مهاجرت

ثبت شرکت در سوئیس

ثبت شرکت در سوئیس

کشور سوئیس به دلیل دارا بودن اقتصاد پویا و رو به رشد، شرایط و امکانات پیشرفته و امنیت بالا فرصتی استثنایی برای سرمایه‌گذاران خارجی محسوب می‌شود. ثبت شرکت در سوئیس یکی از مؤثرترین راه‌های مهاجرتی جهت اخذ اقامت و زندگی در این کشور پیشرفته اروپایی است که در ادامه به بررسی شرایط و مزایای آن خواهیم پرداخت.

سوئیس

سوئیس واقع در غرب قاره اروپا و یکی از کشورهای عضو معاهده شنگن می‌باشد. شهر برن به‌عنوان پایتخت این کشور و هم‌چنین شهرهای زوریخ و ژنو ازنظر سیاسی و اقتصادی در جهان دارای جایگاه برتری هستند. مردمان سوئیس به سه زبان‌اصلی فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی صحبت می‌کند و ازاین‌رو بستر مناسبی برای ورود شرکت‌های خارجی به این کشور فراهم می‌نمایند.

شهرت کشور سوئیس بیشتر به علت ثبات سیاسی، اقتصاد پیشرفته و نظام بانکداری آن می‌باشد. از همین‌رو مقر سازمان‌های جهانی مهم مانند سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی و بسیاری از همایش‌های سیاسی و اقتصادی جهان می‌باشد.

سوئیس همواره دارای شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاری می‌باشد. این کشور عضوی مؤثر در اکثر معاهده‌های اقتصادی جهان به شمار می‌رود؛ لذا سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در سوئیس بسیار سودمند است.

مقاله ثبت شرکت در سوئیس

چرا سوئیس بهترین کشور برای سرمایه‌گذاری است؟

بخش قابل‌توجهی از قدرت اقتصادی سوئیس به علت ثبات ارزی و ارزش بالای واحد پولی این کشور است؛  لذا سرمایه‌گذاری به‌خصوص از طریق ثبت شرکت در سوئیس از ریسک بسیار پایینی برخوردار بوده و رشد سرمایه افراد را به نحو مؤثری تضمین می‌کند. دیگر عواملی که سبب می‌شود سوئیس به‌عنوان بهترین کشور برای سرمایه‌گذاری انتخاب گردد به شرح زیر است.

 • نظام بانکی قدرتمند
 • آزاد بودن تراکنش‌های مالی
 • معافیت مالیاتی
 • عدم وجود محدودیت‌های تجاری و گمرکی
 • تولید ناخالص بسیار زیاد در مقایسه با اقتصادهای برتر دنیا
 • وجود کارگزاران متخصص و کارآمد
 • وجود امکانات پیشرفته زندگی برای کارمندان و مدیران
 • نرخ پایین مالیات برای سرمایه‌گذاران خارجی
 • حمایت بانک‌های سوئیس از سرمایه‌گذاران خارجی
 • اختصاص انواع بیمه برای سرمایه‌گذاران به‌منظور حفاظت از سرمایه آنان
 • عدم وجود محدودیت در زمینه هویت و ملیت تمامی سهام‌داران شرکت
یکی از دیگر از فاکتورهای مهم ثبت شرکت در سوئیس، چندزبانه بودن این کشور است؛ بنابراین امکان تعامل و مشارکت با کشورهای همسایه مانند آلمان، فرانسه و ایتالیا وجود دارد.

اخذ ویزای تجاری از طریق ثبت شرکت

سرمایه‌گذاران خارجی به‌منظور اخذ ویزای تجاری کشور سوئیس و شروع تجارت بایستی یک شرکت حقیقی یا حقوقی را با صرف هزینه و دارا بودن شرایط لازم تأسیس کنند. مالکان شرکت‌ها می‌توانند با ارائه مدارک موردنیاز مانند اسناد مالی به سفارت سوئیس در ایران ویزای تجاری این کشور را دریافت نمایند.

لازم به ذکر است که این نوع ویزای کوتاه‌مدت بوده و افراد می‌توانند در سال تنها ۱۸۰ روز در کشور سوئیس اقامت داشته باشند؛ البته با اخذ ویزای تجاری زمینه لازم جهت اقامت دائم برای افراد و خانواده‌شان فراهم می‌گردد که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.

