مهاجرت

پناهندگی آلمان بهتر است یا انگلیس؟

پناهندگی آلمان بهتر است یا انگلیس؟

دو موضوع پناهندگی و مهاجرت قانونی همواره بر سر زبان‌ها بوده است. بسیاری از افراد متقاضی مهاجرت، پناهندگی را ارزان‌ترین راه برای مهاجرت می‌دانند. اگرچه ما همواره مهاجرت از راه‌های قانونی را پیشنهاد می‌کنیم اما برای آشنایی شما با پناهندگی دو کشور آلمان و انگلیس، قصد داریم به بررسی این موضوع که پناهندگی آلمان بهتر است یا انگلیس بپردازیم.

کشور آلمان

کشور آلمان را می‌توان قطب اقتصادی جهان نامید. این کشور با اقتصاد فوق‌العاده قوی که دارد همواره یکی از بهترین مقصدها برای مهاجرت چه از طریق قانونی و چه از راه پناهندگی بوده است. جالب است بدانید که کشور آلمان در بیشتر مواقع از افرادی که به این کشور پناهنده می‌شوند حمایت کرده است؛ همین موضوع باعث شده است تا این کشور در سال‌های اخیر با موج زیادی از متقاضیان پناهندگی مواجه شود.

کشور آلمان دارای جمعیت 83 میلیون نفری می‌باشد. مساحت آن حدود 357,100 کیلومترمربع و زبان رسمی این کشور نیز آلمانی است. این کشور در بخش غربی اروپا واقع‌شده است و با کشورهای فرانسه، اتریش، لهستان و دانمارک هم‌مرز می‌باشد.

آلمان دارای مردمانی بسیار منظم هستند و شاید یکی از دلایل پیشرفت این کشور نیز همین موضوع باشد. همچنین ازلحاظ گردشگری و توریستی، این کشور در رده هفتم جهان قرار دارد.

جالب است بدانید که آب‌وهوای کشور آلمان تقریباً به آب‌وهوای ایران شباهت دارد. در واقع آب‌وهوا در آلمان در بیشتر مواقع پایداری نسبتاً خوبی دارد؛ در فصل بهار و تابستان دارای آب‌وهوای معتدل و گرم، در فصل پاییز و زمستان هوای سرد و بارانی را به همراه دارد.

این موضوع باعث شده است تا متقاضیان ایرانی که قصد مهاجرت و یا پناهندگی دارند و نمی‌دانند پناهندگی آلمان بهتر است یا انگلیس، ازنظر آب‌وهوا سازگاری بیشتری نسبت به بقیه افراد داشته باشند.

علت تقاضای پناهندگی

شاید از خود بپرسید علت تقاضای افراد مختلف برای پناهندگی چیست و چرا آن‌ها روش قانونی و بی‌دردسر را برای یک مهاجرت آسان و مطمئن انتخاب نمی‌کنند. در واقع باید بگوییم اولین موردی که افراد پناه‌جو به آن اشاره می‌کنند هزینه بسیار پایین پناهندگی نسبت به روش‌های قانونی می‌باشد. در واقع آن‌ها میزان خطرات بسیار زیاد پناهندگی را نادیده می‌گیرند و تنها به مقصد فکر می‌کنند.

البته این نکته را نیز باید متذکر شویم که خیلی از افراد دیگر که به دنبال دریافت پناهندگی هستند دلایل دیگری دارند. این دلایل می‌تواند ناشی از وضعیت اقتصادی نامطلوب در کشور مبدأ، مشکلات سیاسی عقیدتی و… باشد.

درصورتی‌که به یک سری دلایل مشخص، جان متقاضی درخطر باشد، بر اساس قوانین حقوق بشر بین‌الملل، فرد می‌توانند با مراجعه به اولین کشور امن، درخواست پناهندگی دهد. در ادامه به بررسی اینکه پناهندگی آلمان بهتر است یا انگلیس خواهیم پرداخت.

پناهندگی آلمان بهتر است یا انگلیس؟

خطرات ناشی از پناهندگی چه می‌باشند؟

بیشتر پناه‌جویان از طریق زمینی و سپس با استفاده از قایق به کشور مقصد سفر می‌کنند که این روش واقعاً خطرناک است و مطمئناً در اخبار و رسانه‌ها شنیده‌اید که هرساله تعداد زیادی از این طریق جان خود را از دست می‌دهند. همچنین حتی اگر وارد کشور مقصد نیز بشوید و درخواست پناهندگی بدهید باید مدت‌ها و یا حتی سال‌ها در کمپ‌ها منتظر بمانید تا وضعیت درخواست پناهندگی شما مشخص شود.

پناهندگی علاوه بر روش‌های غیرقانونی، ممکن است از طریق یکی از روش‌های قانونی ورود به کشور مقصد مانند ویزای توریستی انجام شود. اطلاعات تکمیلی را می‌توانید در بخش درخواست پناهندگی با ویزای توریستی یا درخواست پناهندگی با ورود قانونی مطالعه فرمایید.

