مهاجرت

سرمایه گذاری در آلمان

سرمایه گذاری در آلمان

اگر به دنبال مهاجرت و اخذ اقامت آلمان باشید، حتما با روش سرمایه گذاری در آلمان به عنوان یکی از روش های اخذ اقامت آشنایی دارید. اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری، دارای شرایطی است که در این صفحه برایتان توضیح داده ایم.

در صورت نیاز به مشاوره مهاجرت در خصوص اخذ ویزای سرمایه گذاری در آلمان می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. موسسه مهاجرتی ویزانیو با بهره گیری از بهترین وکیل مهاجرت به آلمان می تواند راهنمای شما در پروسه مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری باشد.

سرمایه‌گذاری در آلمان

کشور آلمان به مرکزیت برلین، در اروپا مرکزی واقع‌شده است. این کشور که دارای ۱۶ ایالت است را به نام جمهوری فدرال می‌شناسند. این کشور از قطب‌های صنعتی دنیا شناخته‌شده و سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند گامی بزرگ به سمت پیشرفت باشد.

بسته به میزان هزینه‌ای که برای سرمایه‌گذاری در آلمان و نوع بیزنسی که قصد راه‌اندازی آن را دارید، ثبت شرکت سهامی عام و خاص، راه‌اندازی کسب‌وکارهای شخصی و سایر انواع سرمایه‌گذاری می‌توانند دارای هزینه‌های معقولی هستند. جهت گرفتن مشاوره درزمینهٔ جستجوی بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در آلمان و آشنایی با آخرین قوانین سرمایه‌گذاری می‌توانید از وکلای تخصصی ما در ویزا نیو کمک بگیرید.

شرایط سرمایه گذاری در آلمان

سرمایه ‌گذاری یکی از روش‌های مهاجرت به بعضی کشورها از جمله آلمان محسوب می‌شود. راه‌های سرمایه‌ گذاری در هر کشوری متفاوت است و معمولاً افراد از سرمایه گذاری، جهت استفاده از مزایای اقامت، یا شروع یک تجارت و یا گسترش تجارت استفاده می‌نمایند.

به‌طورکلی سرمایه گذاری در آلمان و همچنین دیگر کشورها عموماً شامل شرایط یکسانی در طی سالیان نیست و باید توجه داشت که ممکن است هرسال در هر کشوری یک سری راه برای سرمایه‌گذاری باز شود و کشورها بسته به نوع و میزان نیاز خود به مشاغل و حرفه‌ها و صنعت‌ها این راه‌ها را برای سرمایه‌گذاران خارجی باز می‌کنند.

به همین دلیل اگر برای یک کشور و یک‌راهی در طی چند سال مدنظرتان است که اقدام کنید، توجه بفرمایید که ممکن است که آن موقعیت و شرایط در آن سال با سالهای بعدی تفاوت داشته باشد و قوانین کشورها نیز سال به سال تغییراتی داشته باشند، چه ازنظر قوانین سرمایه‌گذاری و چه ازنظر مالیاتی و چه ازنظر قوانین مهاجرتی، لذا پیشنهاد می‌گردد که حتماً با تحقیق مکفی در مورد وکلای حاذق این امر با آن‌ها مشورت لازمه را در مورد قوانین و شرایط اخیر و جدید داشته باشید و با دیدی باز به سمت این راه قدم بردارید.

اقدامات لازم برای سرمایه گذاری در آلمان

اولین قدم برای اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری در هر کشوری ورود به آن کشور برای بازدید از بازار و شرایط اقتصادی و ارزیابی شرایط سرمایه‌گذاری در آن کشور می‌باشد چراکه سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های پر ریسک مهاجرت محسوب می‌گردد و اگر بدون آگاهی و ارزیابی اقدام به سرمایه‌گذاری در کشوری نمائیم قطعاً با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهیم شد که گاهی نیز باعث از بین رفتن سرمایه می‎گردد.

اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

با توجه به اینکه کشور آلمان عضو اتحادیه اروپا و شنگن می‌باشد شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و همین‌طور کشورهای عضو پیمان اقتصادی اروپا برای تجارت و مهاجرت به آلمان نیازی به اخذ ویزا ندارند اما سایر شهروندان کشورهای دیگر من‌جمله ایران برای ورود نیاز به ویزا دارند.