ثبت شرکت در سوئیس

سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند شرکت  تجاری که سابقاً در کشور سوئیس وجود داشته و غیرفعال شده‌اند را مجدداً راه‌اندازی کنند؛ اما بهترین راه، ثبت شرکت جدید است. افراد به این منظور، علاوه بر ارائه مدارک لازم جهت ثبت، می‌بایست از نظام بانکی این کشور نیز تأییدیه اخذ نمایند.

درواقع سرمایه اولیه و منبع بدست آوردن آن باید ازنظر بانک شفاف باشد. هم‌چنین به این منظور، سرمایه‌گذار خارجی بایستی یک شهروند سوئیسی را به‌عنوان یکی از مدیران شرکت همراه با حق امضا منصوب کند. انواع روش‌های ثبت شرکت در سوئیس شامل موارد زیر هستند:

ثبت شرکت انفرادی یا شخصی حقیقی

در این نوع ثبت شرکت، افراد می‌توانند شرکتی تحت عنوان خود شخص در کشور سوئیس تأسیس کنند. در ثبت شرکت انفرادی نیازی به سرمایه اولیه لازم برای ثبت نیست اما اگر شرکت با بدهی مالی یا ورشکستگی مواجه شود، سرمایه‌گذار بایستی از سرمایه شخصی خود هزینه‌ها را جبران کند.

ثبت شرکت با مسئولیت‌های محدود

این نوع شرکت، رایج‌ترین روش ثبت شرکت‌های کوچک در سوئیس به شمار می‌رود و تمامی حقوق آن متعلق به شخص سرمایه‌گذار است. سرمایه اولیه جهت ثبت این نوع شرکت در حدود ۲۰ هزار فرانک سوئیس می‌باشد.

ثبت شرکت در سوئیس | مدارک موردنیاز + مراحل ثبت انواع شرکت

ثبت شرکت سهامی خاص

رایج‌ترین روش ایجاد شرکت‌های بزرگ در سوئیس، ثبت شرکت سهامی خاص است که تمامی سهام آن می‌تواند متعلق به فرد سرمایه‌گذار باشد. سرمایه اولیه برای ثبت این نوع شرکت حدود ۱۰۰ هزار فرانک می‌باشد که برای ثبت بایستی نیمی از آن به بانک‌های این کشور پرداخت گردد.

ثبت نمایندگی و شعبه شرکت خارجی

در این نوع ثبت شرکت بایستی اساسنامه شرکت اصلی و مادر همراه با گواهی بانکی جهت تائید پرداخت هزینه ثبت شرکت ارائه شود. مدارک دیگری نظیر آخرین تغییرات مالی شرکت افراد به‌منظور ایجاد شعبه دیگر تحویل داده شود.

مزایای تأسیس شرکت در سوئیس

مهم‌ترین مزیت ثبت شرکت در سوئیس، امنیت مالی بالا و امکان رشد سرمایه اشخاص با توجه به اقتصاد قدرتمند این کشور می‌باشد؛  لذا افراد با اطمینان از ریسک بسیار پایین سرمایه‌گذاری می‌توانند پیشرفت سرمایه خود را تضمین کنند. دیگر مزایای این نوع سرمایه‌گذاری شامل موارد زیر است.

 • حق مالکیت تمامی سهام شرکت
 • امکان مسافرت و تعامل تجاری با سایر کشورهای عضو شینگن
 • عدم وجود محدودیت در زمینه مشارکت‌های تجاری و گمرکی بین کشورهای اروپایی
 • سهولت در اخذ ویزای سایر کشورهای جهان
 • ایجاد حساب بانکی برای شخص و شرکت
 • امکان استفاده از یک برند اروپایی
 • امکان دریافت اقامت دائم سوئیس پس از گذشت ۳ سال
 • درخواست تابعیت سوئیس پس از گذشت ۵ سال از اخذ اقامت دائم

ثبت شرکت در سوئیس | مدارک موردنیاز + مراحل ثبت انواع شرکت

مدارک موردنیاز ثبت شرکت

تعیین نام شرکت به‌عنوان شعار کاری در آینده، یکی از مراحل مهم جهت ثبت می‌باشد؛ به‌نحوی‌که اسامی که قبلاً در سوئیس ثبت نشده باشند، مورد تائید قرار می‌گیرند. مدارک و اسناد موردنیاز جهت ثبت شرکت در این کشور به شرح زیر است.

