مهاجرت

اقامت تمکن مالی در سوئیس

اقامت تمکن مالی در سوئیس

مهاجرت و اخذ اقامت به یک امر مهم درطی چند سال اخیر تبدیل‌شده که متقاضیان زیادی را به خود جذب کرده است. افراد به دلایل مختلفی قصد مهاجرت و دریافت اقامت کشور مقصد را دارند. این دلایل می‌تواند مربوط به رفاه اقتصادی، تحصیل و زندگی بهتر باشد. در این مطلب قصد داریم به بررسی اقامت تمکن مالی در سوئیس بپردازیم.

آشنایی با سوئیس

کشور سوئیس را به‌جرئت می‌توان یکی از زیباترین کشورهای جهان توصیف کرد. این کشور دارای فرهنگی غنی و مردمانی قانون‌مدار است که همواره به تاریخ و فرهنگ کشور خود افتخار می‌کنند. پایتخت کشور سوئیس شهر برن است و واحد پول این کشور نیز فرانک سوئیس می‌باشد.

نکته‌ای که در مورد کشور سوئیس جالب‌توجه است این می‌باشد که بیشتر مناطق دیدنی سوئیس را مناطق کوهستانی چشم‌نواز تشکیل داده است. کوه‌های معروف آلپ نیز در این کشور واقع‌شده است. کشور سوئیس ازنظر مساحت در رده کشورهای کوچک قرار می‌گیرد. مساحت این کشور حدود ۴۱۲۸۲ کیلومترمربع است.

این کشور به‌واسطه مکان جغرافیایی که دارد با کشورهای فرانسه، ایتالیا، آلمان، لیختن‌اشتاین و اتریش هم‌مرز می‌باشد. کشور سوئیس دارای ۵ شهر توریستی مهم است که همواره پذیرای گردشگران خارجی بسیاری از سرتاسر جهان می‌باشد. این پنج شهر عبارت‌اند از: ژنو، زوریخ، برن، لوزان و بازل.

بررسی و نحوه دریافت اقامت تمکن مالی در کشور سوئیس

جالب است بدانید که کشور سوئیس دومین رتبه در بالاترین سن امید به زندگی را دارا می‌باشد و اولین رتبه متعلق به کشور سوئد است. همچنین کشور سوئیس دارای اقتصادی بسیار قوی می‌باشد و برای افرادی که به دنبال مهاجرت برای یک زندگی عالی و مرفه هستند بسیار مناسب است.

همچنین کشور سوئیس عضو منطقه شینگن است که فرد متقاضی اقامت تمکن مالی در سوئیس می‌تواند دریافت اقامت این کشور به۲۶  کشور اروپایی بدون دریافت ویزا سفر کند.

انواع روش‌های مهاجرتی

برای مهاجرت از کشور خود به کشور موردنظر، روش‌های مهاجرتی متنوعی وجود دارد که فرد با بررسی شرایط مالی و اهداف خود می‌تواند روش مهاجرتی مناسب خود را پیدا کند.

از روش‌های مهاجرتی که برای مهاجرت به سوئیس وجود دارد و پرطرفدار نیز هستند، می‌توان به مهاجرت از طریق کاری یا دریافت جاب آفر، مهاجرت از طریق تحصیلی، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت و همچنین مهاجرت از طریق تمکن مالی اشاره کرد.

برای انتخاب روش مهاجرتی متناسب با شرایط و همچنین اطلاع از قوانین دقیق مهاجرتی، شرایط مهاجرت و مدارک موردنیاز می‌توانید از یک وکیل مهاجرت به سوئیس کمک گرفته و یا از موسسه‌های مهاجرتی معتبر مانند ویزا نیو مشاوره رایگان بگیرید.

اقامت تمکن مالی در سوئیس | بررسی و نحوه دریافت اقامت تمکن مالی در کشور سوئیس

تمکن مالی به چه معناست؟

مهاجرت از طریق تمکن مالی که به آن مهاجرت خودحمایتی نیز گفته می‌شود، مختص افرادی است که در کشور خود از وضعیت مالی مطلوبی برخوردار هستند و به واسطه داشتن حساب بانکی با وضعیت خوب و همچنین داشتن املاک، می‌توانند به سوئیس مهاجرت کنند.

