اخبار

انواع مهاجرت

انواع مهاجرت

مهاجرت انسان‌ها از چه زمانی شروع شده؟ مهاجرت انسان‌ها به چه قصدی صورت می‌گیرد؟ آیا مهاجرت انواع مختلفی دارد؟ مهاجرت می‌تواند بنا بر چه دلایلی باشد؟ این سؤالات، سؤالاتی است که هرکسی که از اوضاع خود ناراضی است و یا می‌خواهد شرایط و محل زندگی خود را عوض کند، برایش پیش می‌آید.
به‌طورکلی مهاجرت همیشه برای اهداف بهتر و رو به پیشرفتی صورت می‌گیرد، یعنی افرادی که در کشورهای درحال‌توسعه و یا ضعیف زندگی می‌کنند، تصمیم به مهاجرت می‌گیرند تا زندگی بهتر و رو به پیشرفت تری داشته باشند.
ویزا نیو با تهیه این مقاله سعی دارد به سؤالات شما در این زمینه پاسخ دهد. در این مقاله ما شمارا با انواع مهاجرت و مزایا و معایبش آشنا می‌کنیم.

مهاجرت چیست؟

 وقتی معادل‌های آن را در گوگل جست‌وجو کنید، در بخش تصاویر، به یک عکس تاریخی بر می‌خورید. این به این معنی است که انسان‌های اولیه نیز با تغییر محل اقامت خود کوچ یا مهاجرت می‌کردند.
به‌طورکلی مهاجرت در لغت به معنای خروج مردم از کشور خود با قصد اسکان دائم در کشوری دیگر است. این لغت اولین‌بار در قرن هفدهم برای اشاره به مردم غیرنظامی به کار رفت که در حال جابه‌جایی بودند.

انواع مهاجرت

مهاجرت شکل و فرم‌های مختلفی دارد. انواع مهاجرت انسان‌ها عبارتند از:

انواع مهاجرت

 

مهاجرت داخلی: حرکت در داخل یک ایالت کشور یا قاره

مهاجرت خارجی: حرکت به یک ایالت، کشور یا قاره دیگر

مهاجرت: ترک یک کشور برای مهاجرت به کشور دیگر

بازگشت: بازگشت به جایی که از آنجا آمده‌اید

مهاجرت فصلی: حرکت با هر فصل یا در پاسخ به شرایط کار و آب‌و‌هوا

انواع مهاجرت باتوجه‌به مدت‌زمان اقامت در کشور مقصد بررسی می‌شود. به‌طورکلی می‌توان انواع مهاجرت را به سه دسته‌ی

  • اقامت دائم
  • اقامت موقتی 
  • اقامت فصلی

تقسیم‌بندی کرد. در ادامه هرکدام از این انواع مهاجرت‌ را توضیح داده خواهد شد.

اقامت دائمی

اقامت دائمی به معنی حق سکونت شهروندان خارجی در یک کشور دیگر برای دورهٔ نامحدود است. معمولاً کسانی که اقامت دائم دارند، پس از یک دوره اقامت حدوداً 5 سال در آن کشور می‌توانند طبق قانون، در خواست دریافت تابعیت کنند. البته این موضوع باتوجه‌به قوانین هر کشور متفاوت است.

آشنایی با مفهوم مقیم دائمی

کسی که موفق به دریافت حق اقامت دائمی می‌شود، مقیم دائم یا Permanent Resident محسوب می‌شود. افرادی که اقامت دائم دارند، حق کار و زندگی در کشور دوم را دارند. طول زندگی این اشخاص بدون محدودیت زمانی است. افرادی که به عنوان مقیم دائم هستند، از حقوق و وظایف دیگر شهروندان برخوردار خواهند شد.

مزایای اقامت دائمی

اقامت دائم می‌تواند به خارج از کشور سفر کرده و مجدداً با گرین کارت معتبر وارد آن کشور  شود، به شرطی که ظرف 12 ماه بازگردند. شما می‌توانید در هر نقطه از کشور سفر یا زندگی کنید. مرزهای ایالتی هیچ محدودیتی ندارند و نیازی به بررسی با سازمان‌های دولتی یا مدنی نیست.

شما به عنوان یک اقامت دائم این حق را دارید که: بیشترین مزایای اجتماعی را که شهروندان کانادایی دریافت می کنند ، شامل پوشش مراقبت های بهداشتی ، زندگی ، کار یا تحصیل در هر نقطه از کانادا ، … تحت قوانین کانادا و منشور حقوق و آزادی های کانادا دریافت کنید.

انواع مهاجرت

تاثبر اقامت دائمی بر شهروندی

ساکنان دائم شهروندان یک کشور دیگر هستند. محدودیت‌های مهمی در حقوق قانونی اقامت دائم وجود دارد.  هیچ حقی برای رای دادن در انتخابات ندارید و در صورت انجام این کار تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرید و شانس خود را برای شهروندی از دست می‌دهید. اگر اقامت دائم داشته باشید برای شهروندی امتیاز بالاتری دارید و می‌توانید شغل دولتی بگیرید

اقامت موقت

حق اقامت موقت یک فرد خارجی در یک کشور بر اساس یک بازهٔ زمانی مشخص است بدون حقوق شهروندی کامل. این اجازه ممکن است برای تحصیل، تجارت و یا دلایل دیگر اعطا شود.