در این روش مهاجرتی ممکن است حتی با درخواست پناهندگی شما موافقت نشود. پناهندگی علاوه بر خطرات جانی که به همراه دارد ممکن است منجر به این شود که عمر و سرمایه خود را هدر دهید. بنابراین ارائه این مطلب صرفاً جهت آشنایی شما با موضوع پناهندگی و این موضوع که پناهندگی آلمان بهتر است یا انگلیس خدمت شما ارائه می‌گردد.

درخواست پناهندگی آلمان

برای درخواست پناهندگی کشور آلمان باید مراحلی را انجام دهید که عبارت‌اند از:

 • ثبت درخواست پناهندگی آلمان با مراجعه حضوری
 • بررسی شرایط پناه‌جو و واجد شرایط بودن او از طریق قانون دوبلین
 • انجام مصاحبه اولیه اداره فدرال مهاجرت کنندگان و پناهندگان با متقاضی
 • استقرار فرد در کمپ‌های در نظر گرفته‌شده در صورت تائید مصاحبه اولیه
 • برقراری مصاحبه دوم برای بررسی ریز جزئیات
 • اعلام نتیجه درخواست پناهندگی

درخواست پناهندگی آلمان با مراجعه حضوری

اولین مرحله برای درخواست پناهندگی در کشور آلمان، ثبت‌نام پناه‌جو برای پناهندگی است. در این مرحله، فرد متقاضی با وارد شدن به کشور آلمان در ابتدا باید نزد پلیس مرزی و یا اداره فدرال مهاجرت کنندگان و پناهندگان (بامف) برود و درخواست خود را در آنجا ثبت کند.

ارائه دادن مدارک شناسایی و اسناد بیشتر در راستای اثبات حرف‌ها به شخص کمک خواهد کرد. این‌که پناهندگی آلمان بهتر است یا انگلیس نیز با توجه به شرایط متقاضی و اینکه توانسته خود را زودتر به کدام‌یک به‌عنوان کشوری امن برساند، بستگی دارد.

بررسی شرایط پناه‌جو از طریق قانون دوبلین

در ابتدا بهتر است در مورد اینکه قانون دوبلین چیست توضیح مختصری بدهیم. قانون دوبلین به این معناست که هنگامی‌که متقاضی به اولین کشور امن رسید باید در همان‌جا اعلام و درخواست پناهندگی کند و نمی‌تواند کشور دیگری را انتخاب کند.

در این مرحله شرایط پناه‌جو با توجه به قانون دوبلین بررسی می‌شود و در صورت موردقبول بودن شرایط وی، مراحل بعدی که برگزاری مصاحبه‌های حضوری است، صورت می‌پذیرد.

مصاحبه پناه‌جو با اداره فدرال مهاجرت کنندگان و پناهندگان

در این مرحله، پناه‌جو باید با اداره فدرال مهاجرت کنندگان و پناهندگان (بامف) مصاحبه انجام دهد. در واقع این مرحله مهم‌ترین بخش برای درخواست پناهندگی کشور آلمان است. مصاحبه‌کننده در مورد علت پناهندگی و مسائل این‌چنینی سؤالاتی می‌پرسد و پناه‌جو نیز باید به‌دقت به سؤالات پاسخ دهد.

به این نکته دقت داشته باشید که هر آنچه شما به مأمور اداره فدرال مهاجرت کنندگان می‌گوید به‌صورت مکتوب ثبت می‌شود بنابراین شفافیت و صداقت مهم‌ترین امر در این مرحله برای درخواست پناهندگی می‌باشد.

اعلام نتیجه درخواست پناهندگی

پس از انجام مصاحبه، پناه‌جو باید منتظر نتیجه درخواست پناهندگی خود بماند که این فرآیند حدود چند ماه طول می‌کشد. در این مدت می‌بایست در کمپ‌های در نظر گرفته‌شده دولت اقامت داشته باشد. تنها برگه هویت وی کارتی تحت عنوان کارت پناهندگی فرد می‌باشد. در این بخش از مقاله به بررسی کشور انگلیس ازلحاظ پناهندگی می‌پردازیم و سپس در مورد اینکه پناهندگی آلمان بهتر است یا انگلیس نتیجه‌گیری خواهیم کرد.

به دلیل خطرات احتمالی مهاجرت از طریق پناهندگی، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از راه‌های قانونی و از طریق یک وکیل مهاجرتی متخصص اقدام نمایید تا در این مسیر دچار خطرات احتمالی نشده و مهاجرتی موفق را تجربه نمایید.

کشور انگلیس

کشور انگلیس یکی از بهترین کشورهای جهان ازلحاظ رفاهی و اقتصادی می‌باشد. پایتخت این کشور، لندن و واحد پولی آن پوند است. انگلیس دارای جمعیت 56 میلیون نفر می‌باشد. همچنین از کشورهایی که نزدیک به انگلیس هستند می‌توان به ایرلند و بلژیک اشاره کرد.

