مهاجرت

سرمایه گذاری در نروژ

مقاله سرمایه گذاری در نروژ از سایت ویزانیو

نروژ کشوری خوش آوازه در زمینه سرمایه‌گذاری و زندگی است. وجود ذخایر نفت و گاز فراوان این کشور را به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل کرده است. نروژ کشوری غنی از منابع طبیعی است و آب و هوای مناسبی دارد که شهروندان این کشور زندگی راحت و توام با آرامش را دارند. به همین منظور سرمایه‌گذاری در کشور نروژ و اطراف آن، موفقیتی محسوب می‌شود که متقاضیان سرمایه گذاری در نروژ در صورت دارا بودن شرایط، می‌توانند از طریق آن موفق به اخذ اقامت دائم این کشور شوند.

نروژ

نروژ کشور کوچکی است در شمال اروپا با جمعیت ۵ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر به عنوان بخشی از شبه جزیره اسکاندیناوی، از شمال غرب و جنوب توسط آب احاطه شده و از شرق مرز مشترکی با سوئد، فنلاند و روسیه دارد. این کشور حدود ۲٬۵۴۴ کیلومتر مرز مشترک با همسایگان خود یعنی فنلاند ۷۲۹ کیلومتر، با سوئد ۱٬۶۱۹ کیلومتر و با روسیه ۱۹۶ کیلومتر فاصله دارد.

پایتخت نروژ، شهر اسلو ۷۹۲ هزار نفر جمعیت دارد و مساحت آن ۳۸۵٬۲۰۷ کیلومترمربع است و جمعیت کلی نروژ در حدود ۵ میلیون و ۱۳۰ هزار نفر تخمین زده‌شده است. نروژ دارای عملکرد فوق‌العاده‌ اقتصادی است که در سال ۲۰۱۷ شادترین کشور دنیا شناخته شده است.

این کشور جایگاه دوم در میان کشورهای اروپایی در تواید ناخالص داخلی است. شاخص توسعه انسانی در این کشور بسیار خوب است که همگی مزید بر علت وجود اقتصاد قوی این کشور است. بنابراین افراد بسیاری با هدف بهره‌مندی از مزایای این کشور و همچنین دریافت اقامت این کشور، نسبت به سرمایه گذاری در نروژ اقدام می‌نمایند.

یکی از نکات مهمی که برای مهاجرت از طريق سرمایه‌گذاری در کشوری خارجی باید در نظر داشته باشید، نرخ مالیات بر درآمد، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری در آن کشور است. نرخ مالیات بر درآمد در نروژ 38.5 درصد است.
همچنین بخوانید: مزایای زندگی در نروژ

اقتصاد نروژ

کشور نروژ از جمله کشورهایی نفتی است که توانسته است تبدیل به یکی از اقتصادهای برتر دنیا شود؛ اما سؤال اینجاست که چگونه نروژ توانسته به این جایگاه مهم دست پیدا کند که باید گفت، در سال ۱۹۶۰ منابع نفتی و گازی در دریای نروژ یافت شد که اتفاق بزرگی در این کشور بود.

این اتفاق باعث به وجود آمدن اقتصاد موفق و رشد اقتصادی شد. منابع نفتی این کشور را زیر و رو کرد و بخش اعظمی از صادرات نروژ از این چاه‌های نفتی تأمین می‌شود. این کشور روزانه ۲ میلیون بشکه نفت صادر می‌کند. شاید برای شما جالب باشد اما کشور نروژ در زمینه فروش سالمون و ماهی درآمد بسیار بالایی دارد.

تفاوت اقتصاد نروژ با کشورهای نفتی دیگر کمی متفاوت است و به‌ جای تمرکز بر منابع عظیم نفتی، به دیگر نقاط قوت خود توجه کرده و آن را پرورش داده است، قدرت پرورش آبزیان در این کشور به گونه‌ای است که حرف اول در پرورش آبزیان را نروژ می‌زند.

