مقالات

سوالات متداول درباره گواهی عدم سوءپیشینه

گواهی عدم سوءپیشینه

یکی از مدارک مهم در پروسه اخذ انواع ویزا برای سفر و اقامت در کشورهای خارجی، گواهی عدم سوءپیشینه است. ارائه این گواهی به سفارت، سبب اطمینان خاطر افسر مربوطه در فرآیند صدور ویزا خواهد شد. چگونگی اخذ، هزینه و مدارک لازم و مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا این گواهی صادر شود، همگی از سؤالاتی است که ممکن است برای هرکسی که قصد سفر یا مهاجرت دارد به وجود بیاید. در این مقاله سعی داریم به بررسی سوالات متداول درباره گواهی عدم سوءپیشینه و پاسخ آن‌ها بپردازیم که امید است برای شما عزیزان سودمند باشد.

گواهی عدم سوءپیشینه

هر فرد در طول زندگی خود بارها و بارها در مراحل استخدام یا سفر به یک کشور خارجی، نام گواهی عدم سوءپیشینه را شنیده است. گواهی عدم سوءپیشینه برگه مخصوصی است که سابقه کیفری یا ارتکاب به جرم افراد را نشان می‌دهد؛ به عبارتی اگر فرد در گذشته جرمی مرتکب شده باشد، در این برگه ذکر می‌گردد، در غیر این صورت گواهی عدم سوءپیشینه برای وی صادر خواهد شد.

دارا بودن هرگونه سابقه کیفری نقش مهمی در ریجکتی ویزای افراد خواهد داشت؛ لذا کنترل این مدرک در سفارت کشور مربوطه توسط افسر ویزا با دقت زیادی انجام می‌پذیرد. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر در زمینه مدارک لازم برای اخذ ویزا در اروپا و کانادا، با مشاوران ما در آژانس مهاجرتی ویزانیو تماس بگیرید.

این گواهی که در کشورهای دیگر با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود، در ایران گواهی سوءپیشینه نامیده می‌شود. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، این گواهی که هرگونه فعالیت محرمانه‌ای را در گذشته نشان خواهد داد در روند تائید صلاحیت افراد در هنگام صدور ویزا نقش به سزایی دارد.

برای اقامت در کشورهای خارجی مثلاً کانادا، متقاضی بالای 18 سال بایستی گواهی سوءپیشینه خود را از محلی که در 6 ماه گذشته در آن اقامت داشته دریافت نماید؛ این برگه مخصوص صلاحیت متقاضی را برای ورود و اقامت در کانادا برای افسر ویزا محرز خواهد کرد. در ادامه به بررسی سوالات متداول درباره گواهی عدم سوءپیشینه در روند اخذ ویزای کشورهای خارجی خواهیم پرداخت.

[typed string0=”گواهی عدم سوءپیشینه که هرگونه فعالیت محرمانه‌ای را در گذشته نشان خواهد داد در روند تائید صلاحیت افراد در هنگام صدور ویزا نقش به سزایی دارد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

برای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه چه مدارکی موردنیاز است؟

گواهی عدم سوءپیشینه و مدارکی که برای دریافت آن نیاز است، همگی از مراحل مهم در اخذ انواع ویزا به شمار می‌رود. هم‌وطنان عزیز برای اخذ این برگه مخصوص کافی است به یکی از مراکز پلیس +10 مدارک زیر را ارائه کنند؛ هم‌چنین برای صدور این گواهی آثار تمامی انگشتان متقاضی ثبت خواهد شد.

 • اصل شناسنامه به همراه کپی
 • اصل کارت ملی به همراه کپی
 • یک قطعه عکس رنگی (تمام‌رخ، زمینه سفید و بدون عینک)
 • آدرس محل سکونت به همراه کد پستی
 • معرفی‌نامه دریافت شده از محل کار
 • تکمیل فرم درخواست
 • پرداخت هزینه‌های لازم از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان موجود در دفاتر
 • اصل پاسپورت به همراه کپی صفحه اول آن

هزینه لازم برای اخذ گواهی عدم سوءپیشینه چقدر است؟

یکی از سوالات متداول درباره گواهی عدم سوءپیشینه هزینه‌های لازم برای دریافت آن است. در هنگام ارائه مدارک لازم برای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، باید هزینه‌هایی را نیز به‌طور جداگانه به حساب نیروی انتظامی و دادگستری پرداخت نمایید. این هزینه‌ها شامل موارد زیر است.

 • 000 ریال به حساب نیروی انتظامی
 • 000 ریال به حساب دادگستری
 • 000 ریال در صورت نیاز به نسخه دوم و سوم گواهی
 • هزینه پست

گواهی عدم سوءپیشینه دارای تاریخ انقضا است؛ لذا در هنگام درخواست ویزا و ارائه مدارک، برای دریافت این گواهی اقدام کنید تا مشکلی در روند اخذ ویزا به وجود نیاید. با توجه به این‌که گواهی عدم سوءپیشینه تا مدت‌زمان خاصی دارای اعتبار است، سعی کنید در بازه زمانی مناسب برای دریافت آن اقدام کنید. مدت‌زمانی که طول می‌کشد این گواهی صادر شود 30 الی 45 روز می‌باشد.

آیا امکان اخذ گواهی سوءپیشینه به‌صورت اینترنتی هم وجود دارد؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، متقاضیان برای دریافت گواهی سوءپیشینه باید به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم و هزینه، این گواهی را دریافت نمایند؛ البته متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت خدمات الکترونیکی قضایی با عنوان سامانه ثنا، درخواست خود را ارائه نمایند؛ ثبت اینترنتی درخواست افراد، به‌طور قابل‌توجهی سبب صرفه‌جویی در وقت و هزینه آن‌ها خواهد شد.

سوالات متداول درباره گواهی عدم سوءپیشینه

گواهی عدم سوءپیشینه

درصورت سفرهای مکرر در گذشته، متقاضی باید از کدام‌یک گواهی عدم سوءپیشینه دریافت کند؟

جهت دریافت گواهی عدم سوءپیشینه، باید در کشوری که بیش از 6 ماه در آن اقامت داشته‌اید، اقدام کنید؛ درواقع از بین کشورهایی که در گذشته به آن‌ها سفر کرده‌اید، هرکدام از آن‌ها که بیش از 6 ماه اقامت داشته‌اید باید گواهی مذکور را دریافت کنید. مدارک و هزینه‌های لازم برای اخذ گواهی عدم سوءپیشینه و قوانین مربوط به آن با توجه به قانون اساسی کشور محل اقامت متغیر است که باید قبل از هر اقدامی به آن‌ها توجه کرد. این سؤال یکی از مهم‌ترین سوالات متداول درباره گواهی عدم سوءپیشینه است که افرادی که در گذشته سفرهای بسیاری داشته‌اند، معمولاً با آن مواجه می‌شوند.

در صورت آماده نبودن گواهی سوءپیشینه در کشور محل اقامت، متقاضی می‌تواند بیانیه کتبی از مسئولان مربوطه مبنی بر تائید آماده نبودن یا امتناع آن‌ها در صدور گواهی به سفارت کشور مربوطه ارائه کند؛ اما درهرصورت بهتر است گواهی همراه با مدارک دیگر به سفارت در روند اخذ ویزا ارائه گردد.

گواهی سابقه

گواهی سابقه با گواهی سوءپیشینه متفاوت است و مختص شناسایی افرادی است که در گذشته درگیر مسائلی مانند جاسوسی، تروریسم یا خرابکاری بوده‌اند. این گواهی در اصل متمم گواهی سوءپیشینه است که توسط دولت کشور مقصد و بدون مشارکت خود متقاضی انجام می‌پذیرد. کنترل و بررسی این گواهی با توجه به افزایش تنش‌های سیاسی و بروز گسترده پدیده تروریسم به‌خصوص در منطقه خاورمیانه در دولت‌های اروپایی و کانادا با حساسیت بسیاری انجام می‌پذیرد؛ به‌نحوی‌که کوچک‌ترین سوءپیشینه در گذشته متقاضی یا بستگان نزدیک منجر به ریجکتی ویزا و ممانعت از ورود افراد به کشور مقصد خواهد شد.

چه سوابق مجرمانه‌ای سبب ریجکتی ویزای کانادا خواهد شد؟

ازجمله سوالات متداول درباره گواهی عدم سوءپیشینه این است که ارتکاب به چه جرایمی مانع از سفر به کشورهای خارجی مانند کانادا خواهد شد. بر اساس قانون فدرال کانادا و افزایش درخواست ویزای این کشور در سراسر جهان، با توجه به موقعیت‌های ایده آل آن، باید دید چه جرایمی منجر به ریجکتی درخواست ویزای این کشور خواهد شد. همه افرادی که از طرق مختلف قصد سفر و اقامت کانادا را دارند؛ چه توریستی و چه کاری یا تحصیلی، در صورت داشتن هرگونه سوءپیشینه مجوز ورود به خاک این کشور را نخواهند داشت. جرایم کیفری در کانادا به دو صورت تعریف می‌گردد که به شرح زیر است.

جرم و جنایات عادی

جرم و جنایت در داخل کشور کانادا شامل محکومیت به جرایم تحت تعقیب با حکم کمتر از 10 سال و محکومیت به دو یا چند جرم سبک می‌باشند؛ اما در خارج از کشور کانادا شامل تمامی جرایمی است که اگر در داخل کشور انجام می‌پذیرفت مساوی با چند جرم مختصر بود.

جرایم جدی و سنگین

جرایم جدی در داخل کانادا شامل محکومیت به زندان با حکم حداقل 6 ماه تا 10 سال و در خارج از کانادا شامل جرایمی است که در داخل کشور حکمی مساوی 6 تا 10 سال دارا می‌باشد.

ایرانیان مقیم کانادا، چگونه می‌توانند گواهی سوءپیشینه دریافت کنند؟

ایرانیانی که مقیم یک کشور خارجی هستند برای اخذ گواهی سوءپیشینه باید به سفارت ایران در کشور محل اقامت خود مراجعه و روند قانونی دریافت آن را طی کنند؛ اما توجه به تعطیلی سفارت ایران در کانادا، هم‌وطنان برای دریافت این گواهی می‌توانند مدارک خود را به دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن یا برای اقوام در داخل ایران ارسال کرده تا برای دریافت آن اقدام کنند؛ البته روند اخذ گواهی سوءپیشینه می‌تواند به‌صورت اینترنتی هم انجام بپذیرد. این مدارک شامل موارد زیر است.

 • دو قطعه کارت اثرانگشتان و تائید شده توسط پلیس محلی در نامه‌ای محرمانه
 • فرم درخواست گواهی سوءپیشینه
 • دو قطعه عکس مورد تائید
 • تصویری خوانا و واضح از مدارک شناسایی مانند شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت، کارت اقامت کانادا و مدارک مسافرتی

مدت‌زمانی که طول می‌کشد گواهی مدنظر ارسال گردد، چند ماه خواهد بود. لازم به ذکر است که تنها ایرانیان مقیم کانادا می‌توانند از این طریق جهت اخذ گواهی سوءپیشینه اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.