مهاجرت

اقامت تمکن مالی در آلمان

اقامت تمکن مالی در آلمان

اثبات تمکن مالی یکی از روش‌های اخذ اقامت آلمان می‌باشد. در واقع برای اخذ اقامت تمکن مالی در آلمان فرد باید ثابت نماید که توان مالی کافی برای اداره زندگی خود و خانواده‌ اش را دارد و می‌تواند بدون انجام کار در این کشور زندگی کند. در این مطلب به بررسی تمامی جوانب مهم اقامت طریق تمکن مالی خواهیم پرداخت.

در صورت نیاز به مشاوره مهاجرت در خصوص اخذ ویزای سرمایه گذاری در آلمان می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. موسسه مهاجرتی ویزانیو با بهره گیری از بهترین وکیل مهاجرت به آلمان می تواند راهنمای شما در پروسه مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری باشد.

قوانین دریافت اقامت تمکن مالی در آلمان

اقامت از طریق تمکن مالی در آلمان یکی از انواع راههای مهاجرت می‌باشد که طرفداران بسیاری دارد همچنین بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند از روش اقامت از طریق تمکن مالی در آلمان اقدام نمایند.

اقامت از طریق تمکن مالی در آلمان یکی از انواع اقامت‌ها می‌باشد با این تفاوت که افرادی که از روش اقامت از طریق تمکن مالی در آلمان اقدام می‌نمایند به‌طورمعمول اجازه کار در این کشور را نخواهند داشت اما امکان سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت برای افرادی که از این طریق برای اخذ اقامت آلمان اقدام می‌نمایند فراهم است و به‌راحتی می‌توانند از این روش اقدام نمایند.

شرایط اقامت آلمان

اقامت آلمان از طریق تمکن مالی روشی است که عموماً به بازنشستگان یا افرادی که دارای شرایط مالی بسیار مناسبی هستند می‌تواند تعلق بگیرد. اقامت آلمان از طریق تمکن مالی یا خود حمایتی همان‌طور که از اسم آن مشخص است.

اجازه اقامت بدون اجازه کار می‌باشد که افراد با سرمایه و دارایی‎های خود ثابت می‌نمایند که از شرایط مالی و درآمد ایده آلی برخوردار هستند و می‌توانند تمام هزینه‌های خود را در کشور مربوطه پوشش دهند و نیازی به کار در کشور آلمان ندارند.

مشابه این نوع اقامت در اتریش و اسپانیا و همچنین در کشور یونان به نام اقامت بازنشستگان وجود دارد اما درواقع اقامت آلمان از طریق تمکن مالی امکان‌پذیر نمی‌باشد یعنی در کشور آلمان روشی به نام تمکن مالی یا خود حمایتی علی‌الظاهر وجود ندارد و اقامت از طریق تمکن مالی در اروپا برای کشور اتریش امکان‌پذیر می ‎باشد.

و از آنجائی که اکثریت قوانین آلمان و اتریش شبیه به یکدیگر هست این تفکر برای افراد به وجود آمده است که آلمان هم دارای چنین روشی برای مهاجرت و اخذ اقامت است که درواقع این‌چنین نیست.

با توجه به این موضوع متقاضیانی که قصد دارند به اقامت دائم آلمان دست پیدا کنند می‌توانند از سایر طرق سرمایه‌گذاری همچون ثبت شرکت با مسئولیت محدود در آلمان و یا اخذ ویزای کار آلمان به این مهم دست یابند وگرنه اگر تنها هدف آن‌ها اقامت از طریق تمکن مالی یا خود حمایتی است.

می‌توانند از کشور اتریش استفاده نمایند و از این طریق اقامت اتریش را به دست آورده و با توجه به عضو شنگن بودن این کشور و نزدیکی به آلمان حتی می‌توانند به آن سفر بدون نیاز به ویزا داشته باشند.

اقامت از طریق تمکن مالی در آلمان

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت

افرادی که در داخل کشور دارای توانایی مالی خوبی بوده و خواهان مهاجرت از طریق اخذ اقامت تمکن مالی در آلمان هستند، می‌توانند با تهیه منابع و مدارک موردنیاز که در ادامه آورده می‌شود، برای این کار اقدام نمایند.