به دلیل شرایط اقتصادی عالی، فرهنگی و امکانات رفاهی که کشور انگلیس دارد همواره موردتوجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت و حتی پناه‌جویان بوده است. زبان رسمی که مردم در این کشور صحبت می‌کنند انگلیسی است.

به دلیل خطرات احتمالی مهاجرت از طریق پناهندگی، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از راه‌های قانونی و از طریق یک وکیل مهاجرتی متخصص اقدام نمایید تا در این مسیر دچار خطرات احتمالی نشده و مهاجرتی موفق را تجربه نمایید.

درخواست پناهندگی در انگلیس

برای ثبت درخواست پناهندگی در انگلیس بدهید باید مراحلی را انجام دهید که به‌صورت مختصر به آن می‌پردازیم:

 • ثبت درخواست پناهندگی در اداره مهاجرت این کشور با مراجعه حضوری
 • بررسی شرایط متقاضی و انجام مراحل ثبت اثرانگشت و عکس گرفتن از وی
 • انجام مصاحبه با مأمور اداره مهاجرت
 • بررسی شرایط پناه‌جو در انگلیس و نتیجه درخواست پناهندگی

متقاضیان پناهندگی در انگلیس باید به این نکته دقت کنند که در دو حالت امکان دارد درخواست پناهندگی آن‌ها توسط دولت انگلیس رد بشود که این دو حالت عبارت‌اند از:

 • درصورتی‌که پناه‌جو، خودش شهروند کشوری باشد که آن کشور عضو اتحادیه اروپا است.
 • درصورتی‌که پناه‌جو قبل از اینکه درخواست پناهندگی کشور انگلیس را بدهد وارد کشور دیگری شده باشد و از طریق یک کشور دیگر درخواست پناهندگی کرده باشد.

نکته مهم دیگر این است که پناه‌جو پس‌ازاینکه درخواست پناهندگی خود را اعلام کرد نمی‌تواند به هر جا که بخواهد برود؛ زیرا در این صورت احتمال دارد بازداشت شود؛ لذا باید منتظر بماند تا نتیجه درخواست پناهندگی وی اعلام شود. اعلام نتیجه درخواست پناهندگی متقاضی چند ماه طول می‌کشد و فرد باید در این مدت در کمپ حضورداشته باشد و جایی نرود.

پناهندگی آلمان بهتر است یا انگلیس؟

پس از بررسی شرایط این دو کشور و به‌عنوان نتیجه‌گیری در مورد این موضوع که پناهندگی آلمان بهتر است یا انگلیس باید بگوییم هردوی این کشورها پناه‌جو می‌پذیرند اما به‌هیچ‌عنوان ما این روش را پیشنهاد نمی‌کنیم زیرا پناهندگی می‌تواند زندگی شما راه به‌طور کامل نابود کند و در موارد بسیاری باعث به خطر افتادن جان پناه‌جویان می‌شود.

ولی اگر از این طریق اقدام به مهاجرت کردید، بهتر است بدانید کشور انگلیس شرایط بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تری را نسبت به آلمان در پذیرش متقاضیان پناهندگی دارد و در بسیاری از موارد ممکن است درخواست پناهندگی افراد، پس از ماه‌ها انتظار تائید نگردد؛ بنابراین کشور آلمان شرایط بهتری را در این مورد ارائه می‌دهد و گزینه مناسب‌تری است.

سؤالات متداول

در برخی موارد ممکن است پس از انجام مصاحبه دوم، فرد بتواند با درخواست مجوز کار از اداره مهاجرت بتواند در محیط کمپ اموری چون خدمات درمانی، کشاورزی و… را انجام داده و کسب درآمد بسیار کمی داشته باشد.

خیر؛ با توجه به خطرات و سختی‌هایی که این روش دارد، به‌هیچ‌عنوان این روش مهاجرتی را پیشنهاد نمی‌کنیم، زیرا روش‌های قانونی،بی‌خطر و بسیار آسان‌تری برای مهاجرت وجود دارند.

زمان دقیقی را برای پاسخ به درخواست پناهندگی افراد نمی‌شود مشخص کرد؛ گاهی ممکن است 6 ماه و گاهی ممکن است چند سال طول بکشد.

بله این امکان وجود دارد، می‌توانید در کشور آلمان یا انگلیس از طریق ویزای توریستی اقدام کنید که بهتر است در این خصوص از یک وکیل مهاجرتی معتبر کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “پناهندگی آلمان بهتر است یا انگلیس؟

 1. شهرزاد مومنی گفت:

  شما وکیل مهاجرتی دارید که وکالت من رو برای پناهندگی قبول کنه؟

  1. بله. در خصوص دریافت مشاوره در این مورد می‌توانید با شماره های موسسه تماس حاصل فرمایید.
   ۰۲۱۸۸۶۷۰۰۹۷ , ۰۲۱۸۸۶۷۰۰۹۸ و ۰۲۱۸۸۶۷۰۰۹۹
   ۰۲۱۸۸۶۴۱۸۷۷ , ۰۲۱۸۸۶۴۱۸۷۸ و ۰۲۱۸۸۶۴۱۵۲۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.