اگر اشخاص ثابت نمایند که برای سرمایه‌گذاری و اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری و تجارت قصد مهاجرت به آلمان را دارند می‌توانند درخواست ویزای تجاری آلمان را نمایند، البته بازه زمانی ویزای تجاری به ملیت و نوع تجارت سرمایه‌گذار بستگی دارد و ویزای بیزینس برای اقدام به ثبت شرکت در آلمان نیز وجود دارد. بعد از ورود به کشور آلمان و سنجیدن شرایط اقتصادی سرمایه‌گذاران می‌توانند اقدام به سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت و یا تأسیس بیزینس خود نمایند.

روش‌های سرمایه گذاری در آلمان

سرمایه گذاری در آلمان که بزرگترین و پویاترین کشور اقتصادی اروپا می‌باشد همواره به عنوان سوژه مناسبی برای سرمایه گذاران بوده است که در نتیجه آن سرمایه گذاران توانسته‌اند نسبت به اخذ اقامت دائم آلمان اقدام نمایند. روش های مختلفی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان وجود دارد که افراد از طریق آنها می‌توانند به اقامت دائم کشور آلمان دسترسی پیدا نمایند. از جمله مزایای این روش امکان اخذ اقامت برای تمامی اعضای خانواه می‎باشد. در ادامه به بررسی هرکدام از این روش‎ها خواهیم پرداخت.

۱- فعالیت حرفه‌ای فردی

در این نوع از فعالیت نیاز به تشکیل شرکت نبوده و می‌توان با گرفتن اجازه کسب، این نوع کارهای صنفی و تجاری را شروع کرد. بعضی از این فعالیت‌های شغلی نیاز به گرفتن اجازه ویژه ندارند؛ مانند فرش‌فروشی، خواربارفروشی، صادرات و واردات ولی برای بعضی از آن‌ها باید اجازه ویژه آن کسب گرفته شود، مانند رستوران یا تاکسی.

۲- ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در خصوص بحث اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری می‌توان بیان نمود که شرکت‌های با مسئولیت محدود برای سرمایه‌گذاران خارجی بیشترین طرفدار و محبوبیت را دارد چراکه یکی از ساده‌ترین نوع ثبت شرکت با میزان سرمایه پایین برای سرمایه‌گذاران خارجی در اتحادیه اروپا می‌باشد، میزان سرمایه در شرکت‌های با مسئولیت محدود در آلمان ۲۵ هزار یورو می‌باشد که سرمایه‌گذار می‌بایست برای افتتاح شرکت مبلغ ۱۲۵۰۰ یورو را وارد شرکت نماید و الباقی مبلغ را نیز متعهد به پرداخت آن می‌شود.

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود هم‌زمان سه شریک امکان این رادارند تا اقدام به ثبت شرکت نمایند و این شرکت باید حداقل یک مدیرعامل معرفی نماید، شرکت با مسئولیت محدود کمترین ریسک را در بین انواع شرکت‌های مختلف در آلمان و اتحادیه اروپا دارد.

سرمایه گذاری در آلمان | اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

۳- ثبت شرکت سهامی عام یا خاص

در ادامه بحث اقامت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری لازم به ذکر است که از دیگر شرکت‌های مهم در آلمان می‌توان به شرکت‌های سهامی عام یا خاص اشاره نمود، در شرکت‌های سهامی خاص مسئولیت بر اساس میزان سهام و سرمایه سهامداران محدود می‌شود و تعداد شرکای شرکت‌های فوق الذکر می‌تواند تا ۵ شریک باشد، توزیع سهم سهامداران و تعداد آنها می بایست در اساسنامه شرکت قید گردد و در محضر نامه تایید شود، میزان سرمایه اولیه برای شرکت های مذکور ۵۰ هزار یورو می باشد، سهم‎های شرکت‎های سهامی می‎بایست وارد بازار بورس آلمان گردد.

۴- ثبت شعبه

اشخاص ایرانی می‌توانند مبادرت به ثبت شعبه اعم از مستقل و وابسته کنند. اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند اقدام به ثبت شعبه نمایند که تاجر یا بازرگان کامل باشند مانند شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی یا تجار یا بازرگان و تولیدکنندگان بزرگ.

