیداری – Listening
  • خواندن – Reading

در این امتحان 20 مدل سؤال وجود دارد که شامل سؤالات تشریحی، سؤالات چندگزینه‌ای و تحلیل اطلاعات در این آزمون به کار رفته است. این آزمون بر ارزیابی زبان انگلیسی کاربردی و روزمره و همچنین انگلیسی آکادمیک تأکید دارد بنابراین بخش‌هایی از کلاس‌های درسی، جداول و نمودارهای مختلفی در این آزمون مشاهده می‌شود.

در این آزمون متقاضیان توسط لهجه‌های مختلفی مانند انگلیسی، آمریکایی و زبان انگلیسی با لهجه‌ی افرادی که زبان اول آن‌ها انگلیسی نیست نیز در این آزمون مورد بررسی قرار می‌گیرند تا توانایی متقاضیان در درک لهجه‌هایی مختلفی که ممکن است در زندگی روزمره با آن‌ها مواجه شوند ارزیابی شود.

نمرات این آزمون آکادمیک براساس Global Scale of English یا معیار جهانی زبان انگلیسی از 10 تا 90 و نمره‌ی هر مهارت نیز از 90 محاسبه می‌شود. این نمرات آزمون به صورت اتوماتیک و براساس یک الگوریتم خاص محاسبه می‌شوند.

نکاتی در مورد ثبت نام آزمون پی تی ای

– نتایج آزمون پی تی ای ظرف 5 روز توسط سازمان مهاجرتی پریسون اعلام می‌شود.

– ساختار زمانی آزمون به گونه‌ای است که برای مهارت‌های نوشتاری و مکالمه (77 تا 93 دقیقه)، مهارت خواندن (32 تا 41‌دقیقه) و مهارت شنیداری (45 تا 57 دقیقه) زمان برای پاسخگویی وجود دارد.

– مدرک این آزمون 2 سال اعتبار دارد و بیشتر دانشگاه‌های معتبر سر تا سر اروپا این مدرک را برای پذیرش دانشگاه، قبول می‌کنند.

– نمره دهی در آزمون PTE از 10 تا 90 است که شما با گرفتن نمره 50 به بالا به عنوان فردی توانمند شناخته می‌شوید که معادل نمره 6 در آیلتس است. نمره 65 برابر با آیلتس 7 است که به عنوان مهارت شناخته می‌شود و با گرفتن نمره 79 به بالا می‌توانید به عنوان فردی با دانش انگلیسی برتر در هر دانشگاهی در سطح اروپا پذیرش بگیرید.

اقدامات مهم قبل از ورود به کانادا

سؤالات متداول

سن مورد نیاز برای شرکت در آزمون پی تی ای چیست؟

حداقل سن شرکت در آزمون پی تی ای 16 سالگی است. اگر 16 یا 17 ساله هستید، قبل از آزمون باید یک فرم رضایت نامه از طرف والدین امضا کنید چرا که برای تکمیل مدارک، نیاز به این رضایت‌نامه است.

اگر نام شناسنامه من با نام فرم ثبت نام هم‌خوانی نداشته باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

در این صورت شما قادر به شرکت در امتحان نیستید ضمناً این را بدانید که هیچ هزینه‌ای به شما برگردانده نمی‌شود و در واقع از امتحان محروم می‌شوید پس دقت کنید تمامی اطلاعات را کامل و بدون مشکل وارد کنید.

چگونه می‌توانیم نتیجه امتحان و نمرات خود را مشاهده کنیم و آیا باید در کشوری که ساکن هستیم امتحان دهیم؟

برای مشاهده نمرات می‌توانید به سایت Pearsonpte.com/pte مراجعه کنید و با رفتن به قسمت View Score Report می‌توانید نمرات خود را مشاهده کنید. معمولاً دو روز بعد از امتحان، نتایج در سایت اعلام می‌شود. خیر مراکز برگزاری آزمون برای ایرانی‌ها کشورهایی از جمله ترکیه است و باید مدارکی از جمله مدارک هویتی و اقامتی برای خود داشته باشید.

اگر نام و نام خانوادگی طولانی بود و در فرم ثبت نام جا نشد چه کاری باید بکنیم؟

تا مقداری که جا می‌شود در فیلد قرار دهید و بعد از تکمیل قرم با pte تماس حاصل کنید و مورد را اعلام کنید.

[تعداد: 5    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *