مقالات

قوانین کلی اروپا در خصوص پناهندگی در سال 2020

قوانین کلی اروپا در خصوص پناهندگی در سال 2020

پناهندگی یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به یک کشور خارجی است اما تفاوت‌هایی در آن وجود دارد. همان‌طور که می‌دانید، این روش قانونی نبوده و امکان به خطر افتادن جان و مال متقاضی در آن وجود دارد. در این مطلب قصد داریم به موضوع قوانین کلی اروپا در خصوص پناهندگی در سال 2020 بپردازیم.

پناهندگی در اروپا

پناهندگی در اروپا امری است که همواره شاهد آن بوده‌ایم، به‌طوری‌که هرساله افراد مختلفی از مردم جهان درخواست پناهندگی می‌دهد؛ اما آیا این‌یک راه مطمئن و بی‌خطر است؟ پاسخ این سؤال خیر می‌باشد.

پناهندگی یک روش مهاجرتی غیرقانونی است و می‌توان گفت بیشتر کشورهای اروپایی تمایلی برای جذب مهاجر از طریق پناهندگی بدون داشتن دلایل کافی، ندارند و کشورهایی هم که درخواست پناهندگی را قبول می‌کنند قوانین سخت‌گیرانه‌ای را اعمال می‌کنند. البته لازم به ذکر است تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا سالانه می‌بایست تعداد مشخصی پناهنده را قبول نمایند.

اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم بر اساس معاهده بین‌المللی که در ژنو سوئیس برای پناهندگان وضع‌شده است، کشورهای اروپایی که قصد جذب مهاجر از طریق پناهندگی دارند باید شرایط آن پناه‌جو را بررسی کنند و اگر دارای شرایط و قوانین اعلام‌شده در معاهده بین‌المللی بود می‌توانند درخواست پناهندگی او را قبول کنند.

این شرایط می‌تواند شامل نداشتن امنیت در کشور مبدأ یا مشکلات اقتصادی، مشکلات سیاسی و مذهبی باشد؛ اما نکته جالب اینجاست که برخی از افراد بدون دانستن شرایط و قوانین کلی اروپا در خصوص پناهندگی در سال 2020 اقدام به پناهندگی می‌کنند و طبیعتاً کشور مقصد هم درخواست آن‌ها را قبول نمی‌کند.

ما به متقاضیان مهاجرت به کشورهای اروپایی شدیداً توصیه می‌کنیم درصورتی‌که قصد مهاجرت به یکی از کشورهای اروپایی را دارند بهتر است درخواست پناهندگی با ورود قانونی، امور مهاجرتی خود را انجام دهند؛ زیرا با مهاجرت قانونی، کارهای آن‌ها هم سریع‌تر انجام می‌شود و هم امنیت کاملی را برای مهاجرت و رسیدن به کشور مقصد را دارید.

[typed string0=”در مهاجرت از طریق پناهندگی، به مسئله بسیار مهمی که باید توجه داشته باشید این است که به هیچ عنوا نباید پاسپورت و مدارک خود را پاره و معدوم نمایید؛ در این صورت نه تنها با درخواست شما موافقت نشده بلکه با مشکلات اقامتی مواجه شده و ممکن است جریمه نیز بشوید.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

قوانین مهاجرت به اروپا در سال 2020 از طریق پناهندگی

برای مهاجرت از طریق پناهندگی باید قوانین وضع‌شده در کشورهای اروپایی را رعایت کنیم. قوانین کلی اروپا در خصوص پناهندگی در سال 2020 در کشور سوئیس و شهر ژنو منعقدشده است. کشور سوئیس به دلیل بی‌طرفی‌های سیاسی که دارد مقر سازمان‌های بین‌المللی می‌باشد.

معاهده بین‌المللی ژنو به این منظور ایجاد گردید تا پناهندگانی که واقعاً دارای شرایط پناهندگی در کشورهای اروپایی هستند موردقبول دولت‌ها قرار گیرند. شرایطی که پناه‌جو برای درخواست پناهندگی در کشورهای اروپایی باید داشته باشد، عبارت‌اند از:

  • مشکلات شدید اقتصادی و فقر مالی در کشور مبدأ
  • جنگ‌زدگی کشور مبدأ
  • مشکلات در خصوص ملیت، مذهب
  • جنسیت و گرایش‌های جنسی
  • مشکلات سیاسی و عقیدتی

البته این نکته حائز اهمیت است که در تمامی شرایط ذکرشده، پناه‌جو باید اسناد و مدارک معتبر برای پناهندگی به کشور مربوطه ارائه کند وگرنه به‌هیچ‌عنوان با درخواست پناهندگی وی موافقت نخواهد شد.

قانون دوبلین و تأثیر آن بر پناهندگی

یکی از قوانین بسیار مهمی که در خصوص پناهندگی به کشورهای اروپایی در سال 2020 مطرح است قانون دوبلین می‌باشد. اما سؤال اصلی این است که قانون دوبلین چه چیزی را برای پناه‌جو بازگو می‌کند.

در واقع این قانون می‌گوید پناه‌جو هنگامی‌که به یک کشور اروپایی برای پناهندگی مهاجرت می‌کند به‌محض این‌که به اولین کشور امن اروپایی رسید باید در همان کشور درخواست پناهندگی خود را به دولت آن کشور ارائه کند و دیگر حق انتخاب کشور دلخواه خود را ندارد.

ممکن است از خود سؤال کنید چگونه کشورهای اروپایی متوجه می‌شوند که پناه‌جو از چندین کشور گذر کرده است؟ نکته قابل‌توجه این است که تمامی کشورهای اروپایی به یک پایگاه ثبت اطلاعات هویتی پناه‌جویان دسترسی دارند و اگر پناه‌جو از چند کشور عبور کند او را به اولین کشور امنی که رسیده است بازمی‌گردانند.

انواع روش‌های پناهندگی در سال 2020

بعد از این‌که پناه‌جو درخواست پناهندگی خود را به کشور موردنظر ارائه می‌دهد، با او مصاحبه می‌شود و آن کشور، مدارک و مستندات معتبر ارائه‌شده توسط فرد پناه‌جو را به دقت بررسی می‌کند؛ نتیجه مصاحبه بعد از مدتی اعلام می‌شود و در این مدت متقاضی دریافت پناهندگی می‌بایست در محدوده تعیین شده برای وی اقامت داشته باشد. در این بخش از مقاله می‌خواهیم به بررسی انواع پناهندگی‌ها بپردازیم.

پناهندگی مذهبی

این نوع از پناهندگی همان‌طور که از نامش مشخص است برای افرادی کاربرد دارد که دارای دین و مذهب خاصی هستند و کشور مبدأ، آن دین را قبول ندارد و این موضوع اجازه زندگی راحت را به آنان نمی‌دهد. درنتیجه این افراد مجبور هستند به کشور دیگری بروند. اگر بخواهیم در این مورد مثال بزنیم می‌توانیم به افرادی که در ایران دین بهائی دارند اشاره‌کنیم.

پناهندگی سیاسی

پناهندگی سیاسی کسانی را شامل می‌شود که عقاید سیاسی متفاوتی نسبت به بقیه افراد دارند و اگر به ادامه فعالیت در کشور مبدأ بپردازد باعث به خطر افتادن جان خود می‌شوند. در این صورت فرد متقاضی دریافت پناهندگی می‌تواند با ارائه اسناد و مدارک کافی درخواست پناهندگی سیاسی دهد که البته کشور مقصد تمامی اسناد و دلایل آن فرد را به‌دقت بررسی می‌کند.

پناهندگی نژادی

احتمالاً تابه‌حال در مورد پناهندگی مردم کشورهای آفریقایی به‌خصوص آفریقای جنوبی به کشورهای دیگر شنیده‌اید. این کشور اصطلاحاً آپارتاید است به این معنی که بین نژادهای مختلف تبعیض قائل می‌شوند و آن‌ها را آزار می‌دهند که همین امر موجب شده تا بسیاری از افراد در این کشور به سمت کشورهای اروپایی بر‌وند و درخواست پناهندگی دهند.

پناهندگی ناشی از جنگ و ناامنی در کشور

پناهندگی ناشی از جنگ و ناامنی در کشور، یکی دیگر از انواع روش‌های پناهندگی است که بر اساس آن، افرادی که در کشور آن‌ها جنگ به وقوع افتاده است، به دلیل ناآرامی و ترس از دست دادن جان خود و اعضای خانواده، قصد پناهندگی به کشورهای امن اروپایی را دارند.

دلایل ریجکتی پناهندگی

درصورتی‌که متقاضی پناهندگی شرایط زیر را داشته باشد و قوانین کلی اروپا در خصوص پناهندگی در سال 2020 را رعایت نکرده باشد، درخواست پناهندگی وی از طرف کشورهای اروپایی رد خواهد شد:

  • درصورتی‌که مشخص شود پناه‌جو، قانون دوبلین را رعایت نکرده و در کشور دیگری هویتش ثبت‌شده است.
  • درصورتی‌که مشخص شود پناه‌جو، قوانین بین‌المللی و مربوط به حقوق بشر را رعایت نکرده است؛ به‌عنوان‌مثال جرم و جنایتی را انجام داده باشد.
  • در صورتی که پناهجو در کشور دیگری درخواست پناهندگی داده و درخواست‌ش ریچکت شده باشد.
  • درصورتی‌که متقاضی پناهندگی، چندین بار درخواست پناهندگی در کشورهای مختلف داده باشد.

به افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارند پیشنهاد می‌کنیم از روش‌های قانونی که منجر به دریافت سریع‌تر اقامت می‌شود، اقدام کنند؛ ولی اگربه هر دلیل کجبور به اقدام از طریق پناهندگی شدند، حتماً از یک وکیل مهاجرت کمک بگیرند.

قوانین کلی اروپا در خصوص پناهندگی در سال 2020

چه کشورهایی در اروپا بیشترین متقاضیان پناهندگی رادارند؟

پناه‌جویان معمولاً برای پناهندگی در کشورهای اروپایی، کشوری را مدنظر قرار می‌دهند که دارای بیشترین امکانات رفاهی و امنیتی باشد تا بتوانند زندگی خوبی را در آنجا برای خود بسازند. معمولاً درخواست پناهندگی با ویزای توریستی به کشور مقصد ثبت می‌شود. در ادامه به چند مورد از کشورهایی که بالاترین درخواست‌ها را برای پناهندگی دارند، اشاره خواهیم کرد.

پناهندگی در آلمان

همان‌طور که می‌دانید کشور آلمان به قطب اقتصادی اروپا معروف است و درواقع یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. این کشور به دلیل شرایط بسیار خوبی که ازلحاظ زندگی و کار دارد همواره موردتوجه متقاضیان پناهندگی بوده است. البته لازم به ذکر است کشور آلمان نیز از قوانین بین‌المللی جهت پذیرش پناه‌جویان پیروی می‌کند و به‌سادگی به هیچ شخصی پناهندگی نمی‌دهد.

پناهندگی در  سوئیس

کشور سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است که به دلیل اقتصاد عالی و امنیت کامل همیشه موردتوجه پناه‌جویان بوده است. این کشور نیز مانند آلمان به قوانین بین‌المللی درزمینه پناهندگی پایبند بوده و فقط طبق قانون و شرایطی که در معاهده ژنو منعقدشده است عمل می‌کند؛ لذا دریافت پناهندگی در این کشور نیز سخت می‌باشد.

پناهندگی در کانادا

کانادا یکی از کشورهای واقع در آمریکای شمالی است که به دلیل وسعت زیاد و جمعیت نسبتا کم متناسب با این وسعت، مهاجران و پناهندگان بسیاری را از سراسر جهان به خود می‌پذیرد. شرایط و هزینه‌های مطلوب زندگی در کانادا و همچنین نزدیکی آن به آمریکا باعث شده افراد بسیاری این کشور را مقصد خود برای درخواست پناهندگی قرار دهند.

سؤالات متداول

آیا شما پناهندگی به کشورهای اروپایی را پیشنهاد می‌کنید؟

خیر، به این دلیل که این روش مهاجرتی قانونی نبوده و همواره ممکن است جان و مال فرد متقاضی به خطر بیفتد و در مهاجرت از این طریف، سختی‌های بسیار زیادی را در پیش رو خواهید داشت.

آیا وقتی‌که درخواست پناهندگی در کشور موردنظر دادم می‌توانم کارکنم؟

خیر تا زمانی که وضعیت درخواست پناهندگی شما مشخص نشده و با درخواست‌تان موافقت نکرده‌اند، نمی‌توانید در آن کشور مشغول به کار شوید؛ مگر اینکه در فضای کمپی که هستید، به امور کوچکی چون کشاورزی و امور خدماتی زیر نظر سازمان پناهندگی و با مجوز آن‌ها بپردازید.

هنگامی وارد یک کشور اروپایی می‌شویم چه قدر فرصت داریم تا درخواست پناهندگی بدهیم؟

معمولاً پس از ورود به یک کشور اروپایی دو هفته فرصت دارید درخواست پناهندگی خود را بدهید. ولی با توجه به موارد متعددی که اعلام شده، بهتر است اگر قصد این کار را دارید، در همان بدو ورود به کشور مقصد، درخواست خود را اعلام نمایید.

چه مدت طول می‌کشد تا نتیجه درخواست پناهندگی اعلام شود؟

به‌طورکلی نمی‌توان زمان مشخصی را برای اعلام نتایج درخواست‌هااعلام کرد؛ بسته به شرایط فرد این مدت‌زمان ممکن است 6 ماه طول بکشد و یا حتی بیش از یک الی دو سال طول بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.