 • داشتن سود سپرده بانکی
 • داشتن سهام شرکت‌ها، کارخانه‌ها، مؤسسات و…
 • اجاره مستغلات بر اساس سند ملکی و اجاره‌نامه رسمی
 • فیش حقوقی بازنشستگی
 • سند شش‌دانگ املاک

داشتن مدارک و اسناد بالا به‌تنهایی کفایت نمی‌کند. در کنار این موارد داشتن درآمد مستمر و ماهیانه که حداقل مقدار آن در کشورهای مختلف متفاوت است، الزامی می‌باشد.

 

نحوه اخذ اقامت آلمان از این طریق

حال با توجه به اینکه اخذ اقامت آلمان از طریق تمکن مالی وجود ندارد افراد می‌توانند از طریق ویزای کار یا ثبت شرکت اقامت آلمان را به دست آورند که در ادامه شرایط ویزای کار و ثبت شرکت به‌طور مختصر بیان می‌گردد.

کشور آلمان با توجه به صنعتی بودن خود نیازمند نیروی کار متخصص درزمینه‎های گوناگون می‌باشد و به افرادی که واجد شرایط باشند ویزای جستجوی کار اعطا می‌نماید تا شخص بتواند وارد خاک آلمان شده و به مدت شش ماه داخل کشور آلمان جویای کار باشد و با پیدا کردن کار بتواند اقامت خود را تمدید نماید.

اقامت تمکن مالی در آلمان در سایت ویزانیو

افرادی که دارای مدارک تحصیلی درزمینه‎های فنی و مهندسی بوده و سابقه کار درزمینهٔ تحصیلی خود دارند در صورت داشتن مدرک زبان B1 آلمانی می‌توانند شانس بالایی برای به دست آوردن این ویزا داشته باشند،

اما برای سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت شخص می‌بایستی بیزینس پلنی (طرح توجیه اقتصادی) را طراحی نموده که مورد تائید دولت آلمان باشد و برای ثبت شرکت سرمایه‌ای در حدود ۲۵ هزار یورو داشته باشد که در این صورت می‌تواند با ثبت شرکت به آلمان ورود پیداکرده و شرکت خود را راه‌اندازی نماید و اقامت موقت آلمان را به دست آورد.

ویژگی‌ها و مزایای اقامت تمکن مالی

 • این روش دریافت اقامت فاقد ریسک است
 • این روش ساده‌ترین و سریع‌تری روش مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت آلمان می‎باشد.
 • تمدید اقامت که به‌درستی دغدغه اصلی متقاضیان مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق تمکن مالی است در این روش به‌آسانی صورت می‌گیرد.
 • عدم نیاز به سطح زبان برای متقاضیان مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق تمکن مالی
 • عدم رعایت محدودیت سنی برای متقاضیان مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق تمکن مالی
 • شمول خانواده و افراد تحت تکفل (فرزندان زیر ۱۸ سال) برای متقاضیان مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق تمکن مالی
کشورهای کانادا و آلمان در زمینه مهاجرت از طریق اثبات توان مالی خدماتی ارائه نمی‌دهند. در حال حاضر مهاجرت به کشورهای هلند، سوئد، فرانسه و به تازگی اتریش از این طریق امکان‌پذیر می‌باشد.

نکته پایانی

با تغییر قوانین مهاجرتی، در حال حاضر دولت آلمان اقامت از طریق تمکن مالی را رد کرده است؛ به عبارتی هیچ فردی، حتی با دارا بودن تمکن مالی بسیار خوب، بنا به قانون کشوری نمی‌تواند اقامت دائم آلمان را کسب کند. لازم به ذکر است که حتی خرید ملک هم در آلمان با توجه به تغییر مقررات مهاجرتی، نمی‌تواند اقامت دائم این کشور را به همراه داشته باشد.

بنابراین متقاضیانی که آلمان را به‌عنوان مقصد مهاجرت انتخاب کرده‌اند، می‌توانند راه‌های دیگری ازجمله کار ثبت شرکت، کارآفرینی و سایر روش‌های سرمایه‌گذاری را انتخاب کنند.

اگرچه قوانین مربوط به اقامت تمکن مالی در آلمان برداشته ‌شده است، اما این روش در کشور همسایه آن یعنی اتریش هنوز هم روشی برای کسب اقامت دائم و تابعیت به شمار می‌رود. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، اتریش مانند آلمان عضو پیمان شینگن است، لذا با کسب اقامت دائم اتریش می‌توانید بدون ویزا به آلمان سفر نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.