مهاجرت

ازدواج در سوئد

مقاله ازدواج در سوئد در سایت ویزانیو

کشور سوئد یکی از کشورهای مهاجرپذیر در اروپا می‌باشد که به یکی از مقاصد اصلی مهاجرین تبدیل شده است. یکی از راه‌هایی که برای متقاضیان مهاجرت به سوئد وجود دارد، ازدواج با اتباع این کشور است، برای اخذ اقامت از این روش فرد باید با فردی که تبعه کشور سوئد است ازدواج نماید. اخذ اقامت از طریق ازدواج در سوئد علی‌رغم سادگی، قوانین و محدودیت‌هایی دارد که فرد باید از آنها اطلاع داشته باشد تا با انجام حرکت اشتباه دچار مشکلات بعدی نگردد.

ازدواج در سوئد

تمایل به زندگی در کشوری با سطح رفاهی بالا، دارا بودن اقتصادی پایدار، بهره‌مندی از امکانات مطلوب رفاهی ارائه‌شده به شهروندان و… از دلایل متعدد تمایل به مهاجرت و زندگی در این کشور است. ازدواج در سوئد یکی از راه‌های اخذ اقامت دائم این کشور بوده و همانند سایر روش‌های اقامتی نیازمند طی کردن مراحلی می‌باشد.

اصلی‌ترین شرط ازدواج در این کشور، ازدواج با یکی از افراد تبعه سوئد و دارای اقامت دائم این کشور است. در مرحله بعد نیز داشتن سن بالای ۱۸ سال برای انجام این امر است.

مقررات مهم ازدواج در سوئد

به‌طورکلی دو شرط اساسی درزمینهٔ مهاجرت از طریق ازدواج با شهروند سوئدی وجود دارد. مهم‌ترین شرط دارا بودن توانایی مالی جهت تأمین هزینه زندگی همسر می‌باشد؛ درواقع این افراد با ارائه مدارکی موثق باید اثبات کنند که مشکل مالی ندارد. دیگر مسئله مهم فراهم کردن ملک مشترک با همسر است؛ به عبارتی افراد باید نشان دهند که در تمامی حوزه‌ها باهم شریک هستند. قوانین مهاجرت از طریق ازدواج در هر کشوری پیچیدگی‌های خاصی دارد. بااین‌حال شرایط و قواعد ذکر شده شامل افراد زیر نمی‌گردد:

  • شهروند سوئد یا کشورهای اتحادیه اروپا
  • پناهندگان در سوئد
  • افراد دارنده اقامت دائم در سوئد

شرایط ازدواج در سوئد

طبق قوانین دولت سوئد، برای فردی که با یکی از شهروندان سوئدی ازدواج کرده است این امکان وجود دارد که برای زندگی در کنار همسرش وارد خاک استرالیا گشته و در آن اقامت داشته باشد. دولت استرالیا شرایطی را نیز برای صدور اجازه اقامت از طریق ازدواج تنظیم کرده است که به این صورت می‌باشند:

– ارائه فرم درخواست صدور ویزا

– اثبات توانایی مالی فرد سوئدی برای تأمین هزینه‌های همسرش

– ارائه مدرک مبنی برداشتن محل زندگی

– ازدواج رسمی باید در کتاب رکود خانواده و استانداری محلی ثبت شده باشد

– هر دو طرف باید به سن قانونی رسیده باشند

– تسلط متقاضی به زبان سوئدی

اگر یک فرد غیر تبعه سوئد قصد ازدواج با فردی از تبعه سوئد را داشته باشد پس از ازدواج با فرد سوئدی می‎تواند اقامت و تابعیت سوئد را از طریق ازدواج اخذ نماید.

مدارک مورد نیاز برای اقامت ازدواج در سوئد

– مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی و …

– مدارک برای اثبات تجرد طرفین ازدواج

– مدارک اثبات توانایی مالی تبعه سوئدی برای پرداخت هزینه‎های همسر

– مدارک و اسناد کافی برای اثبات واقعی بودن ازدواج

– مدارک اثبات طلاق هر یک از طرفین و یا فوت همسر قبلی در صورت وجود

ازدواج در سوئد از ویزانیو

مراحل اخذ اقامت سوئد از طریق ازدواج

طرفین ازدواج با در دست داشتن مدارک موردنیاز برای درخواست اقامت فرد خارجی باید به اداره سفارت سوئد مراجعه نمایند، بعد از ارائه مدارک، برای تشخیص واقعی بودن ازدواج یک جلسه مصاحبه حضوری تنظیم می‌گردد که معمولاً پنج ماه ممکن است طول بکشد.

هدف اساسی از این مصاحبه برای اطمینان از واقع بودن ازدواج است. به عبارتی تنها برای دریافت ویزا یا ازدواج مصلحتی نباشد. پس از مصاحبه حضوری و اثبات واقعی بودن ازدواج، ویزای دوساله جهت اخذ اقامت سوئد از روش ازدواج ارائه خواهد شد. به‌طورکلی ازدواج راحت‌ترین و سریع‌ترین راه برای مهاجرت به یک کشور خارجی است؛ به‌شرط آن‌که ازدواج واقعی و طبق قوانین باشد.

همان‌طور که گفته شد، هدف از برگزاری جلسه مصاحبه تشخیص واقعی بودن رابطه و علاقه‌مند بودن دو طرف به یکدیگر است؛ بنابراین افراد باید مدارکی مانند فیلم و عکس‌های ازدواج و خانوادگی، چت‌های خصوصی و … را نیز برای اثبات به همراه داشته باشند.

همچنین بخوانید: ویزای کاری سوئد

اعتبار ویزای ازدواج چقدر است؟

بعد از گذراندن مراحل مربوط به اخذ ویزای ازدواج، این ویزا با اعتبار دو سال برای فرد صادر می‌گردد. فرد در طی این مدت اجازه خواهد داشت که در خاک سوئد به کار و تحصیل بپردازد.

اقامت دائم پس از ازدواج در سوئد

بعد از گذشت دو سال و در صورت موفقیت‌آمیز بودن ازدواج به فرد اجازه اقامت دائم اعطا می‌گردد. البته تمامی این امکانات منوط بر اثبات واقعی بودن ازدواج و پایداری آن است.

اداره مهاجرت در طی این سؤال زندگی فرد را زیر نظر داشته و رفتار شهروندی و حساب‌های بانکی فرد را نیز چک می‌کند. اگر فرد موفق به اجازه اقامت دائم گردد بعد از گذشت یک سال می‌تواند برای دریافت پاسپورت سوئدی درخواست دهد که به معنی برخورداری از حقوق شهروندی این کشور می‌باشد.

ازدواج در سوئد

مشکلات ازدواج صوری برای اخذ اقامت سوئد

برخی از متقاضیان اخذ اقامت سوئد برای رسیدن به هدف از ازدواج‌های صوری استفاده می‌نمایند، به این صورت که مراحل قانونی ازدواج با یک فرد سوئیسی را طی می نمایند اما با فرد مورد نظر زندگی مشترک ندارند. این افراد باید در نظر داشته باشند که اخذ اقامت از طریق ازدواج صوری، غیرقانونی است و کشور سوئد به‌محض اینکه از موضوع مطلع گردد، ویزای فرد را باطل می‌نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.