گواهی تمکن مالی جهت اثبات میزان دارایی شخص متقاضی اقامت تمکن مالی در سوئیس می‌باشد که سفارت با بررسی این گواهی اجازه اقدام شخص متقاضی برای اقامت تمکن مالی در سوئیس را می‌دهد. مدارکی که برای درخواست گواهی تمکن مالی موردنیاز است عبارت‌اند از:

 • اصل کارت ملی شخص متقاضی
 • داشتن پاسپورت معتبر شخص متقاضی
 • درصورتی‌که شخص وکالت به غیر داده باشد، ارائه وکالت‌نامه قانونی
 • تکمیل فرم درخواست گواهی تمکن مالی
 • همچنین نکاتی که برای دریافت گواهی تمکن مالی باید به آن توجه کنیم عبارت‌اند از:
 • گواهی تمکن مالی باید حتماً در سربرگ مخصوص بانکی به صدور رسیده باشد و دارای مهر بانکی و امضا باشد.
 • گواهی حتماً به نام شخص متقاضی باشد
 • درصورتی‌که فرد متقاضی متأهل باشد، گواهی را می‌تواند به نام همسرش دریافت نماید.
 • تمام اطلاعات بانکی ازجمله آدرس، شماره‌حساب و شماره تماس بانک در گواهی ذکرشده باشد.
 • گذشتن حداقل ۶ ماه از افتتاح حساب بانکی
 • بررسی موجودی روز شخص متقاضی و اعلام معادل ارزی آن به یورو یا دلار

اقامت تمکن مالی در سوئیس

شخصی که متقاضی اقامت تمکن مالی در سوئیس می‌باشد باید این نکته را مدنظر قرار دهد که با مهاجرت از طریق این روش، امکان کار کردن و استخدام شدن در سوئیس را ندارد و باید تمام هزینه‌های مالی برای زندگی کردن در این کشور را خودش بپردازد.

درواقع فرد متقاضی مهاجرت از طریق تمکن مالی در سوئیس با داشتن منابع مالی و درآمدی خود در کشور مبدأ، می‌تواند هزینه زندگی خود را در کشور مقصد دربیاورد و امرارمعاش کند و برای پرداخت هزینه‌های زندگی نیازی به کار کردن در سوئیس و یا کمک گرفتن از دولت ندارد. این منابع مالی می‌تواند شامل دریافت سود بانکی، دریافت سود سهام، دریافت اجاره مسکن و یا حقوق بازنشستگی باشد.

همچنین فرد متقاضی می‌تواند با ایجاد یک کسب‌وکار برای خود در کشور سوئیس به فعالیت بپردازد و درآمد کسب کند که باعث رشد اقتصاد آن کشور می‌شود. شخص متقاضی اقامت تمکن مالی در سوئیس، می‌تواند بعد از گذشت ۵ سال، اقدام به دریافت اقامت دائم این کشور نماید.

اقامت تمکن مالی در سوئیس | بررسی و نحوه دریافت اقامت تمکن مالی در کشور سوئیس

مزایای مهاجرت تمکن مالی

در اقامت تمکن مالی همان‌طور که از نامش مشخص است، متقاضی وظیفه حمایت مالی خود را در کشور مقصد بر عهده دارد؛ لذا باید با اثبات توانایی مالی خود و به عبارتی توانایی تأمین اقامت و زندگی خود در آن کشور هدف، دولت را مجاب به ارائه اقامت کند. سوئیس به طبیعت سرسبز و بی‌نظیر خود در اروپا بسیار مشهور است، کیفیت بالای زندگی در کنار امنیت اجتماعی زیاد موجب شده تا این کشور از جذابیت فوق‌العاده‌ای برای مهاجران باشد. این روش مهاجرتی مزیت‌های جالب‌توجهی دارد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

 • در این روش مهاجرتی، نیازی به انتقال دادن سرمایه فرد متقاضی به کشور مقصد نیست.
 • درصورتی‌که فرد متقاضی متأهل باشد و دارای فرزندان زیر ۱۸ سال باشد، فرزندان آن‌ها می‌توانند از خدمات تحصیلی رایگان استفاده کنند.
 • همسر متقاضی از سال دوم اقامت در این کشور، اجازه دارد کار کند.
 • امکان دریافت اقامت دائم برای شخص متقاضی بعد از مدت ۵ سال
 • تمدید اقامت از این طریق در هر سال به‌راحتی انجام می‌شود.
 • فرد متقاضی می‌تواند با ایجاد یک بیزینس در کشور سوئیس، کسب درآمد نماید.
 • در این روش مهاجرتی، الزامی برای داشتن مدرک زبان وجود ندارد
 • محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد

مدارک موردنیاز

مهاجرت به سوئیس از روش خود حمایتی مستلزم اثبات تمکن مالی می‌باشد. تمکن مالی با ارائه گواهی بانکی دال بر مقدار قابل قبولی سپرده و اسناد ملکی در کشور مبدأ قابل اثبات خواهد بود. سوئیس کشوری با طبیعت بی‌نظیر، بسیار امن و دارای شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ایدئالی است که می‌تواند برای افراد بازنشسته که دیگر قصد کار کردن ندارند، جذابیت فراوانی داشته باشد. با توجه به پیچیدگی‌های این مسیر مهاجرتی به کشورهای اروپایی خصوصاً سوئیس، باید حتماً از وکیل مهاجرت خبره و آگاه به قوانین روز یاری گرفته شود. مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای اقامت تمکن مالی در سوئیس شرح زیر است:

 • ترجمه رسمی کارت ملی و شناسنامه شخص متقاضی
 • داشتن پاسپورت معتبر با حداقل ۲ سال اعتبار زمانی
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه به همراه ترجمه رسمی
 • ارائه گواهی تائید تمکن مالی به زبان انگلیسی از طریق بانک
 • ارائه مدارک مربوط به استطاعت مالی فرد متقاضی شامل اسناد املاک، سود‌های بانکی، سود سهام و…
اقامت از طریق تمکن مالی در سوئیس، یک روش مهاجرت تضمینی و بدون ریسک برای زندگی و اقامت در این کشور می باشد.

