دلایل مهاجرت چیست؟

دلایل مهاجرت چیست؟

What Are The Reasons For Immigration?

1853 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۷/۱۱/۰۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۳/۱۸ در ۶:۴۲ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

مهاجرت موضوعی است که در سال های اخیر طرفداران فراوانی را به خود اختصاص داده است. دلایل زیادی برای مهاجرت وجود دارد و هر فردی ممکن است به دلیل خاصی دست به مهاجرت بزند.

اما بطور کلی همه افراد به دنبال رسیدن به ایده آل های خود و ساخت زندگی بهتر زادگاه خود را ترک کرده و بنای زندگی در کشور جدید را پایه ریزی می نمایند. در این مطلب به شرح دلایل مهاجرت طبق بررسی‎های مرکز آمار و اطلاعات راهبردی می‎ پردازیم.

به‌طورکلی از انگیزه‌ها و دلایل مهاجرت می‌توان به فاکتورهای فشار اشاره کرد. فشار اقتصادی که منجر به مهاجرت نیروی کار می‌شود، به دلیل نرخ تورم موجود در جامعه و همچنین تفاوت در نرخ دستمزد رایج است. فرار از فقر و سطح بالای سیستم آموزشی تحصیل در کشورهای پیشرفته نیز از دلایل محکم مهاجرت است.

 

دلایل مهاجرت

همانطور که میدانید مهاجرت به جابجایی مردم از مکانی به مکان دیگر گفته می شود. افراد معمولا برای اینکه بتوانند خودشان را از شرایط نامساعد مانند فقر، مسائل سیاسی، بیکاری، جنگ و … دور کنند؛ تصمیم به مهاجرت می گیرند.

دلیل دیگر مهاجرت می تواند شرایط و عوامل مساعد جذب کننده مقصد مهاجرت باشد مانند آموزش بهتر، درآمد بیشتر، مسکن بهتر، آزادی های سیاسی بیشتر، امکانات بهداشتی و…

 

بیشترین علت مهاجرت ایرانیان در سال ۹۶

در ادامه مطلب به شرح مهمترین دلایل مهاجرت طبق بررسی های مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار می پردازیم. این سازمان ضمن بررسی تأثیر و نقش کار در مهاجرت به علل مهاجرت جمعیت مشاغل و جمعیت بیکار کشور پرداخته و عوامل متعددی را در این زمینه موثر دانسته است.

بررسی های این مرکز حاکی از آن است که در سال ۱۳۹۶ بیشترین علت مهاجرت جمعیت شاغل، پیروی از خانوار و جستجوی کار بوده است ه نحوی که پیروی از خانوار با ۴۹.۸ درصد اصلی‌ترین دلیل مهاجرت به شمار می‌رود و پس از آن جست‌وجوی کار با ۹.۷ درصد و یافتن شغل بهتر با ۷.۵ درصد قرار دارند

مطالعات مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار حاکی است که این نسبت در مناطق شهری و روستایی اگر چه متفاوت است ولی از یکدیگر تبعیت می‌کند؛ به نحوی که در نقاط شهری بیشترین علت مهاجرت در سال گذشته به دلیل «پیروی از خانوار» با سهم ۵۲ درصدی، «جست‌وجوی کار» با سهم ۹.۹ درصدی و «جست‌وجوی کار بهتر» با سهم ۷.۸ درصدی بوده و در نقاط روستایی نیز همچون مناطق شهری بیش‌ترین دلیل مهاجرت به “پیروی از خانوار” با سهم ۳۹.۱ درصدی،” پایان خدمت وظیفه” با سهم ۱۶.۸ درصدی و “جستجوی کار” با سهم ۶.۸ درصدی تعلق دارد.

جستجوی کار، جستجوی کار بهتر و پیروی از خانواد عمده ترین دلایل مهاجرت افراد  شاغل در سال گذشته بوده اند و همینطور تحصیل و پایان تحصیل نیز دلایل دیگری برای مهاجرت افراد شاغل است که در درجه اهمیت کمتری قرار می گیرد. آیا می‎دانید بیشترین دلیل مهاجرت افراد در سال گذشته چیست؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *