مهاجرت تحصیلی

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا از سایت ویزانیو

تحصیل در کانادا یکی از روش‌های اخذ اقامت کانادا است که طرفداران زیادی بین دانش آموزان و دانشجویان در سراسر جهان دارد. در این مطلب شرایط، هزینه و امکان کار حین تحصیل و بعد از تحصیل در کانادا را بررسی کرده‌ایم.

با شرایط تحصیل در کانادا آشنا شوید

اولین گام برای تحصیل در کانادا، گرفتن پذیرش از یک موسسه آموزشی، کالج و یا دانشگاه در کانادا است که توسط دولت به رسمیت شناخته‌ شده باشد. تایید پذیرش شما توسط یک نامه اعلام می‌گردد که به آن، نامه DLI گفته می‌شود. پس از دریافت نامه پذیرش DLI، متقاضی می‌تواند برای دریافت اجازه تحصیل، ویزای تحصیلی (study permit)، درخواست دهد. این درخواست می‌بایست به‌صورت آنلاین و یا از طریق ایمیل ثبت شود.

داشتن مدرک زبان با نمره مورد نیاز از الزامات اولیه تحصیل در کاناداست؛ همچنین برای تحصیل در این کشور، باید گواهی تمکن مالی جهت پرداخت هزینه‌های تحصیلی ارائه شود.

مقاطع تحصیلی کانادا

مقاطع تحصیلی در کانادا همچون بسیاری دیگر از کشورهای جهان به دو بخش اصلی پیش از دانشگاه و مقاطع دانشگاهی تقسیم‌بندی می‌شود. در ادامه به بررسی دوره‌های تحصیلی در کانادا خواهیم پرداخت.

 • دوره کالج در کانادا

یکی از مقبول‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا دوره کالج می‌باشد. دوره‌هایی که عموماً بر تقویت مهارت‌های کاربردی با هدف تربیت نیروی متخصص برای بازار کار در این کشور متمرکزند و متقاضیان داخلی و بین‌المللی بسیار به شرکت در این دوره‌ها تمایل دارند.

اگر چه اخذ پذیرش تحصیلی برای شرکت در دوره‌های کالج در کانادا چندان دشوار نیست اما دریافت ویزای تحصیلی برای این دوره‌ها نسبت به دوره‌های دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) کمی دشوارتر است.

 • دوره کارشناسی یا لیسانس در کانادا

پس از پایان دوره دبیرستان متقاضیان دو گزینه پیش روی خود دارند اولا این که دوره کالج را شروع کنند یا برای شرکت در دوره لیسانس در یکی از دانشگاه‌های این کشور اقدام نمایند.

تحصیل در کانادا از سایت ویزانیو

دوره‌های کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا عموماً چهارساله است و در برخی مواقع متقاضیان مجبور به گذراندن دوره پیش‌ دانشگاهی نیز هستند. (در صورتی‌ که نیاز به گذراندن پیش‌ نیاز درسی و یا دوره‌های زبان باشند). برای اخذ پذیرش تحصیلی مقطع لیسانس در کانادا داشتن مدرک دیپلم و همچنین مدرک زبان انگلیسی (فرانسه) الزامی است.

 • دوره کارشناسی ارشد در کانادا

یکی دیگر از پرطرفدارترین مقاطع تحصیلی در کانادا، مقطع کارشناسی ارشد و یا Master است. دوره فوق‌لیسانس در کانادا عموماً ۱ تا ۲ سال به طول خواهد انجامید و به دو دسته تحقیقاتی (Research-based) و یا واحدی (Course-based) تقسیم می‌شوند.

البته برخی رشته‌های ترکیبی نیز در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. بسیاری از رشته‌های Research-based این امکان را به متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌دهند که پس از پایان دوره مستر، به شکل مستقیم دوره دکترا را آغاز کنند.

 • دوره دکترا در کانادا

برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در دوره دکترا، متقاضی می‌بایست علاوه بر گذارندن دوره کارشناسی ارشد با معدل مناسب و نمره آیلتس عموماً بالای ۷ و مقاله علمی، پروپوزال یا پروژه‌ای ارائه دهد که پس از تایید، مجوز تحصیل در این مقطع صادر خواهد شد.

هزینه بیشتر پروژه‌های دوره‌ دکترا در کانادا توسط مؤسسات، سازمان‌های بین‌المللی، NGO ها و یا خود دانشگاه بورسیه می‌شوند و با بورسیه تخصیص‌ یافته به این دوره تحصیلی، دانشجو دکترا می‌تواند هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه را پوشش دهد.

امکان کار بعد از تحصیل در کانادا

بی‌تردید اخذ اقامت دائم کشور کانادا پس از پایان دوران تحصیل در این کشور، دورنمایی است که بسیاری از متقاضیان پذیرش تحصیلی کانادا نگاهی ویژه به آن خواهند داشت. بر اساس قوانین اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، دانشجویان تمام‌وقت می‌توانند بدون نیاز به اخذ مجوز کار، تا سقف ۲۰ ساعت در هفته خارج از محیط دانشگاه کار کنند.

از سوی دیگر پس از پایان تحصیل در کانادا، به متقاضیان فرصتی یک‌ساله داده می‌شود تا ضمن کار در این کشور، با جمع‌آوری امتیازات لازم از طریق یکی از برنامه‌های مهاجرتی، برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

 • برنامه نیروی متخصص فدرال یا (FSWC): یکی از برنامه‌هایی است که این امکان را به دانشجویان خارجی می‌دهد که پس از پایان تحصیل، برای دریافت PR اقدام نمایند.
 • برنامه تجربه‌ی کانادایی یا (CEC)
 • برنامه نیروی فنی حرفه‌ای فدرال موسوم به (FSTC)

انواع دیگر راه‌های اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل در کشور محسوب می‌شوند.

لازم به ذکر است که ویزای تحصیلی به‌ تنهایی اقامت دائم افراد را در کانادا سبب نمی‌شود. فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در فرصت اقامت یک‌ ساله خود در کانادا می‌توانند با یافتن شغل مناسب ویزای کاری دریافت کنند. ویزای کاری که بسته به قرارداد اعتبار ۱ یا ۳ ساله دارد و هرساله قابلیت تمدید دارد، نهایتاً پس از ۳ الی ۵ سال اقامت دائم کانادا را می‌توان دریافت کرد.

تحصیل در کانادا از سایت ویزانیو

دریافت مشاوره برای مهاجرت تحصیلی

برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل هر متقاضی نیاز به پذیرش تحصیلی و پس‌ از آن ویزای تحصیلی کانادا خواهد داشت. اینکه چه زمانی برای چه رشته‌ای و از طریق چه دانشگاهی برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا اقدام شود و پس‌ از آن با تکمیل دقیق مدارک و طی کردن مسیری صحیح برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام شود، به‌ واقع روندی حساس است که نیاز به تجربه و اشراف کامل به‌ نظام آموزشی کشور کانادا دارد.

مشاوران ما در موسسه مهاجرتی ویزانیو همواره برای ارائه مشاوره و خدمات متناسب با شرایط شما آماده خواهند بود تا ضمن بررسی پرونده، کلیه خدمات نگارش SOP, STUDY-PLAN, COVER LETTER, RECOMMENDATION در پکیج ویزای تحصیلی بدون اخذ هزینه‌های اضافه ارائه دهند. تیم ویزانیو پذیرش ۱۰۰ درصد تضمینی را برای شما امکان پذیر خواهد کرد و پروسه اخذ ویزای تحصیلی شما در زمانی کمتر از ۶ ماه محقق می‌شود.

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در دوره‌ها، رشته و دانشگاه‌های مختلف این کشور متفاوت است، اما به‌ طور کلی شرایط هر دانشجو با توجه به جزئیات پروفایل خودش بررسی شده و مبلغ پرداختی پس از مشاوره تخصصی اعلام می‌گردد.

کشور کانادا به‌ویژه در سال‌های گذشته در جذب دانشجویان بین‌المللی بسیار موفق بوده است. دانشگاه این کشور به‌ عنوان بهترین مؤسسات دانشگاهی سراسر جهان مطرح هستند. علاوه بر این، بر اساس یک مطالعه صورت گرفته توسط OECD، کانادا به‌ عنوان یکی از تحصیل‌ کرده‌ترین کشورهای جهان شناخته شد.

همچنین بخوانید: ویزای تحصیلی کانادا

 • عوامل تأثیرگذار در تعیین هزینه‌های تحصیل

هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا بسته به چند عامل متفاوت است، اولین عامل این است که شما در کدام مقطع خواهان تحصیل می‌باشید چرا که هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های کانادا با توجه با مقطع تحصیلی متفاوت است.

عامل بعدی این است که آیا شما دانشجوی بین‌المللی محسوب می‌شوید یا شهروند کانادایی؟ شما در کدام رشته قرار است به تحصیل بپردازید؟ برای مثال در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هزینه‌های تحصیل با رشته‌های مدیریتی و علوم انسانی متفاوت است.

با توجه به گزارش‌های اخیر مرکز آمار کانادا در حال حاضر گران‌ترین استان کانادا، استان انتاریو می‌باشد.

همچنین دانشجویان باید این نکته را مد نظر قرار دهند که امکان دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا برای هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد که باعث می‌شود تا حدودی بسیاری از هزینه‌ها پوشش داده شود که شما متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانید برای بررسی شرایط خود برای دریافت بورسیه تحصیلی با مشاوران ویزانیو تماس حاصل نمایید.

مواردی که به توضیح آنها پرداختیم، مربوط به شهریه‌های دانشگاه است؛ علاوه بر این هزینه‌ها، فرد متحمل هزینه‌های زندگی در این کشور نیز می‌گردد که شامل هزینه تهیه محل اسکان، خورد و خوراک، رفت و آمد، پرداخت قبوض، هزینه‌های شخصی و … است. برای اطلاع از جزئیات این هزینه‌ها می‌توانید مقاله هزینه‌های زندگی در کانادا را بخوانید.

اخذ بورسیه تحصیلی 

همان‌طور که کشور کانادا از امکانات رفاهی بالایی برای زندگی برخوردار است و دانشگاه‌های این کشور دارای رتبه مناسبی می‌باشند از این‌ رو هزینه زندگی و تحصیل در این کشور بالاست.

به علت هزینه‌های بالا در کشورها و دانشگاه‌های معتبر بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل مجبور به انتخاب کشور و دانشگاه‌های نامناسب می‌شوند. اما تحصیل در کانادا به همراه بورسیه تا حدودی این مشکل را برطرف کرده است و بسیاری از متقاضیان می‌توانند با تحصیل در کانادا به همراه بورسیه به هدف خود که تحصیل در دانشگاهی با رتبه جهانی مناسب است دست یابند.

افرادی که قصد تحصیل در کانادا به همراه بورسیه را دارند به این نکته توجه داشته باشند که اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی مستلزم آگاهی از نکات ریز و حساسی است که چنانچه رعایت نگردد پذیرش ناموفق خواهد بود و همچنین بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه باید برای دریافت ویزا از آن کشور اقدام کرد که قطعاً مرحله دریافت ویزا از پذیرش دانشگاه دشوارتر و حساس‌تر می‌باشد و باید با دقت و آگاهی کامل نسبت به قوانین روز کشور مذکور اقدام نمایید.

از این‌ رو توصیه ما این است که برای موفقیت در این تصمیم مهم و حیاتی حتماً با وکلای متخصص و باتجربه در این امور مشورت نمایید زیرا در امر مهاجرت، فرصتی برای آزمون‌ و خطا وجود ندارد و چنانچه یک‌ بار پروسه شما به موفقیت نینجامد اقدام برای دفعات بعدی بسیار دشوار و حتی گاهی غیرممکن خواهد بود.

براساس یک مطالعه صورت گرفته توسط OECD، کانادا به‌عنوان یکی از تحصیل‌کرده‌ترین کشورهای جهان شناخته شد.

آگاه باشید که اکثر دانشگاه‌ها برای اعطای پذیرش دارای شرایط سنی می‌باشند و چنانچه سن متقاضی در محدوده سنی موردنظر دانشگاه نباشد پذیرش متقاضی پذیرفته نخواهد شد.

همچنین افرادی که در پی ادامه تحصیل در کشور کانادا به همراه بورسیه هستند چنانچه میان مقاطع تحصیل آن‌ها فاصله افتاده باشد حتی اگر پذیرش دانشگاه را دریافت کنند به علت وجود فاصله میان مقاطع تحصیل به‌ احتمال بسیار زیاد درخواست ویزای آن‌ها رد خواهد شد. به همین علت به افرادی که قصد تحصیل در کشور کانادا به همراه بورسیه را دارند توصیه می‌کنیم که در عملی نمودن هدف خود تعجیل نمایند تا از مقصود خود که همان تحصیل در کانادا به همراه بورسیه می‌باشد بازنمانند.

افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا از دانشگاه‌های کانادا اخذ پذیرش می‌نمایند. در برخی موارد نیز تقاضای پذیرش در مقطع پیش از دانشگاه صورت می‌گیرد.

یکی از دلایلی که دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های کانادا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند شرایط مطلوب اعطای بورسیه به دانشجویان بین‌المللی است. البته اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا نسبتا دشوار است و شاید دانشجویان ایرانی در اکثر مواقع در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و یا پذیرش از کالج‌های کانادا موفق به اخذ بورسیه نشوند.

دانشجویان متقاضی بورسیه حتماً می‌بایست مصاحبه‌ای با دانشگاه موردنظر خود در کانادا داشته باشند در این صورت امکان اعطای کمک‌ هزینه تحصیلی به دانشجو وجود دارد.

تحصیل در کانادا

البته این نکته را نباید از خاطر برد که به دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های کانادا اجازه کار نیز داده خواهد شد درآمد حاصل از این کار پاره‌وقت مقداری از هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا را تأمین خواهد کرد.

یکی از راه‌هایی که منجر به اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا می‌شود تحصیل از دوره دبیرستان در کالج‌های کانادا می‌باشد. در واقع تعداد زیادی از دانش آموزان فارغ‌التحصیل از کالج‌های کانادا موفق به اخذ بورسیه از دانشگاه خواهند شد.

دانش‌آموزانی که قصد اخذ بورسیه در مقاطع بالاتر را دارند باید عملکرد خوبی در کالج داشته باشند و معدل خوبی کسب نمایند که این موضوع مورد توجه دانشگاه‌های ممتاز کانادا قرار گیرد و منجر به اعطای بورسیه به دانشجوی متقاضی شود.

اگر بخواهیم اخذ بورسیه تحصیلی را از نظر سهل‌الوصول بودن بررسی نماییم کشورهای استرالیا و امریکا در اولویت قرار خواهند داشت و شرایط آسان‌تری را نسبت به دانشگاه‌های کانادا در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند.

دانشگاه‌های کانادا به‌ طور معمول بورسیه‌های اندکی در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند و فقط مقدار کمی از شهریه دانشگاه را بورسیه خواهند کرد به‌طور مثال دانشگاه هامبر، بورس کامل به دانشجویان ارائه نمی‌دهد و فقط مقدار جزئی از شهریه دانشگاه را بورس می‌کند.

مدارک مورد نیاز

بهتر است قبل از سفر به کانادا تمامی مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید. پیشنهاد می‌شود زودتر جهت جمع‌آوری و تکمیل مدارک اقدام نمایید. اولین مرحله اپلای کردن،‌ اخذ مجوز تحصیلی است. سپس نسبت به تهیه مدارک اقدام کنید که به شرح زیر هستند:

 • پاسپورت معتبر
 • تهیه ویزا و مجوز اقامت
 • معرفی‌نامه تائید مجوز درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه تائید تمکن مالی
 • بیمه‌نامه مسافرتی
 • نامه پذیرش (اپلای) دانشگاه مقصد

سوالات متداول

هنگام اخذ تصمیم برای مهاجرت تحصیلی، بهتر است تمامی جوانب را در نظر بگیرید. در پاسخ به سوالات متداول در مورد تحصیل در کانادا قصد داریم کمی در مورد این موضوع توضیح دهیم.

اجازه‌ نامه‌های تحصیلی در مرز ورود به کانادا برای فرد متقاضی صادر می‌شود. به‌صورتی که فرد با در دست داشتن نامه تأییدیه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر می‌تواند به یکی از مرزهای ورودی کانادا وارد شود. سپس در آنجا اجازه تحصیل یا study permit صادر می‌شود و مدت‌زمان این مجوز به مدت‌زمان تحصیلات فرد متقاضی بستگی دارد.

برای دریافت مجوز تحصیل علاوه بر نامه تأییدیه پذیرش در دانشگاه می‌بایست مدارکی حاکی از داشتن تمکن مالی در مورد پرداخت هزینه‌های مربوط به تحصیل و تأمین هزینه‌های زندگی در حین تحصیل برای خود و افراد همراه ارائه دهید. درصورتی‌که درخواست اجازه تحصیل شما رد شود، می‌توانید یک‌مرتبه دیگر درخواست خود را ثبت نمایید.

ویزای اقامت موقت اجازه ورود افراد به کشور کانادا است که به‌اختصار به آن (TRV) گفته می‌شود. Study permit برای متقاضیان تحصیل در کانادا صادر می‌شود تا بتوانند در این کشور تحصیل کنند.

در صورتی‌ که فرد متقاضی تحصیل در کانادا در خارج از خاک این کشور اقامت داشته باشد؛ برای ورود به کانادا نیاز به دریافت ویزای اقامت موقت دارد. این افراد زمانی که اجازه تحصیل برای آن‌ها صادر شود، درخواست ویزای اقامت موقت نیز به‌صورت اتوماتیک برای آن‌ها ثبت می‌گردد و هزینه‌ای هم برای این ویزا موقت از آن‌ها دریافت نمی‌شود. 