آیا اقامت تمکن مالی در سوئیس ریسکی برای متقاضی ایجاد می کند؟

ازآنجایی‌که در این روش مهاجرتی هیچ‌گونه سرمایه‌ای به کشور سوئیس انتقال نمی‌یابد و فرد متقاضی تنها باید هزینه‌های زندگی خود در کشور سوئیس را پرداخت کند، بنابراین روش اقامت تمکن مالی در سوئیس، هیچ‌گونه ریسکی را برای فرد متقاضی ایجاد نمی‌کند و متقاضی می‌تواند به‌راحتی نسبت به اخذ این نوع ویزا اقدام نماید.

نکات مهمی در رابطه با اقامت تمکن مالی در سوئیس

شخص متقاضی برای درخواست این نوع ویزا باید دارای میزان بالا و مشخصی ثروت و دارایی باشد و آن را از طریق راه‌های ذکرشده در این مقاله به اثبات برساند. این موضوع را به این دلیل می‌گوییم که متقاضی اخذ این نوع اقامت در کشور سوئیس نمی‌تواند به مدت ۵ سال و تا زمان دریافت اقامت دائم هیچ‌گونه شغلی داشته باشد.

بنابراین فرد متقاضی باید هزینه‌های خود را تأمین نماید؛ لذا اهمیت این موضوع بسیار زیاد است. درواقع هر چه میزان ثروت و دارایی شخص متقاضی بیشتر باشد مهاجرت از این طریق برای او راحت‌تر می‌شود به‌طوری‌که متقاضی می‌تواند در سوئیس با سرمایه خود به‌عنوان‌مثال یک شرکت یا یک رستوران افتتاح نماید و در آنجا به کسب درآمد بپردازد.

همچنین متقاضی می‌تواند در کشور سوئیس در صورت تمایل ملکی را خریداری کرده و سپس با اجاره دادن آن کسب درآمد کند؛ بنابراین به‌طورکلی فرد متقاضی حق کارکردن و استخدام در هیچ شرکتی را تا پایان ۵ سال ندارد و بعدازاین مدت و دریافت اقامت دائم می‌تواند به فعالیت و کار نیز در کشور سوئیس بپردازد.

همچنین نکته مهم دیگری که در رابطه با اخذ اقامت تمکن مالی در سوئیس وجود دارد این است که شخص متقاضی حتماً باید بیش از ۶ ماه در این کشور زندگی کند تا بتواند نسبت به تمدید اقامت اقدام کند. درصورتی‌که متقاضی این نکته را رعایت نکند و به‌عنوان‌مثال بعد از ۳ ماه به ایران بازگردد به‌احتمال‌زیاد برای تمدید اقامت خود در سوئیس به مشکل جدی بر خواهد خورد و مجوز اقامت وی باطل می‌شود.

سؤالات متداول

آیا درروش مهاجرتی اقامت تمکن مالی در سوئیس نیازی به مدرک تحصیلی یا مدرک زبان است؟

خیر، در این روش مهاجرتی، الزامی برای داشتن مدرک معتبر تحصیلی و یا مدرک زبان نیست؛ تنها داشتن سرمایه کفایت می‌کند.

اگر در مدت‌زمان اقامت خود در سوئیس به ایران برگردیم مشکلی ایجاد می‌شود؟

درصورتی‌که متقاضی در طول یک سال، بیش از ۶ ماه را در سوئیس زندگی کند خیر مشکلی ایجاد نمی‌شود اما درصورتی‌که کمتر از این مدت در آنجا بماند و سپس برگردد ممکن است اقامت وی تمدید نشود.

برای دریافت تمکن مالی، آیا نوع بانک صادرکننده مهم است؟

خیر، برای دریافت گواهی تمکن مالی از همه بانک‌های معتبر موجود در ایران درخواست دهید اما بهتر است از طریق مؤسسات مالی اقدام نکنید.

آیا کشور سوئیس عضو منطقه شینگن می‌باشد؟

بله کشور سوئیس عضو پیمان شینگن است و متقاضی با داشتن ویزا و اقامت این کشور می‌تواند به ۲۶ کشور اروپایی بدون نیاز به تهیه ویزا سفر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.