مهاجرت چیست؟ دلایل مهاجرت | انواع مهاجرت

مهاجرت چیست؟ دلایل مهاجرت | انواع مهاجرت

What Are The Reasons For Immigration?

2485 بازدید - منتشر شده توسط مدیریت در تاریخ: ۹۷/۱۱/۰۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۳/۲۹ در ۱۱:۵۷ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

مهاجرت چیست؟ مهاجرت انسان ها از چه زمانی شروع شده؟ مهاجرت انسان ها به چه قصدی صورت می گیرد؟ آیا مهاجرت انواع مختلفی دارد؟ مهاجرت می تواند بنا بر چه دلایلی باشد؟ این سوالات، سوالاتی است که هرکسی که از اوضاع خود ناراضی است و یا می خواهد شرایط و محل زندگی خود را عوض کند، برایش پیش می آید.
بطور کلی مهاجرت همیشه برای اهداف بهتر و رو به پیشرفت تری صورت می گیرد، یعنی افرادی که در کشور های در حال توسعه و یا ضعیف زندگی می کنند، تصمیم به مهاجرت می گیرند تا زندگی بهتر و رو به پیشرفت تری داشته باشند.
ویزا نیو با تهیه این مقاله سعی دارد به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهد. در این مقاله ما شما را با این موضوع که مهاجرت چیست و از چه زمانی و باچه دلایلی انسان تصمیم به مهاجرت گرفت آشنا می کنیم.

مهاجرت چیست؟

به جا بجایی مردم از مکانی به مکان دیگر مهاجرت می گویند. تاریخچه مهاجرت به طول عمر تاریخ بشریت می رسد. شما وقتی معادل های آن را در گوگل جست و جو کنید، در بخش تصاویر، به یک عکس تاریخی بر میخورید. این به این معنی است که انسان های اولیه نیز با تغییر محل اقامت خود کوچ یا مهاجرت میکردند.
به طور کلی مهاجرت در لغت به معنای به معنای خروج مردم از کشور خود با قصد اسکان دائم در کشوری دیگر است. این لغت اولین بار در قرن هفدهم برای اشاره به مردم غیر نظامی به کار رفت که در حال جا بجایی بودند.

انواع مهاجرت به چند دسته تقسیم بندی می شود؟

انواع مهاجرت با توجه به مدت زمان اقامت در کشور مقصد بررسی می شود. به طور کلی می توان انواع مهاجرت به سه دسته اقامت دائم، اقامت موقتی و اقامت فصلی تقسیم بندی کرد. در ادامه هر کدام از این نوع مهاجرت ها توضیح داده خواهد شد.

اقامت دائمی

اقامت دائمی به معنی حق سکونت شهروندان خارجی در یک کشور دیگر برای دوره ی نامحدود است. معمولا کسانی که اقامت دائم دارند، پس از یک دوره اقامت حدودا ۵ سال در آن کشور می توانند طبق قانون، در خواست دریافت تابعیت آن کشور را کنند. البته این موضوع با توجه به قوانین هر کشور متفاوت است.

اقامت موقتی

حق اقامت موقت یک فرد خارجی در یک کشور بر اساس یک بازه ی زمانی مشخص است بدون حقوق شهروندی کامل. این اجازه ممکن است برای تحصیل، تجارت و یا دلایل دیگر اعطا شود.

اقامت فصلی

اقامت فصلی یعنی در یک بازه زمانی مشخصی برای انجام کار مهاجرت صورت می گیرد. زمان معمول بررسی در قوانین ویزا به روند ویزا های فصلی برای یک یا چند کارفرمای معین شده است و کارگر فصلی نمی تواند کارفرمای خود را در مدت کار فصلی تغییر دهد. مدت اعتبار ویزای اقامت فصلی از تاریخی است که ارتباط کاری آغاز می شود.

با دلایل مهاجرت آشنا شوید

دلایل مهاجرت می تواند بسیار گسترده و متنوع باشد. از دلایل اقتصادی و مالی گرفته تا دلایل اجتماعی، محیطی و سیاسی، همگی می توانند دلایلی برای تصمیم به مهاجرت گرفتن شخصی یا خانوادگی باشند.
مهاجرت می تواند دلایل دیگری از جمله دور شدن از شرایط نا مناسب مانند فقر، بیماری، جنگ، بیکاری، عوامل سیاسی و یا عوامل دیگری داشته باشد.
از دیگر دلایل مهاجرت این است که شرایط در کشور مقصد به صورتی است که بسیار بهتر از کشور خودشان است. مثلا امکانات رفاهی یا آموزشی بیشتری دارد.

 

 

آیا ارتقا تحصیلات می تواند از دلایل مهاجرت باشد؟

بارز ترین دلیل مهاجرت، مهاجرت برای تحصیل است. جوان هایی که به دنبال تحصیلات عالی در رشته ای هستند که در کشورشان وجود ندارد و یا دانشگاه های بهتری در خارج از کشور آن را ارائه می دهند، اقدام به مهاجرت می کنند.

تغییر شرایط اقلیمی دلیلی برای مهاجرت است؟

گاهی اوقات، طبیعت با حملات خود، انسان ها را بی خانمان و درمانده می کند. در پی وقوع طوفان های طولانی، سیل ها، سونامی ها و سایر بلاهای طبیعی، افراد ناگزیر به یافتن پناهگاهی امن و دروافع مهاجرت می شوند.

دلایل سیاسی باعث مهاجرت افراد می شود؟

شرایط زندگی محدود و پر فشار، یکی از دلایلی است که مردم را به سمت مهاجرت سوق می دهد. از بین رفتن حقوق سیاسی و اجتماعی، دلبستگی مردم از وطنشان را کم می کند. در نتیجه آن ها به جایی مهاجرت می کنند که به آن ها و آزادی هایشان بها داده شود و امنیت روانی آن ها تامین شود.
برخی برای کسب موقعیت جدید تابعیت خود را تغییر می دهند. برخی دیگر برای دستیابی به حقوق سیاسی که در کشورشان نادیده گرفته شده، تابعیت خود را تغییر می دهند.

استاندارد بالای زندگی دلیل خوبی برای مهاجرت است؟

پاسخ به این سوال نسبی است، زیرا بعضی از مردم با مهاجرت به کشوری دیگر، به دنبال استانداردهای بالاتری از زندگی هستند. این استانداردها فقط شامل مسائل مالی نمی شود، بلکه زندگی سالم تر و با کیفیت بیشتر، نیز مد نظر قرار دارد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۵ میانگین: ۳.۹]

    درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

    سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

    دیدگاه خود را ثبت کنید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *