مهاجرت تحصیلی

تحصیل در نروژ

مقاله تحصیل در نروژ از سایت ویزانیو

نروژ دارای سطح آموزشی بسیار مناسبی از نظر استانداردهای اروپا می‌باشد. این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی از رفاه اجتماعی بالایی برخوردار است. به همین دلیل افراد بسیاری از سرتاسر جهان متقاضی تحصیل در نروژ هستند. دانشجویان می‌توانند به زبان نروژی و انگلیسی در بهترین دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوند.

تحصیل در نروژ

دانشجویان اجازه دارند در حین تحصیل برای ساعات مشخصی در هفته کار کنند تا به نوعی هزینه‌های جاری زندگی خود را پوشش دهند.

با دریافت مدارک دانشگاهی این کشور شانس بالاتری در یافتن شغل و حتی ادامه تحصیل در سراسر اروپا خواهید داشت. سیستم آموزشی نروژ از موسسات معتبری تشکیل شده است که بیشتر آن‌ها با حمایت دولت اداره می‌شوند.

برترین دانشگاه‌های نروژ

تحصیل در نروژ یکی از ساده‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور می‌باشد. راه‌های مختلفی برای تبدیل این نوع ویزا و اقامت موقت به اقامت دائم نظیر اخذ ویزای کاری، ویزای ازدواج، ویزای سرمایه‌گذاری و… وجود دارد. در ادامه تعدادی از دانشگاه‌های برتر نروژ را بررسی می‌کنیم.

تحصیل در نروژ

دانشگاه اسلو (UNIVERSITY OF OSLO)

دانشگاه اسلو برترین، بزرگ‌ترین و پرافتخارترین دانشگاه دولتی نروژ با رتبه ۱۳۱ در جهان است که در منطقه روستایی شهر اسلو واقع‌شده است. قدمت این دانشگاه به سال ۱۸۱۱ بازمی‌گردد.

اسلو رشته‌های تحصیلی متنوعی را در مقطع آموزشی فوق‌دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا داراست. در ابتدای سال ۲۰۲۰ این دانشگاه دارای ۲۰,۷۸۳ هزار نفر دانشجو بوده است که حدود ۱۷% از جمعیت آن را دانشجویان بین‌المللی به خود اختصاص داده‌اند.

این دانشگاه دارای رشته‌های الهیات، حقوق، پزشکی، علوم انسانی، ریاضیات، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، آموزش و دندان‌پزشکی است.

مزایا و معایب

از مزایای تحصیل در دانشگاه اسلو برای دانشجویان بین‌المللی می‌توان به رایگان بودن آن اشاره کرد. برای اشتغال به تحصیل در این دانشگاه تنها لازم است دانشجویان مبلغ بسیار اندکی برای هر ترم پرداخت نمایند.

نکته مهمی که برای افرادی که می‌خواهند در مقطع کارشناسی تحصیل کنند، وجود دارد، محدودیت زبان است؛ زیرا تمام دروس در مقاطع لیسانس به زبان نروژی تدریس می‌شود و برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی یا نروژی تدریس می‌شود.

یکی از دانشگاه های نروژ در مقاله تحصیل در نروژ

ویزا نیو | مرکز تخصصی امور مهاجرتی و خرید ملک خارجی

دانشگاه علم و فناوری (NORWEGIAN UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY)

دانشگاه دولتی علم و فناوری در سال ۲۰۲۰ با رنکینگ جهانی ۵۰۰-۴۰۱، در سال ۱۹۹۶ تأسیس‌شده و در شهر تروندهایم در نروژ قرار دارد.

این دانشگاه تأییدیه وزارت آموزش نروژ را داشته و طبق آمار تعداد دانشجویان آن در سال ۲۰۲۰، ۳۵,۱۸۱ هزار نفر است و ۸% از جمعیت آن را دانشجویان بین‌المللی به خود اختصاص داده‌اند.

این دانشگاه از مراکز علمی بزرگ این کشور محسوب می‌شود. مقاطع تحصیلی دیپلم، فوق‌دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های گوناگون در این دانشگاه تدریس می‌شود.

دانشگاه علم و فناوری نروژ در انتخاب دانشجو سختگیر بوده و توجه زیادی به نمرات و معدل دانشجویان می‌کند. کتابخانه، خوابگاه، تجهیزات ورزشی و آموزش از راه دور، از دیگر امکانات این دانشگاه هستند.

