مهاجرت

ازدواج در سوئیس

ازدواج در سوئیس

برای ورود اعضای خارج از اتحادیه اروپا و منطقه شینگن، شرایط به نسبت سخت‌گیرانه‌ای در نظر گرفته‌شده است. بنابراین افراد ساکن در خارج از این منطقه که قصد ورود به این کشور را داشته باشند، برای ورود باید از روش‌های مهاجرتی خاص و از پیش تعیین‌شده‌ای اقدام کنند. یکی از این روش‌ها  ازدواج در سوئیس است که در صورت ثبت رسمی، متقاضی می‌تواند موفق به دریافت اخذ اقامت و درنتیجه آن تابعیت سوئیس شود.

قوانین مهاجرت از طریق ازدواج در سوئیس

اگر فردی با تابعیت خارجی و ساکن در مناطق غیر شینگن، تصمیم به ازدواج با یک فرد که تابعیت سوئیس را دارد بگیرد، باید با در نظر گرفتن قوانین این کشور برای ازدواج اقدام کند.

در این حالت با ثبت ازدواج به‌صورت رسمی و ارسال مدارک ثبت‌شده به اداره مهاجرت و سفارت سوئیس، متقاضی می‌تواند به‌صورت موقت در سوئیس بماند. این مجوز اقامت باید بسته به شرایط طرفین و در صورت تداوم ازدواج آن‌ها با ارائه مدارک، حداقل پنج سال تمدید گردد، تا پس‌ازآن فرد بتواند مجوز اقامت دائم دریافت کند.

 • سن قانونی برای ازدواج در سوئیس ۱۷ سال برای پسران و ۱۶ سال برای دختران است.
 • یکی دیگر از قوانینی که برای ازدواج در این کشور در نظر گرفته می‌شود، این است که طرفین برای اولین بار در سوئیس ازدواج کنند و در زمان ازدواج، همسر دیگری نداشته باشند.
 • از دیگر قوانین می‌توان به داشتن تمکن مالی و شرایط زندگی مطلوب فرد تبعه اشاره کرد که بتواند از پس هزینه زندگی در سوئیس برای خود و همسرش برآید، اشاره کرد.

ازدواج در سوئیس

در صورتی که فردی خارجی قصد ازدواج در سوئیس با فردی تبعه این کشور را داشته باشد، می‌تواند پس از ۶ سال زندگی مشترک تابعیت سوئیس را دریافت نماید. از جمله شرایطی که برای فرد تبعه سوئیس وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد باید از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد.
 • املاک و تمکن مالی فرد باید به شکل اصولی و دقیق ارزیابی شده باشد.
 • عدم ارتکاب جرم و همچنین نداشتن بدهی به دولت
 • فرد نباید برای امنیت کشور سوئیس خطرآفرین باشد.
 • فرد باید از قوانین سوئیس پیروی نموده و در پنج سال گذشته، حداقل سه سال را به‌صورت مداوم در سوئیس زندگی کرده باشد.

متقاضیان ازدواج در سوئیس در صورتی که سن آن‌ها بالای ۱۸ سال است می‌توانند برای این کار اقدام نمایند. ابتدا باید فرم مربوطه را تکمیل نمایند. سپس در مورد شرایط زیر اطلاع داشته باشند.

 • ازدواج با محارم در این کشور غیرقانونی و ممنوع است.
 • در مراسم ثبت رسمی ازدواج، می‌بایست از اداره مهاجرت، یک مامور جهت نظارت حضور داشته باشد.
 • هماهنگی ها از قبل با اداره مهاجرت و سفارت سوئیس انجام شده باشد.
 • یکی از طرفین می‌بایست تابعیت سوئیس را داشته و امور مربوط به ورود طرف مقابل به کشور را پیگیری کند.

در نظر داشته باشید اگر هدف شما از ازدواج در سوئیس، دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور است، فردی که برای ازدواج انتخاب می‌کنید، می‌بایست از افراد تبعه سوئیس بوده و حتماً تابعیت این کشور را داشته باشد.

شرایط ازدواج

از شرایط مهمی که برای ازدواج در سوئیس باید به آن‌ها توجه کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نحوه آشنایی دو طرف باید واضح و مشخص باشد.
 • ثبت ازدواج می‌بایست در فضایی رسمی و در شهرداری سوئیس انجام شود.
 • اگر هرکدام از طرفین ازدواج قبلی دارند، باید مدارک مربوط به فوت همسر و یا طلاق را به مدارک ضمیمه نمایند.
 • در صورتی که از همسر قبلی طلاق گرفته‌اند، حداقل باید یک سال از طلاق گذشته باشد.

مدارک موردنیاز اخذ ویزای ازدواج

افرادی که قصد ازدواج در سوئیس را دارند، در ابتدا باید با ارائه مدارک موردنیاز به سفارت، نسبت به اخذ ویزای ازدواج اقدام نمایند. این مدارک عبارت‌اند از:

 • شناسنامه، کارت ملی و ترجمه رسمی آن‌ها به یکی از زبان‌های رایج در سوئیس مانند آلمانی
 • تکمیل فرم ویزای ازدواج
 • ارائه دعوت‌نامه از سمت همسر یا فردی که با وی قصد ازدواج دارد.
 • دو قطعه عکس که در شش ماه جاری گرفته‌شده باشد.
 • پاسپورت و ترجمه آن (حداقل مدت اعتبار پاسپورت ۸ ماه باشد.)
 • دریافت بیمه مسافرتی
 • رزرو بلیت هواپیما

پس از تکمیل مدارک موردنیاز، متقاضی می‌بایست با هدف اثبات رابطه حقیقی میان خود و طرف مقابل و تکمیل فرآیند ازدواج، آن‌ها را به سفارت سوئیس تحویل دهد.

تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم

پس از ازدواج در سوئیس و دریافت اقامت موقت، افراد باید به‌صورت مکرر با ارائه مدارک به اداره مهاجرت اثبات کنند که به‌صورت مشترک زندگی می‌کنند. ممکن است چندین بار نیز به‌صورت سرزده مأمورانی از طرف سفارت برای بازدید از محل زندگی آن‌ها اعزام شوند تا از صحت ادعای طرفین اطمینان حاصل کنند. اقامت موقت حاصل از ازدواج در کشور باید سالانه و به مدت ۵ سال تمدید گردد. در صورت عدم ارتکاب جرم و تداوم ازدواج آن‌ها، متقاضی می‌تواند موفق به اخذ اقامت دائم سوئیس شود.

در نظر داشته باشید اگر هدف شما از ازدواج در سوئیس، دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور است، فردی که برای ازدواج انتخاب می‌کنید، می‌بایست از افراد تبعه سوئیس بوده و حتماً تابعیت این کشور را داشته باشد.

اخذ تابعیت از طریق ازدواج

در نظام حقوقی بسیاری از کشورها، یکی از روش‌های دریافت اقامت دائم و تابعیت کشور مقصد، ازدواج با فردی که دارای تابعیت آن کشور است، می‌باشد. البته شرایط اخذ تابعیت در کشورها مختلف ممکن است متفاوت باشد.

به‌عنوان‌مثال، در نظام حقوقی کشور ایران، تنها با ازدواج با یک مرد دارای تابعیت، فرد می‎‌تواند موفق به دریافت تابعیت شود. بدین‌صورت که اگر خانمی خارجی با یک مرد ایرانی ازدواج کند، تابعیت ایران به خانم اعطا می‌شود ولی اگر یک مرد خارجی با یک خانم ایرانی ازدواج کند، مرد نمی‌تواند تابعیت ایران را به دست آورد.

البته چنین قوانینی برای ازدواج در سوئیس وجود ندارد و صرفاً داشتن تابعیت یکی از طرفین چه زن و چه مرد برای اخذ اقامت دائم و پس‌ازآن تابعیت برای فرد خارجی، کافی است. اقامت پس از ازدواج برای فرد خارجی به‌راحتی قابل‌دستیابی است ولی اخذ تابعیت کمی زمان‌بر است.

امکان تغییر نام پس از ازدواج در سوئیس

ازدواج با مقیم یا تبعه سوئیسی راحت‌ترین و سریع‌ترین راه ممکن برای مهاجرت به این کشور اروپایی می‌باشد. افراد از طریق ازدواج می‌توانند نهایتاً پس از ۶ یا ۵ سال اقامت دائم این کشور را به دست آورند. حق تحصیل، کار و راه‌اندازی بیزینس، بدون محدودیت ازجمله مهم‌ترین مزایای ازدواج در سوئیس می‌باشند. یکی دیگر از مواردی که افراد پس از ازدواج و اخذ اقامت دائم و تابعیت مجاز به آن هستند، اقدام به تغییر نام و هویت فردی است. مدارک موردنیاز به این منظور به شرح زیر می‌باشند:

 • دریافت تأییدیه از دفتر ثبت مجوز
 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت
 • گواهی‌نامه رانندگی

سؤالات متداول

آیا خانمی که از ازدواج قبلی فرزند دارد، می‌تواند از طریق ازدواج در سوئیس برای فرزندش هم اقامت بگیرد؟

درصورتی‌که پس از ارائه مدارک لازم برای ازدواج با فردی تبعه سوئیس و عدم وجود مشکل ازنظر دولت، ازدواج کنند، زن می‌توانند به‌واسطه سند ازدواج، برای خود و فرزند زیر ۱۸ سالش اقامت دریافت کند.

آیا واقعاً می‌توان از طریق ازدواج اقامت گرفت؟

درصورتی‌که فردی که انتخاب می‌کنید واقعی بوده و تابعیت سوئیس را داشته باشد، اگر بتوانید اثبات کنید که ارتباط میان شما وجود دارد، می‌توانید پس از ۶ سال زندگی مشترک، تابعیت سوئیس را به دست آورید.

چه شرایطی در امر ازدواج در این کشور اهمیت دارد؟

شرایطی که در ازدواج در سوئیس مورد اهمیت است، عبارت است از تلاش یکسان زن و مرد برای درآمدزایی، انسجام زندگی، تربیت فرزند و احترام متقابل به یکدیگر؛ در صورت نقض این موارد، ممکن است طرفین را با وضعیت موجود دچار مشکل کند.

آیا فردی که اقامت خود را از طریق ازدواج اخذ کرده، اجازه کار دارد؟

اقامتی که فرد به‌واسطه ازدواج با فردی سوئیسی آن را به دست می‌آورد، تمامی اجازه‌هایی که به دارندگان اقامت دائم در این کشور داده می‌شود را برای فرد به ارمغان می‌آورد. این اجازه‌ها عبارت‌اند از: اجازه کار، تحصیل، بهره‌مندی از تسهیلات بیمه، خدمات درمانی و امکانات دولتی رفاهی و…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.