چند سالی است که با توجه به کم آبی در کره زمین نروژ تلاش‌هایی را آغاز کرده است که به جای استفاده از منابع نفتی، از صنعت آبزی‌پروری استفاده کند تا به مشکلی در زمینه منابع طبیعی برخورد نکند.

به جز صنعت آبزی‌پروری این کشور در زمینه صنعت کشتی‌سازی نیز جزو بهترین کشورها می‌باشد. گوشت گاو و سایر فرآورده‌های دامی به دلیل داشتن اب و هوای مناسب برای طیور از دیگر صادرات این کشور است.

همچنین بخوانید: هزینه زندگی در نروژ

انواع سرمایه گذاری در نروژ

انتظار می‌رود با توجه به پیشرفت‌‌های این کشور سطح فعالیت و سرمایه گذاری در نروژ در سال‌های آینده، رشد خوبی را داشته باشد. سرمایه گذاری در نروژ دارای انواع گوناگونی است که در ادامه به بررسی برخی از روش‌های آن خواهیم پرداخت.

کارآفرینی

در این روش برای شروع کارآفرینی در نروژ نیازی به اقامت ندارید و می‌توانید در زمینه‌های فناوری اطلاعات و کشتی‌سازی کارآفرینی کنید. حداقل سرمایه برای شروع کارآفرینی در نروژ ۱۰۰.۰۰۰ یورو است که موجب گرفتن ویزای تجارت و اقامت دائم در نروژ می‌شود.

برای گرفتن این سرمایه‌گذاری ۱ ماه زمان نیاز دارید و برای اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه‌گذاری شما نیاز دارید ۳ سال در این کشور حضور داشته باشید و هرساله ویزا را تمدید نمایید. برای دریافت شهروندی و پاسپورت نروژ از این طریق، به حدود هفت سال زمان نیاز دارید.

خرید ملک

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در نروژ دارای محدودیت‌های خاصی است. افرادی که قصد خرید ملک دارند، باید امتیازهایی را کسب کنند تا واجد شرایط باشند.

جاهایی مثل معدن، جنگل‌ها و منابع طبیعی و … نیز قابل اجاره از شرکت‌های خارجی هستند. در صورتی‌که قصد اجاره چنین املاکی را داشته باشید، محدودیت در تعداد اجاره املاک خواهید داشت؛ از این طریق می‌توانید مجوز اقامت در کشور مقصد را نیز بدست آورید.

در روش خرید ملک مسکونی متقاضی به منظور گرفتن اقامت ملکی را خریداری می‌کند و درخواست اقامت از طریق سرمایه گذاری در نروژ را می‌دهد. برای خرید ملک تجاری در نروژ مانند رستوران و هتل باید ویزای ثبت شرکت در نروژ را اخذ نمایید.

سرمایه گذاری در نروژ

اوراق قرضه دولتی

اولین بار این گونه سرمایه‌گذاری در این کشور در سال ۱۹۹۵ منتشر شد بدین صورت که سرمایه‌گذار از اتباع دیگر کشورها و همچنین سرمایه‌گذاران تبعه نروژ باید از دولت اجازه‌نامه و نامه‌ای مبنی بر مقبولیت شخص را کسب نمایند. در سال ۲۰۰۲ سرمایه‌گذارانی که قصد خرید اوراق قرضه دولتی را دارند نیازی به اجازه‌نامه دولتی ندارند و می‌توانند کلیه صنایع نفت و گاز و … را خریداری کنند.

با خرید اوراق قرضه شما می‌توانید اقامت دائم نروژ را کسب کنید. خرید اوراق قرضه قابل بازگشت به‌نحوی است که باید مبلغ موردنظر نروژ به مدت پنج سال به‌صورت سپرده نزد دولت قرار گیرد. پس از گذشت پنج سال، کل مبلغ سپرده بدون احتساب سود به متقاضی برگردانده می‌شود. پس از گذشت این دوره فرد می‌تواند اقامت دائم نروژ را دریافت نماید.