 • ارائه تمامی مدارک شناسایی متقاضی
 • مدارک شناسایی همه سهام‌داران شرکت
 • تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت
 • ارائه طرح توجیه اقتصادی
 • اثبات تمکن مالی افراد از طریق ارائه سند مالکیت یا گزارش گردش ۳ ماهه بانکی
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • ارائه وکالت‌نامه

سرمایه‌گذاران خارجی به‌منظور سهولت و تسریع در روند تأسیس شرکت و آگاهی از آخرین تغییرات قوانین مهاجرتی در این کشور بهتر است از یک وکیل مهاجرت به سوئیس یاری بگیرد.

مراحل قانونی ثبت شرکت در سوئیس

ثبت شرکت در سوئیس با در نظر گرفتن شاخصه‌های اقتصادی تأثیرگذار ازجمله نرخ مالیات، تورم، نرخ بیکاری و تولید ناخالص داخلی، هم ازنظر پیشرفت و ارتقای کاری و هم ازنظر رشد سرمایه، موقعیت فوق‌العاده‌ای برای افراد محسوب می‌شود. به‌شرط آن‌که مراحل قانونی ثبت شرکت در این کشور امن اروپایی را شناخته و با ارائه سرمایه و مدارک جامع و کامل، در این مسیر سرنوشت‌ساز تا دریافت اقامت دائم پیش بروند. مراحل قانونی این پروسه به شرح زیر می‌باشد:

مرحله اول: تشکیل پرونده با کمک وکیل مهاجرت و ایجاد هماهنگی با وزارت امور خارجه و بازرگانی.

مرحله دوم: دریافت تأییدیه از دولت سوئیس بر اساس Business Plan و کسب اجازه فعالیت تجاری

مرحله سوم: اخذ وقت مصاحبه سفارت و کسب ویزای نوع D (ویزای یک‌ساله و قابل تمدید)

افرادی که موفق به ثبت قانونی شرکت در سوئیس می‌شوند، می‌توانند از همان ابتدای مسیر ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر سن قانونی خود دریافت کنند. هم‌چنین در صورت مثبت ارزیابی شدن روال کاری و تجاری شرکت، امکان اخذ اقامت دائم پس از گذشت ۳ سال برای متقاضی و خانواده‌اش وجود دارد.

سؤالات متداول

مراحل ثبت شرکت در سوئیس چیست؟

افراد پس از ارائه مدارک موردنیاز و تشکیل پرونده در کشور سوئیس  با یاری وکلای حقوقی و ایجاد هماهنگی با وزارت بازرگانی و وزارت خارجی می‌توانند تأییدیه لازم برای ثبت شرکت را از دولت این کشور دریافت کنند. بعد از تعیین وقت مصاحبه در سفارت سوئیس در ایران ویزای تجاری ۱ ساله برای متقاضی و خانواده‌شان برای راه‌اندازی شرکت صادر می‌شود.

آیا ثبت شرکت در سوئیس سبب اقامت دائم افراد در این کشور می‌شود؟

بله، افراد می‌توانند با ثبت شرکت و تمدید ویزای تجاری کسب‌شده، پس از گذشت ۳ سال فعالیت کاری سودمند در این کشور با ارائه مدارک گردش مالی و پرداخت به‌موقع مالیات برای دریافت اقامت دائم درخواست دهند.

آیا در روند تأسیس شرکت، ثبت دفتر در سوئیس الزامی است؟

بله، یکی از الزامات مهم ثبت شرکت در سوئیس، ثبت دفتر شرکت به‌صورت حقیقی و حقوقی است تا تمامی اسناد حقوقی شرکت در آنجا تصویب‌شده و موردبررسی قرار گیرد.

سرمایه اولیه برای تأسیس شرکت در سوئیس چقدر باید باشد؟

سرمایه اولیه لازم برای تأسیس شرکت از ۲۰ هزار فرانک آغاز می‌شود که برای شروع روند ثبت بایستی حداقل نیمی از آن به بانک‌های این کشور پرداخت شود. میزان ارزش هر سهم در شرکت‌های سوئیس حدوداً ۱۰۰ فرانک می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.