مهاجرت

اقامت تمکن مالی در نروژ

مقاله اقامت تمکن مالی در نروژ از سایت ویزانیو

در سال‌های اخیر روش اقامت تمکن مالی در نروژ موردتوجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت به این کشور قرارگرفته است. اگرچه درگذشته بسیاری از متقاضیان از روش‌های دیگری چون خرید ملک، سرمایه ‌گذاری یا ثبت شرکت اقدام می‌نمودند، اما هم‌اکنون این روش‌ها جای خود را به روش تمکن مالی داده‌اند.

با توجه به شرایط نسبتاً آسان و کم ریسک این روش، بسیاری از افراد درصدد مهاجرت از این طریق هستند. لازم به ذکر است که در سایر روش‌ها، متقاضی می‌بایست دارایی‌های خود را به کشور مقصد انتقال دهد یا در آن کشور سرمایه گذاری کند؛ اما در روش تمکن مالی نیازی به خروج سرمایه از ایران به خارج از کشور نیست.

نروژ

نروژ یکی از کشورهای واقع در منطقه اسکاندیناوی است که اقتصادی بسیار پویا داشته و سطح رفاه مردم در آن بسیار بالاست. این کشور به علت داشتن منابع نفتی بسیار زیادی در آب‌های سرزمینی خود در دریای شمال، به یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپا و حتی جهان مبدل شده است.

البته اقتصاد این کشور برعکس اکثر کشورهای مهم صادرکننده نفت، وابستگی خاصی به این منبع انرژی ندارد و بالعکس به‌شدت تولید محور می‌باشد. به همین جهت بسیاری از مردم دنیا نروژ را به‌عنوان مقصدی عالی برای مهاجرت خود و خانواده‌شان در نظر می‌گیرند.

اقامت تمکن مالی در نروژ

روش اخذ اقامت تمکن مالی در نروژ به نام‌های دیگری چون همان اقامت خودحمایتی یا اقامت بازنشستگی که به FIP مخفف عبارت انگلیسی Financial Independent Person معروف است، یاد می‌شود. این روش یکی از روش‌های اعطای اقامت و در نهایت تابعیت است که اکثر کشورهای اروپایی آن را ارائه می‌دهند.

البته برخی کشورهای مهاجرپذیر خارج از اتحادیه اروپا نیز این نوع اقامت را اعطا می‌کنند. در اقامت خود حمایتی یا تمکن مالی، نیازی نیست فرد سرمایه خود را به کشور مقصد منتقل کند. در واقع فرد سرمایه‌ای که دارد را در کشور خود سرمایه‌گذاری نموده و از سود سرمایه‌گذاری، می‌تواند در کشور مقصد به امرارمعاش بپردازد.

به عبارت بهتر، فرد متقاضی می‌بایست به دولت نروژ اثبات کند که در صورت اقامت در این کشور به‌هیچ‌وجه برای گذراندن زندگی خود و خانواده‌اش نیازی به کار کردن یا دریافت کمک مالی از دولت آن کشور نخواهد داشت. درآمد مشخصی به‌صورت ماهانه از کشور مبدأ دریافت می‌نماید که از حداقل تعیین‌شده توسط دولت نروژ بالاتر است.

اقامت تمکن مالی در نروژ در سایت ویزانیو

مزایای اقامت تمکن مالی در نروژ

 با اخذ اقامت تمکن مالی در نروژ از کلیه مزایای حوزه شینگن ازجمله گردش آزاد کالا، سرمایه و نیروی انسانی برخوردار می‌شوید و می‌توانید به‌آسانی و بدون ویزا به همه کشورهای عضو شینگن مسافرت کنید. همچنین فرزندان شما از تحصیل رایگان در کلیه کشورهای حوزه شینگن بهره‌مند می‌شوند. در ادامه به برخی دیگر از مزایای این روش خواهیم پرداخت.

 • ریسک کمتر نسبت به سایر روش‌ها
 • اخذ اقامت اروپا عدم نیاز به سرمایه‌گذاری، خرید ملک و پرداخت مالیات ناشی از ثبت شرکت در اروپا
 • عدم نیاز به ارائه مدرک زبان
 • سهولت در تمدید اقامت از این روش
 • عدم وجود محدودیت سنی برای متقاضیان
 • امکان اخذ اقامت برای خانواده متقاضی و افراد تحت تکفل و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • امکان سفر به بیش از ۱۴۵ کشور دنیا به آسانی و بدون نیاز به اخذ ویزا
 • امکان سفر به کشورهایی چون آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا و نیوزلند بدون هیچ‌گونه مشکل
 • دریافت اقامت اروپا پس از حداکثر ۵ سال
 • افزایش حساب بانکی بین‌المللی و تجاری
 • امکلن تجارت بدون محدودیت

پس از سپری شدن حاکثر پنج سال از زمان دریافت اقامت دائم، می‌توانید درخواست تابعیت نموده و پاسپورت دوم خود را (پاسپورت اروپایی) دریافت نمایید.

