مقالات

درآمد پناهنده (حقوق) در کشورهای مختلف چقدر است؟

طبق قانونی که در کشورهای اتحادیه‌های اروپا وضع شده است، این کشورها نه تنها باید به درخواست پناهندگی که دریافت می‌کنند به صورت عادلانه رسیدگی کنند بلکه برای تأمین نیازهای اولیه و اسکان پناهجویان خود استانداردهای انسانی و اجتماعی را رعایت کنند، یکی از این نیازهای اولیه درآمد  حقوق پناهندگان در کشورهای مختلف است که در ادامه آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

پناهنده به چه کسی گفته می‌شود؟

در خصوص حقوق پناهندگان در کشورهای مختلف، ابتدا باید با مفهوم پناهنده آشنا شویم. اولین مسئله‌ای که لازم است در همین ابتدا به آن اشاره کنیم این است که پناهنده به چه کسی گفته می‌شود. در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که پناهنده به فردی گفته می‌شود به دلیل مشکلات و آزار و اذیت‌هایی که در کشور خود متحمل می‌شود به کشور دیگری پناه می‌آورد.

مسئله پناهندگی سابقه نسبتاً طولانی در نظام بین الملل دارد. جالب است بدانید که این مسئله حتی پیش از این که نظام مدرن حقوق بشری در اوایل قرن بیستم شکل بگیرد وجود داشته داشته است. نکتهٔ دیگری که در مورد پناهندگی وجود دارد این است که افرادی که به کشور دیگری پناهنده می‌شوند با هدف و امید این که در کشوری که به آن پناهنده می‌شوند به حقوق بیشتری دست پیدا می‌کنند به یک کشور خارجی پناهنده می‌شوند.

در صورتی که قصد انجام این کار ار داشته باشید، دانستن اینکه پس از درخواست پناهندگی چه اتفاقی می‌افتد؟ یا یک سری نکات که قبل از پناهندگی باید بدانید و آشنایی با قانون دوبلین از موارد مهم و اساسی است.

درصورتی‌که در کشوری پناهنده شوید، در ابتدا باید اعلام نمایید که چقدر مال و سرمایه دارید. اگر توانایی حمایت و پشتیبانی مالی نداشته باشید، می‌توانید از هیئت مهاجرت درخواست کمک و حمایت مالی نمایید. این حمایت مالی می‌تواند شامل فراهم نمودن محلی برای زندگی، کمک‌خرجی برای گذراندن زندگی و غذا و یک سری امکانات و مزایا باشد.

به همین دلیل برای حقوق پناهندگان در کشورهای مختلف مبالغی در نظر گرفته‌اند تا پناهجویان بتوانند تا حدودی به حقوقی بیشتر از آن چه که در کشور خود از آن برخوردار بوده‌اند دست پیدا کنند.یکی از حقوقی که به پناهجویان تعلق می‌گیرد حمایت‌های مالی است که از آن‌ها می‌شود و این مسئله اهمیت بسیار زیادی برای پناهجویان دارد. به همین دلیل ما در ادامه تصمیم داریم میزان حقوق و یا درآمد پناهندگان در کشورهای مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

حقوق پناهندگان در کشور سوئد

پناهنده‌ای که به کشور سوئد پناهنده می‌شود باید بتواند مخارج خود را تأمین کند، اما اگر توانایی این را نداشته باشد که مخارج خود را تأمین کند، این امکان برای آن‌ها وجود دارد که از هیات مهاجرت درخواست حمایت مالی کند.

حمایت مالی که از پناهجویان در کشور سوئد به عمل می‌آید شامل چند بخش می‌شود که عبارتند از: کمک در مخارج روزانه، فراهم سازی وسایل آسایش و راحتی مانند اتاق و آپارتمان و …

زمانی که به کشور سوئد درخواست پناهندگی می‌دهید باید به ادارهٔ مهاجرت اعلام کنید که چه میزان پول و یا منابع در دسترس دارید، اما اگر منابع مالی ندارید این امکان وجود دارد که برای مخارج روزانهٔ خود حقوق روزانه دریافت کنید.

اما در مورد حقوق پناهندگان در کشورهای مختلف که افراد برای مخارج روزانهٔ خود دریافت می‌کنید چند نکته وجود دارد اول این که اگر موقعیت مالی پناهجو تغییر کند، برای مثال اگر پناهجو در جایی مشغول به کار می‌شود باید این موضوع را به ادارهٔ مهاجرت اعلام کند.