یک سوپری کوچک نمی‌تواند شعبه در آلمان تاسیس نماید ولی تولید کننده مواد غذایی یا تاجر بزرگ فعال در صادرات و واردات حق ثبت شعبه را دارد. همه ی شرکت‎های تجاری با شخصیت حقوقی مستقل از نظر قانون آلمان تاجر کامل بوده و مجاز به ثبت شعبه هستند. افراد دیگر که تاجر کامل نمی باشند می‌توانند فقط شعبه غیر مستقل ثبت کنند.

 • ثبت شعبه مستقل

ثبت شعبه مستقل یک شرکت ایرانی در آلمان دارای شخصیت حقوقی مستقل نیست و از شرکت مادر ایرانی در ایران از لحاظ سازمانی وحقوقی جدا نمی باشد. شعبه از لحاظ سازمانی و حقوقی تابع و جزئی از شرکت مادر ایرانی بوده و تابع قوانین ایران می باشد.

 • ثبت شعبه وابسته

یک شرکت خارجی یا یک شرکت با سرمایه ایرانی ثبت در آلمان می‌تواند شعبه‌های غیر مستقل در شهرهای مختلف در آلمان نیز داشته باشد. این شعبه‌های غیرمستقل معروف به Betriebsstätte می باشند.

۵- دفتر نمایندگی

این روش فقط مناسب افرادی است که نیازمند به داشتن دفتر در آلمان بوده و وابسته به شرکت مادر هستند، این گونه دفاتر حق فعالیت مستقل ندارند و باید تمامی فعالیت های خود را زیر نظر شعبه اصلی انجام دهند.

مقاله سرمایه گذاری در آلمان | اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری از سایت ویزانیو

مهمترین اقدامات برای اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

مهمترین اقدام برای اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان داشتن وکیل متخصص به امور سرمایه گذاری می باشد که سرمایه گذاران بعد از ورود می‎توانند با وکلای مختلف ارتباط برقرار نمایند.

 • انجام برخی امور محضری همانند اخذ گواهی های مربوطه
 • مراجعه به اداره بازرگانی و ارائه طرح توجیه اقتصادی (که نمای سه ساله از شرکت باید تشریح گردد)
 • مراجعه به اداره ثبت شرکت‎های آلمان (Handelsregister) برای ثبت تجاری بیزینس مربوطه
 • بررسی ملک‎های تجاری مختلف برای اجاره آفیس شرکت و دریافت اجاره‎نامه اولیه
 • بعد از اخذ اجاره‎نامه اقدام برای افتتاح حساب بانکی برای شرکت
 • اقدامات لازم و ابتدایی برای انجام امور مالیاتی

زمان پروسه اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

پروسه سرمایه گذاری در آلمان و اقامت از این طریق مدت زیادی به طول نمی‎انجامد و پروسه ثبت شرکت در آلمان بین ۲ الی ۵ ماه نهایتا زمان خواهد برد، در صورتی که سرمایه گذاران خارج از اتحادیه اروپا باشند و قصد اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری را داشته باشند مدت زمان پروسه مهاجرتی آنها بین ۵ تا ۹ ماه زمان خواهد برد.

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در آلمان

سرمایه‌گذاری در آلمان به‌عنوان یکی از قطب‌های صنعتی جهان به دلیل اقتصاد قدرتمند، حمایت مالی اتحادیه اروپا و… بسیار سودمند خواهد بود. می‌توان گفت تقریباً ۴۰ شرکت در حوزه تجارت جهانی به دلیل اهمیت و سودآوری سرمایه‌گذاری در آلمان تأسیس شده‌اند. از مهم‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اخذ اقامت دائم آلمان
 • امکان اخذ اقامت برای تمامی اعضای خانواده
 • برخورداری از حقوقی مشابه با سایر شهروندان
 • راه‌اندازی کسب‌وکار بدون نیاز به ثبت شرکت در آلمان
 • استقرار ۴۰ شرکت از ۵۰۰ شرکت تجاری بزرگ جهان در آلمان
 • امکان قرار دادن موجودی اوراق در سهام

سرمایه‌گذاری در کشور آلمان در جهان بسیار پرطرفدار است؛ لذا آلمانی‌ها سازوکار سختی برای کنترل هدایت اقتصادی خود در نظر گرفته‌اند؛ این سازوکارها سرمایه‌گذاران خارجی را متأثر کرده است. سیستم اداری فرسایشی، طولانی شدن پروسه ثبت شرکت، مالیات‌های سنگین و لزوم تسلط بر زبان دشوار آلمانی از معایب سرمایه‌گذاری در آلمان به شمار می‌روند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.