نحوه اخذ اقامت

در روش اقامت تمکن مالی در نروژ همانند سایر کشورهای ارائه دهنده این روش مهاجرتی، فرد موردنظر می‌بایست در کشور خود منبع درآمد قابل اطمینانی را ارائه نماید که به‌طور ماهانه درآمدی بالاتر از حداقل تعیین‌شده توسط دولت نروژ باشد. بر این اساس، این درآمد ماهانه نباید از طریق شغل فرد متقاضی تأمین شود که با خروج وی از کشور مبدأ و ورود آن به نروژ، قطع گردد. نحوه اخذ اقامت به شرح زیر می‌باشد.

 • اولین گام پیدا کردن وکیل مهاجرت به نروژ یا یک موسسه مهاجرتی معتبر و عقد قرار داد با وی
 • تحویل مدارک به شرکت
 • دعوت نامه وقت سفارت
 • تکمیل مدارک و تحویل مدارک به متقاضی جهت مصاحبه حضوری به سفارت
 • انجام انگشت نگاری و مصاحبه
در مهاجرت از این طریق، مجوز اقامت ابتدا به صورت سالانه به متقاضی اعطا شده و سال به سال تمدید می گردد. متقاضی در پایان سال پنجم می تواند برای دریافت اقامت دائم به اداره مهاجرت این کشور درخواست دهد.

اقدامات نهایی

پس از پیدا کردن شرکت مهاجرتی مطمئن و همچنین وکیل مهاجرتی معتبر، طی مراحلی که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت، بررسی‌های لازم صورت خواهند گرفت. لازم به ذکر است، با توجه به پیچیدگی امر مهاجرت و حساسیت بالای آن به شما عزیزان توصیه می‌شود ابتدا با بهره‌گیری از مشاوره‌های رایگان شرکت مهاجرتی ویزا نیو برای مسیر مهاجرت خود تصمیم‌گیری کرده و سپس با خیالی آسوده مهاجرت نمایید.

 • تهیه آدرس اقامتی در نروژ
 • تهیه پوشش بیمه ای درمانی
 • دریافت ویزای نشنال یا نوع D
 • سفر کاری به نروژ جهت انجام اقدامات بعدی شامل ارائه مستندات به اداره مهاجرت
 • ارائه مدارک مربوط به اقامت

منابع اثبات تمکن مالی در نروژ

هر یک از منابع زیر به‌تنهایی مشروط بر اینکه حداقل درآمد مستمر و منظم ماهیانه (نرخ آن در کشورهای مختلف متفاوت است) را پوشش دهد کفایت می‌کند. چنانچه درآمد ماهیانه هر یک به‌تنهایی به کف حداقل شرایط نرسد ترکیب آن‌ها به‌منظور پوشش سطح درخواستی امکان‌پذیر است اما درهرصورت علاوه بر حداقل درآمد، به ارائه یک سند شش دانگ به نام متقاضی نیز نیاز است.

 1. سود سپرده بانکی
 2. سود سهام شرکت‌ها و مؤسسات و کارخانه‌ها و….
 3. سود حاصل از خریداری سهام در بورس
 4. اجاره مستغلات بر اساس سند ملکی رسمی و اجاره‌نامه رسمی
 5. حقوق بازنشستگی

در این روش داشتن درآمد ماهانه حداقل ۳.۰۰۰ یورو در ماه برای متقاضی، ۱.۵۰۰ یورو به ازای همسر و ۷۰۰ یورو به‌ازای هر فرزند بدون کار کردن الزامی است.