نکتهٔ دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که افرادی که می‌توانند هزینه‌های خود را تأمین کنند ولی از ادارهٔ مهاجرت سوئد برای مخارج روزانهٔ خود حقوق دریافت می‌کنند مرتکب جرم شده‌اند.

عدم دریافت حقوق برای مخارج روزانه

در خصوص حقوق پناهندگان در کشورهای مختلف و پرداخت هزینه‌ها توجه داشته باشید که امکان این وجود دارد که حق دریافت حقوق برای مخارج روزانهٔ شما به عنوان یک پناهجو باطل شود و این مسئله زمانی اتفاق می افتد که شما حکم اخراج خود و یا حکم رد درخواست خود را دریافت کرده باشید؛ این حکم لازم الاجرا باشد و یا این که اگر مدت ترک داوطلبانهٔ شما به اتمام رسیده باشد نیز دیگر نمی‌توانید برای مخارج روزانهٔ خود حقوق دریافت کنید.

البته مسئله‌ای که وجود دارد این است که در صورتی این قانون برای شما اجرا می‌شود که شما سرپرست کودک زیر 18 سال نباشید.

حقوق مخارج روزانه

اما می‌رسیم به مسئله اصلی و آن این که حقوق پناهندگان در کشورهای مختلف و میزان هزینه‌ای که پناهجو برای مخارج روزانهٔ خود دریافت می‌کند به چه میزان است. میزان این حقوق با توجه به شرایط متفاوت است.

برای مثال پناهجویی که در اقامتگاهی، اقامت دارد که غذا هم دریافت می‌کند با پناهجویی که در اقامتگاهی، اقامت دارد که غذا دریافت نمی‌کند شرایط متفاوتی دارد و حقوقی که این افراد برای مخارج روزانهٔ خود دریافت می‌کنند نیز متفاوت است.

در صورتی که هیات مهاجرت مخارج فرد را تأمین کند کارت بانکی دریافت خواهد بود که این کارت بانکی به حسابی متصل است که پول به آن واریز می‌شود.

حقوق روزانه در پناهگاهی که غذا سرو می‌شود:

 • بزرگسالانی که تنها هستند روزانه 24 کرون دریافت می‌کنند.
 • به ازای هر فرد برای بزرگسالانی که مخارج خانواده را تأمین می‌کنند روزانه 19 کرون پرداخت می‌شود.
 • برای کودکانی که تا سقف 17 سال سن دارند روزانه 12 کرون پرداخت می‌شود.

حقوق روزانه در پناهگاهی که غذا سرو نمی‌شود:

 • بزرگسالانی که تنها هستند روزانه 71 کرون دریافت می‌کنند.
 • به ازای هر فرد برای بزرگسالانی که مخارج خانواده را تأمین می‌کنند روزانه 61 کرون پرداخت می‌شود.
 • کودکان زیر 3 سال روزانه 37 کرون دریافت می‌کنند.
 • کودکان بین 4 تا 10 سال روزانه 43 کرون دریافت می‌کنند.
 • کودکانی که بین 11 تا 17 سال سن دارند روزانه 50 کرون دریافت می‌کنند.

در ضمن توجه داشته باشید که خانواده‌هایی که بیشتر از دو فرزند دارند برای دو فرزند ارشد خود حقوق کامل روزانه را دریافت می‌کنند و برای فرزندان دیگر خود نصف حقوق روزانه را دریافت می‌کنند.

حقوق پناهندگان در کشورهای مختلف

حقوق روزانه که پناهجویان در سوئد دریافت می‌کنند علاوه بر هزینهٔ غذا، موارد دیگری همچون اقلام بهداشتی، خدمات دندانپزشکی، لباس، کفش، مراقبت‌های بهداشتی و دارویی، فعالیت‌های اوقات فراغت و موارد دیگر را در برمی گیرد. در ادامه به بررسی حقوق پناهندگان در کشورهای مختلف خواهیم پرداخت.

[typed string0=”جالب است بدانید که طبق نظرسنجی که توسط شرکت آمریکایی U.S. News & World Report، سوئد بهترین کشور برای مهاجرین اعلام شده است که در این نظرسنجی، کشورهای کانادا و سوئیس در مقام دوم و سوم قرار دارند.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

حقوق پناهندگان در بلژیک

یکی دیگر از کشورهایی که برخی از افراد به آن پناهنده می‌شوند، بلژیک است. به همین دلیل یکی از سوالاتی که برای افرادی که می‌خواهند به کشور بلژیک پناهنده شوند این است که حقوق پناهندگان در بلژیک به چه میزان است.

در خصوص حقوق پناهندگان در کشورهای مختلف و همچنین پاسخ به این سؤال باید بگوییم که پناهجویانی که در بلژیک بلافاصله پس از به رسمیت شناخته شدن، کمپ پناهندگی را ترک کنند می‌توانند به مدت دو ماه به مبلغ 280 یورو کوپن مواد غذایی دریافت کنند.

توجه داشته باشید که ترک کردن سریع کمپ پناهندگی از این جهت حائز اهمیت است که جا برای پناهندگان جدید باز می‌شود و کمپ می‌تواند پناهندگان بیشتری را پذیرش کند.

طبق نوشتهٔ روزنامهٔ هلندی زبان، طبق قانون پناهندگانی که در بلژیک به رسمیت شناخته می‌شوند می‌توانند تا دو ماه در کمپ پناهندگی بمانند و بیشتر از این زمان حق این که در کمپ بمانند را ندارند. البته این حق از پناهنده گرفته نمی‌شود بلکه به او پیشنهاد می‌شود که با ترک کمپ در کنار دوستان و آشنایان خود زندگی کند.

در این صورت پناهنده می‌تواند ماهانه مبلغ 280 یورو به عنوان کوپن مواد غذایی دریافت کند. در ضمن هزینه‌ای که برای نگهداری از پناهنده در طی روز لازم است نزدیک 40 یورو است که در نهایت در طی ماه بیشتر از 280 یورو که هزینهٔ کوپن مواد خوراکی می‌شود.

به همین دلیل پیش بینی می‌شود که در طی ماه 300 جا برای تازه واردین که به کمپ‌های پناهندگی وارد می‌شوند باز شود.

حقوق پناهندگان در آلمان

آلمان یکی از کشورهای اروپایی است که یکی از مقاصد پناهندگان است و باز هم مسئلهٔ مهمی که در این جا می‌خواهیم به آن بپردازیم، میزان حقوقی است که پناهجویان دریافت می‌کنند.

قبل از این که در مورد حقوق پناهجویان در آلمان صحبت کنیم باید بگوییم که یکی از تصوراتی که در مورد پناهجویان وجود دارد که این است که پناهجویان نسبت به شهروندان عادی آلمان حقوق بیشتری را دریافت می‌کنند، اما این تصور اصلاً حقیقت ندارد.

در واقع حقیقت این است که کمک‌های اجتماعی که شهروندان عادی آلمان دریافت می‌کنند از پناهندگان این کشور بیشتر است.

قانون جدید در مورد پناهجویان در آلمان

در خصوص حقوق پناهندگان در کشورهای مختلف؛ وزیر کار آلمان پیشنهاد کرده است که قانونی برای کاهش کمک‌های اجتماعی به پناهجویان در نظر گرفته شود که اگر این مصوبه تصویب شود هر پناهنده بزرگسال 10 یورو کم‌تر دریافت خواهد کرد.

اما سازمان‌های حامی پناهجویان بر این باورند که باید میزان حقوقی که پناهجویان دریافت می‌کنند به جای این که کاهش پیدا کنند افزایش پیدا کند. حتی یکی از گروه‌های حامی مهاجران در آلمان می‌گوید که میزان حقوقی که پناهجویان دریافت می‌کنند حداقل باید به 371 یورو برسد.

میزان حقوق پناهندگان در آلمان

طبق قانونی که از سال 1993 در آلمان اجرایی شد پناهجویان در آلمان باید از کمک‌های دولت بهره مند شوند. چند سال بعد یعنی در سال 2012 محکمهٔ قانون اساسی اعلام کرد که میزان حقوقی که پناهجویان دریافت می‌کنند کافی نیست و این مسئله بر خلاف قانون اساسی کشور است.

با وجود این حکم، مبلغی که در حال حاضر پناهجویان بزرگسال و مجرد دریافت می‌کنند کمتر از 354 یورو است که میزان کم‌تر از آن چیزی است که در قانون برای پناهجویان تعریف شده است.

اگر حداکثر میزان حقوق پناهجویان را در نظر بگیریم هر پناهجو 354 یورو را دریافت کند، یک سوم از این مبغ یعنی 219 یورو برای مواردی همچون غذا، پوشاک، لوازم شخصی، اجازه و هزینه‌های پزشکی فرد در نظر گرفته شده است.