در صورت خریداری کردن اوراق قرضه غیر قابل بازگشت متقاضی مبلغ تعیین شده از طرف دولت را به دولت نروژ می‌پردازد. در هر دو روش مبلغ دیگری را نیز به‌عنوان هزینه‌های وکالت به دولت می‌بایست پرداخت کنید. بهتر است بدانید از هر دو روش می‌توان به اقامت دائم را دریافت کنید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در نروژ

سرمایه گذاری در نروژ مزایایی دارد که دانستن آن باعث متقاعد شما برای سرمایه‌گذاری در این کشور می‌شود. برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

– منابع این کشور و زیرساخت‌هایی که دارد، بسیار است.

– اقتصاد قدرتمند این کشور محیط کاری مثبت و پایداری به وجود آورده است.

– بخش مالی و بانکی نروژ بسیار قوی است به گونه‌ای که رتبه هشتم در جهان را دارد.

معایب سرمایه‌گذاری

– اقتصاد نروژ دارای تنوع خاصی نیست و بسیار وابسته به صنعت نفت و پرورش آبزیان است.

– اقتصاد این کشور به شرکای اصلی آن، یعنی انگلستان بستگی دارد؛ بنابراین خروج انگلستان از این بازار موجب بروز مشکلات سختی برای نروژ خواهد شد.

– با توجه به موقعیت جغرافیایی نروژ، هزینه حمل و نقل و زیربنای مخابراتی در این کشور بسیار زیاد است.

– قوانین کار در کشور نروژ همانند دیگر کشورهای اروپایی بسیار سخت است؛ همین مسئله باعث افزایش دستمزد می‌گردد.

سرمایه گذاری در نروژ از سایت ویزانیو

شرایط اخذ ویزای سرمایه‌گذاری

برای شروع کسب‌ و کار جدید آن هم در یک کشور دیگر لازمه‌ی آن داشتن سرمایه بسیاری است. بعد از آماده شدن برای سرمایه‌گذاری دولت باید تجارت شما را تأیید کند. یک نقشه خوب تجاری شامل هزینه‌های سرمایه‌گذار و هدف‌های آن شخص است.

داشتن یک طرح تجاری (بیزینس پلن) خوب شما را از هرگونه شکست در کسب و کارتان دور می‌کند و شما در صورت شکست شما باید دوباره مراحل را آغاز کنید.

اگر قصد سرمایه گذاری در نروژ و پس از آن اخذ اقامت این کشور را دارید، تسلط بر زبان نروژی از الزامات این پروسه است. الزام آشنایی یا تسلط بر زبان رسمی کشور بر این است که فرد توانایی برقراری ارتباط با اطرافیان را داشته باشد.

اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در نروژ

سرمایه‌گذاری یکی از بهترین روش‌ها برای اخذ اقامت نروژ می‌باشد. نروژ که اقتصاد آن بر پایه منابع طبیعی نظیر نفت و گاز، شیلات، کشتی‌رانی و … استوار است، بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری و به دنبال آن اخذ اقامت فراهم کرده است. شاخصه‌های سرمایه‌گذاری از قبیل تولید ناخالص داخلی، نرخ کنترل فساد، نرخ مصادره اموال در نروژ نشان از سودمند بودن این روش اقامتی است.

افراد با کسب ویزای سرمایه‌گذاری می‌توانند نهایتاً پس از ۳ سال موفق به دریافت اقامت دائم این کشور شوند؛ به‌شرط کامل بودن مدارک و البته قانونی بودن روال کار. مهم‌ترین شرایط برای دریافت اقامت نروژ با این ویزا این است که متقاضی باید دست‌کم ۳ سال بدون وقفه در نروژ اقامت داشته باشد و تحصیلات خود در زمینهٔ فراگیری زبان نروژی و مطالعات اجتماعی کامل نماید.

مجوز اقامت برای ویزای سرمایه‌گذاری با در نظر گرفتن شرایط فوق، برای مدت ۲ سال ارائه می‌شود؛ البته این مجوز اقامت قابلیت تمدید دارا می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.