دانشگاه برگن (UNIVERSITY OF BERGEN)

دانشگاه دولتی برگن با رنکینگ ۲۵۰-۲۰۱ در جهان در سال ۲۰۲۰ّ که در سال ۱۹۴۶ تأسیس‌شده است، در شهر کوچک برگن قرار دارد. این دانشگاه به تائید وزارت آموزش نروژ رسیده و پذیرای حدوداً ۱۴ هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است.

امکانات علمی و غیرعلمی این دانشگاه برای رفاه دانشجویان کامل است. رشته‌های تحصیلی موجود در این دانشگاه به شرح جدول زیر است:

رشته‌ها زیر شاخه‌ها
هنر و علوم انسانی هنر ، هنرهای نمایشی و طراحی باستان شناسی زبان ها ، ادبیات و زبان شناسی تاریخ ، فلسفه و الهیات
تجارت و اقتصاد اقتصاد و علم اقتصاد، حسابداری و مالی
علوم اجتماعی جامعه شناسی ارتباطات و مطالعات رسانه ای سیاست و مطالعات بین المللی (شامل مطالعات توسعه) ، جغرافیا
فیزیک علم شیمی، فیزیک و نجوم، ریاضیات و آمار، زمین شناسی، محیط زیست ، علوم دریایی
علوم زیستی کشاورزی و جنگلداری، علوم بیولوژیکی، علوم ورزشی
روانشناسی و روانشناسی بالینی بهداشت
وکالت
علوم کامپیوتر
یادگیری

مدرک زبان

برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ داشتن مدرک زبان الزامی است و در صورت نبودن آن برای متقاضی ویزا صادر نمی‌شود. متقاضیان تحصیل در نروژ برای مقطع لیسانس نیازمند آیلتس ۶ آکادمیک می‌باشند و برای مقطع فوق‌لیسانس باید مدرک زبان آیلتس ۶.۵ را دارا باشند.

 

تحصیل در نروژ در مقطع دکترا

یکی از پرتقاضا ترین سطوح تحصیلی، دکترا است که دانشجویان برای اخذ پذیرش باید بتوانند مقاله علمی و بین المللی در دوره گذشته خود ارائه دهند و ثابت کنند سوابق تحصیلی شایسته‌ای داشته‌اند.

تسلط به زبان انگلیسی در این سطح بسیار مهم است؛ مدت تحصیل در این کشور برای دوره دکترا نیز ۳ سال می‌باشد .

شرایط کار در حین تحصیل

همان‌گونه که قبلاً ذکر شد، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی هنگام تحصیل در نروژ اجازه دارند مشاغل نیمه‌وقت داشته باشند. دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA به مجوز کار احتیاج ندارند و می‌توانند پس از ثبت‌نام در مراکز مربوطه، در نروژ مشغول به کار شوند.

شرایط کاریابی در نروژ برای دانشجویان کار دشواری نیست و افراد می‌توانند با توجه به تخصص و توانایی خود به کارهای پاره‌وقت بپردازند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا/ EEA می‌توانند در طول سال اول تحصیل ۲۰ ساعت در هفته به‌صورت نیمه‌وقت و در طول تعطیلات به‌صورت تمام‌وقت کار کنند.

میزان درآمد

به‌صورت قانونی دانشجویان در نروژ به‌صورت هفتگی ۲۰ ساعت حق کار دارند و چنانچه کاری پیدا کنند، معمولاً ساعتی ۱۰ تا ۱۳ یورو درآمد خواهند داشت.

تعداد سال‌های تحصیل متقاضی در حال تحصیل، به‌صورت نیمه‌وقت جزو زمان اقامت فرد محسوب می‌شود. به نحوی که هر یک سال حضور در این کشور، ۶ ماه سابقه جهت رسیدن به اقامت محاسبه می‌شود.

کار بعد از تحصیل در نروژ

دانشجویان بین‌المللی ممکن است بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه یا کالج، به منظور جستجوی کار در نروژ بمانند. توجه داشته باشید که قبل از اتمام مجوز فعلی اقامت و پس از اخذ مدرک دانشگاهی خود، باید به عنوان متقاضی دریافت شغل و برای تمدید مجوز اقامت درخواست دهید.