در ضمن پناهجویانی که در آپارتمان‌های ویژه و یا مراکز پذیرش ساکن هستند تنها دو سوم از این مبلغ یعنی 135 یورو را جیب خرج دریافت می‌کنند.

16 دیدگاه در “درآمد پناهنده (حقوق) در کشورهای مختلف چقدر است؟

 1. علی گفت:

  درود بر شما و سپاس ، بابت ارائه اطلاعات مفید

 2. مهدی گفت:

  حقوق ماهانه پناهندگان در یونان چقدر هست؟؟؟؟؟

  1. میزان حقوق دریافتی بسته به کیس پناهندگی، وضضعیت تاهل، شرایط متقاضی، شهر محل اقامت، کمپ و… متفاوت است؛ اما این مبلغ به قدر کفایت هزینه های روزانه جهت گذراندن زندگی هست و مشکلی از نظر مالی نخواهید داشت.

   1. فافا گفت:

    واقعاا مشکلی نیست؟؟میشه با اون حقوق زندگی کرد ؟؟من و همسرم و ی فرزند زیر یک ساله دارم و تصمیممون قطعی برای اومدن .فقط نگرانیم مخارجه

    1. 09191065365 گفت:

     بهتر است کمی پس انداز برای شروع داشته باشید که راحتتر زندگی در آنجا را شروع کنید.

 3. A گفت:

  سلام اگر در سن ۱۸ سالگی به آلمان مهاجرت کنم شرایط زندگی در آنجا چگونه است؟ یعنی شرایط کار و رفاه و ورزش کردن وجود دارد
  ماهانه به ما حقوق تعلق می گیرد؟
  با ما چگونه رفتار می کنند ؟
  آیا می توان در آنجا به انجام فعالیت دلخواه رفت؟

  1. به دلیل سختی‌ها و دشواری‌هایی که روش پناهندگی دارد، این روش پیشنهاد نمی‌شود.
   ولی در صورتی که تمایل به گرفتن مشاوره در این زمینه دارید، می‌توانید با شماره‌های شرکت تماس حاصل فرمایید.
   ۰۲۱۸۸۶۷۰۰۹۷ , ۰۲۱۸۸۶۷۰۰۹۸ و ۰۲۱۸۸۶۷۰۰۹۹
   ۰۲۱۸۸۶۴۱۸۷۷ , ۰۲۱۸۸۶۴۱۸۷۸ و ۰۲۱۸۸۶۴۱۵۲۸

 4. ثمر نخجوانی گفت:

  سلام برای پناهندگی به سو ئد من کارشناسی زمین شناسی و مترجمی زبان انگلیسی دارم و دبیر آموزش و پرورش هستم با بیست سال سابقه کار چگونه می توانم به سوئد مهاجرت کنم در ضمن سن من 48سال است و جنسیت زن .

  1. سلام. موسسه مهاجرتی ویزانیو به دلیل خطرات متعدد و همچنین غیرقانونی بودن روش پناهندگی، خدماتی در این خصوص ارائه نمیدهد.

 5. mohamadreza گفت:

  سلام وقت بخیر
  من میخاستم بدونم حقوق پناهدگان بزرگسال در هلند چقدر است؟

  1. مهناز نجفی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی بهتر تماس بگیرید

  2. سلام ببخشید من ۱۵ سالم است میخاستم تنها مهاجرت کنیم به نظر شما مشکلی ندارع؟ من میخاستم غیر قانونی بریم آلمان به نظر شما میتونم بریم

   1. میلاد بیات گفت:

    سلام وقت بخیر سن شما مشمول مهاجرت نمیباشد افراد زیر 18 سال باید به همراه پدرومادر ازطریق ویزای تحصیلی اقدام کنند

 6. هانیه گفت:

  خوب بود فقط من نیاز ب مشاوره دارم فبل از رفتن ب ترکیه
  شماره یک نفر مشاوره خوبی میده رو میشه برام دایرکت کنید

 7. داود طهماسبی مقدم گفت:

  مبلغ دریافتی آواره جنگی اکراین در آلمان دارای کارت سبز چه میزان است هنوز اقامت نگرفته ولی اطاق برای زندگی دادن ممنون میشم

  1. میلاد بیات گفت:

   سلام وقت بخیر. ما در زمینه مهاجرت به آلمان خدماتی ارائه نمی‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.