مقاله اقامت تمکن مالی در نروژ

مدارک مورد نیاز

نروژ به سبب امنیت اجتماعی بالا در کنار طبیعت ناب و چشم‌نواز، برای افرادی که دارای سرمایه و تمکن مالی خوبی برخوردار هستند، می‌تواند زندگی ایدئالی را به ارمغان بیاورد. اقامت تمکن مالی همان‌طور که از نامش مشخص است، نیازمند توانایی مالی مطلوب برای اقامت خود حمایتی در کشور خارجی می‌باشد؛ چراکه در این روش مهاجرتی امکان کار مجاز به افراد ارائه نمی‌شود. اقامت تمکن مالی در نروژ که یکی از کشورهای اروپایی حوزه اسکاندیناوی است شرایط و مدارک خاصی را می‌طلبد که باید از قبل موردتوجه قرار بگیرد. این مدارک به شرح زیر می‌باشند:

 • ترجـمه رسمی کارت ملی و شـناسـنامـه متقاضی و تمامی اعضای خانواده
 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۲ سال (ارائه پاسپـورت قبلـی در صورت وجود، الزامی می‌باشد.)
 • شش قطعه عکس ۳.۵*۴.۵ برای تمام اعضا خانواده
 • ترجمه رسمی گواهی عدم سو پیشینه افراد بالای ۱۸ سال
 • ریز پرینت شش ماه آخر حساب بانکی فرد موردنظر و اعضای خانواده به ترجمه رسمی زبان انگلیسی به همراه مهر بانک
 • گواهی موجودی حساب بانکی توسط بانک به همراه ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • مدارک استطاعت مالی متقاضی اجاره‌نامه‌های محضری/املاک و سهام خریداری‌شده از بورس به همراه ترجمه رسمی

بررسی قیمت خانه در نروژ

اکثر افرادی که قصد مهاجرت به نروژ رادارند، می‌بایست از قیمت خرید و اجاره خانه در آنجا مطلع باشند؛ بنابراین در این بخش قیمت خرید و اجاره خانه‌ها در نروژ به‌خصوص در پایتخت آن را بررسی خواهیم کرد.

بهترین روش برای اطلاع از قیمت املاک، جستجو در اینترنت است؛ زیرا جدیدترین قیمت‌ها را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. برای جستجوی آپارتمان در نروژ وب‌سایت‌های متعددی وجود دارند، که دو مورد از معتبرترین آن‌ها Hybel.no و Finn.no هستند.

هردوی این وب‌سایت‌ها به زبان نروژی هستند. شما می‌توانید قیمت انواع خانه‌ها را در مناطق مختلف این کشور بیابید. متوسط قیمت خانه در نروژ در هر مترمربع ۲۱٫۱۳۸ کرون است.

قیمت اجاره به شهری که در آن می‌خواهید زندگی کنید، محل، مدت‌زمان گذشته از ساخت ملک و همچنین امکانات خانه بستگی دارد؛ برای اطلاعات دقیق‌تر به وب‌سایت‌های مذکور مراجعه نمایید.

سوالات متداول

بر اساس اخذ اقامت از طریق شرایط اقامت تمکن مالی در نروژ می‌توان اقدام به ثبت شرکت نمود؟

بله شما با استفاده از این روش می‌توانید برای ایجاد ثبت شرکت اقدام نمایید. همچنین موضوع تجارت شما می‌تواند شامل ایجاد فروشگاه، رستوران و … باشد؛ ولی اجازه کار برای شخص دیگری که به عنوان کارفرمای شما باشد را نخواهید داشت.

بر اساس فیش حقوقی می‌توان برای اقامت تمکن مالی اقدام نمود؟

با فیش حقوق بازنشستگان این امکان وجود دارد. اما درصورتی‌که بازنشسته نشده‌اید این امر امکان‌پذیر نخواهد بود چراکه همان‌طور که قبلاً ذکر شد متقاضی نباید حقوق دریافتی خود را از طریق کار کردن به دست آورد.

درصورتی‌که از طریق تمکن مالی در کشور نروژ اقدام موفق به اخذ اقامت شویم، اجازه تحصیل داریم یا خیر؟

بله. با دریافت اجازه اقامت کشور‌های اروپایی ازجمله نروژ، می‌توان برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمود. جالب است بدانید که اگر دارای مجوز اقامت اروپا باشید، شهریه تحصیلی یا بسیار ناچیز خواهد بود یا به‌طور کامل رایگان می‌شود.

اگر از طریق تمکن مالی اقامت کشور نروژ بگیریم آیا می‌توان در سایر کشورهای حوزه شینگن به سرمایه گذاری، ثبت شرکت، تحصیل و … بپردازیم؟

با توجه به قوانین تجاری اتحادیه اروپا با صدور کارت اقامت شینگن، برای فعالیت اقتصادی آزادانه در سطح اتحادیه اروپا هیچ مشکلی نخواهید داشت و با داشتن مجوز اقامت نروژ، می‌توانید در تمامی کشورهای ناحیه شینگن رفت‌و‌آمد و زندگی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.