در واقع می‌بایست پیش از اتمام مجوز تحصیل، نوع ویزای تحصیلی خود را به نوع کاری یا سرمایه‌گذاری یا ازدواج تغییر دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله کار در نروژ مراجعه نمایید.

لازم به یادآوری است که حتی اگر شما فرصتی برای تحصیل رایگان در نروژ داشته باشید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه‌های زندگی در این کشور بسیار بالاست. همچنین دانشجویان اگر بیش از ۳ ماه در نروژ اقامت دا|

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ

از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ عبارتند از:

  • مدرک هویتی مانند پاسپورت و شناسنامه
  • مدارک تحصیلی ترجمه شده همراه با ریز نمرات
  • دو قطعه عکس جدید به اندازه گذرنامه با پس زمینه سفید
  • مدرک زبان بسته به درخواست دانشگاه
  • تمکن مالی (۱۲۰۰۰ یورو) و پرینت مالی به لاتین
  • نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه
  • انگیزه نامه تحصیلی
  • فرم‌های پر شده مصاحبه سفارت (فرم ویزا)
  • ۷۵ یورو هزینه مصاحبه سفارت

امکان اخذ اقامت دائم نروژ با تحصیل

همان‌طور که می‌دانید امکان اخذ اقامت دائم از روش تحصیلی وجود ندارد؛ یعنی افراد صرفاً تنها با ویزای تحصیلی موفق به دریافت اقامت دائم در یک کشور خارجی نخواهند شد. نروژ از آن دسته کشورهای اروپایی است که با فراهم کردن امکان تحصیل رایگان و البته به زبان انگلیسی محبوبیت فراوانی در جوامع مختلف دارا می‌باشد.

امکانات پیشرفته آموزشی در دانشگاه‌های معتبر این کشور بدون شک آینده شغلی افراد را در تمامی اروپا تضمین خواهد کرد؛ به‌علاوه تجربه کار حین تحصیل در این کشور می‌تواند تجربه کار و هم‌چنین زندگی را به افراد ارائه نماید. کافیست مشاغل موردنیاز در نروژ یا سایر کشورهای اروپایی که تمایل به کار در آن‌ها را دارید بشناسید و در همان زمینه‌ها تحصیل نمایید. با اخذ ویزای کاری نروژ می‌توان نهایتاً پس از سه سال اقامت دائم این کشور را دریافت کرد.

سؤالات متداول

آیا تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد رایگان است؟

در صورت داشتن شرایط موردنیاز و کسب بورسیه، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ برای همه متقاضیان و همچنین اتباع خارج از EEA به زبان نروژی رایگان است.

بهترین دانشگاه نروژ کدام است؟

نروژ مکانی عالی برای زندگی، کار و تحصیل است. دانشگاه اسلو بالاترین رتبه را در میان دانشگاه‌های نروژ داشته و در رتبه ۱۳۵ در مسابقات جهانی QS World 2019 2019 را به خود اختصاص داده است.

هزینه زندگی در نروژ به‌عنوان دانشجو چقدر است؟

در سال ۲۰۱۹ طبق برآورد‌ها، متوسط ​​بودجه برای زندگی دانشجویی در نروژ حدود ۱۲ .۱۲۲ کرون در ماه می‌باشد. این هزینه‌ها بیشتر شامل مسکن، غذا، هزینه مطالعه، حمل و نقل و سایر فعالیت‌ها است. همچنین اجاره اتاق یک نفره ی دانشجویی حدوداً ۳۰۰۰ کرون هزینه دارد.

آیا کشور نروژ برای تحصیل مناسب است؟

این کشور بر اساس جوایز بین‌المللی رضایت دانشجویی StudyPortals 2014، یک مقصد تحصیلی مناسب برای متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند،  می‌باشد. دو دانشگاه برتر نروژ جهت تحصیل، دانشگاه اسلو و دانشگاه برگن هستند.

آیا امکان تحصیل در رشته پزشکی در نروژ وجود دارد ؟

بله و لازمه این امر تسلط به زبان نروژی است و باید بتوانید در یکی از دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت در نروژ پذیرش بگیرید؛ زیرا بعد از تحصیل اگر بخواهید به کشور خود بازگردید باید از تائید شدن مدرک مطمئن باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.