یکی از سؤالات متداول در مورد تحصیل در کانادا داشتن اجازه کار است. می‌توان گفت در صورت داشتن study permit معتبر و ثبت‌نام به‌صورت تمام‌ وقت در یک دانشگاه یا کالج معتبر، در زمان گذراندن دوره‌های دانشگاهی اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته و در زمان تعطیلات مجوز کار تمام‌وقت را دارند.

درصورتی‌که در زمان گرفتن مجوز تحصیل، از افسر ویزا مجوز off-campus دریافت نمایید، می‌توانید در خارج از دانشگاه نیز مشغول بکار شوید. البته اینکه شما اجازه کار خارج از محوطه دانشگاه را داشته باشید می‌بایست در مجوز تحصیل شما درج‌شده باشد. اجازه کار کردن با مجوز تحصیل study permit برای دانشجویانی که در کلاس‌های آموزشی زبان انگلیسی یا فرانسه ثبت‌نام کرده‌اند، وجود ندارد.

اگر فرد متقاضی تحصیل در کانادا، قصد تغییر کالج یا دانشگاه خود را داشته باشد، حتماً باید به اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا اطلاع دهد. این حالت برای دانشجویانی که از مقطعی به مقطع دیگر وارد می‌شوند نیز صدق می‌کند.

تغییر وضعیت تحصیلی دانشجو از دبستان به دوره راهنمایی، راهنمایی به دبیرستان، دبیرستان به دانشگاه و همچنین تغییر موسسه آموزشی نیازمند درخواست اجازه تحصیل مجدد است. در تمامی حالت‌ها متقاضی می‌بایست از معتبر بودن موسسه یا دانشگاه جدید اطمینان حاصل کند که جزو مؤسسات DLI است.

یکی دیگر از سؤالات متداول در مورد تحصیل در کانادا درباره استان کبک است. بر اساس سیاست‌های به کار گرفته‌ شده در استان کبک، ابتدا نیاز است که از این استان گواهی‌نامه پذیرش اخذ شود و سپس برای دریافت مجوز تحصیل اقدام نمایید.

بورسیه‌های تحصیلی خصوصی، عمومی و دولتی برای دانشجویان خارجی در کانادا وجود دارد. از طرفی نیز ممکن است بورسیه‌های متعددی از سمت موسساتی که متقاضیان تحصیل در کانادا انتخاب می‌کنند، برای آن‌ها ارائه شود.

ورود به کشور کانادا از تمامی روش‌های مهاجرتی ممکن برای افراد تبعه بسیاری از کشورها، نیاز به انجام بیومتریک یا انگشت‌نگاری دارد. در این روش ثبت اطلاعات، از شما عکس و اثرانگشت گرفته می‌شود. این اطلاعات در سیستم پایگاه داده جهانی ثبت می‌گردد.

از مجموعه سؤالات متداول در مورد تحصیل در کانادا به‌ دفعات می‌توان به‌ ضرورت داشتن مدرک زبان اشاره کرد. تمامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در کانادا به‌ عنوان یکی از حداقل مدارک، نیازمند ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا مدرک زبان فرانسه هستند. با توجه به سطح علمی دانشگاه و رشته تحصیلی و نمره موردنظر مدرک زبانی که ارائه می‌دهید می‌تواند متفاوت باشد.

بر اساس قوانین و مقررات موجود در کانادا، همراه داشتن بیش از 10 هزار دلار با خود در فرودگاه، خلاف قوانین می‌باشد و همراه داشتن آن جریمه دارد. تنها 200 الی 300 دلار برای پرداخت هزینه‌های اضطراری و استفاده از خدمات همراه خود داشته باشید، کافیست.

هر دانش‌آموز دارای دیپلم دبیرستان دولتی معتبر از کشور خود می‌تواند برای پذیرش در دانشگاه‌ های کانادا درخواست کند.

به‌طورمعمول، مدرک کارشناسی ارشد برای یک سال تحصیلی کامل شامل یک کارآموزی اجباری است که به مدت‌ زمان کلی اضافه‌ شده است. گاهی اوقات یک مدرک کارشناسی ارشد می‌تواند به مدت دو سال تحصیلی یا کمی بیشتر ادامه یابد.

نیازی به حضور در کانادا برای درخواست در دانشگاه نیست و می‌توانید درخواست خود را با تکمیل آنلاین فرم اپلیکیشن و پرداخت هزینه آن، انجام دهید.

داشگاه‌های عمومی معمولاً مستقل از نظارت‌های دولتی بوده و نیازی به اعتبارسنجی از طرف مراجع دولتی ندارند. دانشگاه‌های خصوصی توسط شورای آموزش‌ و پرورش دولتی نظارت و بررسی می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.