مزایای اقامت موقت

رفت و آمدتان به کشور مورد نظر آزاد و پس از اتمام کار و یا تحصیل می‌تواندی به کشورخودتان بازگردید

اقامت فصلی

یکی دیگر از انواع مهاجرت و اقامت، اقامت فصلیست. اقامت فصلی یعنی در یک بازه زمانی مشخصی برای انجام کار مهاجرت صورت می‌گیرد. زمان معمول بررسی در قوانین ویزا به روند ویزاهای فصلی برای یک یا چند کارفرمای معین شده است و کارگر فصلی نمی‌تواند کارفرمای خود را در مدت کار فصلی تغییر دهد. مدت اعتبار ویزای اقامت فصلی از تاریخی است که ارتباط کاری آغاز می‌شود.

مزایای اقامت فصلی

این نوع اقامت به شما امکان تفریح، تجارت و کشف زندگی متفاوت را می‌دهد و برای آنان که اهل تنوع هستند اما نمی‌خواهند کار و زندگیشان را از وطن خود به جایی دیگر انتقال دهند مناسب است.

با بعضی دلایل مهاجرت آشنا شوید

دلایل مهاجرت می‌تواند بسیار گسترده و متنوع باشد. از دلایل اقتصادی و مالی گرفته تا دلایل اجتماعی، محیطی و سیاسی، همگی می‌توانند دلایلی برای تصمیم به مهاجرت گرفتن شخصی یا خانوادگی باشند.
مهاجرت می‌تواند دلایل دیگری از جمله دور شدن از شرایط نامناسب مانند فقر، بیماری، جنگ، بیکاری، عوامل سیاسی و یا عوامل دیگری داشته باشد.
از دیگر دلایل مهاجرت این است که شرایط در کشور مقصد به صورتی است که بسیار بهتر از کشور خودشان است. مثلاً امکانات رفاهی یا آموزشی بیشتری دارد.

  • رسیدن به استاندارد بالای زندگی پاسخ به این سؤال نسبی است، زیرا بعضی از مردم با مهاجرت به کشوری دیگر، به دنبال استانداردهای بالاتری از زندگی هستند. این استانداردها فقط شامل مسائل مالی نمی‌شود، بلکه زندگی سالم‌تر و باکیفیت بیشتر، نیز مدنظر قرار دارد.
  • ارتقا تحصیلاتبارزترین دلیل مهاجرت، مهاجرت برای تحصیل است. جوان‌هایی که به دنبال تحصیلات عالی در رشته‌ای هستند که در کشورشان وجود ندارد و یا دانشگاه‌های بهتری در خارج از کشور آن را ارائه می‌دهند، اقدام به مهاجرت می‌کنند.
  • تغییر شرایط اقلیمی گاهی اوقات، طبیعت با حملات خود، انسان‌ها را بی‌خانمان و درمانده می‌کند. در پی وقوع طوفان‌های طولانی، سیل‌ها، سونامی‌ها و سایر بلاهای طبیعی، افراد ناگزیر به یافتن پناهگاهی امن و درواقع مهاجرت می‌شوند.
  • دلایل سیاسی شرایط زندگی محدود و پرفشار، یکی از دلایلی است که مردم را به سمت مهاجرت سوق می‌دهد. ازبین‌رفتن حقوق سیاسی و اجتماعی، دلبستگی مردم از وطنشان را کم می‌کند. در نتیجه آن ها به جایی مهاجرت می‌کنند که به آن ها و آزادی‌هایشان بها داده شود و امنیت روانی آن ها تأمین شود. برخی برای کسب موقعیت جدید تابعیت خود را تغییر می‌دهند. برخی دیگر برای دستیابی به حقوق سیاسی که در کشورشان نادیده گرفته شده، تابعیت خود را تغییر می‌دهند.

سوالات متداول 

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در قبرس چگونه است؟

بورسیه تحصیلی در قبرس شمالی دو نوع است :
بورسیه دولتی: معمولا با در نظر گرفتن سوابق تحصیلی متقاضیان در سال‌ های گذشته در کنار وضعیت تحصیلی آنان در ترم اول مورد بررسی قرار می‌ گیرد. این بورسیه‌ ها بسیار مناسب و مطلوب هستند و علاوه بر کمک ‌هزینه شهریه، سایر هزینه‌ های زندگی و تحصیل مانند هزینه های شهریه خوابگاه، خرید کتاب و لوازم آموزشی پوشش می دهد.
بورسیه دانشگاهی: این بورسیه در زمان پذیرش با توجه به سوابق تحصیلی دانشجو، کشور مبدا و… توسط دانشگاه به نماینده ی دانشجو اعلام می گردد و از شروع ترم اول اعمال می شود.

 آیا بورسیه تحصیلی برای رشته پزشکی وجود دارد؟

خیر، رشته ی پزشکی تنها رشته ای است که بورسیه ندارد، اما دانشگاه‌ها شرایط پرداخت اقساطی را برای دانشجویان پزشکی در نظر گرفته اند.

حداقل شرایط پذیرش در کارشناسی مهندسی در کانادا چقدر است؟

یک متقاضی بین المللی باید در آموزشگاه عالی خود ریاضیات (حساب)، فیزیک و شیمی داشته باشد.

حداقل مدرک برای پذیرش و انتقال از دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. برای پذیرش تحصیل در کارشناسی مهندسی در کانادا نیز نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی لازم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.